آیا کریستوفر نولان با مارتین اسکورسیزی رقابت می‌کند؟

کریستوفر نولان با وجود موفقیت‌های متعددش، فیلم‌نامه‌ای دارد که هرگز موفق به ساخت آن نشد؛ فیلم بیوگرافی هوارد هیوز! ماجرا از چه قرار است؟ برای اطلاع از جزییات فیلم هوانورد نولان با فیلیمو شات همراه باشید.

کارگردان‌های زیادی هستند که موفق نشده‌اند پروژه‌های جذاب و بزرگی که در ذهن پرورش می‌دادند را عملی کنند؛ دارن آرونوفسکی آرزوی ساختن فیلم Batman: Year One را داشت، استنلی کوبریک هرگز موفق نشد فیلم ناپلئون را بسازد، گی‌یرمو دل تورو ساخت صدها پروژه را در سر دارد و از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به فیلم At the Mountains of Madness اشاره کرد. اما کریستوفر نولان با وجود موفقیت‌های متعدد در زمینه کاری‌اش، فیلم‌نامه‌ای دارد که هرگز موفق به ساخت آن نشد؛ فیلم بیوگرافی هوارد هیوز فیلمی است که نولان هرگز نمی‌تواند آن را بسازد. اما ماجرا از چه قرار است؟ برای اطلاع از جزییات فیلم هوانورد نولان با فیلیمو شات همراه باشید.


تحلیل و نقد فیلم تنت (انگاشته) | تریلر متافیزیکی و گیج‌کننده کریستوفر نولان


نولان یک‌سال قبل از ساخت فیلم بتمن آغاز می‌کند (با عنوان اصلی Batman Begins) دست به‌قلم شده بود و فیلم‌نامه‌ای از زندگی مردی موفق به نام هوارد هیوز تهیه‌کرده بود. او در یکی از قسمت‌های پادکست Happy Sad Confused در این‌باره گفت: «زمان زیادی رو به نوشتن داستان اختصاص دادم اما نمی‌تونستم داستان رو به‌درستی بنویسم و وقتی بالاخره تونستم، فیلم هوانورد (با عنوان اصلی The Aviator) به مرحله‌ تولید رسیده بود.» او خنده‌کنان ادامه داد: «می‌دونی؟ هالیوود همینه دیگه؛ مگه نه؟؟»

مارتین اسکورسیزی و لئوناردو دی‌کارپریو در سال ۲۰۰۴ برای فیلم هوانورد موفق به دریافت جایزه‌ اسکار شدند، پس جای تعجب ندارد که نولان قصد رقابت با آن فیلم را نداشته باشد. اما از آن موقع تا کنون شاهد فیلم‌های بی‌نطیری به کارگردانی کریستوفر نولان بوده‌ایم؛ فیلم‌هایی که برای ساخت نیازمند بودجه‌های هنگفت بوده‌اند و فروش بی‌سابقه‌ای در گیشه‌ سینما داشته‌اند. اما با این حال، نولان از عملی کردن ایده‌ چندساله‌اش چندان مطمئن نیست.

لئوناردو دی‌کاپریو و مارتین اسکورسیزی در پشت‌صحنه فیلم هوانورد

نولان گفت: «من مشتاقم تا دوباره این کاراکتر را به تصویر بکشم، اما رقابت با فیلمی به کارگردانی اسکوسیزی و بازی دی‌کاپریو برایم سخت هست.» او همچنین اضافه کرد: «شاید یه روزی، یه وقتی، دوباره نگاهی به این فیلم‌نامه بندازم و ببینم هنوزم باهام حرف می‌زنه یا نه… وقتی این فیلم‌نامه رو می‌نوشتم رضایت خاطر داشتم. این فیلم‌نامه سرگرم کننده‌ترین- البته نمی‌شه گفت سرگرم‌کننده- اما بهترین تجربه‌ نویسندگی بود که تا حالا داشتم.»

نولان یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌هایش را از دست داد؛ در واقع او گنجینه‌ای از فیلم‌نامه‌های قدیمی ندارد که به سراغشان برود و آن‌ها را بازبینی کند. همان‌طور که خودش می‌گوید: «این فیلم‌نامه‌ تنها فیلم‌نامه‌ کامل و آماده‌ ساختم بود.»
طبق گفته‌ این کارگردان، او از عناصر اصلی فیلم‌نامه‌های به سر انجام نرسیده‌اش استفاده می‌کند و آن‌‌ها را در قصه‌ فیلم‌های دیگرش به‌کار می‌برد. او برای اثبات ادعایش فیلم میان ستاره‌ای (با عنوان اصلی Interstellar) را مثال می‌زند؛ در اصل، جاناتان نولان فیلم‌نامه را برای استیون اسپیلبرگ نوشته بوده اما او فیلم‌نامه را نمی‌پذیرد و در آخر جاناتان آن را به برادرش تقدیم می‌کند.

نولان قصه را این‌طور روایت کرد: «به جاناتان گفتم می‌شه این به این‌ فیلم‌نامه چندتا ایده‌ دیگه اضافه کنم؟ ایده‌هایی از متن‌هایی که قبلا نوشتم ولی نتونستم کنار هم قرارشون بدم. اما ایده‌ها کم نبودند. می‌خواستم ایده‌ها رو با هم ترکیب کنم و با فیلم‌نامه‌ میان‌ستاره‌ای یکی کنم؛ و خوشبختانه جاناتان جواب مثبت داد.»

آیا نولان می‌تواند هوانوردی بسازد که از ورژن اسکورسیزی با بازی دی‌کاپریو محبوب‌تر شود؟ چه‌کسی بهتر از دی‌کاپریو می‌تواند این نقش را به تصویر بکشد؟


معرفی ۱۰ فیلم برتر کریستوفر نولان به مناسبت انتشار تنت در فیلیمو


منبع:‌ The Playlist

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم