فیلم «خورشید» به عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۱ انتخاب شد

فیلم «خورشید» (با عنوان انگلیسی «Sun Children»)، آخرین ساخته مجید مجیدی به عنوان نماینده ایران در سال ۲۰۲۱ به آکادمی اسکار فرستاده خواهد شد تا در شاخه بهترین فیلم بین‌المللی به رقابت بپردازد. پس از دریافت سه جایزه از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم در سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم فجر، «فرزندان خورشید» در جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز شرکت کرد و توانست جایزه فانوس جادویی و جایزه مارچلو ماسترویانی را از آن خود کند. در ادامه، با فیلیمو شات همراه باشید تا نحوه انتخاب فیلم «خورشید» برای اسکار ۲۰۲۱ را بررسی کنیم.


برندگان اسکار ۲۰۲۱

واکنش اولیه منتقدان جشنواره فجر به «خورشید» ساخته مجید مجیدی؛ بازگشت به قصه‌های صادقانه


هیئت معرفی نماینده سینمای ایران به مراسم اسکار ۲۰۲۱، شامل محمد علی نجفی، سید جمال ساداتیان، آتیلا پسیانی، کمال تبریزی، سید محمد داودی، نرگس آبیار، فرهاد توحیدی و آنتونیا شرکاء از چند هفته قبل فرایند بررسی آثار را آغاز کرده بود. پیش از اعلام تصمیم نهایی، آنها ۹۰ فیلم را بررسی کرده و ۱۲ اثر را به عنوان فهرست منتخب معرفی کرده بودند. «درخت گردو»، «یلدا، شبی برای بخشش»، «خانه پدری»، «شنای پروانه»، «روزهای نارنجی»، «مردن در آب مطهر»، «کشتارگاه»، «حمال طلا»، «جهان با من برقص»، «تومان» و «مسخره‌باز» در کنار فیلم «خورشید» جزو این فهرست اولیه بودند.

فیلم «فرزندان خورشید» اولین بار در هفتاد و هفتمین دوره فستیوال فیلم ونیز به اکران بین‌المللی درآمد. روح‌الله زمانی، ستاره نوجوان فیلم توانست با دریافت جایزه مارچلو ماسترویانی، بهترین بازیگر جوان این جشنواره لقب بگیرد. جایزه فانوس جادویی، از بخش‌های جنبی جشنواره نیز به مجید مجیدی اهدا شد.

برندگان جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۰ اعلام شدند؛ جزئیات ماجرا از افتتاحیه تا اختتامیه


داستان فیلم «خورشید» درباره گروه کوچکی از کودکان است که برای پیدا کردن یک زیرخاکی، مجبور می‌شوند در مدرسه‌ای ثبت نام کنند. مجیدی با این قصه سعی دارد به موضوعاتی همچون کار کودکان، نابرابری و کمبودهای سیستم آموزشی در ایران بپردازد. داستان فیلم اکثر اوقات در لوکیشن‌های محدود، با ترکیبی از بازیگران بزرگسال حرفه‌ای (علی نصیریان و جواد عزتی) و کودکانی که اولین تجربه بازیگری خود را رقم‌زده‌اند، روایت می‌شود. نشریه ورایتی در نقد فیلم «خورشید» گفته که قصه آن بسیار پیچیده‌تر از آثار قبلی مجیدی است اما هنوز هم می‌توان پیوند میان آنها را حس کرد.


فیلم سینمایی ابلق


فیلم سینمایی خورشید

«بچه‌های آسمان»، «رنگ خدا»، «باران»، «آواز گنجشک‌ها» و «محمد رسول‌الله» پنج فیلم قبلی مجید مجیدی هستند که به عنوان نماینده ایران به آکادمی اسکار فرستاده شدن بودند. از این میان، تنها فیلم «بچه‌های آسمان» (با عنوان انگلیسی «Children of Heaven») در سال ۱۹۹۸ توانسته بود به فهرست نامزدهای اصلی راه پیدا کند.


نقد و بررسی فیلم روزهای نارنجی ؛ روزهای سرخ!شمیلا شیرزاد یکی دیگر از بازیگران فیلم «خورشید» است. او کودکی است که از افغانستان به ایران مهاجرت کرده و پیش از این در مترو تهران دست‌فروشی می‌کرد. او که نقش خواهر علی (روح‌الله زمانی) را ایفا می‌کند در جشنواره فیلم ونیز حضور پیدا کرده بود اما زمانی به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نتوانست در کنار او باشد.

فیلم خورشید در اسکار 2021

نقد و بررسی فیلم ابلق در جشنواره فجر ۹۹


اگرچه فیلم «دایره مینا» در سال ۱۹۷۷ به اسکار ارسال شده‌، اما ایران از سال ۱۹۹۴ (پنجاهمین دوره مراسم اسکار) به طور مرتب آثار خود را برای این آکادمی ارسال کرده است. پیش‌تر دو فیلم «جدایی نادر از سیمین» و «فروشنده» به کارگردانی اصغر فرهادی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شده‌اند و این امید وجود دارد که مجیدی پس از کسب نامزدی با فیلم «بچه‌های آسمان»، این بار افتخار بزرگی را برای خود و کشورمان رقم بزند.


همه چیز درباره فیلم ستاره بازی + نقد و بررسینظر شما در این مورد چیست؟ آیا فیلم «خورشید» انتخاب درستی برای عنوان نماینده ایران در اسکار ۲۰۲۱ بوده؟ به نظر شما آیا این فیلم می‌تواند سومین فیلم ایرانی برنده اسکار در این شاخه باشد؟


مجید مجیدی کارگردان فیلم سینمایی «خورشید»: مسئله «کودکان کار» مسئله‌ای ملی است


منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم