کوین ویلیامسون از فیلمنامه‌ جیغ ۵ می‌گوید

مجموعه فیلم‌های «جیغ» معمولا از فرمولی ثابت پیروی می‌کنند اما ممکن است که تغییراتی در فیلمنامه «جیغ ۵» اتفاق جدیدی را رقم بزند.

فیلم جیغ (با عنوان اصلی Scream) با فیلم‌نامه هوشمندانه‌اش حیاتی دوباره به ژانر وحشت داد، اما فیلمنامه قوی به‌تنهایی دلیل معروفیت و محبوبیت این فیلم نبوده است؛ در این فیلم بازیگرانی حضور داشتند که به قوانین بازی در یک فیلم ترسناک کاملا مسلط بودند. البته این اولین باری نبوده که وس کیون همه‌ جوانب را در نظر می‌گرفت؛ پیش از آن شاهد فیلم کابوس تازه (با عنوان اصلی New Nightmare) به کارگردانی او بودیم. تماشای این فیلم برای ما حس تازه‌ای به همراه داشت و درواقع پس از موفقیت این اثر بود که بازار فیلم‌های ترسناک رونق گرفت و فیلم‌نامه‌‌های زیادی به تقلید از فیلم جیغ نوشته شد. خوشبختانه ۴ دنباله برای این فیلم ساخته شده و رمز موفقیت آن‌ها پیروی از یک فرمول ثابت است. حال، پنجمین فیلم این مجموعه در دست ساخت است. البته عنوان این فیلم هنوز قطعی نشده و جیغ ۵ عنوان موقت این فیلم است. پیشنهاد کوین ویلیامسون (نویسنده‌ اصلی فیلم‌نامه) این است که از سادگی فیلمنامه جیغ ۵ کمی کاسته شود و داستان کمی پیچیده‌تر شود.

وقتی به مجموعه فیلم‌های جیغ فکر می‌کنیم می‌فهمیم که سطح فیلمنامه این مجموعه بالا و در عین‌حال قابل‌فهم و بسیار گیرا بوده ‌است؛ فیلمی که ترسناک بودنش به‌سادگی قابل‌درک است و هیچ داستان پیچیده‌ای در بر ندارد. اما آیا داستان در جیغ ۵ تغییر خواهد کرد؟ در یک مراسم خیریه‌ مجازی، نویسنده‌ جیغ، جیغ ۲، جیغ ۴ (نویسنده‌ جیغ ۳ ایرن کروگر بوده ‌است) پیشنهاد تغییر در فیلمنامه جیغ ۵ را داد: «برعکس روشی که ما عمل کردیم عمل کنید. من نگرانم که جیغ ۵ داستانی تکراری داشته باشد. فیلم‌های زیادی مشابه جیغ ساخته شده‌اند و نگرانی من تکرار دوباره‌ این قصه و طی کردن همان مسیر است.»

هدف ویلیامسون از این‌که پیشنهاد می‌دهد داستان فیلم‌‌نامه مثل همیشه نباشد مشخص است؛ اما باید این موضوع را در نظر گرفت که اگر این فرمول زیر پا گذاشته شود، این فیلم، دیگر فیلم جیغ نخواهد بود. البته پیشنهاد ویلیامسون این نیست که این فرمول به کل کنار گذاشته شود بلکه پیشنهاد او به نویسندگان فیلم‌نامه، جیمز لاوسون و گای بوسیک پیدا کردن راه‌حل برای نوشتن فیلم‌نامه‌ای است که در عین نوستالژیک بودن، موضوع تازه‌ای را هم دربرداشته باشد.

ویلیامسون گفت: «چیزی که در جیغ دوست دارم رویکرد تازه‌ آن است. این فیلم، جدید و در عین‌حال نوستالژیک است و ترکیب بی‌نقصی را برای ساخت قسمت بعدی جیغ ارائه می‌دهد. و این چیزی است که مرا بیش از هر چیزی هیجان‌زده می‌کند.»

ویلیامسون از کارگردانان جیغ ۵، مت بتینلی-اولپین و تایلر جیلت نیز تقدیر کرد و گفت: «کارگردانان نقش مرا در این پروژه کم کردند و من خیلی نگران بودم چون هیچ‌کس مثل وس کریون نیست. برای این‌که جزئی از این پروژه باشم مردد بودم و خوشحالم که بالاخره قبول کردم؛ فکر می‌کنم نتیجه نهایی باعث افتخار وس بشود.»

ستاره‌ فیلم، نو کمبل، هم جزئی از این برنامه‌ خیریه بود و گفت: «بدون حضور وس انجام این پروژه واقعا ترسناک است.» هرچند کمبل در آخر قرار داد همکاری را پس از دریافت نامه از طرف فیلم‌سازان و تماشای فیلم آماده‌ باشی یا نه (با عنوان اصلی Ready or Not) امضا کرد و گفت: «امشب فیلم آماده‌ باشی یا نه را دیدم و یه این نتیجه رسیدم که این دو کارگردان از پس ساخت فیلم جیغ برخواهند آمد.»
فیلم جیغ ۵ در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۲۲ (۲۴ دی ۱۴۰۰) اکران خواهد شد. آیا کارگردانان فیلم آماده‌ باشی یا نه به پیشنهاد نویسنده‌ سابق فیلم جیغ عمل خواهند کرد؟


منبع: Slash Film

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم