سی و نهمین جشنواره فیلم فجر

نقد فیلم تی تی؛ پرسه با یک دختر خیالاتی

آخرین فیلمی که امسال در سی و‌ نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درمی‌آید، از آثار متفاوت امسال که کنجکاوی زیادی پیرامون آن وجود دارد و از دید خیلی‌ها می‌تواند پدیده امسال باشد. برای اطلاعات بیشتر درباره فیلم تی تی با فیلیموشات همراه باشید.

عوامل فیلم سینمایی تی تی

تهیه‌کننده و کارگردان: آیدا پناهنده، فیلمنامه: ارسلان امیری و آیدا پناهنده، مدیر فیلمبرداری: فرشاد محمدی، طراح صحنه و لباس: امیر اثباتی، موسیقی: علیرضا افکاری، بازیگران: پارسا پیروزفر، الناز شاکردوست، هوتن شکیبا، سودابه جعفرنژاد، امیر حامد، مهدی فریضه، هیلدا کردبچه، رضا عموزاد، زینب شعبانی، هانیه کاظمی و مهرانه به‌نهاد.

پوستر فیلم تی تی

همه چیز درباره جشنواره فیلم فجر ۹۹

آیدا پناهنده با فیلم‌های قبلی‌اش به عنوان یک استعداد تازه در جشنواره فجر شناخته شده بود و توانست راه خودش را به جشنواره‌های خارجی هم باز کند. پس از ناهید و اسرافیل، با ساخته‌ جدید خود فیلم تی تی، که چندی پیش در جشنواره توکیو هم به نمایش درآمد، در مقام یک مدعی جدی حضور پیدا کرده و بر اساس گفته‌ها و شنیده‌ها از سوی تماشاگران و منتقدانی که فیلم را تماشا کرده‌اند، فیلم تی تی یکی از بهترین‌های امسال است.

داستان، فضا و شخصیت اصلی تا حدود زیادی یادآور و برگرفته از جاده شاهکار فدریکو فلینی است. فیلم تی تی ماجرای آشنایی یک دختر خیالاتی و کولی‌وار را با مردی روایت می‌کند که به طرز غیرمنتظره‌ای در حال کلنجار رفتن با مفهوم مرگ و پایان است. دختری که زندگی‌اش از طریق اجاره رحم به زوج‌های نابارور می‌گذرد و شوهری درب و داغان دارد. این آشنایی هم زندگی تی تی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هم استادی را که در حال کار کردن روی یک تز دانشگاهی درباره پایان دنیاست.

مرور کارنامه سینمایی پارسا پیروزفر

هوتن شکیبا و الناز شاکردوست در نمایی از فیلم تی تی

در سینمای ایران که دیگر عادت کرده‌ایم به دغدغه‌های اجتماعی، فضاهای خشن و چرک و شخصیت‌های به ته خط رسیده، فیلم تی تی مسیر کاملا متفاوتی را رفته و فیلمی گرم، دوست‌داشتنی و با مایه‌هایی از فانتزی در فضاسازی و شخصیت‌پردازی است که می‌تواند حال و هوای مخاطبش را عوض کند و حداقل به مفهوم زندگی امیدوارانه نگاه می‌کند.

ترکیب سه بازیگر اصلی فیلم حسابی جواب داده. به غیر از پارسا پیروزفر و هوتن شکیبا که توانایی آن‌ها برای عموم مخاطبان ثابت شده است، الناز شاکردوست به شخصیت اصلی فیلم به معنای واقعی کلمه روح و جان بخشیده و احتمالا بهترین نقش‌آفرینی در تمام کارنامه‌اش را با خلق شخصیت تی تی به انجام رسانده. اگر تا همین یک ماه پیش شک داشتید که بالاخره شاکردوست توانسته خودش را از جایگاه سابق بازیگر فیلم‌های کمدی و عاشقانه بازاری بالا بکشد یا نه، کافی است او را در دو فیلم مهم امسال، تی تی و ابلق ببینید تا بهتان ثابت شود که حالا می‌‌شود برای نقش‌های سخت و پیچیده هم روی این بازیگر حساب کرد. در پشت صحنه هم عوامل به کمک پناهنده آمده‌اند تا فضایی متفاوت و خیالی را برای فیلمش بسازد و در این میان سهم فرشاد محمدی فیلمبردار بیش از بقیه است.

الناز شاکردوست در نمایی از فیلم تی تی

با وجود واکنش‌ها و نقدهای تحسین‌آمیز، مسلما منتقدانی هم هستند که نسبت به فیلم نظر چندان مثبتی ندارند و اقبال عمومی نسبت به فیلم را بیشتر ناشی از وضعیت کنونی جشنواره و فضای تلخ و عبوس دیگر آثار می‌دانند تا کیفیت و اصالت خود اثر. در هر صورت باید پذیرفت که حتی با وجود استقبال نسبی هم فیلم تی تی به یک نقطه عطف در کارنامه آیدا پناهنده تبدیل شده و از حالا حساسیت و کنجکاوی بیشتری پیرامون آثار بعدی‌اش وجود دارد.

 

تیزر فیلم تی تی

واکنش منتقدان به فیلم تی تی

اگر با شخصیت اصلی و اتمسفر فیلم همراه شوید، تی تی فیلم محبوب شما در جشنواره امسال خواهد بود و نکات مثبت آن به چشمتان می‌آید وگرنه، پی‌رنگ و شیوه گسترش خط داستانی آن چندان قانع‌کننده نیست و از همان اول بین شما و فیلم فاصله می‌اندازد و تا پایان هم نمی‌توانید با آن همراه شوید.

در عین فضای مدرن و نزدیکی به الگوهای رئالیسم جادویی، تی تی از الگوهای قدیمی در فیلم‌ها و داستان‌های ایرانی استفاده می‌کند که در آن افراد ساده و گاه شیرین‌عقل به دلیل معصومیت خود جنبه‌ای فرانسانی و عرفانی پیدا می‌کنند، با این تفاوت که شخصیت اصلی یک دختر خیالباف دور از هیاهوی زندگی شهری است که در کمال سادگی می‌خواهد زندگی همه اطرافیانش را بهتر کند و همین سادگی و مهربانی به معجزه‌اش تبدیل می‌شود.

خط داستانی فیلم بیشتر بهانه‌ای است برای همراهی با شخصیت‌های اصلی و بازی‌های خوب هم موجب شده تا این پرسه‌ زدن با کاراکترها به تجربه‌ای لذت‌بخش تبدیل شود و فراموش کنید که در خیلی از جنبه‌ها پرداخت شخصیت‌ها با اما و اگر همراه است.

مسلما با توجه به آثار به نمایش درآمده در جشنواره امسال، تی تی جزو فیلم‌های برتر بوده و اگر پیش‌فرض محدودیت برای داوری نبود، حتما در دو بخش بهترین فیلم و کارگردانی هم می‌توانست مدعی نامزدی باشد. با این وجود نباید فراموش کرد که آیدا پناهنده همچنان می‌تواند فیلم‌های بهتر و بزرگتری بسازد و به روند صعودی‌اش در مسیر فیلمسازی ادامه بدهد.

 

جلسه پرسش و پاسخ فیلم تی تی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم