نقد و بررسی فیلم بدون پشیمانی | یک اکشن انتقام‌جویانه و هیجان‌انگیز

فیلم بدون پشیمانی، در انتقال مفاهیم مد نظر خود کاملاً موفق عمل می‌کند.

فیلم بدون پشیمانی (با عنوان اصلی Without Remorse) ماجرای نیروی دریایی ارتش ایالات‌متحده است که برای نجات یک جاسوس ربوده‌شده به سوریه حمله می‌کند؛ اما ناگهان ورق برمی‌‌گردد و عملیات با شکست مواجه می‌شود. فرماندۀ ارشد، جان کلارک (با بازی مایکل بی. جردن) به آمریکا باز می‌‌گردد تا در کنار همسر باردارش (با بازی لورن لندن) باشد. اما دوباره همه چیز ناگهان به هم می‌‌ریزد. حالا کلارک می‌خواهد بداند که چه‌کسی و چرا در کارهای مربوط به او کارشکنی می‌کند. او برای فهمیدن این راز حاضر است همه چیزش را از دست بدهد. برای نقد و بررسی فیلم بدون پشیمانی با فیلیمو شات همراه باشید.


جدیدترین و بهترین فیلم های ۲۰۲۱

پیش‌بینی بهترین فیلم های اکشن سال ۲۰۲۱


داستان ماجراهای جک رایان، مأمور خوش‌قلب و دوست‌داشتنی سازمان اطلاعات و امنیت ایالات‌متحدۀ آمریکا آن‌قدر دنباله‌دار شده است که تاکنون پنج هنرپیشۀ متفاوت در این نقش بازی کرده‌اند. اما سرانجام در داستانی نوشتۀ تام کلنسی، نویسندۀ مشهور داستان‌های جنایی و نویسندۀ داستان‌های جک رایان، جان کلارک از دل داستان‌‌های قبلی بیرون آمده است. حال او می‌خواهد پس از ۳۰ سال حضور در فیلم‌ها و سریال‌‌های جک ‌رایان، قهرمان فیلم جدیدی باشد. اما واقعاً چرا این‌قدر زمان لازم بود تا جان کلارک روی پاهای خود بایستد و قهرمان اصلی داستان خودش باشد؟ همان‌گونه که از عنوان فیلم نیز مشخص است، کلارک شخصیتی دمدمی‌مزاج دارد و در عین حال خشن، غمگین، سرسخت و بدون انعطاف است. اگر حس وظیفه‌شناسی‌اش اقتضا کند، حتی از قربانی‌کردن دوستانش در راه وظیفه نیز ابایی ندارد ؛ چنان که در داستان اصلی نوشتۀ کلنسی، کلارک یک نفر را تا حد مرگ با شبیه‌‌سازی خفگی در آب شکنجه می‌کند! اما در فیلم بدون پشیمانی محصول سال ۲۰۲۱، داستان تا این حد خشونت‌آمیز و تلخ نیست. با وجود این، تصویری هم که از کلارک نمایش داده می‌‌شود قهرمانی دل‌رحم و بذله‌گو نیست. مایکل بی. جردن در نقش کلارک نشان داده است که بدون تردید گزینۀ مناسبی برای بازی در این فیلم سراسر اکشن بوده است. پس از صحنۀ حملۀ وحشتناک به خانۀ کلارک که زندگی او را نابود می‌کند، شخصیت او با خشم و غم در هم آمیخته می‌شود. مخاطب او را کاملاً می‌‌پذیرد و باور دارد که کلارک در صورت نیاز می‌‌تواند در چشم بر‌هم‌زدنی تا بن دندان مسلح شود؛ جردن در این نقش به‌زیبایی توانسته است در حین آماده‌شدن برای نبرد، هم‌زمان چراغ‌قوه و اسلحه‌اش را نیز آماده نگه دارد.

مایکل بی. جردن در نمایی از فیلم بدون پشیمانی

داستان فیلم ماجرای یک انتقام‌گیری تمام‌عیار است؛ موضوعی که در همۀ فیلم‌های قدیمی از این دست مانند فیلم کماندو (با عنوان اصلی Commado) با بازی آرنولد شوارتزنگر و فیلم سخت‌‌کش (با عنوان اصلی Hard To Kill) با بازی استیون سیگال نیز  تکرار شده است. اما جردن در این نقش بسیار طبیعی و جا‌افتاده بازی می‌کند و بقیۀ عوامل فیلم نیز پا‌به‌پای او به‌خوبی پیش می‌روند.

مایکل بی. جردن برای ایفای نقش کلارک ساخته شده است و جای تأسف دارد، اگر بازی در نقش این شخصیت را ادامه ندهد.

دیگر فرد مؤثر و بسیار ارزشمند فیلم بدون پشیمانی را بدون تردید باید کارگردان آن یعنی استفانو سولیما دانست. او به‌تازگی در ادامۀ فیلم‌ سیکاریو (با عنوان اصلی Sicarioفیلم سیکاریو: روز سرباز (با عنوان اصلی Sicario: Day of The Soldado) را کارگردانی کرده است؛ دو فیلمی که هیجان و اکشن در آن‌ها موج می‌‌زند. علاوه‌بر آن، سولیما مغز متفکر پروژۀ ساخت سریال صفر صفر صفر (با عنوان اصلی Zero Zero Zero) نیز به شمار می‌رود. او در ساختن صحنه‌های پرتنشی که شخصیت‌های داستان را در فشار و استرس مداوم گیر می‌اندازد، مهارتی ستودنی دارد و هر لحظه پیچ‌و‌خم جدیدی به داستان اضافه می‌‌کند. در فیلم بدون پشیمانی، به دو صحنۀ برجسته باید اشاره کرد: یکی از آن‌ها صحنۀ خانۀ کلارک است و دیگری هواپیمای جتی است که در جایی در نزدیکی سواحل روسیه در آب‌های تیره‌و‌تار اقیانوس غرق می‌شود. به‌طور مشخص، در صحنۀ غرق‌شدن هواپیما، تعلیقی هنری و در عین حال مضحک وجود دارد؛ زیرا به نظر می ‌رسد که هواپیمای پُرکاربرد اف ایکس در چاله‌ای هوایی گیر افتاده باشد! اگر در نظر بگیریم که این صحنه قرار است بر پردۀ بزرگ سالن سینما نمایش داده شود، می‌توان گفت که این سکانس تماشاگر را کاملاً تحت‌تأثیر قرار می‌‌دهد، شوکه می‌کند و حتی تماشای آن بر صفحۀ نمایش کوچک نیز بسیار تأثیرگذار خواهد بود.

مایکل بی. جردن و جودی ترنر در فیلم بدون پشیمانی

فیلم بدون پشیمانی، در انتقال مفاهیم مد نظر خود کاملاً موفق عمل می‌کند. این موضوعات شامل مفهوم خداحافظی و بدرود گفتن، شرایط کارگران جنسی در بالتیمور و حلقۀ قاچاق مواد مخدر و هروئین در ویتنام است. با وجود این، مشکلات مربوط به ضعف فیلم‌نامه نقطه‌ضعف آشکار این فیلم است. از جایی در فیلم، مخاطب به‌درستی حدس می‌زند که داستان به کجا خواهد انجامید، درحالی‌که هنوز تا اتمام فیلم مدت زمان زیادی باقی مانده است. سرنوشت شخصیت گورمن (با بازی جیمی بل)، دسیسه‌چینی‌ها و اتفاقات ریز و درشتِ روی‌داده در سازمان‌های مخفی و حتی عاقبت مأموران رده‌بالای سازمان سیا دقیقاً به همان جایی ختم می‌شود که بیننده به‌راحتی پیش‌بینی کرده است. شخصیت کارن گریر (با بازی جودی ترنر اسمیت) اصلی‌ترین نقش مکمل داستان به شمار می‌رود. کارن نیز مثل خود کلارک عبوس و کم‌حرف است و با شخصیت‌پردازی غمگینی که برایش طراحی شده، در میان صحنه‌های اکشن فیلم معلق و بلاتکلیف مانده است. حتی حضور او هم پس از مدتی باعث اُفت کیفی داستان می‌شود.

در مجموع، جردن شخصیت کلارک را کاملاً مطابق با طرح‌ریزی کلنسی بازی می‌کند؛ با وجود این بخش‌های سرگرم‌کنندۀ دیگری را نیز می‌شد در حواشی داستان اصلی اضافه کرد تا احساس پشیمانی بیننده از تماشای فیلم کمتر و کمتر شود! شاید هم شیوۀ شطرنج‌گونۀ پیشرفت داستان در احساسی که به مخاطب منتقل می‌کند، بی‌تأثیر نباشد.

مایکل بی. جردن و جیمی بل در نمایی از فیلم بدون پشیمانی

سطح اکشن فیلم بدون پشیمانی بسیار بالا و تخیلی است و جردن با بازی ماهرانه خود نشان داده که توانایی بازی در چنین صحنه‌‌هایی را دارد. اما داستان فیلم کاملاً آشناست، می‌توان آن را پیش‌بینی کرد و در عین حال، بیش‌از‌حد لزوم خشن و جدی است.

تماشای فیلم بدون پشیمانی

آیا جان کلارک می‌تواند همچون جک رایان به قهرمانی محبوب تبدیل شود؟ آیا شما داستان و شخصیت‌پردازی او را می‌پسندید؟


۱۰ نمونه از بهترین فیلم های سینمایی اکشن تا سال ۲۰۲۰


منبع: EmpireOnline

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم