۱۰ فیلم برتر کریستوفر نولان به مناسبت انتشار تنت در فیلیمو

به جرئت می‌توان گفت تاکنون هیچ کارگردانی نتوانسته است فیلمی بسازد که حتی شبیه فیلم های کریستوفر نولان باشد؛ فیلم‌هایی که از لحظۀ شروع میخکوبتان می‌کنند.

به جرئت می‌توان گفت تاکنون هیچ کارگردانی نتوانسته است فیلمی بسازد که حتی شبیه فیلم های کریستوفر نولان باشد؛ فیلم‌هایی که از لحظۀ شروع میخکوبتان می‌کنند. اگر فیلم‌هایی مثل یادگاری یا تعقیب را دیده باشید، احساس می‌کنید وارد یک هزارتو شده‌اید و هیجانی فراوان تمام سلول‌های مغزتان را درگیر می‌‌کند. ساخت هیچ فیلمی برای نولان ارزان تمام نمی‌شود. از بازیگران درجه‌‌یک گرفته تا صحنه‌هایی که تا ابد در ذهن مخاطب خواهند ماند، همه نیازمند بودجه‌ای چشمگیرند. نولان فیلم‌هایش را به روش خودش تولید می‌کند. با دیدن فیلم‌هایی مثل تلقین، میان‌ستاره‌‌ای، دانکرک و سه‌گانۀ شوالیۀ تاریکی متوجه تفاوت روش کار او با سایر کارگردانان حال حاضر خواهیم شد. در عصری از سینما که بازسازی‌ فیلم‌های قدیمی و ساخت فیلم‌های دنباله‌دار حرف اول را می‌زنند، نولان روش منحصربه‌فرد خود را حفظ کرده و هنوز از فیلمبرداری آنالوگ و دوربین‌های آی‌مکس استفاده می‌کند. علاوه بر این، او به رشد بسیاری از بازیگران کمک شایانی کرده است؛ بهترین بازی بازیگرانی مثل لئوناردو دی‌کاپریو، کریستین بیل، متیو مک‌کانهی و حتی هری استایلز در فیلم‌های او بوده‌ است.


فیلمسازی به سبک کریستوفر نولان


فیلم جدید نولان قابلیت آن را دارد که به مهم‌ترین رویداد سینمایی سالهای اخیر تبدیل شود و بسیاری از صاحبنظران امیدوارند این فیلم بتواند خسارتی را که قرنطینه و شیوع ویروس کرونا به سینماها وارد کرد، جبران نماید.
در ادامه، به بررسی ۱۰ نمونه از بهترین فیلم های کریستوفر نولان می‌پردازیم. لازم به ذکر است که این دسته‌بندی بدون درنظرگرفتن تاریخ تولید و فقط بر اساس میزان فروش آن‌ها تهیه شده است. همچنین فیلم تنت به دلیل شرایط خاص اکران ناشی از پاندمی کرونا که باعث شد براساس نظر بسیاری از کارشناسان به حق خود در گیشه نرسد، در این لیست قرار نگرفته است.


۱۰- فیلم تعقیب یا Following محصول ۱۹۹۸

نمایی از فیلم تعقیب

کریستوفر نولان از ساخت فیلم‌های کوچک به ساخت بزرگ‌ترین فیلم‌ها رسیده ‌است. او با وجود بودجۀ نسبتاً کمی که برای ساخت این فیلم داشت (در حدود شش‌هزار دلار) توانست اولین فیلم بلندش را بسازد. تعقیب داستانی جنایی دارد و بُعد زمان در آن مطرح نیست. عنوان فیلم اشاره به عادت خاص نقش اصلی آن دارد. این شخصیت به نام مرد جوان شناخته می‌شود و جرمی توبالد به آن جان داده است. عادت او این است که سوژه‌های جالب را شناسایی کند و سپس به تعقیب آن‌ها بپردازد تا از رمزوراز زندگی‌شان سر درآورد. این روند ادامه دارد تا اینکه یکی از سوژه‌های او به نام کاب (با بازی الکس هو) خلافکار از آب درمی‌آید. طولی نمی‌کشد که مرد جوان به سارق تبدیل می‌شود. این فیلم در لندن و به‌صورت سیاه‌و‌سفید فیلم‌برداری ‌شده است. شخصیت‌های اصلی آن مردانی هستند که به‌راحتی نمی‌توان به احساساتشان پی برد. ‌علاوه بر این، بازیگر زن داستان نیز زنی جذاب با موهای بلوند (با بازی لوسی راسل) است و تمایل شدیدی به خلاف‌کردن دارد. همین فیلم ۶۹دقیقه‌ای مقدمه‌ای شد تا این فیلم‌ساز فیلم‌هایی عظیم‌تر بسازد.


۱۰ فیلم معمایی برتر که حتما باید ببینید


فیلم تعقیب در فیلیمو

۹- فیلم بی‌خوابی یا Insomnia محصول ۲۰۰۲

آل پاچینو و رابین ویلیامز در نمایی از فیلم بی‌خوابی

اگر فیلم های کریستوفر نولان را دیده‌ باشید، خوب می‌دانید که نقش‌های اصلی با مقولۀ خواب میانه‌ای ندارند؛ بتمن روی پشت‌بام می‌ایستد و به عمق شب خیره می‌شود. رؤیاپردازان در فیلم تلقین در زمان خواب، سرحال و هوشیار هستند. در فیلم میان‌ستاره‌ای مایکل کین شعر «بر حذر باش از‌ آرام خزیدن در آن شب فریبنده» (با عنوان اصلی Don’t Go Into That Good Night) از دیلن تامس را می‌خواند. پس جای تعجب ندارد، اگر شخصیت اصلی یکی از فیلم‌های نولان از بی‌خوابی رنج ببرد! داستان فیلم بی‌خوابی دربارۀ یک افسر ادارۀ ‌آگاهی به نام ویل درومر (با بازی آل پاچینو) است که برای پیگیری پروندۀ قتلی به آلاسکا مهاجرت کرده است. در این منطقه، شش ماه از سال روز است و شش ماه دیگر شب. حس گناه و روزهایی که شب ندارند، اجازه نمی‌دهند درومر پلک روی هم بگذارد. فیلمی که نولان ارائه می‌کند، بازسازی یک فیلم مهیج نروژی است که در سال ۱۹۹۷ اکران شد. شاید برخی با یک بار دیدن فیلم بی‌خوابی درک چندانی از آن نداشته باشند و مشاهدۀ این اثر را نوعی اتلاف وقت تلقی کنند؛ ولی اگر آن را دوباره ببینید، متوجه خواهید شد این فیلم پر از نکته‌های ریز روان‌شناسی دربارۀ مردی است که تعادل روانی ندارد؛ همچنین صحنه‌هایی گیرا می‌بینید که توجه شما را جلب می‌کند. (پاچینو تفنگ به دست در مه پرسه می‌زند.) به‌علاوه بازی خارق‌العادۀ رابین ویلیامز در نقش والتر فینچ، قاتل خوش‌مشرب را نباید از قلم انداخت. این دو ستاره به همراه نولان سکوت عجیبی را پیشه کردند که باعث می‌شود فیلم عجیب‌وغریب‌تر از آنچه هست به نظر برسد. این‌ نکته ‌را نباید دست‌کم گرفت.

با چشم‌های کاملا باز؛ نگاهی به سه نمونه از جذاب‌ترین فیلم‌های بی‌خوابی

فیلم بی‌خوابی در فیلیمو

۸- فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد یا The Dark Knight Rises محصول ۲۰۱۲

کریستین بیل در نمایی از فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد

پس از استقبال بی‌نظیر از فیلم های بتمن آغاز می‌کند و شوالیۀ تاریکی نوبت به آخرین قسمت سه‌گانۀ شوالیۀ تاریکی رسید با نام شوالیۀ تاریکی برمی‌خیزد. این فیلم هیچ تشابهی با فیلم‌های قبلی ندارد و واضح است که کریستوفر نولان قصد نداشته کیفیت را بالا ببرد؛ همۀ نقص‌ها به قوت خود باقی هستند، مثل بازی‌های متوسط بازیگران، قصه‌ای که هیچ توجهی به جزئیات ندارد و رفتار مشکوک آدم‌ها در برابر سیاست‌مداران. با وجود این، قسمت آخر این سه‌گانه، پرسروصدا به نظر می‌رسد. فیلمی پرفروش که تغییراتی در داستان‌پردازی بروس وین و شهر گاتهام ایجاد می‌کند. نقش جوکر را هیث لجر بازی می‌کند و تام هاردی با هیکل ورزشکاری‌اش ایفای نقش بین را بر عهده دارد. ان هتوی نیز نقش دزدی زیرک به نام سلینا کایل را بازی می‌کند. در آخر باید گفت هرچند این فیلم پایان خوبی برای این سه‌گانه نبود، اثری عامه‌پسند است.

ز «مکس دیوانه» تا «کاپون»؛ نگاهی به کارنامه بازیگری تام هاردی

فیلم شوالیه تاریکی برمی‌خیزد در فیلیمو

۷- فیلم میان‌ستاره‌ای یا Interstellar محصول ۲۰۱۴

متیو مک‌کانهی و ان هتوی در نمایی از فیلم میان‌ستاره‌ای

پس از فتح شهر گاتهام و رفتن به عمق رؤیا و ضمیر ناخودآگاه در فیلم تلقین، راهی جز رفتن به فضا و فراتر از آن باقی نمی‌ماند. فیلمی که نولان دربارۀ اتمسفر ساخته، حماسی‌ترین و زیباترین فیلم اوست. این فیلم تصوری از آیندۀ کرۀ زمین در سال‌های دور است. آینده‌ای که در معرض تهدید، نابودی و قحطی قرار گرفته است. متیو مک‌کانهی‌ نقش خلبانی به نام کوپر را ایفا می‌کند. او برای انجام‌دادن مأموریتی کهکشانی به فضا فرستاده می‌شود. این مأموریت پیدا‌کردن خانه‌ای جدید برای بشر در میان ستارگان است. در مجموع، به‌تصویرکشیدن رابطۀ پدر-دختری، ایده‌ای جسورانه بود. صحنه‌ای که کوپر به پیام‌های ویدئویی قدیمی دسترسی پیدا می‌کند، صحنه‌ای احساسی است. تعداد کمی از فیلم های کریستوفر نولان هستند که داستانی غم‌انگیز و اشک‌آور را روایت می‌کنند.

فیلم درام میان ستاره ای در فیلیمو

۶- فیلم بتمن آغاز می‌کند یا ‌Batman Begins محصول ۲۰۰۵

نمایی از فیلم بتمن آغاز می‌کند

پیش از این، تیم برتون و جوئل شوماخر فیلم بتمن را ساخته بودند، اما کریستوفر نولان با ساخت سه‌گانۀ شوالیۀ تاریکی ذهنیت همه را دربارۀ این ابرقهرمان تغییر داد. شاید داستان بروس وین در گاتهام آنقدر منطبق بر دنیای واقعی از آب درآمده است که برای مخاطب کمی گیج‌کننده به نظر برسد. اما این کاری است که نولان همیشه می‌کند؛ به عمق دنیای روان‌شناسی شیرجه می‌زند و ذهن مخاطب را درگیر می‌کند؛ چگونه یک بیلیونر یتیم تصمیم می‌گیرد مثل خفاش لباس بپوشد، آموزش‌های رزمی ببیند و با تبهکاران بجنگد؟ یا اختراع هیجان‌انگیز و افسانه‌ای دکتر جاناتان کرین ملقب به مترسک (با بازی کیلین مورفی) را به یاد آورید. او گازی اختراع می‌کند که سبب ایجاد ترس در افراد می‌شود. کریستین بیل به‌خوبی توانسته ‌است ترس‌ها و هیجانات بروس وین را در این سه فیلم به تصویر بکشد. در شوالیۀ تاریکی تمام توجهات معطوف به جوکر بود. به همین دلیل می‌توان گفت فیلم پیش رو تنها فیلم این سه‌گانه است که روی بتمن تمرکز کرده است.

جادوی قدرت و ثروت؛ معرفی سه تن از ثروتمندترین ابر قهرمانان

فیلم بتمن آغاز می‌کند در فیلیمو

۵- فیلم دانکرک یا Dunkirk محصول ۲۰۱۷

نمایی از فیلم دانکرک

واضح است که فیلم جنگی ساخته‌شده به دست نولان با سایر فیلم‌های جنگی متفاوت است. این فیلم صحنه‌های جنگی زیادی ندارد و موضوع اصلی آن نجات پیداکردن است. هزاران سرباز در سواحل دانکرک محاصره شده‌اند و فرار آن‌ها فقط با کشتی‌های غیرنظامی امکان‌پذیر است. نولان داستان تخلیۀ دانکرک را از سه زوایۀ هوا، زمین و دریا نشان می‌دهد و آن‌ها را خلاقانه و ماهرانه در هم تلفیق می‌کند. موزیکی که هانس زیمر برای این فیلم ساخته مثل تیک‌تاک ساعت، یادآور زمان محدود نزدیک‌شدن به مرگ است. در این فیلم، بازیگرانی تازه‌کار مثل فیون وایتهد، آنورین برنارد و هری استایلز در کنار بازیگرانی کارکشته همچون تام هاردی، مارک رایلنس و کنت برانا به ایفای نقش می‌پردازند. از آنجا که اکثر بازیگران جوان بودند، به ‌نظر می‌رسید نتوانند این فیلم را به موفقیت برسانند، اما این فیلم توانست جزو ۱۰ فیلم برتر کریستوفر نولان قرار بگیرد!

فیلم دانکرک در فیلیمو

۴- فیلم پرستیژ یا The Prestige محصول ۲۰۰۶

هیو جکمن و کریستین بیل در نمایی از فیلم پرستیژ

نولان فیلم پرستیژ را پس از فیلم‌ بتمن آغاز می‌کند و دو سال قبل از شوالیۀ تاریکی می‌سازد. این اثر، قصه‌ای جذاب و مدهوش‌کننده اما تاریک دارد؛ علاوه بر این، قدرت توهم و درگیری‌ها و رقابت‌ها را به تصویر می‌کشد. این فیلم با اقتباس از رمان کریستوفر پریست ساخته شده‌ است. هیو جکمن و کریستین بیل نقش دو شعبده‌باز رقیب در اواخر قرن ۱۹ میلادی را بازی می‌کنند. آن‌ها می‌خواهند به هر قیمتی شده یکدیگر را شکست‌ دهند و از راز کار هم سر دربیاورند. با داشتن سبک ابتکاری و متوهمی که مخصوص خود نولان است، وی توانسته پیچیدگی‌های شگفت‌انگیز کاراکتر مایکل کین را به‌خوبی نمایان سازد. اگر فکر می‌کنید این فیلم در برابر فیلم‌های دیگر نولان اهمیت کمتری دارد، باید بدانید که سخت در اشتباهید. این فیلم مثل همۀ فیلم‌های او شما را حیرت‌زده خواهد کرد. فیلم پرستیژ مخاطب را در مُشت می‌گیرد و در روند اثر اتفاقاتی رخ می‌دهد که بیننده به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند آن‌ها را پیش‌بینی کند؛ مثل همۀ شعبده‌بازی‌های خلاقانه‌ای که فقط با قدرت جادو امکان‌‌پذیرند.

بهترین فیلم‌های اقتباسی که از روی کتاب‌ها ساخته شده‌اند

فیلم پرستیژ در فیلیمو

۳- فیلم یادگاری یا Memento محصول ۲۰۰۰

گای پیرس در نمایی از فیلم یادگاری

بررسی احتمال نامزدی فیلم انگاشته (تنت) در اسکار ۲۰۲۱


شاید ایدۀ این فیلم احمقانه به نظر برسد و از خود بپرسید: «کدام فیلم‌سازی دست به ساخت فیلمی تا این حد بی‌محتوا و پوچ می‌زند؟ در کدام فیلم می‌توان هم آینده را دید و هم گذشته را؟ کدام فیلم هم سیاه است و هم سفید؟ مگر می‌شود در صحنۀ پایان، صحنۀ شروع را ببینیم و در وسط و ابتدای فیلم صحنۀ پایان را؟»
دلیلی ندارد هر فیلمی که برای توضیحش به دیاگرام و رسم شکل احتیاج پیدا می‌کنید پرفروش‌ترین فیلم سینما شود، مگر اینکه کارگردانش کریستوفر نولان باشد! او این فیلم را زمانی ساخت که سی ‌سال هم نداشت. با وجود این، وی اولین فیلم‌ساز آمریکایی است که جسارت به خرج داد و فیلمی با این ساختار پیچیده روی پرده برد. لئونارد شلبی (با بازی گای پیرس) بر اثر سانحه، حافظۀ کوتاه‌مدتش را از دست داده است. او نقش ضد ابرقهرمان را بازی می‌کند و همین تضاد است که باعث جذابیت فیلم می‌شود. او در حرفۀ خود درست مثل یک ساعت‌ساز عمل می‌کند. موضوع زمان در فیلم های کریستوفر نولان حرف اول را می‌زند. او به گذشته و آینده سفر می‌کند.

نگاهی به کارنامه‌ سینمایی کریستوفر نولان؛ رؤیاهایت را بزرگ‌تر کن

فیلم یادگاری در فیلیمو

۲- فیلم شوالیۀ تاریکی یا The Dark Knight محصول ۲۰۰۸

هیث لجر در نمایی از فیلم شوالیۀ تاریکی

کریستوفر نولان پس ساخت گاتهام جدید در فیلم بتمن آغاز می‌کند، شخصیت جدیدی به نام جوکر را معرفی کرد تا دوباره همه‌چیز را نابود کند. در فیلم شوالیۀ تاریکی نیز بتمن حضور دارد، اما نقش اصلی داستان مربوط به جوکر (با بازی هیث لجر) است. هیث لجر این نقش را بهترین نحو ممکن بازی می‌کند؛ دلقکی که در شهر هرج‌ومرج ایجاد می‌کند و باعث ایجاد رعب و وحشت می‌شود و در عین حال سرشار از احساس است. کمتر از یک دهه، پس از واقعۀ ۱۱ سپتامبر، نولان بزرگ‌ترین دشمن بتمن را تروریستی معرفی می‌کند که در بین مردم گاتهام تفرقه و دشمنی ایجاد می‌کند. تماشای این فیلم هیجان بسیاری را منتقل می‌کند و جزو یکی از فیلم‌های پرفروش است. فیلم با صحنۀ سرقت از بانک شروع می‌شود. سارقان ماسک دلقک به صورت دارند و بی‌رحمانه و جسورانه در پی به‌دام‌انداختن ابرقهرمان داستان هستند. این فیلم یکی از قوی‌ترین فیلم های کریستوفر نولان است.

هیث لجر یا واکین فینیکس؛ بهترین جوکر تاریخ کیست؟

فیلم شوالیۀ تاریکی در فیلیمو

۱- فیلم تلقین یا Inception محصول ۲۰۱۰

فیلم تلقین ساخته کریستوفر نولان

فروش بی‌نظیر فیلم شوالیۀ تاریکی به نولان جرئت داد فیلمی جدید بسازد؛ فیلمی که در آن به لایه‌های گوناگون ضمیر ناخودآگاه سفر می‌کند. نولان توانسته تجربیاتش را در زمینۀ رؤیای صادقه به‌نحوی هوشمندانه و فوق‌العاده به فیلم تبدیل کند. هیجان ناشی از تماشای این فیلم مغز شما را بیدار می‌کند. لئوناردو دی‌کاپریو در نقش دام کاب ظاهر شده است، او مثل دزد به خواب دیگران نفوذ می‌کند و رؤیاها و رازهای آن‌ها را می‌دزدد! ولی کار او پیچیده است؛ وی باید به کمک تیمی از معماران، سارقان و تیراندازان اسرار ذهن رابرت فیشر (با بازی کیلین مورفی) را بدزدد و اندیشه‌ای دیگر را در ضمیر ناخودآگاه او بکارد. نفوذ به اعماق ذهن و قسمت‌های اکشن باعث هیجان فیلم می‌شوند. با جلو‌رفتن فیلم متوجه می‌شویم دام کاب به اتهام قتل همسرش مال (با بازی ماریون کوتیار) در آمریکا تحت تعقیب است و هر لحظه ممکن است لو برود. فقط کریستوفر نولان از عهدۀ ساخت این فیلم گیج‌کننده و پیچیده برمی‌آمد.

۱۰ فیلم برتر درام دهه اخیر؛ از شبکه اجتماعی تا گرگ وال استریت

فیلم تلقین در فیلیمو

اگر فیلم تنت را تماشا کرده‌اید، برایمان بنویسید که به نظر شما در کارنامه هنری کریستوفر نولان چه جایگاهی دارد؟ اگر هنوز موفق به تماشای جدیدترین اثر این کارگردان محبوب نشده‌اید، آن را در فیلیمو ببینید:

فیلم تنت در فیلیمو

تحلیل و نقد فیلم تنت؛ تریلر متافیزیکی و گیج‌کننده کریستوفر نولان


منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

14 نظر
 1. علی می‌نویسد

  فقط یه ایرانی میتونه تو همه چیز متخصص باشه 😂😂😁

 2. آرمین می‌نویسد

  خدمت اون دوستی که میگه باس اروم اروم دید نیازی به دوبار دیدن نداره:عزیزم مگه صحنه داوری فوتباله که بزاریم رو دور اهسته که بهتر ببینم اتفاقا زیابیی تنت به همینه که مغزمون رو به چالش بکشه و ببینه مغز میتونه تحلیل کنه که داره چه اتفاقی می افته یا نه وگرنه که اگه قرار بود همه چیز رو اهسته اهسته جلو ببریم تا بفهمیم چی شده که من الان جای فغانی بودم شما هم جای نولان

 3. M می‌نویسد

  نظرتو بزار در کوزه ابشو بخور

 4. F می‌نویسد

  تنت از لحاظ فیلمنامه و شخصیت پردازی بسیارضعیف بود
  درخشندگی نولان با این دو فیلم اخیرش(دانکرک،تنت) افول کرده

 5. Alikeyhani می‌نویسد

  زیاد با رتبه بندی شما موافق نیستم دانکرک ارزش جایگاه پنجم رو نداره
  رده بندی خودم
  ۱_Inception
  ۲_The Prestige
  ۳_Interstellar
  ۴_The Dark Knight
  ۵_memento

 6. N می‌نویسد

  کریستوفر نولان از بازیگر ها کار میکشید و اینو به نفع خودشون میدونست( ک در واقع ب نفع بازیگرا هم بود فیلم معروف میشد و بازی اونا می درخشید)
  سر دارک نایت هیث لجر تمرینات سخت و طولانی داشت
  اما باعث شد تبدیل ب جوکری بشه ک تو تاریخ ماندگار ثبت بشه و کسی نتونه جاش رو بگیره ( حتی فیلم اختصاصی جوکر با اون همه هزینه)

 7. Amir_format013 می‌نویسد

  دوسته عزیزی که میگی نیازی به دوباره دیدن نداره!!! عزیزم سخت در اشتباهی.خوده نولان هم بیاد توضیح بده بازم مفهومش سخته برامون.حتی نمیشه نظر داد راجب فیلم.اونقدر که سنگینه

 8. M A H D I می‌نویسد

  سلام. بنظرم سخت دراشتباهیم اگر بخواهیم آثارآقای کریستوفرنولان رو بصورت تکی وبا یک بار دیدن تحلیل کنیم، یا آثار ایشان رو برای سرگرمی ببینید یا قبلش حتما باجهانبینی نولان آشنا بشید، نولان یک یهودیه ماکسیمالیسته..

 9. sahar می‌نویسد

  عزیزی ک میگی انتروپی اشیا معکوس شده شما اگه هزار بارم فیلمو ببینی نمیفهمی داستان چیه

 10. علی عبدالملکی می‌نویسد

  یعنی من همش میگم ایکاش من این یلم رو ندیده بودم از بس محشر بود دلم میخواد دوباره قبل از اینکه ببینمش نگاش کنم

 11. محمود می‌نویسد

  واقعا این جمله برازنده نولان هست:

  “”نولان و دیگر هیچ””

 12. حسین می‌نویسد

  نیاز به دوبار دیدن نداره . درک همزمان اینکه دو خط داستان به طور معکوس رو‌کامل درک کرد سخته . باید کمی آهسته تر بعضی سکانس هارو‌دید‌ . اصلا فیلمش سفر در زمان نیست . فقط آنتروپی اشیا برعکس میشه که باعث میشه زمان تغییر کنه . هزار بار هم ببینی خیلی جاهاش رو تا ثانیه به ثانیه تحلیل همزمان نکنی بازم فایده نداره

 13. حمیدرضا نورالهی می‌نویسد

  واقعا گفتن این حرف که میشود با یکبار دیدن این فیلم به قدرت کریستوفر نولان در ساخت این اثر پی برد خنده دار است واقعا کارهای کریستوفر نولان همیشه خلاقانه و منحصر بفرد است و اینبار با خلق تنت شکلی دیگر از فیلم را به دنیای سینما نشان داد

 14. عرفان عظیمی می‌نویسد

  بله فیلم تنت ساخته ی کریستوفرنولان اثری است که نیاز به بیش از یک بار مشاهده دارد زیرا مفاهیم زمانی
  سنگینی وجود دارد و داستان به شکل ساده ای بیان نشده و سعی شده تا حد امکان از جلوه های ویژه
  استفاده نشه و درکل فیلم خوبی بود