مرور کارنامه بازیگری جواد عزتی | لب مرز

برای مرور کارنامه بازیگری جواد عزتی با فیلیمو شات همراه باشید؛ هنرمندی که در فیلم‌های کمدی باعث فروش چند برابری می‌شود و به درام‌های اجتماعی، کیفیتی مضاعف می‌بخشد.

در اوایل دهه‌ هشتاد کسی باورش نمی‌شد جواد عزتی، در سال‌های پایانی دهه‌ نود به یکی از مهم‌ترین بازیگران سینمای ایران تبدیل شود؛ حضورش در فیلم‌های کمدی باعث فروش چند برابری آن‌ها شود و سنگینی حضورش در درام‌های اجتماعی، کیفیتی مضاعف به آن‌ها ببخشد.

آن روزها جواد عزتی بازیگر نقش‌های فرعی سریال‌های طنز بود. به سختی می‌توان او را در نقش پیک غذا در قسمت نوزدهم سریال من یک مستاجرم (۱۳۸۳) به یاد آورد یا در نقش کمک خلبان ملکی ایرلاین در کمربندها را ببندیم (۱۳۸۳). در فاصله دیده شدنش در نقش بابا اتی در سریال قهوه تلخ (۱۳۸۹)، در نقش‌های فرعی سریال‌های طنز ظاهر می‌شد اما برای تبدیل شدن به بازیگری که اعتماد کارگردان‌ها را برای سپردن نقش‌های اصلی به خود جلب می‌کند، نیازمند تجربه بیشتری بود. حضور در سریال سرزمین کهن (۱۳۸۷) به دلیل توقیف شدن سریال، کمکی به کارنامه بازیگری جواد عزتی نکرد، آفریقا (۱۳۸۹) به شکل عجیبی هیچگاه اکران نشد و بازی خوبش میان انبوه بازیگران سریال مثل هیچ‌کس (۱۳۸۷) گم شد.


مقایسه نقش‌آفرینی جواد عزتی در کمدی و درام؛ همه‌فن‌حریف

نگاهی به سریال قهوه تلخ

مروری بر بهترین سریال های شبکه نمایش خانگی

محبوب‌ترین بازیگران مرد سینمای ایران


هنوز آنقدر مهم نبود که کسی به بازی‌اش در طلا و مس (۱۳۸۷) بپردازد، اول و آخرش بازیگر بامزه‌ فیلم بود و قرار بود نمک فیلم باشد. با این‌حال، جواد عزتی از ابتدای دهه نود رفته‌رفته به بازیگری تبدیل شد که هم می‌تواند در فیلم‌های جدی حضوری قابل باور داشته باشد و هم وزنه‌ای در آثار کمدی باشد. پس از درخشش در قهوه تلخ این خطر او را تهدید می‌کرد که سال‌ها در قالب شخصیت بابا اتی باقی بماند؛ اما جوادعزتی با بازی در سریال‌هایی نظیر سه دونگ، سه دونگ (۱۳۹۰) و دست بالای دست (۱۳۹۱) به سرعت از کاراکتر بابا اتی فاصله گرفت تا نشان دهد بدون نیاز به حضور در موقعیت‌های فانتزی و بازی در نقش‌هایی که تفاوت ظاهری با سیمای واقعی‌اش دارند، هم توانایی خنداندن بیننده را دارد و این قبیل تصمیم‌ها بود که کارنامه بازیگری جواد عزتی را به سمت هرچه حرفه‌ای‌تر شدن سوق داد.

بهروز شعیبی و جواد عزتی در فیلم طلا و مس

مروری بر بهترین سریال های شبکه نمایش خانگی

معرفی ۱۰ سریال و فیلم ایرانی عاشقانه که حتما باید ببینید


سال ۹۲ همزمان در فرشته‌ها با هم می‌آیند و سریال دودکش، در نقش روحانی ظاهر شد. در فرشته‌ها با هم می‌آیند در نقش مرد جوانی که به تازگی صاحب سه فرزند شده و زیرفشار زندگی قرار دارد؛ و در دودکش، در نقش روحانی مسجد محل که قرار است در نقش حلال مشکلات شخصیت‌های اصلی ظاهر شود. لباس‌ها یکسانند اما عزتی فرشته‌ها با هم می‌آیند، عزتی دودکش نیست. همان‌طور که سعیدِ پارادایس (۱۳۹۴) شبیه دو روحانی قبلی نیست.


نگاهی به فیلم های موفق جواد عزتی و امیر جعفری


جواد عزتی و نازنین بیاتی در فیلم فرشته ها با هم می آیند

سکوی پرتاب عزتی سریال دردسرهای عظیم ۱و ۲ (۱۳۹۳-۱۳۹۴) بود. همزمان با بازی در در مدت معلوم، این فرصت را به دست آورد که در نقش اصلی سریال و فیلمی ظاهر شود که به دلایل فرامتنی توجه عمومی را به سمت خود جلب می‌کنند. دردسرهای عظیم به دلیل پخش شدن در زمانی مناسب و در مدت معلوم به دلیل سوژه‌ ملتهبش به آثاری پربیننده تبدیل شدند تا مشخص شود جواد عزتی این توانایی را دارد که به عنوان بازیگر اصلی و حتی بدون وجود فیلمنامه‌ای منسجم، بار فیلم/ سریال را به دوش بکشد و بیننده را تا انتها با خود همراه نگه دارد.

پس از تجربه ناموفق هفت معکوس (۱۳۹۴) عزتی در سال ۱۳۹۵ با بازی در سه فیلم متفاوت خرگیوش، اکسیدان و ماجرای نیمروز مسیر تازه‌ای را در پیش گرفت. هرچند که خرگیوش و اکسیدان همچنان عزتی در را قالب جوان خجالتی که تحت تأثیر نیروی جوانی قرار دارد، به تصویر می‌کشند اما ماجرای نیمروز هیچ نشانی از آن عزتی آشنا و دوست‌داشتنی در خود ندارد. صادق ماجرای نیمروز با آن موهای به‌هم‌ریخته، ریش‌های کم‌پشت و عینک بزرگش به اندازه کافی مرموز است اما عزتی با پرهیز از ارتباط چشمی و صدایی که تعمداً فروخورده می‌شود، جلوه‌ای دو چندان به این شخصیت پرابهام تاریخ معاصر داده است.

جواد عزتی، بابک حمیدیان و سیامک انصاری در فیلم خرگیوش

۲۵ نمونه از بهترین فیلم های کمدی و خنده دار ایرانی تا سال ۱۴۰۰


پس از موفقیت اکسیدان در گیشه و ماجرای نیمروز میان منتقدان، عزتی فعالیت در تلویزیون را متوقف کرد و در نیمه دوم دهه نود در ۱۶ فیلم سینمایی به ایفای نقش پرداخت. فیلم‌های کمدی، درام، جنگی، عاشقانه؛ در نقش اصلی، مکمل و… اما آنچه اهمیت دارد، حضور تأثیرگذار عزتی در تمامی این فیلم‌هاست؛ پذیرفته شدنش به عنوان بازیگری که در قالب کارکتری از پیش طراحی شده (یا تیپی که در هر فیلم با سیمایی تازه بازتولید می کند) فرو نرفته و می‌کوشد در هر فیلم شخصیتی جدید خلق کند.

حضور او در فیلم‌های آینه بغل و هزارپا، یکی از دلایل اصلی تبدیل شدن این فیلم‌ها به پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینمای ایران در آن سال است اما عزتی به جای اینکه به سادگی در سایه این موفقیت خیره‌کننده به استراحت بپردازد، نقش‌های سختی نظیر مجید در تنگه‌ ابوقریب (۱۳۹۶) و نیما در لاتاری (۱۳۹۶)  را می‌پذیرد و در قالبی کاملاً متفاوت با نقش‌هایی که در آینه بغل و هزارپا بازی کرده، در هر دو فیلم خوش می‌درخشد. تأثیر حضور عزتی به عنوان بازیگری توانمند و پول‌ساز آن‌قدر زیاد است که در ماجرای نیمروز: رد خون به شخصیت اصلی تبدیل می‌شود و یک‌تنه بار پیچیدگی موقعیت‌های پایانی فیلم را به دوش می‌کشد.

مروری بر مهمترین آثار سینمای دفاع مقدس

جواد عزتی در نمایی از فیلم تنگه ابوقریب

برخلاف سال‌های آغازین دهه هشتاد، پذیرفتن عزتی در نقش عاشق خشونت‌طلب جان‌دار و احسان سرخورده و ناراحت جهان با من برقص کار ساده‌ای شده. برای نسل تازه‌ای که فیلم دیدن را از میانه دهه نود آغاز کرده‌اند، عزتی دیگر بابا اتی قهوه‌ تلخ نیست، حجت شنای پروانه است. جوان عاصی و به انتهای خط رسیده‌ای که تصمیم می‌گیرد آینده‌اش را با دستان خودش بسازد. درست مثل عزتی که به جای درجا زدن در نقش‌های تیپیکال تلویزیونی، مسیر تازه‌ای درپیش گرفت، جسارت کرد. با نگاهی به کارنامه بازیگری جوا عزتی می‌بینیم که او پای خود را از مرز باریکی که میان ایفای نقش‌های کمدی و جدی وجود دارد آن طرف‌تر گذاشت و به بازیگری تبدیل شد که در چهل‌سالگی توانایی بازی و پذیرفته شدن در هر نقشی را دارد.

عزتی پس از سال ۱۳۹۸ که با پنج فیلم در جشنواره فیلم فجر حضور داشت و با بی‌مهری داوران مواجه شد، یک سالی به خودش استراحت داد و قرار است با سریال زخم کاری به صحنه باز گردد؛ اولین سریال نمایش خانگی عزتی که با توجه به منبع اقتباسی داستان، بدون تردید سریالی جنجالی خواهد بود؛ باید دید عزتی می‌تواند در قالب سریالی در شبکه نمایش خانگی هم به درخشش چند سال اخیرش ادامه دهد یا خیر.


همه چیز درباره سریال زخم کاری

همه چیز درباره فیلم شنای پروانه + نقد و آمار فروش

نگاهی به فیلم «جهان با من برقص»

حضور جواد عزتی در فیلم موفق خورشید


ممکن است به این مطلب‌ها نیز علاقه‌مند باشید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. محمد می‌نویسد

    سلام.
    آقای جوانی از متن شما بسیار لذت بردیم زیرا واقع گرایانه و دقیق و زیبا بود.