بررسی احتمال نامزدی فیلم انگاشته (تنت) در اسکار ۲۰۲۱

نام کریستوفر نولان و آثارش ورد زبان سینمادوستان سرتاسر دنیاست. بسیاری از مردم او را برای نبوغش در به تصویر کشیدن ایده‌های مبتکرانه و صحنه‌های اکشن خارق‌العاده ستایش می‌کنند. علیرغم محبوبیت میان مردم، نولان هیچ‌گاه فیلمساز محبوب آکادمی اسکار نبوده است. آثار او تا به حال دو بار در شاخه بهترین فیلم نامزد دریافت جایزه شده‌اند اما هرگز در رسیدن به این جایزه موفق نبوده‌اند. نولان با ۲۲۳ نامزدی و ۱۳۷ جایزه از فستیوال‌های بین‌المللی، یک فیلمساز کارکشته در این زمینه محسوب می‌شود ولی هنوز نتوانسته مهم‌ترین جایزه سینمایی دنیا را از آن خود کند. پس از ۵ نامزدی اسکار، نولان امسال با فیلم انگاشته» با عنوان اصلی «Tenet») به سینماها بازگشته؛ فیلمی که با توجه به رکود صنعت سینما در شرایط پاندمی کرونا، اثری نجات‌بخش توصیف شده است. با فیلیمو شات همراه باشید تا اما و اگرها برای نامزدی فیلم «انگاشته» در اسکار ۲۰۲۱ را بررسی کنیم.


لیست کامل برندگان اسکار ۲۰۲۱

هر آنچه باید از نحوه برگزاری، قوانین و اعضای جدید اسکار بدانید را در فیلیمو شات بخوانید


کریستوفر نولان دو بار برای فیلم‌های «یادگاری» (با عنوان اصلی «Memento») و «تلقین» (با عنوان اصلی «Inception») نامزد دریافت جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شده است. علاوه بر این، یک نامزدی بهترین کارگردانی برای فیلم «دانکرک» (با عنوان اصلی «Dunkirk») و دو نامزدی بهترین فیلم برای «تلقین» و «دانکرک»، کارنامه او در آکادمی اسکار را تشکیل داده‌اند. جدیدترین فیلم او، «انگاشته»، یکی از موردانتظارترین فیلم‌های سال ۲۰۲۰ بود؛ اثری که پس از اکران‌های محدود بین‌المللی توانسته بیش از ۱۰۰ میلیون دلار فروش داشته باشد. اگرچه این مبلغ در حدواندازه‌های نولان نیست اما با توجه به شرایط پاندمی کرونا، رقم قابل‌ملاحظه‌ای محسوب می‌شود.


نقد و تحلیل فیلم تنت (انگاشته)


پیش از آن‌که بخواهیم درباره شایستگی‌های فیلم «انگاشته» بحث کنیم، مهم است که جایگاه آن در صنعت سینما را خوب درک کنیم. از نظر زمان انتشار، جدیدترین فیلم نولان با بحران‌های ناشی از کروناویروس روبه‌رو بود. با این حال، فروش فیلم در بازارهای بین‌المللی خوب بوده و احتمالاً این موضوع در بازار آمریکا هم تکرار شود. آکادمی اسکار قریب به ۱۰ هزار عضو دارد؛ این اعضاء فقط شامل بازیگران، نویسندگان و کارگردانان نمی‌شود، بلکه تهیه‌کنندگان و مدیران زیادی هم جزو اعضای آکادمی اسکار هستند.

رابرت پتینسون و جان دیوید واشنگتن در نمایی از «تنت»

تاریخ برگزاری و لیست نامردهای گلدن گلوب ۲۰۲۱ مشخص شد


«انگاشته» کمک زیادی به تجارت توزیع سینمایی فیلم‌ها کرد و باعث شد این صنعت دوباره رونق پیدا کند. استودیوهای دیگر هم از این موضوع منفعت زیادی بردند زیرا افرادی که برای دیدن «انگاشته» به سینما رفته بودند احتمالاً به سینما رفتن در شرایط کرونا عادت خواهند کرد و افراد دیگری را هم به تماشای آثار سینمایی تشویق خواهند کرد. این یعنی حتی اگر شاهد موج جدید کرونا و قرنطینه خانگی در پاییز و زمستان امسال باشیم، نولان و استودیو برادران وارنر تمام سعی خود برای زنده نگه‌داشتن سینماها را انجام داده‌اند.

محض اطلاع، استودیو برادران وارنر «انگاشته» را در لس‌آنجلس اکران نکرده است. نمایش‌های خصوصی در شهر لس‌آنجلس (پرجمعیت‌ترین شهرستان آمریکا) مجاز نیستند؛ اگرچه برخی از تهیه‌کنندگان و روزنامه‌نگاران مستقل دستورهای بهداشتی را برای دیدن «انگاشته» نادیده گرفته‌اند. بسیاری از منتقدین برای تماشای فیلم، رنج سفر به شهر یا ایالتی دیگر را تجربه کرده‌اند. آیا زحمت سفر و تماشای فیلم در شرایطی نه‌چندان عادی بر نظر آنها مؤثر بوده است؟ حتماً همین طور است. اضطراب ناشی از خطر کرونا هنگام تماشای فیلم در کنار مردم را هم در نظر بگیرید. استودیو برادران وارنر تصمیم گرفت تا از اکران فیلم در سینماهای درایو-این (سینماهای ماشین‌رو) جلوگیری کند و این نیز به آسودگی خیال منتقدان برای تماشای «انگاشته» لطمه زد.

جان دیوید واشنگتن در نمایی از «تنت»

با تمام این توصیفات، اکثر منتقدان از فیلم راضی بودند. هدف من در این مقاله صحبت از ایمن‌بودن یا نبودن فیلم‌دیدن در سینماها نیست. حقیقت این است که بسیاری از اعضای مسن اسکار مسلماً شرایط حاکم بر تماشای فیلم «انگاشته» را در خاطرشان حفظ نخواهند کرد.

با توجه به تمام آنچه مطرح شد، فیلم «انگاشته»، شاید پس از «یادگاری»، بهترین اثر نولان است که در جلب رضایت سینمادوستان عملکرد موفقی داشته؛ اگرچه این موضوع را نمی‌توان از نقدهایی که تا به حال نوشته شده‌اند متوجه شد. علیرغم به تصویر کشیدن صحنه‌ها در پرده بزرگ سینما، ساختارهای کوچک فیلم‌های جاسوسی، بازی با زمان و تغییر جهت حرکت آن، «انگاشته» کمتر از آنچه نولان طی ۲۰ سال اخیر خلق کرده، حس استودیویی یا تصنعی به مخاطب می‌دهد. با کمال تعجب، شاید این فیلم بالاخره بتواند رضایت اعضای آکادمی در شاخه کارگردانی را جلب کند؛ اعضایی که هیچگاه آثار نولان را شایسته این جایزه نمی‌دانستند. اگر او امسال هم نتواند جایزه اسکار بهترین کارگردانی را برنده شود و یا حتی در این شاخه نامزد شود، باید حتماً در جستجوی رقبایی بسیار قدرتمند و رقابت تنگاتنگ آنها باشیم.

«انگاشته» در تمام مدت‌زمان نمایشش شما را مجذوب خود می‌کند؛ طوری که هر لحظه منتظر رخ دادن اتفاقی غیرمنتظره هستید. دنبال کردن داستان‌های علمی، علی‌الخصوص در رابطه با مفهوم زمان، کار آسانی نیست اما فیلمنامه هوشمندانه نولان این کار را برایتان تا حد امکان آسان کرده است. اگر کمی دقت کنید، حتی قبل از آن که فیلم قصه را لو دهد، از داستان آن آگاه خواهید شد. نولان تا به حال دو بار نامزد جایزه اسکار بهترین فیلمنامه شده است؛ فیلم «انگاشته» قطعاً شایستگی حضور در این بخش از اسکار ۲۰۲۱ را دارد. با توجه به آثار این شاخه از گذشته تا امروز، می‌توان ادعا کرد فیلمنامه‌های اصیل اسکار معمولاً چنان که باید قدرتمند نیستند.

جان دیوید واشنگتن و رابرت پتینسون

احتمال نامزدی فیلم «انگاشته» در اسکار ۲۰۲۱ تنها محدود به چند شاخه اصلی نیست. ناتان کرولی، طراح صحنه «تنت»، پیش از این ۵ بار نامزد جایزه اسکار شده است؛ چهار بار برای فیلم‌های نولان: «پرستیژ» (با عنوان اصلی «The Prestige»)، «شوالیه تاریکی» (با عنوان اصلی «The Dark Knight»)، «میان‌ستاره‌ای» (با عنوان اصلی «Interstellar») و «دانکرک»، یک بار هم برای فیلم «نخستین انسان» (با عنوان اصلی «First Man») به کارگردانی دیمین شزل. او هم همچون نولان در انتظار ششمین نامزدی اسکار و البته اولین جایزه‌اش از این مراسم خواهد بود.

هویته ون هویتما فیلمبرداری «انگاشته» را بر عهده داشته است. این فیلمبردار سوئیسی که پیش از این برای فیلم «دانکرک» نامزد جایزه اسکار شده بود، دیگر شانس نامزدی «انگاشته» در اسکار ۲۰۲۱ است. لودویگ گورانسون برای علاقه‌مندان به موسیقی نامی آشناست. او پیش از این جایزه گرمی و اسکار را برای فیلم «پلنگ سیاه» (با عنوان اصلی «Black Panther») برده و یکی از شانس‌های اصلی دریافت جایزه امی برای سریال «مندلورین» (با عنوان اصلی «The Mandalorian») است. هنوز نمی‌دانم که موسیقی فیلم «انگاشته» به قدر کافی شایسته اسکار باشد یا نه؛ باید دید رقبای دیگر چه عملکردی خواهند داشت.

بعد از فیلم «بتمن آغاز می‌کند» (با عنوان اصلی «Batman Begins»)، «انگاشته» اولین فیلم نولان است که توسط لی اسمیت تدوین نمی‌شود. او مشغول کار روی فیلم «۱۹۱۷» بود و نتوانست دوباره با نولان همکاری کند. جنیفر لیم، که بیشتر با تدوین فیلم‌های نوآ بامباک و آثار نسبتاً کوچکی همچون «منچستر بای د سی» (با عنوان اصلی «Manchester by the Sea») و «موروثی» (با عنوان اصلی «Hereditary») بر سر زبان‌ها افتاده، جایگزین اسمیت شده است. جنیفر لیم تا به حال تدوینگر دو اثر با نامزدی اسکار در شاخه بهترین فیلم بوده اما هرگز چنان که باید مورد تقدیر قرار نگرفته است. به نظر می‌رسد او یکی از شانس‌های نامزدی فیلم «انگاشته» در اسکار ۲۰۲۱ باشد.

جان دیوید واشنگتن در نمایی از «انگاشته»

تدوین صدا و بهترین صداگذاری دو رشته‌ای هستند که فیلم‌های نولان همیشه در آنها حرفی برای گفتن دارند. فیلم‌های «دانکرک»، «تلقین» و «شوالیه تاریکی» در مجموع ۵ جایزه اسکار از این دو رشته به دست آورده‌اند و دیگر آثار نولان هم اغلب در این شاخه‌ها نامزدی داشته‌اند. از اسکار ۲۰۲۱ قرار است این دو شاخه با هم ادغام شوند و یک جایزه به بهترین تیم صدا اهدا شود. در هر حال، به نظر می‌رسد نامزدی فیلم «انگاشته» در این دو رشته تضمین شده باشد.

نظر دادن در مورد گروه بازیگری از حالا کمی سخت است، چرا که فیلم‌های زیادی هنوز اکران نشده‌اند. اگرچه رابرت پتینسون عملکرد شگفت‌انگیزی ارائه داده اما بازی الیزابت دبیکی بی‌شک مستحق تحسین است. امسال این دو بازیگر رقابت سختی برای حضور در جمع نامزدهای اسکار ۲۰۲۱ دارند. جان دیوید واشنگتن هم احتمالاً یکی از رقبای اصلی جایزه گلدن گلوب باشد اما حضورش در اسکار، کمتر محتمل است. در مورد کنت برانا هم هر چه کمتر بگویم بهتر است.

می‌دانم به چه چیز فکر می‌کنید. حالا که این مقاله را می‌نویسم امتیاز فیلم «انگاشته» در وب‌سایت متاکریتیک ۶۹ است و تنها ۷۴ درصد از منتقدان وب‌سایت راتن تومیتوز نمره قبولی به فیلم داده‌اند. شاید بگویید نمی‌توان ارزش یک فیلم را با این ارقام سنجید اما مطمئناً این رقم‌ها معنایی دارند. حرفتان تا حدودی درست است. ارزش یک فیلم به نظر منتقدان یا حتی دریافت جایزه اسکار نیست اما این شاخص‌ها در مجموع به ما کمک می‌کنند تا وقت کمی که در این دنیا برای تماشای آثار هنری از جمله فیلم‌ها داریم به نحو بهتری صرف شود. با این حال، بهتر است تنها به این امتیازها بسنده نکنیم و به دنبال خط و هدف واقعی سینما باشیم.

جان دیوید واشنگتن و الیزابت دبیکی در نمایی از «انگاشته»

نودوسومین دوره مراسم اسکار شبیه هیچ‌یک از ۹۲ دوره قبلی نیست. کروناویروس ما را با دنیایی جدید روبرو ساخته که شرایط خاصی در آن حاکم است. اگر «انگاشته» بتواند طلیعه‌ای برای بازگشت مردم به سینماهای سرتاسر جهان شود، قطعاً ارزش خاصی برای داوران آکادمی اواردز پیدا خواهد کرد. اسکار ۲۰۲۱ در ماه آوریل سال آینده (۵ اردیبهشت سال ۱۴۰۰) برگزار خواهد شد و هنوز آثار مهم دیگری در صف اکران هستند تا واجد شرایط حضور در این مراسم باشند. نمی‌توان تنها با توجه به یک فیلم همچون «انگاشته» یا کارنامه سازندگانش ضمانتی برای نامزدی اسکار داد و باید آثار دیگر را هم بررسی کرد اما جدیدترین فیلم نولان شانس این را دارد که با عملکرد موفق در دوران کنونی، دل و دین اعضای آکادمی را از آن خود کند.

احتمال نامزدی فیلم «انگاشته» در اسکار ۲۰۲۱ بالاست، اما این احتمال هم وجود دارد که همه‌چیز به آنی تغییر کند و نولان همچون گذشته از کسب این جایزه محروم بماند؛ هر چند این احتمال بسیار بعید است. باید صبر کرد و دید که چه اتفاقاتی پیش خواهد آمد. فعلاً بهتر است منتظر تماشای آثار مورد انتظار سال ۲۰۲۰ باشیم تا دیدگاه بهتری نسبت به شرایط پیدا کنیم.


پیش‌بینی نامزدهای جایزه بهترین کارگردان اسکار ۲۰۲۱ را در فیلیمو شات بخوانید


فیلم تنت

منبع: The Playlist

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم