۱۰ فیلم جذاب مخصوص کریسمس که حتما باید ببینید

دهه‌ گذشته تقریباً پر از فیلم های مخصوص کریسمس بود؛ هم در سالن‌های سینما و هم در سرویس‌های پخش محتوا! در فیلیمو شات، ۱۰ نمونه از جذابترین آن‌ها را معرفی کرده‌ایم.

از زمانی که فیلم‌هایی مانند تنها در خانه (Home Alone) یا بابانوئل (The Santa Clause) ثابت کردند که ژانر فیلم های مخصوص کریسمس آثار پرفروش و رکوردشکنی هستند، در ما‌های نوامبر و دسامبر هر روز شاهد حضور عناوین تازه در لیست فیلم‌های کریسمسی هستیم.

ولی جداً، دهه‌ گذشته تقریباً پر از فیلم های مخصوص کریسمس بود؛ هم در سالن‌های سینما و هم در سرویس‌های پخش محتوا؛ و البته همه‌جور فیلم مخصوص تعطیلاتی هم به بازار آمد: از انیمیشن‌های کمدی خانوادگی و فیلم‌های ترسناک پر از خون و خون‌ریزی، تا مجموعه‌های درام کم‌هزینه که کریسمس را به‌عنوان پس‌زمینه‌ بیان قصه‌های انسانی خود انتخاب می‌کنند. البته بسیاری از این فیلم‌ها حوصله‌سربر، طاقت‌فرسا و قابل‌پیش‌بینی هستند، اما چندتایی هم فراتر از سطح توقع ظاهر شده‌اند و در قالب آثار کلاسیک آینده جای می‌گیرند. از دوره‌ای که فیلم بابانوئل آمد و انواع متنوعی از آن ساخته شد تا امروز، این‌ها بهترین فیلم های کریسمس دهه‌ اخیر بوده‌اند:

۱- صادرات نادر یا Rare Exports: A Christmas Tale | راهی غریب برای جشن گرفتن تعطیلات سال نو

فیلم کریسمسی صادرات نادر

بهترین فیلم های ماجراجویی | آماده برای کشف یک دنیای تازه


فیلم های ترسناک فراوانی با پس‌زمینه کریسمس وجود دارند که بسیاری از آن‌ها برای ایجاد جذابیت و جذب مخاطب، خودشان را به‌ حال و هوای راحت و بی‌دغدغه روزهای تعطیل کریسمس نزدیک می‌کنند. تعطیلات کریسمس اغلب برای مردم روزهایی متفاوت هستند و دیدن فیلمی درباره‌ قاتلی بی‌رحم که چکشش را چپ و راست روی سروصورت مردم بخت‌برگشته‌ می‌کوبد یا خوشگذرانی‌های تعطیلات را با کشتاری کوچک به هم می‌ریزد، راه خوبی برای فرار از کیفیت غالباً زیادی شیرین فیلم‌های کریسمسی است.
اما به یکباره، فیلم صادرات نادر (Rare Exports: A Christmas Tale) آمد؛ فیلمی که هم ترسناک و شبح‌وار است و هم جنبه‌های مختلف استاندارد سرحال‌کننده‌ فیلم های مخصوص کریسمس را رعایت کرده. فیلم، داستانی متفاوت از بابانوئل می‌گوید؛ کسی که واقعاً هست و چیزهایی که دنبالشان می‌گردد. بخش زیادی از فیلم بر پدر و پسری استوار شده که در زمان تعطیلات مشغول چالش با یکدیگر هستند! نتیجه، فیلمی‌ست که دشواری‌های متعدد روزهای تعطیل کریسمس را تصدیق کرده و حتی در راستای تحلیل‌شان امیدوار هم هست؛ مشکلات عاطفی، مالی و مانند آن‌ها. درحالی‌که فیلم همه‌چیز را در هاله‌ فانتزی ماجراجویانه‌ تاریکی پوشانده است، نشانی از امید و شوخ‌طبعی را هم در شخصیت‌هایش پدید می‌آورد. درحقیقت، این فیلم راه خوبی برای شکستن کلیشه‌های رایج درباره‌ بابانوئل است که مرتباً در این موقع سال از شبکه‌های تلویزیونی و سینماها تبلیغ می‌شود.


۱۰ فیلم خارجی زبان برتر در سال ۲۰۱۹؛ از اروپا، سنگال و برزیل تا کلمبیا و کره جنوبی


۲- آرتور کریسمس یا Arthur Christmas | یک مرد با قلبی بزرگ

فیلم آرتور کریسمس

در نگاه اول به نظر می‌رسد آرتور کریسمس (Arthur Christmas) فیلمی در حد و اندازه‌های تبلیغاتش نیست. فیلم روایتی از زندگی بابانوئل و کار اوست که مانند شغلی خانوادگی، هم‌چنان که در عنوان فیلم هم آمده، از پدر به پسر منتقل می‌شود. سپس این ایده در فیلم مطرح می‌شود که تاریخ کار بابانوئل حالا وارد مرحله‌ای شده که با یک «سورتمه» خیلی بزرگ، که درواقع یک‌جور فضاپیماست، همراه با لشکری از الف‌ها دور دنیا می‌گردد تا کار همیشگی‌اش یعنی هدیه دادن را با چشم‌انداز کاملاً تازه‌ عملیاتی‌اش از قطب شمال انجام بدهد.
فیلم در یافتن راهی برای تمرکز روی این ایده‌ بزرگ و تطابق دادنش با شخصیت اصلی فیلم که نامش در عنوان اثر هم آمده، موفق است. پسر جوان بابانوئل، آرتور، کسی که می‌خواهد مطمئن شود کادوی دختر کوچولویی که الف‌ها تصادفاً موفق نشده‌اند به دستش برسانند، به سلامت به مقصد می‌رسد. نتیجه‌ کار، یک ماجراجویی بامزه با طراحی زیبا و احساس‌برانگیز کریسمسی است که جاه‌طلبی‌های مفهومی‌اش را به دقت به سرانجام می‌رساند. آرتور کریسمس فیلمی‌ست با قلبی بزرگ که نور مهربانی‌اش حتی بر قابل پیش‌بینی‌ترین لحظات هم می‌درخشد.

۳- تعطیلات ساقدوش یا The Best Man Holiday | یکی از بهترین فیلم های مخصوص کریسمس در دهه‌ اخیر

فیلم تعطیلات ساقدوش

تعطیلات ساقدوش (The Best Man Holiday) که ادامه‌ای بر فیلم ساقدوش (The Best Man) است، کمدی درامی مخصوص تعطیلات است که بر چیدمان بسیار خودمانی و کوچکی استوار شده: چندتا از شخصیت‌هایی را که از فیلم پیش به یاد داریم و آن‌ها را دوست داریم بردار، آن‌ها را برای دیدوبازدید در یک خانه‌ بزرگ بگذار، تا ببینیم گذشت زمان و تکامل شخصیت‌هایشان چه تاثیری بر نوع تعامل آن‌ها دارد. فیلم بر این مبنا ساخته شده، اما عمیق‌تر هم می‌شود و نتیجه‌ کار، یکی از سرگرم‌کننده‌ترین و جاه‌طلبانه‌ترین فیلم های مخصوص کریسمس در دهه‌ گذشته است.


۱۰ فیلمی که پیش از تماشا دوست ‌داشتنی به نظر نمی‌رسنداتفاقات مختلفی در فیلم تعطیلات ساقدوش می‌افتد که می‌توانند حواستان را از مدت زمان دو ساعته‌ فیلم پرت کنند. خرده‌داستان‌های عاشقانه، کشمکش‌های کاری و خرده‌روایتی از بیماری سرطان، بازی فوتبال مهیج، دو تا دعوای شدید و کلی حادثه و قصه‌ دیگر در فیلم هست. در کنار این، فیلم اصلاً حس اضافه‌کاری و اضافه‌گویی ندارد و هیچ شخصیتی نیست که از دیگران در روند فیلم عقب بیفتد. به‌علاوه، این تنها فیلم فهرست است که بازیگرانش نسخه‌ تازه‌یرقصی از آهنگ می‌تونی تو بارون بایستی؟ از گروه New Edition را جلوی یک درخت کریسمس اجرا می‌کنند.

۴- کرمپوس یا Krampus | فیلم ترسناک کلاسیک کریسمسی

اینترنت عاشق کرمپوس (Krampus)، این موجود افسانه‌ای فولکلور است که در مقام دشمن، در مقابل بابانوئل قرار می‌گیرد و برای چندین سال، میم‌های مخلتفی از آن در اینترنت تولید و پخش شده. تقریباً می‌توان گفت ختم شدن این مسیر به ساخت فیلمی ترسناک با محوریت این موجود، اجتناب‌ناپذیر بود. البته به سادگی هم می‌توان گفت که چنین فیلمی چقدر قابل پیش‌بینی و حوصله‌سربر است. کرمپوس ساخته‌ مایک دووگرتی البته از این دسته فیلم‌ها نیست. درحقیقت، این فیلم لایق عنوان «فیلم کلاسیک کریسمس در دوران مدرن» هم هست.
فیلم ماجرای خانواده‌ای عجیب را پیگیری می‌کند که در تلاشند تا در کنار هم کریسمس را در فصلی بسیار سرد بگذرانند. اما وقتی این خانواده‌ پر از مشکلات می‌خواهند تا برای گوشه‌گیرترین پسر خانواده فضای کریسمسی متفاوتی ایجاد کنند، همه‌چیز به سمت تاریکی می‌رود و کرمپوس از دل یک طوفان یخ مهیب بیرون آمده و دنبال اعضای این خانواده می‌گردد. نکته‌ شایان توجه درباره‌ فیلم این است که چطور دووگرتی برای جذاب کردن فیلم در نظر مخاطبانش، چقدر کم به ترسناک کردن فضای فیلم و وحشت‌آفرینی تکیه کرده است. البته که کرمپوس اساساً قصه و فیلمی ترسناک است و خود هیولای اصلی فیلم هم بسیار جالب از کار درآمده، اما درنهایت توجه ما را به این نکته جلب می‌کند که تعطیلات، چیزی بیش از خوردن و خوابیدن و دعوا و درگیری است. هم‌چنین نشانه‌های چشم‌گیری از کمدی شیطانی و همینطور صحنه‌هایی احساسی هم در فیلم به چشم می‌آید. سومین بخش فیلم کاملاً عالی است، که به یکی از بهترین پایان‌بندی‌های فیلم‌های ترسناک قرن منتهی شده و ثابت می‌کند که این فیلم می‌خواهد بالاتر و فراتر از دیگر تلاش‌ها در راستای تولید فیلم‌های مشابه در فصل تعطیلات حرکت کند.


۴۱ فیلم برتر ژانر وحشت | ترسناک ترین فیلم های قرن ۲۱


۵- شب قبل یا The Night Before | فیلم خنده‌داری درباره‌ خانواده که باید همراه خانواده دید

فیلم مخصوص کریسمس شب قبل

شاید فقط باید کمی زمان می‌گذشت که تیم ست روگن و اوان گلدبرگ که پیش‌تر با فیلم‌هایی مثل خیلی بد (Super Bad) به قله‌های کمدی رسیده بودند، بتوانند استعداد خاص کمدی خودشان را در فیلم‌های ویژه‌ تعطیلات آزمایش کنند. شب قبل (The Night Before) روگن را در جلوی دوربین به‌عنوان بازیگر و گلدبرگ را پشت دوربین کنار هم آورده. در کنار این دو هم چندین تن از دوستانشان آمده‌اند تا فیلمی بامزه بسازند که بسیار ساده و سرراست باشد و رشته‌هایی از کمدی تأثیرگذار و احساسی را هم نشان دهد.
ایده‌ فیلم بسیار ساده است: سه دوست که کریسمس را کنار هم می‌گذرانند، کم‌کم پیر شده و درمی‌یابند که مهمانی‌ها، شکل‌وشمایل و رفتارشان از مد افتاده است. بنابراین تصمیم می‌گیرند که برای بار آخر یک مهمانی هیجان‌انگیز در منهتن به راه بیاندازند، اما همه‌چیز درست از همینجا خراب می‌شود! اساس کلی فیلم مثل کمدی‌های بزن و بکوب بسیار ساده است، اما مجموعه‌ بازیگران که در رأس آن‌ها ست روگن، جوزف گوردون لویت و آنتونی مکی قرار دارند، با ضرب‌آهنگ یک فیلم کمدی خوب همه‌جور راهی برای حرکت در این مسیر ایجاد می‌کنند. راز واقعی موفقیت فیلم شب قبل درواقع تمرکزش بر اهمیت داشتن خانواده و این موضوع است که گاهی تغییر در یک خانواده چقدر سخت اتفاق می‌افتد.

۶- گرینچ یا The Grinch | اقتباسی جذاب از قصه‌ای قدیمی

فیلم کریسمسی گرینچ

قصه‌ چگونه گرینچ کریسمس را دزدید نوشته‌ دکتر سوس (تئودور سوس گایزل) مانند بسیاری از دیگر قصه‌هایش، کتابی کوچک و شیرین است که درسی بسیار مهم درونش دارد. اولین اقتباس از این اثر، فیلم کوتاهی بود که بوریس کارلوف آن را روایت می‌کرد. فیلم تقریباً مانند داستان بود و اثر بسیار خوبی هم به شمار می‌آید. با داشتن آن فیلم در ذهن، کمی عجیب است که کتاب باعث تولید دو فیلم بلند دیگر هم شده، آن هم زمانی که شرکت ایلومینیشن فریم، گرینچ (The Gricnh) را در دست تولید داشت.
البته درباره‌ نسخه‌ انیمیشنی تولید ۲۰۱۸ از این داستان، نکته‌ای انکارناشدنی وجود دارد وآن، صدای زیبای بندیکت کامبربج است که در نقش اصلی انیمیشن ظاهر شده. بله، البته این انیمیشن براساس همان قصه‌ی قدیمی با همان پند اولیه‌اش بنا شده، اما با اضافه شدن چند شخصیت که به خوبی اجرا شده‌اند، تبدیل به فیلمی بلند شده است. گرینچ گرته‌برداری جدید، سبُک و فوق‌العاده دقیقی از یک قصه‌ کلاسیک است که حتی اگر چندان ربطی هم به داستان اصلی نداشته باشد، هم‌چنان یک فیلم زیباست که به سادگی می‌توان دوستش داشت.

فیلم گرینچ

۷- ماجراهای کریسمس یا The Christmas Chronicles | بهترین بابانوئل دهه‌ گذشته

فیلم ماجراهای کریسمس

با اینکه تا امروز شاهد حضور بابانوئل‌های متعددی بر پرده سینما بوده‌ایم، هنوز هم کلی راه برای قرار دادن بابانوئل در فیلم‌های داستانی بلند وجود دارد. ماجراهای کریسمس (The Christmas Chronicles) یکی از جدیدترین تلاش‌ها برای به‌روزرسانی و برداشتی خنده‌آور از افسانه‌ سانتا (بابانوئل) است. و درحالی‌که بسیاری دیگر از فیلم در این راه ناموفق بوده‌اند، ماجراهای کریسمس، بابانوئل خوبی برای تماشا به بیننده عرضه می‌کند.
ماجراهای کریسمس دو کودک را محور قصه‌ خود قرار داده است که خانواده‌شان در سال‌های گذشته دوران سختی داشته‌اند و همچنین کریسمس سختی نیز پیش رو دارند. اوضاع وقتی تغییر می‌کند که متوجه می‌شوند دوربین خانوادگی‌شان به نحوی تصویری از بابانوئل ضبط کرده و در نخستین تلاش‌شان، سعی می‌کنند تا شبانه رد بابانوئل را بگیرند و به او برای نجات کریسمس کمک کنند. نقش بابانوئل را کرت راسل ایفا می‌کند که هم پرانرژی و پرشور بر روی بام خانه‌ها می‌پَرد و به پرواز درمی‌آید و هم هنوز آنقدر جذاب هست که بتواند آوازهایی خوب بخواند. راسل به نقشش در فیلم جذابیتی دوچندان افزوده و از این رو، ماجراهای کریسمس عنوانی خوب برای اضافه شدن به تاریخ بابانوئل در فیلم‌های دهه‌ ۲۰۱۰ است.

فیلم ماجراهای کریسمس

۸- کریسمس پیشین یا Last Christmas | حکایتی عاشقانه و جادویی

فیلم کریسمس پیشین

بسیاری از فیلم های کریسمس بر این طرح و قاعده بنا می‌شوند که «شخصیت فیلم چندان حس‌وحال تعطیلات را ندارد و خودش را گم کرده» و بسیاری‌شان هم کمی از اختراعات جادویی کمک می‌گیرند تا شخصیت فیلم را متحول و سرنوشتش را عوض کنند. این استعاره‌ای قابل استفاده و دلیلی خوب اما مستعمل برای پیشبرد قصه‌فیلم است، اما کریسمس پیشین (Last Christmas) توانسته به این کلیشه زندگی دوباره ببخشد.
فیلم، دختر جوانی را نشان می‌دهد که از یک مرگ نجات یافته، حادثه‌ای که زندگی‌اش را کاملاً دگرگون کرده و با وجود این که در فروشگاه لوازم کریسمس در میانه‌ تعطیلات کار می‌کند، باز هم حالش خوب نیست و افسرده است. اما هنگامی که مشتری اسرارآمیزی را می‌بیند که چند درس کوچک درباره‌ زندگی، عشق و خانواده به او می‌آموزد، همه‌چیز برایش عوض می‌شود. اگر تا اینجا به نظرتان قابل پیش‌بینی بود، باید گفت که حق با شماست، اما کریسمس پیشین اصلاً نمی‌خواهد به چیزی که همه‌مان از کمدی‌های کریسمسی می‌شناسیم و به آن آگاهیم، تکیه بزند. به لطف بازیگران خوب و داستان پیش‌رونده، پیشرفت احساسی خوبی در فیلم وجود دارد که در نهایت، همه این عوامل برای یک پایان‌بندی خاص کنار هم قرار می‌گیرند.

کریسمس پیشین و بهترین فیلم‌های عاشقانه

فیلم کریسمس پیشین

۹- فیلم نوئل یا Noelle | آنا کندریک می‌درخشد

فیلم نوئل

نوئل (Noelle) یکی از نخستین فیلم‌هایی که سرویس پخش آنلاین دیزنی پلاس منتشر کرد؛ ریمیکس دیگری از افسانه‌ بابانوئل. سناریوی فیلم همچنان بر مدار شغل خانوادگی بابانوئل قرار دارد که در خانواده‌ی کلاوس از پدر به پسر منتقل می‌شود… اما بابانوئل جدید پسری است که به نظر نمی‌آید این کار را خیلی دوست داشته باشد. نیک کلاوس (با بازی بیل هیدر) اساساً بچه‌ خوب خانواده است که شوقی واقعی برای عید دارد و خواهرش نوئل، باید او را برای روز کریسمس به شکل و شمایل بابانوئل در بیاورد.
همانطور که شاید از عنوان فیلم هم حدس زده باشید، مشخص است که نوئل همانی است که جادوی کریسمس درونش وجود دارد،و فیلم هم حس کنجکاوی آدم را حسابی برمی‌انگیزد. آنا کندریک مرکزثقل عاطفی فیلم است و این انتخاب صددرصد جواب داده. انگار اصلاً این بازیگر برای چنین فیلم‌هایی ساخته شده و با احساس تمام و صمیمیتی مثال‌زدنی در این نقش هم ظاهر شده است. بیل هیدر و شرلی مک‌لین افسانه‌ای برای تکمیل تیم ستاره‌های این فیلم آمده‌اند و نتیجه هم فیلمی شده که زیباست و احساسات واقعی تماشاگر را به غلیان می‌اندازد.

فیلم نوئل

۱۰- کلاوس یا Klaus | یک انیمیشن باشکوه

دهه‌ ۲۰۱۰ به حد کافی از قصه‌های بابانوئل بهره برده، اما کلاوس (Klaus) همان داستان آشنای «یکی که کار بابانوئل رو به ارث می‌بره» نیست. درعوض، این فیلم بیانگر داستان اصلی بابانوئل به سبک بابانوئل میاد به شهر (Santa Clause is Comin’ to Town) و بابانوئل: فیلم (Santa Clause: The Movie) است. سبکی که کار را برای نو کردن قصه‌ای که تمامش را از بر داریم، سخت‌تر هم می‌کند. کلاوس برخی از عناصر اساسی‌ را دارد که به آن کمک می‌کند تا این انیمیشن را به یکی از کارهای کلاسیک کریسمس تبدیل کند.
اول و مهم‌تر از همه، فیلم بسیار تماشایی است. سرجیو پابلوس نویسنده و کارگردان جهان زیبایی را خلق کرده که شهری عجیب در آن وجود دارد، و پستچی جوانی تحت آموزش که دلش می‌خواهد به خانه بازگردد و اسباب‌بازی‌سازی که فهمیده قدرت تغییر دنیا را دارد. همه‌ شخصیت‌ها و صحنه‌ها به زیبایی طراحی شده‌اند. روی گرداندن از کلاوس آسان نیست، اما به لطف ستاره‌هایی مانند جیسون شوارتزمن و جی. کی. سیمونز که در نقش اصلی ظاهر شده، حتی گوش ندادن به فیلم هم تقریباً غیرممکن است. کلاوس واجد تمام چیزهایی‌ست که از یک اثر فانتزی کریسمسی می‌توان انتظار داشت، و لایق آن است که طی سال‌های آینده به بخشی از سنت فیلم‌بینی‌های تعطیلات بدل شود.

کلاوس و نامزدهای اسکار انیمیشن ۲۰۲۰ 

انیمیشن کلاوس

منبع: Looper

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
 1. مصطفی منجذب می‌نویسد

  سلام و درود .
  سال نو مبارک هموطنان گل و نازنینم

  بسیار زیبا و احساسی و اموزنده بود.
  ای کاش ساده ترین دین خلقت یعنی انسانیت را پاس میداشتیم و به ندای خااق که از خودمان به خودمان نزدیکتر است و خوب یا بد هر عمل و پندار و گفتارمان را با ما در میان میگذارد، آری خدای یکتا و یا وجدان بیدار.

 2. کیمیا می‌نویسد

  خوب چند تا از این فیلم را خود فیلیمو نگذاشته. لطفا فیلمهای کریسمسی را بیشتر کنید