فیلم‌های کمپانی برادران وارنر در سال ۲۰۲۱ در سینما‌ها و شبکه‌ اچ‌بی‌او منتشر می‌شوند

در فیلیمو شات تاریخ اکران و انتشار فیلم‌های کمپانی برادران وارنر در سال ۲۰۲۱ را در سینماها و شبکه اچ‌بی‌او مکس بررسی کرده‌ایم.

در سال ۲۰۲۱ روزی را بدون تماشای فیلم نخواهید گذراند!
وقتی که کمپانی برادران وارنر خبر داد فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ (با عنوان اصلی Wonder Woman 1984) در شبکه‌ استریم اچ‌بی‌او مکس به مناسبت کریسمس در سال ۲۰۲۱ منتشر می‌شود، انتظار می‌رود با اکران این فیلم خسارتی که شیوع ویروس کرونا به سینما زده جبران شود.

آیا این کمپانی فقط فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ را به‌صورت آنلاین منتشرخواهد کرد؟ با وجود وقفه‌ای که در روند توزیع فیلم‌ها به وجود آمده، این کمپانی تصمیم گرفت در ۱۲ ماه آینده، ۱۷ فیلم را منتشر کند. فیلم‌های این لیست تشکیل شده است از: ماتریکس ۴ (با عنوان اصلی Matrix)، فیلم بازسازی شده‌ تل‌ماسه (با عنوان اصلی Dune) به کارگردانی دنی ویلنوو، فیلم اقتباسی و موزیکال در ارتفاعات (با عنوان اصلی In the Heights) به تهیه‌کنندگی لین-منوئل میراندا، فیلم‌های جوخه‌ انتحار و آمرزیدگان فراوان شهر نیوآرک (دو فیلمی که پیش‌درآمد فیلم خانواده‌ سوپرانز (با عنوان اصلی Sopranos) هستند). پیش‌بینی می‌شود تصمیم ناگهانی کمپانی برای اکران ۱۷ فیلم در ۳۶۵ روز، باعث رونق دوباره‌ صنعت سینما شود. به علاوه، این‌روزها اکران آنلاین اهمیت بیشتری پیدا کرده چراکه می‌توان در محیطی کاملا بهداشتی به تماشای فیلم نشست.


رهایی از رستگاری در شائوشنگ


نمایی از فیلم تلماسه

اما خبر خوب این‌که فیلم هیجانی دنزل واشنگتن به نام چیزهای کوچک (با عنوان اصلی The Little Things) از قلم نیفتاده و در این لیست ثبت شده ‌است. همچنین فیلم Judas and the Black Messiah در ژانر درام و بیوگرافی، بازسازی فیلم تام و جری، فیلم گودزیلا علیه کونگ، فیلم مورتال کامبت با اقتباس از بازی ویدیویی، فیلم کسانی که آرزوی مرگ مرا می‌کنند (با عنوان اصلی Those Who Wish Me Dead) به کارگردانی آنجلینا جولی، احضار: شیطان مرا وادار کرد (با عنوان اصلی The Conjuring: The Devil Made Me Do It)، هرج و مرج فضایی ۲ (با عنوان اصلی Space Jam: A New Legacy)، خاطره‌پردازی (با عنوان اصلی Reminiscence) با بازی هیو جکمن، Malignant ساخته‌ جیمز وان و درآخر فیلم درام و ورزشی شاه ریچارد (با عنوان اصلی King Richard) به تهیه‌کنندگی ویل اسمیت از دیگر فیلم‌های برادران وارنر هستند که در سال ۲۰۲۱ به تماشای‌ آن‌ها خواهیم نشست.


رقابت اچ‌بی‌او و نتفلیکس برای پخش فیلم گودزیلا علیه کونگ


با اکران این‌ تعداد فیلم‌ می‌توان گفت در مدتی کوتاه شاهد پیشرفت شبکه‌ اچ‌بی‌او مکس خواهیم بود و می‌توان این شبکه را رقیبی برای شبکه‌ نتفلیکس به حساب آورد. همچنین رقیب اصلی شرکت وارنر مدیا، والت دیزنی بخش عمده‌ای از سهامش را از طریق راه‌اندازی شبکه‌ استریم افزایش داده‌ است. حالا به نظر می‌رسد شاهد پیشرفت و افزایش سرمایه‌ شرکت وارنر مدیا نیز خواهیم بود.
اچ‌بی‌او به مدت ۳۱ روز اجازه دسترسی به فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ را به دنبال‌کنندگان می‌دهد. پس از گذشت یک‌ماه، این فیلم‌ها در سالن‌های سینما اکران خواهند شد و در دسترس عموم قرار خواهند گرفت و همچنین این فیلم‌ها در سایت‌های آمازون، آی‌تیونز و Fandango قابل‌دسترسی هستند. البته این فیلم‌ها دوباره در سایت اچ‌بی‌او‌ مکس قابل دسترس خواهند بود اما تاریخ دقیق آن مشخص نیست.

فیلم زن شگفت‌انگیز 1984

ان سارنوف، مدیرعامل وارنرمدیا از این موضوع به‌عنوان «برنامه‌ منحصربه‌فرد یک ساله» یاد کرد. همچنین ادعا می‌شود اکران فیلم‌ها به هیچ وجه تا سال ۲۰۲۲ به درازا نخواهد کشید. البته با توجه به بحران‌های حال حاضر و ویروس همه‌گیر کرونا این راه حل، موقت حساب می‌شود.
سارنوف گفت: «در دوره‌ا‌ی زندگی می‌کنیم که تا به حال تجربه‌اش نکرده بودیم؛ دوره‌ای که خواستار راه‌حل‌های خلاقانه‌است، مثل راه‌حلی که کمپانی برادران وارنر پیش گرفته. هیچ‌کس بیشتر از ما خواهان به نمایش گذاشتن فیلم بر روی پرده‌ بزرگ سینما نیست، این را می‌دانیم که فیلم‌های جدید می‌توانند خونی تازه به رگ‌های سینما تزریق می‌کند اما باید این واقعیت را بپذیریم و قبول کنیم در سال ۲۰۲۱ اکثر سالن‌های سینمای ایالات‌متحده مخاطبان کمتری را پذیرا خواهند بود.»

او همچنین اضافه کرد: «با استفاده از این برنامه‌ منحصر‌به‌فرد یک ساله می‌توانیم با فیلم‌های درجه یکی که به نمایش خواهیم گذاشت شرکای خود را حمایت کنیم و در عین حال فرصت تماشای فیلم‌های بی‌نظیر سال ۲۰۲۱ را به مردمی می‌دهیم که به سالن‌های سینما دسترسی ندارند و آماده‌ بازگشت به سالن‌ها نیستند.» او در ادامه گفت: «ما به این فرصت به چشم فرصتی دو سر بُرد هم برای علاقه‌مندان به فیلم و هم برای سالن‌داران نگاه می‌کنیم. و همچنین از شرکایی که با ما در این روش نو و خلاقانه همکاری کردند سپاسگزاریم.»
طبق اخبار، برنامه‌ این کمپانی انتشار متوالی فیلم‌ها در شبکه‌ اچ‌بی‌او مکس و سالن‌های سینماست. این کمپانی دیگر صبر را جایز ندانسته است و ترجیح داده با وجود مشکلات دست به این اقدام بزند، زیرا که دولت هر روز قوانین جدید برای قرنطینه وضع می‌کند. بیش از یک سال است که امید می‌رود اوضاع بهبود پیدا کنند و مردم راه خود را به سالن‌ها سینما پیدا کنند. به علاوه، مشخص نیست پس از پایان شیوع بیماری شرکت‌های توزیع‌کننده چه برنامه‌ای برای انتشار فیلم‌ها در نظر دارند. می‌توان گفت بیشتر از ۶۰ درصد از سالن‌های سینما دوباره بسته شده‌اند و اگر شرایط در تعطیلات کریسمس بدتر شود این درصد بالاتر هم خواهد رفت؛ متاسفانه ۴۰درصد باقی‌مانده در شرف بسته شدن هستند و به‌زودی ورشکسته خواهند شد. ناگفته نماند ویروس کرونا شبکه‌ AMC را هم دامن‌گیر کرد، ساعاتی قبل از این‌که کمپانی برادران وارنر خبر از برنامه‌ جدیدش بدهد، این کمپانی اعلام‌ کرد ۲۰۰ میلیون ‌دلار از سهامش را به فروش خواهد رساند.

دنزل واشنگتن در فیلم چیزهای کوچک

البته ناگفته نماند کمپانی برادران وارنر به دلیل لغو کردن قراردادش با سالن‌ها برای اکران فیلم زن شگفت‌انگیز ۱۹۸۴ مجبور شد مبلغ هنگفتی را به‌عنوان خسارت بپردازد. ۶۰درصد از فروش فیلم به سالن‌ها تعلق می‌گیرد اما با توجه به شرایط پیش‌آمده این مبلغ کاهش پیدا خواهد کرد.
خبری که روز پنجشنبه از سوی برادران وارنر اعلام شد نشان می‌دهد نشان می‌دهد که ویروس کرونا حتی استودیوها و سینماها را هم بی‌نصیب نگذاشته ‌است. این کمپانی با اقدامی خلاقانه نشان داد حتی خبر ساخت واکسن‌ هم نمی‌تواند مرهمی باشد برای زخمی که به دنیای سینما وارد شده ‌است.

البته کمپانی یونیورسال ماه‌ها پیش دست به این اقدام زد؛ کمپانی یونیورسال با سالن‌ها گفت‌وگویی داشته و بنابر این گفت‌وگو باید در مدت‌زمانی که فیلم‌ها در سالن‌ها به نمایش گذاشته می‌شوند تجدید نظر شود اما به نظر می‌رسد این شرایط جدید به نفع سالن‌ها و شبکه‌‌ AMC‌ نباشد. طبق این قرارداد استودیوی یونیورسال تنها به مدت ۱۷ روز می‌تواند فیلم‌هایش را بر روی پرده نمایش دهد. با توجه به این‌که فروش فیلم‌ها در آخر هفته‌ حداقل ۵۰ میلیون دلار افزایش پیدا ‌می‌کند، هر فیلم باید ۳۱ روز اکران باشد تا فروش خوبی داشته باشد. اصولا، فیلم‌های جدید بین ۷۵ تا ۹۰ روز در سینما اکران می‌شوند و پس از آن با پرداخت ۱۹.۹۹ دلار به‌صورت موقت در سرویس آنلاین در دسترس هستند. یونیورسال با این قرارداد فیلم‌هایش را به مدت کوتاهی در هر دو سرویس ارائه خواهد کرد. اما آیا برنامه‌ جدید برادران وارنر سودی را نصیب سالن‌های سینما خواهد کرد؟

شاید کمپانی برادران وارنر زودتر از بقیه‌ رقبا به این نتیجه رسیده است که اکران در سالن‌های سینما در این شرایط سودی نخواهد داشت و باید به فکر برنامه‌ریزی عرضه محصولات در سال ۲۰۲۱ بود. این کمپانی در ماه سپتامبر تلاش کرد ضرر پیش آمده را با اکران فیلم تنت (با عنوان اصلی TeneT) ساخته‌ کریستوفر نولان جبران کند اما این فیلم علمی-تخیلی تنها توانست ۲۰۰ میلیون دلار فروش کند. البته ناگفته نماند این فیلم فروش بیشتری در سراسر دنیا نسبت به ایالات متحده داشت، به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود این فیلم میلیون‌ها دلار ضرر کند.

توبی امریک رییس استودیو در مصاحبه‌اش گفت این طرح از میان چندین طرح برای توزیع زن شگفت انگیز ۱۹۸۴ انتخاب شده‌است. گیشه‌ جهانی سینما دوباره به روزهای اوج خود بازگشته و فروش چشمگیری در چین و ژاپن داشته است، بر خلاف آن هیچ فیلمی با اکران در سینما نتوانسته به این رقم نزدیک شود. البته این نکته را نیز باید در نظر گرفت که شبکه‌ اچ‌بی‌او مکس تنها در ایالات‌متحده قابل‌دسترسی است و فروش آن تاثیری بر بازار کشورهای دیگر نخواهد داشت.
توبی همچنین گفت: «گزینه‌ای که برای انتشار فیلم انتخاب کردیم، بهترین انتخاب برای مخاطب است.» او همچنین اضافه کرد: «متاسفانه باید بگم ایالات‌متحده جنجالی‌ترین بازار سینمایی دنیا را دارد. خارج از ایالات‌متحده و در کشورهایی مثل چین، کره‌جنوبی، ژاپن، قسمت‌هایی از اروپای شرقی فیلم‌های ما فقط در سالن‌ها پخش می‌شوند.امیداواریم که بازار سینما در این کشورها بهتر عمل کنند و از روش‌های دیگری برای توزیع فیلم استفاده شود.»

جیوسون کیلار مدیرعامل وانرمدیا گفت: «پس از بررسی دقیق گزینه‌های روی میز و وضعیت فیلم‌ها در سال ۲۰۲۱، به این نتیجه رسیدیم که این روش بهترین روش برای کمپانی برادران وارنر است تا فیلم‌ها را در ۱۲ ماه آینده به نمایش بگذارد. مهم‌تر از همه چیز این است که تیم برادران وارنر برنامه‌ای چیده تا ۱۷ فیلم بی‌نظیر را به مخاطب برساند و مخاطب نیز می‌تواند هرطور که می‌پسندد به تماشای فیلم بنشیند. ما معتقدیم که این روش در راستای خدمت به هواداران، حامیان سالن‌های سینما و فیلم‌سازان است و همچنین باعث پیشرفت شگرف و کسب تجربه برای شبکه‌ اچ‌بی‌او است.»
تاریخ انتشار فیلم‌های کمپانی برادران وارنر در سال ۲۰۲۱ به شرح زیر است:

 • فیلم مورتال کامبت: ۱۵ ژانویه ۲۰۲۱ (۲۶ دی ۱۳۹۹)
 • فیلم چیزهای کوچک: ۲۹ جون (۱۰ بهمن۱۳۹۹)
 • فیلم تام و جری: ۵ مارچ (۱۵ اسفند ۱۳۹۹)
 • فیلم آمرزیدگان فراوان شهر نیوآرک: ۱۲ مارچ (۲۲ اسفند ۱۳۹۹)
 • فیلم خاطره پردازی: ۱۶ آوریل (۲۷ فروردین ۱۴۰۰)
 • فیلم گودزیلا در برابر کونگ: ۲۱ می (۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۰)
 • احضار: شیطان مرا وادار کرد: ۴ جون (۱۴ خرداد ۱۴۰۰)
 • فیلم در ارتفاعات: ۱۸ جولای (۲۷ تیر ۱۴۰۰)
 • فیلم هرج و مرج فضایی: ۱۶ جولای (۲۵ تیر ۱۴۰۰)
 • فیلم جوخه انتحار:۶ آگوست (۱۵ مرداد ۱۴۰۰)
 • فیلم تل‌ماسه: ۱ اکتبر (۹ مهر ۱۴۰۰)
 • فیلم الویس: ۵ نوامبر (۱۴ آبان ۱۴۰۰)
 • فیلم شاه ریچارد: ۱۹ نوامبر (۲۸ آبان ۱۴۰۰)
 • فیلم ماتریکس ۴: ۲۲ دسامبر (۱ دی ۱۴۰۰)
 • Judas and the Black Messiah: نامشخص
 • Malignant: نا مشخص
 • کسانی که مرا مرگ مرا می‌کنند: نا مشخص

منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم