«محله چینی‌ها» و «راننده تاکسی»؛ منابع الهام مت ریوز برای ساخت «بتمن»

کارگردان فیلم بتمن در جریان مراسم «دی‌سی فن‌دوم» به آثاری اشاره کرد که منبع الهامش بوده‌اند: «محله چینی‌ها»، «راننده تاکسی» و «ارتباط فرانسوی».

مت ریوز در جریان مراسم «دی‌سی فن‌دوم» در مورد فیلم‌های ساخته‌شده از داستان‌های مصور و منابع الهامش برای ساخت فیلم جدید «بتمن» صحبت کرد. زمانی که از او پرسیده شد چه فیلم‌هایی خارج از دنیای بتمن در ساخت فیلم جدیدش تأثیر گذاشته‌اند، ریوز به سه فیلم اشاره کرد: «محله چینی‌ها» (با عنوان اصلی «Chinatown»)، «راننده تاکسی» (با عنوان اصلی «Taxi Driver») و «ارتباط فرانسوی» (با عنوان اصلی «The French Connection»). در ادامه با فیلیمو شات همراه باشید.


مت ریوز، کارگردان فیلم «بتمن» اشاره کرد که بتمن او قدرت‌های ماورایی ندارد. او تنها یک مرد معمولی است؛ البته مردی معمولی که مأموریتی برای انتقام دارد. ریوز در ادامه گفت:
««محله چینی‌ها» عنصری کلیدی در ساخت فیلم جدیدم خواهد بود. در آن فیلم، جیک گیتس (با بازی جک نیکلسون)، کارآگاهی است که در حال بررسی مجموعه‌ای از جنایات سریالی است و در این مسیر متوجه عمق فساد لس‌آنجلس می‌شود. فیلم جدید «بتمن» از این لحاظ یک نوآر کلاسیک است؛ مجموعه‌ای از قتل‌های سریالی در حال رخ دادن هستند و بتمن شبیه به گیتس، در حال بررسی آنهاست.»

ریوز در ادامه با بیان این‌که ما نباید منتظر بازشدن دروازه‌ای عظیم و نورانی داخل آسمان باشیم (چیزی که این روزها در اکثر کتاب‌های مصور و فیلم‌های اقتباسی از آنها دیده می‌شود)، توضیح داد:
«از آنجا که فیلم جدید «بتمن» داستانی کارآگاهی دارد و یک تریلر پلیسی در مورد فساد جامعه محسوب می‌شود، ما طوری داستان را روایت کرده‌ایم که گویی این اتفاقات واقعاً در زندگی مخاطب رخ داده‌اند. بتمن ما نیروهای ابرقهرمانی ندارد؛ او فقط مثل ابرقهرمان‌ها روی مسائل متمرکز می‌شود و البته مثل آنها هم رانندگی می‌کند.»


اولین تریلر فیلم «بتمن» را در فیلیمو شات ببینید


علاوه بر فیلم «محله چینی‌ها»، ریوز گفت که انسانیت ناقص «بتمن» تا حد زیادی تحت تأثیر فیلم‌هایی همچون «ارتباط فرانسوی» و بسیاری از داستان‌های خیابانی دهه ۷۰ قرار گرفته است. این کارگردان همچنین به فیلم «راننده تاکسی» اشاره کرد و گفت: «شیوه‌ای که «راننده تاکسی» فضا را توصیف می‌کند و شما را به ذهن پیچیده کاراکتر اصلی دعوت می‌کند، یکی از منابع الهام من بوده است.»

صرف نظر از این‌ها، بروس وین همیشه مردی بوده که دوست دارد شبیه یک خفاش لباس بپوشد و شب‌ها با مجرمان مبارزه کند. او ممکن است برای عدالت بجنگد اما گاهی اوقات رفتارهایی از خود نشان می‌دهد که به وضوح نمایانگر ذهن بیمارش هستند؛ برای مثال در یکی از صحنه‌ها، یکی از دشمنان بتمن که در تعقیب و گریز خودرویی با او گرفتار شده، ادعا می‌کند «این آدم دیوونس.»

در متنی که برای خبر انتشار اولین تریلر فیلم «بتمن» نوشتم، اشاره کردم که این فیلم من را یاد فیلم «هفت» (با عنوان اصلی «Seven») ساخته دیوید فینچر می‌اندازد، اما حالا تأثیرات دهه ۷۰ را هم به همان اندازه پررنگ می‌بینم؛ حتی اگر این تأثیرگذاری بیشتر در داستان باشد نه ظاهر فیلم.


منبع: Collider

ممکن است به این مطلب‌ها نیز علاقه‌مند باشید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم