روایت عاشقانه‌ای از دل تاریخ

مرجع خبرها و اطلاعات سریال جیران

همه آنچه درباره پخش جیران حسن فتحی از فیلیمو می‌خواهید بدانید

سریال جیران ماجرایی عاشقانه و تاریخی است. این داستان، دوران پس از مرگ امیرکبیر را روایت می‌کند؛ زمانی که ناصرالدین شاه با جیران آشنا می‌شود و این آغاز یک عشق است. مجموع قسمت‌های این سریال تا حدود ۶ سال از زندگی ناصرالدین شاه و جیران را برای مخاطب به تصویر می‌کشد. اینجا اطلاعات کامل این سریال تازه فیلیمو را مشاهده می‌کنید و معرفی کاملی از شخصیت‌های این سریال و بازیگران و عوامل کار تازه حسن فتحی را می‌خوانید.

خلاصه داستان جیران حسن فتحی

در خلاصه داستان سریال جیران که قصه‌ای عاشقانه-تاریخی دارد، آمده است:

«زنهار که طراز و طریقت گمشده و مجاز و حقیقت به هم آمیخته. سهم رعیت کابوس است و سهم سلطان تخت طاووس. کجاست تدبیر کریم‌خان که تاج شاهی پس بگیرد از ما ندانم‌کارها؟ کجاست شمشیر نادر که انتقام بکشد از ما خراب‌کارها؟ مملکت آشفته است و امیرکبیر در گور خفته. هر نامی آبستن ننگ است و هر صلحی آبستن جنگ. آدمیزاد قبله عالم هم که باشد پناه می‌خواهد. قلعه‌ای می‌خواهد که جان‌پناهش باشد. برای اولاد آدم هیچ قلعه‌ای محکم‌تر از عشق نیست. بدهید همه‌جا جار بزنند که: ایهاالناس! دیروز در حوالی تجریش پادشاه شما عاشق شد…»

 

زمان پخش جدید سریال جیران از فیلیمو

سرانجام پس از حاشیه‌ها و گمانه‌زنی‌های بسیار، زمان پخش قطعی سریال جیران اعلام شد؛ جمعه‌ها، به وقت جیران، از فیلیمو. اما بر اساس نامه جدید ساترا، زمان پخش قسمت اول این سریال، یکشنبه ۲۴ بهمن تعیین شده است. بقیه قسمت‌های این سریال را می‌توانید جمعه‌ها حوالی ۸ صبح از فیلیمو تماشا کنید.

 

عوامل و بازیگران سریال جیران

 • کارگردان: حسن فتحی
 • تهیه کننده: اسماعیل عفیفه
 • نویسندگان: احسان جوانمرد، حسن فتحی
 • بازیگران: بهرام رادان، پریناز ایزدیار، امیرحسین فتحی، امیرجعفری، رویا تیموریان، مهدی پاکدل، رعنا آزادی‌ور، کتانه افشاری نژاد، ستاره پسیانی، غزل شاکری، مرتضی اسماعیل‌کاشی، هومن برق‌نورد، مهدی کوشکی، سمیرا حسن‌پور، فاطمه مسعودی‌فر، بهناز نازی، غلامرضا نیکخواه، سیاوش چراغی‌پور، محمد شیری، حمیدرضا نعیمی، رضا جهانی، الهام نامی، نهال دشتی، سینا رازانی، بهنام شرفی، پاشا جمالی، حسن موذنی، نسرین نکیسا، محمد مژدهی، عباس توفیقی، فرشید صمدی‌پور، عباس ظفری، راستین عزیزپور، علی اشمند، پرویز بزرگی، رضا داودوندی و مریلا زارعی (در نقش مهدعلیا).

 

همایون شجریان؛ خواننده سریال جیران

سرانجام زمانش فرا رسید؛ «همایون شجریان» خواننده تیتراژ سریال عاشقانه جیران است. شجریان عنوان‌بندی پایانی سریال عاشقانه حسن فتحی را خوانده و فردین خلعتبری آهنگسازی آن را به عهده داشته است.

اما این قطعه، همه داستان نیست و قصه همکاری شنیدنی و جذاب با قطعات فوق‌العاده دیگر، ادامه خواهد داشت…

دانلود تیتراژ سریال جیران

جیران یک سریال تاریخی یا عاشقانه؟

این مهم‌ترین چالشی است که در روزهای پخش سریال جیران و ورود داستان به درباره قاجار به‌وجود خواهد آمد و در فضای مجازی و محافل رسانه‌ای مطرح خواهد شد؛ آیا سریال جیران به تاریخ وفادار مانده است؟ آیا تصویری که از درباره قاجار ارائه داده/می‌دهد به حقیقت نزدیک است؟ شیوه حکومت‌داری قجری و رخدادهای ناصری به همین ترتیب و منوال بوده؟ از همه مهم‌تر، تصویری که با حضور این همه بازیگر و ستاره می‌سازد، تناسبی با عکس‌ها و نوشته‌های آن زمان دارد؟

برای این همه تردید و سوال‌های قابل پیش‌بینی، پاسخ‌های ساده‌ای دم‌دست است و باید با توجه به آن، به تماشای سریال جیران حسن فتحی نشست؛ اساسا کدام قصه، کتاب، سریال، فیلم یا هر اثر سرگرم‌کننده را سراغ دارید که از صفر تا صد به تاریخ وفادار مانده باشد؟ هر رویدادی برای تبدیل شدن به قصه‌ای قابل بیان و دوست‌داشتنی، باید دراماتیزه شود و در قالب‌های معمول روایی قرار بگیرد. حتی در مدعی‌ترین فیلم‌های غیرمستند، «تغییر» جزو ذات قصه‌گویی است و رخدادهای تاریخی -تنها- بستر بیان قصه‌ها هستند. از سویی دیگر باید به شرایط ساخت اثر و شیوه ارائه آن هم توجه کرد.

شاید برای همین ملانُقطی‌بازی‌ها و گیروگرفت‌ها باشد که حسن فتحی و احسان جوانمرد -به عنوان خالقان تصویری قصه جیران- روی عبارت «سریال عاشقانه جیران» تاکید دارند و از وجوه تاریخی آن سخن نمی‌گویند چون قرار نیست راوی «مستند تاریخ» باشند. آن را باید تاریخ‌دانان و مستندسازان بیان کنند تا قصه‌گویان! فراموش نکنیم که یک درام -هرقدر هم با ادعای تاریخی و در هر کجای جهان- به تاریخ نزدیک می‌شود و نه مماس، تاریخ بستر ارائه است و نه هدف.

پس در این اتمسفر، به همان اندازه که ایراد گرفتن به تفاوت تصویر جیران حقیقی و پریناز ایزدیار خنده‌آور است، اهمیتی هم ندارد که سن و سال ناصرالدین شاه واقعی در هنگام مواجهه با خدیجه چند سال بوده است. به همان اندازه که دربار ناصریِ حقیقی و عملکردش با چیزی که در سریال جیران می‌بینیم/خواهیم دید، متفاوت است، نمایش عاشقانه یا شاهانه آن هم با اصل تاریخ فرق دارد. سابقه آثار حسن فتحی هم همین را نشان می‌دهد که او تاریخ را -چه قجر باشد (جیران)، چه پهلوی اول (شب دهم) و پهلوی دوم (شهرزاد)- بستر بیان قصه عاشقانه‌اش می‌داند و نه بیشتر از آن.

 

حاشیه‌های سریال جیران | نظر رسمی ساترا درباره شباهت

پس از کش‌وقوس‌های فراوان و حاشیه‌های ناخواسته‌ای که برای سریال جیران حسن فتحی ساخته شد، سرانجام ساترا در ۱۱ بهمن نظر نهایی خود را درباره شباهت این سریال فیلیمو به سریال دیگری اعلام کرد.

بر اساس اطلاعیه ساترا، زمان ثبت شکایت ۲۸ دی (یعنی ۴ روز پس از زمان اعلام‌شده برای پخش سریال جیران) بوده. به دستور رئیس سازمان صداوسیما، نماینده مرکز صیانت و حفاظت و اداره‌‌کل بازرسی و بررسی‌های عمومی نیز در این جلسه بررسی، نظارت داشته و نتیجه این بررسی‌ها با تهیه‌کنندگان دو سریال در ۶ بهمن، اینگونه اعلام شده است: «نتیجه این فرآیند، اجماع هر سه کارشناس بر فقدان شباهت به نحوی که قابلیت احراز گرته‌برداری سریال «جیران» از طرح «آهوی من مارال» را داشته باشد، اعلام شد. لذا از نظر این هیات بند دوم رأی داوری شورای تخصصی آیفیک از سوی تهیه‌کننده سریال «جیران» رعایت شده است و منعی برای صدور مجوز انتشار از این حیث وجود ندارد».

برای جلوگیری از طولانی شدن این مطلب، می‌توانید در لینک زیر متن کامل بیانیه مشترک فیلیمو و عوامل تولید سریال را بخوانید.

بیانیه مشترک فیلیمو و سریال جیران | زمان پخش جدید

بیانیه فیلیمو درباره پخش نشدن سریال جیران

تیزر رسمی سریال جیران

تو ز من پُرس قدر روز وصال
تشنه داند که چیست آب زلال

بالاخره وقتش رسید؛ حالا نوبت جیران است که قصه عاشقانه‌اش را -از ورای تاریخ- بازگو کند.

این آنونس را حمید نجفی‌راد طراحی و ساخته است.

 

انتشار پوستر رسمی جیران | پخش اختصاصی از فیلیمو

از پوستر اصلی و رسمی سریال حسن فتحی در فیلیمو رونمایی شد.

جیران جدیدترین تولید فیلیمو است که قرار است به صورت اختصاصی از این پلتفرم پخش شود. جیران شانزدهمین سریال حسن فتحی (پس از مجموعه‌های موفق و پرمخاطب شب دهم، مدار صفر درجه و میوه ممنوعه) و دومین سریال او در شبکه نمایش خانگی پس از سریال «شهرزاد» است و روایتگر زندگی جیران -یکی از همسران ناصرالدین شاه- است. فیلمنامه این مجموعه عاشقانه را احسان جوانمرد و حسن فتحی نوشته‌اند و اسماعیل عفیفه تهیه‌کنندگی آن را بر عهده دارد. طراحی پوستر اصلی سریال جیران نیز بر عهده مهدی میرباقری است.

پوستر رسمی سریال جریان حسن فتحی

نخستین عکس‌های سریال جیران حسن فتحی +ویدیو

اینجا تصاویری را می‌بینید که در این روزها به صورت رسمی از سریال جیران ساخته حسن فتحی منتشر شده است. به مرور ویدئوها و کلیپ‌هایی که از کاراکترهای این سریال منتشر می‌شود، اضافه می‌شود.

پریناز ایزدیار و بهرام رادان در سریال جیران
پریناز ایزدیار و بهرام رادان در سریال جیران

پریناز ایزدیار | جیران

پریناز ایزدیار در نقش جیران سریال جیران حسن فتحی
پریناز ایزدیار در نقش جیران

بهرام رادان | ناصرالدین شاه سریال جیران

بهرام رادان در نقش ناصرالدین شاه سریال جیران
بهرام رادان در نقش ناصرالدین شاه
بهرام رادان و مهدی پاکدل در سریال جیران
بهرام رادان و مهدی پاکدل جیران

مریلا زارعی | مهدعلیا | مادر ناصرالدین شاه

نخستین تصویر از بازیگر نقش مهدعلیا در سریال جیران رونمایی شد. مریلا زارعی در دومین حضور در نمایش خانگی در نقش مادر ناصرالدین شاه جلوی دوربین جدیدترین ساخته حسن فتحی رفته‌ است. زارعی پیش از این تجربه بازی در سریال مانکن را در نمایش خانگی داشته است. او همچنین در فیلم سینمایی کیفر با حسن فتحی همکاری داشته.

مریلا زارعی در نقش مهدعلیا مادر ناصرالدین شاه در سریال جیران
مریلا زارعی در نقش مهدعلیا

امیر جعفری | میرزا آقاخان نوری | صدراعظم شاه

امیر جعفری بعد از چند تجربه موفق با حسن فتحی در سریال‌ میوه ممنوعه و فیلم‌های پستچی سه بار در نمی‌زند و کیفر این بار در سریال تاریخی جیران ایفاگر نقش متفاوتی خواهد بود. جعفری با بازی در نقش میرزا آقاخان نوری روایتگر فعالیت‌های صدراعظم شاه ناصری است.

امیر جعفری در نقش میزرا آقاخان نوری
امیر جعفری در نقش میزرا آقاخان نوری

غزل شاکری | ملک زاده | خواهر ناصرالدین شاه و همسر امیرکبیر

غزل شاکری در نقش ملک زاده
غزل شاکری در نقش ملک زاده

مهدی پاکدل | سلمان | ملازم شاه در سریال جیران

مهدی پاکدل بعد از تجربه‌ای موفق در نمایش خانگی با سریال هم‌گناه، این‌بار ایفاگر نقشی متفاوت در سریال جیران شده است. پاکدل پیش از این نیز تجربه بازی در فیلم تاریخی-مذهبی محمد رسول‌الله را داشته و این بار مقابل دوربین سریالی تاریخی-عاشقانه مربوط به عصر قاجار رفته است و نقش سلمان را بازی می‌کند که یکی از نزدیک‌ترین افراد به ناصرالدین شاه است.

مهدی پاکدل در نقش سلمان سریال جیران
مهدی پاکدل در نقش سلمان

رعنا آزادی‌ور | تاج الدوله در سریال جیران

رعنا آزادی‌ور در نقش تاج الدوله در سریال جیران
رعنا آزادی‌ور در نقش تاج الدوله
رعنا آزادی‌ور در سریال جیران
رعنا آزادی‌ور در جیران

امیرحسین فتحی | سیاوش سریال جیران

امیرحسین فتحی در نقش سیاوش
امیرحسین فتحی در نقش سیاوش
سیاوش سریال جیران
امیرحسین فتحی در مجموعه جیران

هومن برق‌نورد | شازده بصیر در سریال عاشقانه حسن فتحی

هومن برق نورد در نقش شازده بصیر سریال جیران
هومن برق نورد در نقش شازده بصیر

ستاره پسیانی | نقره در سریال تاریخی حسن فتحی

ستاره پسیانی بعد از بازی در ۳ سریال شوخی کردم، کرگدن و نهنگ آبی در چهارمین تجربه حضور در نمایش خانگی مقابل دوربین جیران رفته است. پسیانی حضور در عرصه بازیگری را با بازی در عرصه تئاتر آغاز کرد و در طول سال‌ها فعالیت در این عرصه با کارگردان‌های مطرحی همچون عباس کیارستمی، رضا درمیشیان، مانی حقیقی، رامبد جوان و منیژه حکمت همکاری کرده است. او همچنین در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم یدو دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش اول زن را دریافت کرده است.

ستاره پسیانی در سریال جیران
ستاره پسیانی در نقش نقره

عکس بازیگران سریال جیران فیلیمو

مرتضی اسماعیل کاشی در نقش خواجه روشن در جیران
مرتضی اسماعیل کاشی در نقش خواجه روشن
فاطمه مسعودی‌فر در نقش سارای گرجی
فاطمه مسعودی‌فر در نقش سارای گرجی
الهام نامی در نقش شکوه السلطنه
الهام نامی در نقش شکوه السلطنه
سمیرا حسن‌پور در نقش گلین خاتون
سمیرا حسن‌پور در نقش گلین خاتون
نهال دشتی در نقش ستاره خانم
نهال دشتی در نقش ستاره خانم
کتانه افشاری‌نژاد در نقش خدیجه چهریقی
کتانه افشاری‌نژاد در نقش خدیجه چهریقی

پایان فیلمبرداری در خوانسار و گلپایگان

پس از آنکه گروه فیلمبرداری مجموعه شبکه نمایش خانگی جیران، برای ضبط برخی از تصاویر به شهرهای خوانسار و گلپایگان رفتند، با اتمام فیلمبرداری در این دو شهر، به تهران بازگشتند تا باقی تصاویر را ضبط کنند.

اسماعیل عفیفه تهیه‌کننده با اشاره به سفر گروه فیلمبرداری به خوانسار و گلپایگان گفت: تصویربرداری سریال که از ۲۰ خرداد در منطقه خوانسار و گلپایگان شروع شده بود، اوایل مرداد به پایان رسید و گروه فیلمبرداری به تهران مراجعت کرد.

وی در ادامه گفت: گروه سازنده جیران بدین‌وسیله از اهالی و مسئولان محترم شهرهای خوانسار و گلپایگان و به خصوص مردم خونگرم روستای وانشان، که در مدت یک‌‌ ماه‌ونیم با گروه صمیمانه همکاری کرده و آن‌ها را یاری داده‌اند، تشکر می‌کنم. امیدوارم تصویری که از لوکیشن‌های زیبا و بکر منطقه ارائه می‌دهیم مورد پسند مردم مهربان این منطقه قرار بگیرد.

تماشای آنلاین سریال جیران حسن فتحی‌مروری بر بهترین سریال‌های شبکه نمایش خانگی

تیم خلاقیت فیلیمو

افسون میرطالبی، المیرا مربی، حامد بذرافکن، علی اسدی، نوشین نصیرزاده، نسیم گرجی، حسین یعقوبی
احمد اسم رام، علیرضا باقر پناهی، امیرحسین آرسین، مجتبی طغیانی، فاطمه محمدی، مینا رمضانی، علی احمد بیگی، سهیل درودی، مینا صباغی

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1,089 نظر
 1. گلین می‌نویسد

  سلام. میشه تعداد دقیق قسمتهایی سریال جیران رو بگین. چون هر سایتی برای خودش یه رقم متفاوت زده من نمیدونم حرف کدومو باور کنم. خواهشا فقط این سوالو پاسخ بدید؟؟؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   نمیشه قسمت دقیق رو اعلام کرد چون سریال همچنان در حال تدوینه. در این شرایط تغییر قسمت‌ها، یا تفاوت در چینش‌های داستانی، امری طبیعیه.

   از طرفی؛ اگه الان بگیم سریال ۲۵ قسمته و سریال به دلیل همین تدوین، بشه ۲۳ قسمت، همه می‌نویسند که سریال سانسور شد یا سریال رو زود تموم کردند یا حرف‌های دیگه…

 2. رجاء می‌نویسد

  سلام و عرض ادب
  اطلاعی ندارید اینکه آخر قصه جیران مثل اتفاقی که در تاریخ افتاد میشه یا اینکه قصه تغییر میکنه نسبت به چیز واقعی؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   بخش «جیران یک سریال عاشقانه یا تاریخی» رو در مطلب بالا بخونید. متوجه میشید.

 3. عرفان می‌نویسد

  چرا دیگه قرار نیست فصل دوم سریال میخواهم زنده می مانم ساخت بشه
  چرا تهیه کننده اعلام کرده با فیلیمو همکاری نمیکنه
  پشت صحنه فیلیمو چه خبره؟
  خودتون میگفتید فصل دوم بهار۱۴۰۱
  حالا چی شد😐

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   به موقع درباره‌ این موضوع حرف میزنیم.

 4. محمد نقی پور می‌نویسد

  در آخر این سریال به چه دلیل از اهالی کوچه گلدیس ۱ مرزداران تشکر می کنند میشه بدونیم علت چیست؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   چه دقت نظری! :)))))
   برای خود ما هم سوال شد و این رازی است که تهیه‌کننده جیران می‌دونه نه فیلیمو!

 5. گلین می‌نویسد

  ادمین با اینکه ساعت ١ شب هست ولی هنوز تیزر قسمت سیزدهم جیران نیومد؟؟؟ نکنه مشکلی پیش اومد و فردا پخش نمیشه؟ خواهشا جوابمو بدید.

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   تیزر مشکلاتی داشت که برطرف شد. نگران نباشید.

 6. گلین می‌نویسد

  سلام. آقای شجریان تا الان ٢ تا آهنگ برای سریال جیران خوندن. میخواستم بدونم بازم آهنگ های جدیدی از ایشون برای این سریال میشنویم یا نه؟؟؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   بله ایشالا! 🙂

 7. عرفان می‌نویسد

  سریال های جدید فیلیمو از کی شروع میشن؟؟؟
  سریال جیران که طنز نبود چرا جمعه پخش نکردید؟؟
  امیدوارم فیلیمو به جایی برسه که دیگه ۷روز هفته سریال یا برنامه داشته باشه

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   ما هم امیدواریم بتونیم به چنین روزی برسیم که ۷ روز هفته، برنامه اختصاصی داشته باشیم.

 8. محمد می‌نویسد

  سلام قسمت ۱۲ همین جمعه منتشر میشه یا جمعه هفته بعدی؟لطفا جواب بدین ممنون

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   همین جمعه ایشالا

 9. عرفان می‌نویسد

  سلام
  جیران همزمان با پخش در ایران به کشوره دیگری صادر نشده یا سریال های دیکه فیلیمو به کشورهای همسایه صادر نشدن؟؟؟؟؟؟؟؟
  لطفا جواب بدین

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   نه هنوز.

 10. گلین می‌نویسد

  سلام. میخواستم بدونم حالا که قسمت یازدهم جیران یکشنبه پخش شد. قسمت دوازدهم این جمعه یعنی ٩ فروردین پخش میشه یا جمعه هفته بعد ١۶؟؟؟ لطفا بگین؟

 11. عرفان می‌نویسد

  چرا جواب منو ندادین
  اگه ادامه پیدا کنه فرزندان و مرگ جیران رو هم نشون میده؟؟؟؟؟؟؟؟؟😐😐😐😐😐

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   ایشالا

 12. گلین می‌نویسد

  ادمین چرا خلاصه داستان قسمت یازدهم نیست. و روز شمار نوشته ٢ روز دیگر. درحالی که تا چند ساعت پیش نوشته بود ١٢ ساعت دیگر. یعنی فردا پخش نمیشه و مشکلی پیش اومده برای قسمت یازدهم؟؟؟ تو رو خدا بگین چی شده؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   نگران نشید. به دلیل ایام شهادت منتقل شد روز یکشنبه

 13. محسن می‌نویسد

  سلام آقا روز شمار قسمت ۱۱ رو چرا زدین ۲ روز دیگه مگه فردا ۸ صبح نمیاد؟😕🙁

 14. عرفان می‌نویسد

  سلام
  میخواستم سریال در صورت استقبال و تمدید برای فصل بعد فرزندان و مرگ جیران را به تصویر خواهد کشید؟؟؟؟؟
  لطفا جواب بدید

 15. متین می‌نویسد

  سلام خسته نباشید ادمین صفحه رسمی اینستاگرام جیران تو جواب یکی از کامنتا نوشته بود بین ۴۵ تا ۵۰ قسمته جیران راسته؟😳😃

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   بله. در صورت تمدید فصل.

 16. علیدادی می‌نویسد

  سلام وقتی فیلمبرداری تمام شده بهتر نیست بعد از پخش۱۱ قسمت به بگویید که کل سریال چند قسمت هست؟؟ فیلیمو اینکه بدون پاسخ کامنت رو میزاری خیلی نارحتم می کنه…

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   چون بگردید پاسخ‌تون هست

 17. ابراهیمی می‌نویسد

  سلام. میخواستم بدونم فیلمبرداری سریال جیران به اتمام رسید و یا هنوز ادامه داره.؟؟؟ لطفا پاسخ

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   تمام شده

 18. محمد صادق می‌نویسد

  هنوز تعداد دقیق قسمتهای سریال جیران مشخص نشد؟؟