نقد فصل سوم سریال اش علیه مرده شریر | یک سریال کمدی سرگرم‌کننده خون‌آلود

سریال اش علیه مرده شریر، قلمرو جدیدی را بنا می‌کند. سریالی که همه چیزهای جذاب جهان هذیانی مرده شریر را به شکل افراطی و یکجا در خود دارد. 

فصل سوم سریال اش علیه مرده شریر (با عنوان اصلی Ash vs. Evil Dead)، با سکانس‌های کشتار و صحنه‌های مملو از خونریزی، به‌پایانی رضایت‌بخش می‌رسد. خودتان را برای یک جنگ تمام‌عیار میان بروس کمپبل و همراهانش علیه ارواح شیطانی آماده کنید. با فیلیمو شات همراه باشید.


سریال های خارجی فیلیمو رایگان شدند


به‌سختی می‌توانید فرانچایز وحشت باکیفیتی مانند مرده شریر پیدا کنید که در طول زمان، به‌طور پیوسته، اقبال مخاطبان را از آن خود کند. فرانچایز مرده شریر، با فیلم اورجینال و نمونه‌ای از سم ریمی شروع می‌شود و با دنباله‌های کمدی و جنون‌آمیز ادامه پیدا می‌کند. سپس به بازسازی هراس‌آور فده آلوارس در سال ۲۰۱۳ می‌رسد. سریال اش علیه مرده شریر محصول شبکه استارز، آخرین دنباله موفق این فرانچایز محسوب می‌شود که در سه فصل منتشرشده است. در این سریال، مخاطبان‌ پس از مدت‌ها انتظار، شاهد بازگشت مفصل بروس کمپبل در نقش قهرمان اره‌برقی‌ به‌دست هستند. این فرانچایز وحشت، در عین انعطاف‌پذیری، الگوهای ثابت و موفق خود را در طول زمان حفظ کرده، بدون آنکه جهان هذیانی و هویت نامتعارفش را از دست بدهد.

طرفداران مجموعه فیلم‌های مرده شریر، پیش‌ازاین، زمان کوتاهی برای لذت بردن از جهان دیوانه‌وار هر‌کدام از این فیلم‌ها در اختیار داشتند. اما سریال اش علیه مرده شریر هر سال در ده قسمت نیم‌ساعته، قلمرو جدیدی را بنا می‌کند؛ سریالی که همه چیزهای جذاب جهان هذیانی مرده شریر را به شکل افراطی و یکجا در خود دارد. 


لیست بهترین سریال های خارجی جهان در ۲۰۲۰


درواقع، آنچه در سه فصل سریال با آن روبه‌رو می‌شویم، بیشتر از آن چیزی است که در طول سه دهه دیده‌ایم. البته این بدین معنی است که سه فصل تلویزیونی مرده شریر، همان روایت خطی و جهان اسطوره‌ای فیلم‌های مجموعه را دنبال می‌کنند. الزام به این مسئله در دو فصل اول سریال باعث شده که برخی پتانسیل‌ها و ایده‌های جذاب آن به نتیجه مطلوب نرسند؛ برای نمونه، بعضی بسط‌های هیجان‌انگیز مربوط به بعد اسطوره‌ای و خطوط زمانی به حال خود رها می‌شوند یا حتی فصل بازگشت به کلبه‌‌‌ای که همه‌چیز ازآنجا شروع‌شده، ناقص می‌ماند! اما فصل سوم، مخلوطی هیجان‌انگیز است که در مقایسه با دو فصل دیگر، در درجه بالاتری قرار می‌گیرد. هرچند که این فصل هم در برخی جاها روایتش را به شکل منسجم پیش نمی‌برد.

فصل سوم به‌نوعی ادامه فینال فصل پیشین سریال است. همه آنچه در فصل قبل با آن‌ خداحافظی کرده بودیم، کم‌و‌بیش در فصل جدید دوباره بازگشته‌اند (به‌غیراز کاراکتر لیندا که ظاهراً ناپدیدشده است). اکنون اش قهرمان شهر الک گرو است و فروشگاه ابزارآلات‌ پدرش را در آنجا اداره می‌کند. این شهر به‌تازگی به کمک اش و تیمش از چنگ نیروهای شیطانی رهاشده است. پابلو یار وفادار اش است و بدون دریافت دستمزد در کارهای فروشگاه به او کمک می‌کند. پابلو با این رویا که روزی صاحب فروشگاه خودش شود، زندگی‌اش را می‌گذراند. کلی همچنان خودش را برای ادامه نبرد با ددایت آماده می‌کند. او و شخصیت جدیدی به نام دالتون، که یکی از بازمانده‌های نسل سومری‌هاست، تیمی را تشکیل داده‌اند. دالتون یک شوالیه سومری است که در تمام عمرش در جست‌وجوی فرصتی برای مبارزه با شیاطین باستانی بوده است.

سریال ترسناک اش علیه مرده شریر

جدیدترین سریال های فیلیمو در نوروز ۱۴۰۰ | تعطیلات فیلیمویی


هنگامی‌که کتاب نکرونومیکون در برنامه تلویزیونی حراج اجناس عتیقه ظاهر می‌شود، ناگهان همه‌چیز از هم می‌پاشد. کشتارجمعی‌ای رخ می‌دهد که فقط می‌تواند کار روبی باشد. کلی که از تلویزیون شاهد این صحنه است، برای پیوستن به جنگجویان ارواح و متوقف کردن روبی به الک گرو بازمی‌گردد.

در فصل دوم دیدیم که اش بر شهر الک گرو پیروز می‌شود و ثابت می‌کند که قهرمان آنجاست. در فصل جدید، با کشمکش مشابهی روبه‌رو هستیم.این بار اش باید خودش را به دخترش ثابت کند. بنابراین ناامیدکننده است که در فصل سوم هم باید روایت مشابهی را پیگیری کنیم. با این تفاوت که در اینجا باشخصیتی مواجهیم که از پذیرش اتفاقات رخ‌داده در جلوی چشمش امتناع می‌کند! البته به نظر می‌رسد اضافه شدن کاراکتر دختر اش با برنامه‌ریزی قبلی رخ‌داده است. زیرا کریگ دی‌گرگوریو، تهیه‌کننده اجرایی اش علیه مرده شریر، که در فصل جدید از سریال جدا شد، در نظر داشت در پایان فصل دوم این کاراکتر را به داستان اضافه کند. اما مسئله این است که سریال پیش‌ازاین نیز پیوند مشابه دیگری را به‌عنوان رابطه میان اش و کلی به ما نشان داده بود. اگرچه کاراکتر کلی ازلحاظ بیولوژیکی دختر اش نیست، به‌نوعی میراث دار او محسوب می‌شود. ما پیش‌ازاین، کلی را تماشا کرده‌ایم که چگونه به زن جوانی آغشته به خون تبدیل می‌شود. او حتی باور نمی‌کند که اکنون مبارزی قاطع و سختگیر، علیه ددایت می‌جنگد؛ همچنین پیش‌ازاین دیده‌ایم که چگونه رابطه‌ای توأم با احترام متقابل میان اش و کلی شکل گرفت و رفاقت عجیبی بینشان برقرار شد. بنابراین دور شدن از رابطه پویای میان اش و کلی به نفع شخصیتی جدید، انتخاب هوشمندانه‌ای به نظر نمی‌رسد!


مروری بر بهترین سریال های شبکه نمایش خانگی


البته برای طرفداران فیلم کلاسیک اش علیه مرده شریر خبر خوبی هم داریم. سم ریمی همان‌طور که با هیجان و انرژی زیاد بدن‌ها را از هم می‌درد، خطوط داستانی و اساطیری را هم در‌می‌نوردد.

قسمت اول فصل جدید، کمی آشفته پیش می‌رود؛ زیرا سریال برای تطبیق پیدا‌کردن با روایت جدید، باید مسیرش را تغییر دهد. اما قسمت‌های بعدی، روند منسجم‌تری را پیگیری می‌کنند. موقعیت‌های اسلپ‌‌استیک سریال، در مدت‌زمان نیم‌ساعته هر قسمت، با سرعت پشت هم می‌آیند؛ به گونه‌ای که در چهارمین و پنجمین قسمت‌ سریال، روایت به نقطه اوج خود نزدیک می‌شود. خشونت پرتحرک و شوخی‌های هوشمندانه در ترکیب با طنز سبک باعث شده که مرده شریر معیاری برای کمدی ترسناک شناخته شود.

قطعه‌های اسلپ‌استیک فصل پنجم (اسلپ‌استیک یا کمدی بزن‌بکوب، گونه‌ای از کمدی است که در آن تحرک بدنی نقش اول را بازی می‌کند)، بسیار سرگرم‌کننده، مفرح و هم‌زمان مشمئزکننده هستند؛ موقعیت‌هایی گروتسکی که خنده‌های عصبی و از روی هیجان مخاطب را در پی‌دارند. البته فیلم ازاین‌دست موقعیت‌ها کم ندارد؛ برای نمونه، می‌توان به سکانسی با حضور یک جسد، کودک و توپ‌های بولنیگ اشاره کرد. سکانسی که شمارا شگفت‌زده می‌کند و باعث می‌شود با صدای بلند قهقهه بزنید.

نمایی از سریال ترسناک اش علیه مرده شریر

۴۱ فیلم برتر ژانر وحشت | ترسناک‌ترین فیلم‌های جهان

۱۰ فیلم فوق‌العاده در ژانر وحشت به پیشنهاد کوئنتین تارانتینو


سریال اش علیه مرده شریر، اعتباری برای شبکه استارز و مدیران آن است. این شبکه به ذهن‌های خلاق پشت برنامه‌های تلویزیونی ‌اش آزادی عمل می‌دهد که تا حد ممکن از مرزهای معمولشان فراتر روند؛ موضوعی که عوامل سریال اش علیه مرده شریر شیفته آن هستند. آن‌ها عاشق این هستند که مرزهای خلاقیتشان را بدون هیچ محدودیتی گسترش دهند.

کلی در فصل جدید از نقش خود در قالب دختر نمادین اش فاصله گرفته، اما همچنان وظیفه‌اش را در قالب وارث اش انجام می‌دهد و در همه حال و همه‌جا با ددایت می‌جنگد. یکی از موقعیت‌های برجسته سریال، در میانه‌های قسمت پنجم، با حضور کلی و پابلو رقم می‌خورد؛ لحن کمدی‌ این سکانس به نفع جنبه اکشن و وحشت آن کم‌رنگ‌تر شده. فضای این لحظه‌، بیش از هر مجموعه دیگری – به‌جز آن‌هایی که سم ریمی خودش به فیلم کلاسیک مرده‌ شریر نزدیک است. سکانسی هیجان‌انگیز، هوشمندانه و خلاق، که مانند همه لحظه‌های درخشان اش علیه مرده شریر، به شکلی شیطنت‌آمیز از میراث و قواعد آشنای فیلم اصلی بهره می‌برد و درعین‌حال، نوآوری‌ها و ایده‌های ناب خود را نیز دارد. البته، از جلوه‌های غیر کامپیوتری جذاب آن‌هم نباید گذشت.

در فصل جدید، اش بیش از قبل درگیر رابطه با دخترش است؛ همچنین با نقشه شیطانی جدید روبی می‌جنگد. این دو موضوع باعث شده که در بخش زیادی از فصل جدید، اش از دو همراه دوست‌داشتنی خود جدا بماند. اما این مسئله مانع درخشش پابلو و کلی نشده است. 

هرچند پنج قسمت اول فصل سوم اش علیه مرده شریر، کمی با افت‌وخیز پیش می‌رود، به‌تدریج مسیر خود را پیدا می‌کند؛ چون سریال خیلی زود با لحظه‌های جنون‌آمیز، رضایت‌بخش و به‌شدت خنده‌داری اوج می‌گیرد که دقیقاً از فرانچایز مرده شریر انتظار داریم. بنابراین خودتان را برای مواجهه با مفرح‌ترین لحظات مرده شریر آماده کنید. دیگر بروس کمپبل را باید یکی از آیکون‌های ژانر وحشت در نظر گرفت.

فصل سوم سریال اش علیه مرده شریر شاید کمی آشفته و نامنسجم باشد که بخشی از آن به حضور کمپبل در نقش اش مرتبط است. زیرا می‌دانیم هرکجا که اش قدم می‌گذارد بی‌نظمی و هرج‌و‌مرج هم همراهش می‌آید. اما هنگامی‌که قرار است همراه با اش به سفری هیجان‌انگیز برویم، این موضوع دیگر چه اهمیتی دارد!

تماشای سریال اش علیه مرده شریر

منبع: Collider

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. sajjad می‌نویسد

    من این سریال رو دیدم واقعا سریال خیلی خوبی بود