نقد و بررسی سریال تبر کوچک | زندگی کودکان رنگین‌پوست

سریال تبر کوچک اثر جدید استیو مک کوئین با محوریت حقایق تلخ جامعه و به تصویر کشیدن شرایط تبعیض‌آمیز سیاه‌پوستان، فیلمی عمیق، تاثیرگذار و شایسته تماشاست.

نوجوان ۱۲ساله‌‌ای به نام کینگزلی (با بازی کنیا سندی) پسرکی ساده‌دل است که رؤیای فضانورد شدن را در سر می‌پروراند؛ اما به اختلال در خواندن دچار است. به همین دلیل، با برچسب مخل یادگیری دیگران، به مدرسه‌ای خاص فرستاده می‌شود که مخصوص تحصیل کودکان مبتلابه اختلال یادگیری است. کودکان سیاه‌پوست این مدرسه به شرایطی ویژه برای آموزش نیازمندند، اما این مدرسه به‌سرعت به تبعیدگاه آن‌ها تبدیل می‌شود؛ همین موضوع هم باعث می‌شود که جامعه سیاه‌پوستان لندن دهه هفتاد میلادی به‌پا خیزند و ریشه نژادپرستی در مدارس را بخشکانند. برای نقد و بررسی سریال تبر کوچک (با عنوان اصلی Small Axe) با فیلیمو شات همراه باشید.


سریال تبر کوچک در میان برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱

بهترین فیلم های سیاهپوستان در ۱۰ سال اخیر؛ جان سیاه‌پوستان مهم است


سریال تلویزیونی تبر کوچک ساخته استیو مک کوئین، تصویری قوی از سازو‌کار آموزشی در مدارس انگلستان در سال‌های دهه ۷۰ میلادی به‌دست می‌دهد. کینگزلی ۱۲ساله، با بازی کنیا سندی، پسرکی خجالتی، اما مشتاق و مصمم است؛ او با اشتیاق فراوان به آسمان پر‌رمز‌و‌راز می‌نگرد. تمام خواسته او این است که موقعیت‌های زندگی به‌گونه‌ای پیش بروند که او در آینده فضانورد شود. دوستان سفیدپوستش به او می‌گویند:

یک سیاه‌‌پوست نمی‌تواند به فضا برود!

اما او به این حرف اهمیتی نمی‌دهد. خانواده گرم و مستحکم او را پدر و مادر و خواهرش تشکیل می‌دهند؛ مادرش (با بازی شرلین وایت) و پدرش (با بازی دانیل فرانسیس) والدینی سخت‌کوش‌اند که به خانواده خود افتخار می‌کنند.


اعلام برندگان گلدن گلوب ۲۰۲۱


سریال تبر کوچک

دو فیلم جدید استیو مک‌کوئین به جورج فلوید و جنبش «جان سیاه‌پوستان مهم است» تقدیم شدند


خواهر کوچک‌تر او با بازی تامارا لارانس نیز به‌اندازه کینگزلی رؤیایی و بلند‌پرواز است. این خانواده سیاه‌پوست به شرایط تبعیض‌‌آمیز جامعه عادت دارند و البته برای حمایت کامل از فرزندانشان آماده‌ هستند. باوجوداین، به کمک فعالان اجتماعی نیاز دارند تا ازآنچه در مدرسه کینگزلی می‌گذرد، شواهدی به‌دست آورند و بتوانند به مقامات بالاتر گزارش دهند.

در میان این بی‌اعتنایی‌های آشکار، با رفتارهایی به‌شدت ناراحت‌کننده‌ مواجه هستیم. در بهترین حالت می‌توان شیوه رفتار با دانش‌آموزان را در این مدرسه تأسف‌بار دانست؛ اگرچه تنها کلمه صحیح برای چنین رفتارهایی عبارت تبعیض نژادی است. مک کوئین هنرمند است، نه تاریخ‌دان. او فقط به طرح مشکل نمی‌پردازد، بلکه به مخاطب کمک می‌کند درکی صحیح ازآنچه در این داستان‌های کمتر روایت‌شده بر سر مردم می‌گذرد، به‌دست آورد.

در سریال تبر کوچک می‌بینیم که وطن سرسبز و زیبای این خانواده مهربان و دوست‌‌داشتنی سواحل دریای کارائیب است. سپس کارگردان احساسات بیننده را با خود به شهر لندن در سال‌های دهه ۱۹۷۰ می‌کشاند تا آنچه را بر این خانواده می‌گذرد، دنبال کند.


دانیل ددوایلر در گروه بازیگران فیلم «هرچه سخت‌تر زمین می‌خورند»

کنیا سندی در نمایی از اپیزود تحصیلات سریال تبر کوچک

مک‌کوئین، در زمان تحصیلش از اختلال در خواندن رنج می‌برده است. اما حال در دنیای سینما فردی بااستعداد و نخبه به شمار می‌آید و به همین دلیل، اجتناب از گیرافتادن در منجلاب حقایقی که در محیط جامعه وجود دارند، برای او دغدغه‌ای جدی به‌حساب می‌آید. اپیزود تحصیلات به ما یاد می‌دهد که نژادپرستی چگونه در تاریخچه سیستم آموزشی پنهان‌شده است و هر‌از‌گاهی در واکنش به مقالات بحث‌برانگیز سیاستمداران رنگین‌پوست خودش را به ما می‌نمایاند؛ برای مثال می‌توان به مقاله برنارد کوارد، سیاستمدار اهل گرانادا، در سال ۱۹۷۱ اشاره کرد. در این مقاله گفته‌شده است که چگونه یک کودک رنگین‌پوست از اهالی کارائیب، در سیستم آموزشی کشور بریتانیا، کندآموز یا با نیازمندی‌های ویژه معرفی می‌‌شود؟ اگر بپذیریم که روند آموزش و تحصیل ریشه در سال‌هایی بس دور دارد، باید اذعان داشت که فقط کینگزلی و کودکانی همچون او نیستند که در این داستان متضرر شده‌اند، بلکه کل نظام آموزشی بریتانیا از ابتدا ناکارآمد و ضعیف بوده است.


فیلم جدید رجینا کینگ | کینگ سیاستمداری معروف می‌شود


در قسمت نهایی سریال تبر کوچک، یعنی تحصیلات، که احتمالاً تجربه‌ای شخصی را برای کارگردان تداعی می‌کند، مک‌کوئین پایان‌بندی زیبایی را به تصویر می‌کشد: تصویری شاداب از مقاومت و ایستادگی بریتانیایی‌های رنگین‌پوست که به مهم‌ترین دوران زندگی هر انسانی ختم می‌شود: دوران جوانی!

آیا سریال تبر کوچک را دیده‌اید؟ به نظر شما، مشکلات مربوط به تبعیض نژادی به شکلی مؤثر در این مجموعه به تصویر درآمده است یا چون بسیاری دیگر ازاین‌دست فیلم‌ها، این مجموعه نیز به روایتی سطحی و کلیشه‌ای بسنده کرده است؟

تماشای سریال تبر کوچک

منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم