اولین واکنش‌ها به فیلم انگاشته اثر کریستوفر نولان؛ منتقد‌ان چه می‌گویند؟

خلاصه‌ای از اولین واکنش‌های منتقدان به فیلم «انگاشته» را در فیلیمو شات بخوانید.

اگرچه هنوز فیلم «انگاشته» اثر کریستوفر نولان برای تمام سینمادوستان اکران نشده اما منتقدانی که موفق به تماشای فیلم شده‌اند، در مجموع نظرات مثبتی نسبت به آن داشته‌اند. پس از سه بار تعویق به دلیل شیوع ویروس کرونا، «انگاشته» (با عنوان اصلی «Tenet») روز ۲۶ آگوست نخستین نمایش گسترده بین‌المللی را تجربه خواهد کرد و قرار است از ۳ سپتامبر در سینماهای برخی از شهرهای منتخب ایالات متحده اکران شود. با این حال، نظر منتقدان نویدبخش فیلمی است که ارزش صبر کردن دارد. این تعویق‌ها باعث شده تا عموم مردم بیش از پیش تشنه تماشای جدیدترین فیلم نولان باشند. اما پیش از تماشا، با فیلیمو شات همراه باشید تا خلاصه‌ای از اولین واکنش‌ها به فیلم «انگاشته» را بررسی کنیم.


گای لاج، منتقد وب‌سایت ورایتی، فیلم «انگاشته» با بازی جان دیوید واشنگتن، رابرت پتینسون و الیزابت دبیکی را این‌طور توصیف کرد:

«اثری به‌شدت سرگرم‌کننده و نمایشی معطوف به بازی با زمان»


معرفی ۱۰ منتقد سینمایی برتر در تمام ادوار


گای لاج، ضمن ستایش عناصر آینده‌نگرانه و صراحت شوکه‌کننده نولان در روایت فیلم، گفت:
«دقت و ظرافت مثال‌زدنی نولان در زیبایی‌شناسی صحنه‌های اکشن، مخاطب را شیفته فیلم می‌کند. اگرچه این نقطه قوت، رشته‌های سست فیلمنامه را جبران کرده و تناقض‌های آن را پوشش داده اما شاید نولان خواسته چیزی را بیان کند: این‌که مسائل موجود در فیلمنامه، آنچنان هم اهمیت ندارند. «انگاشته» اثری مقدس و قابل پرستش نیست اما سخت‌گیری‌های کریستوفر نولان برای روایت داستانی جدی به شکلی موقرانه، مخاطب را با یک سرگرمی گیج‌کننده روبرو ساخته که علاوه بر رعایت استاندارد‌های قدیمی، استانداردهایی جدید برای سینما تعریف می‌کند. در حال حاضر که فیلم با تأخیر در تقویم انتشار جهانی قرار گرفته، به نظر می‌رسد فیلم به خودی خود نوعی وارونگی زمانی را تجربه می‌کند.»
اگرچه برخی منتقدان از داستان نامفهوم متافیزیکی فیلم ناامید شدند اما اجماع کلی صاحب‌نظران این است که «انگاشته»، صرف نظر از ویژگی‌های منحصر به فرد آثار نولان، اثری کاملاً تأثیرگذار است.


نقد و تحلیل فیلم تنت (Tenet)


نمایی از فیلم انگاشته کریستوفر نولان

آدام وودوارد، منتقد مجله بین‌المللی لیتل وایت لایز در نقد فیلم «انگاشته» نوشته است:
«اگر نولان سعی داشته فیلمی با معیارهای جدید نسبت به آثار قبلی خود بسازد، باید گفت که صحنه‌های اکشن فیلم، علیرغم پیچیدگی‌های فنی گیج‌کننده، برنده‌تر از تیغ اوکام (اصلی بر این مبنی که اگر دو توضیح برای علت بروز یک پدیده وجود داشته باشد، احتمال وجود اشتباه در توضیح پیچیده‌تر بیشتر است و در نتیجه توضیح ساده‌تر احتمالاً صحیح‌تر است) هستند و با صرفه‌جویی حیرت‌آوری ساخته شده‌اند. شاید او در یک حلقه زمان گرفتار شده باشد، اما نولان هنوز هم به پیشرفت مهارت‌هایش در به تصویر‌کشیدن جلوه‌های ویژه ادامه داده است. او این بار در صفحه عریض ۷۰ میلیمتری نمایشی لبریز از هنرهای مهندسی ارائه داده که ما را در عمق سکانس‌ها غوطه‌ور می‌سازد. مهم‌تر از همه، تکنیک‌های فیلمسازی تجربی به‌کار گرفته شده در فیلم «انگاشته» همیشه در خدمت داستان هستند.»


نگاهی به کارنامه‌ سینمایی کریستوفر نولان؛ رؤیاهایت را بزرگ‌تر کن


شارلوت اوسالیوان، منتقد روزنامه ایوینینگ استاندارد لندن در نقد خود از فیلم جدید نولان نوشت:
«اشاره به این‌که فیلم «انگاشته» نقص‌هایی دارد، نوعی ناسپاسی است؛ مثل این که نقص‌های مسیح را برجسته کنیم. اما اعتراف می‌کنم که برخی مباحث فیلم مثل فیزیک، متافیزیک و چیزهایی از این دست، خواب‌آور بودند. همچنین شخصیت شرور فیلم چنان که باید ترسناک نبود. صرف نظر از این نقاط ضعف، «انگاشته» اثری چشم‌گیر و نوآورانه است.»

جان دیوید واشنگتن در نمایی از فیلم انگاشته

بری هرتز، منتقد روزنامه کانادایی گلوب اند میل در نقد فیلم «انگاشته» نوشت:
« فیلم تنت آن‌قدر که یک تجربه فوق‌العاده در باب غیرقابل‌درک بودن روایت مهندسی معکوسی است، فیلمی هیجان‌انگیز نیست. اگر بخواهم آن را ساده توضیح دهم، فیلم جدید نولان شبیه یک پیراشکی نیمه‌پخته‌شده است؛ اگرچه فیلم درمجموع لذت‌بخش است اما حلقه‌های روایی متقارن و پرمدعای آن بسیار سطحی و خام هستند. ما هیچگاه همان لحظه متوجه نمی‌شویم که چه اتفاقاتی در حال رخ‌دادن هستند اما بالاخره متوجه خواهیم شد (یا بالاخره باید متوجه شویم). اما با این وجود، حتی نامفهوم بودن داستان هم نتوانسته سرگرم‌کنندگی فیلم را کاهش دهد.»

جسیکا کیانگ برای روزنامه نیویورک تایمز نوشته است:
««انگاشته» به طرز غیرقابل‌انکاری لذت‌بخش است، اما تأثیرگذاری گیج‌کننده آن تنها موجب برجسته‌شدن ایرادات هوشمندی ادعاشده فیلم می‌شود” این موضوع برای دیگر بلاک‌باستر‌های معمولی نقد محسوب نمی‌شود. اما نولان، بهترین مولف آثاری است که هوش و جذابیت را ترکیب کرده‌اند. او با ارائه نبوغ بصری شما را آن‌چنان به وجد می‌آورد که مو به تنتان سیخ شود و در عین حال، رضایت حل کردن یک سودوکو با درجه سختی متوسط را در وجودتان ایجاد می‌‎کند. در زمینه این نوع سرگرمی‌های هوشمندانه منحصر به فرد، «انگاشته» تمام انتظارات را برآورده می‌کند، به جز انتظار فراتر رفتن از این انتظارات.»

رابرت پتینسون و جان دیوید واشنگتن در نمایی از فیلم انگاشته

مت پرسلو، منتقد وب‌سایت آی‌جی‌ان در نقد فیلم «انگاشته» نوشته است:
««انگاشته» را نمی‌توان شاهکار کریستوفر نولان نامید، اما این فیلم نیز به اندازه دیگر آثار او مهیج است. در دنیایی که سینمای بلاک‌باسترها تحت سلطه فرنچایزها و فیلم‌های دنباله‌دار درآمده، «تنت» نمایشی کامل از لذت‌های داستان‌پردازی اصیل غیرسریالی است. اما در حالی که نولان استانداردهای جدیدی ارائه داده، «انگاشته» به نوعی بدون‎ریسک‌ترین فیلم او در چند سال اخیر است. پس از دو فیلم بلندپروازانه اخیر نولان، «انگاشته» کمی محافظه‌کارانه به نظر می‌رسد. علیرغم این موضوع، فیلم جذاب‌تر از اکثر فیلم‌های موفق دهه اخیر است و به خوبی مهارت‌های کارگردان را برجسته می‌کند. در زمانی که سینما با سخت‌ترین دوران خود در طول تاریخ دست و پنجه نرم می‌کند، «انگاشته» یک یادآوری خارق‌العاده از فیلمسازی در ژانر بلاک‌باستر است؛ اثری که می‌تواند الهام‌بخش سایر فیلمسازان این سبک فیلم‌ها باشد، چرا که بهترین تجربه از تماشای فیلم در سالنی بزرگ و تاریک بدست می‌آید.»

جاناتان رامنی، منتقد روزنامه لس آنجلس تایمز، فیلم «انگاشته» را این‌طور توصیف کرده است:

«یک ماجراجویی جاسوسی با درون‌مایه علمی تخیلی؛ نولان با خلق اثری که نه‌تنها از لحاظ فیزیکی، بلکه از لحاظ فیزیک کوانتوم هم غیرممکن است، فیلمی به مراتب عمیق‌تر از مجموعه فیلم‎های مأموریت غیرممکن» ساخته است. او این کار را ماهرانه، سرسختانه و به طرز فریبنده‌ای گیج‌کننده انجام داده است.»

فیل د سملین، منتقد مجله تایم اوت، در نقد آخرین فیلم نولان این‌گونه توضیح داده است:
«شما باید با تمام هوش و حواس خود وارد سالن سینما شده و فیلم را تماشا کنید؛ «انگاشته» از آن دسته بلاک‌باسترهایی نیست که شما را ریلکس کند. همانند «تلقین» (با عنوان اصلی «Inception») و «میان‌ستاره‌ای» (با عنوان اصلی «Interstellar»)»، با فیلمی چندلایه طرف هستیم که شاید با چندبار تماشا و شنیدن چند پادکست، قابل تحلیل باشد. نولان با کنار هم گذاشتن جزئیات ریز داستان، که شاید در سومین پرده فیلم به اوج می‌رسد و البته نقایص فیلم «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» (با عنوان اصلی «The Dark Knight Rises») را نیز تکرار می‌کند، دنیایی محزون و فضایی سنگین خلق کرده که بی‌شباهت به فضای اخلاقی شهر گاتهام نیست. این حس حتی در لابلای سکانس‌های اکشن فیلم نیز جریان دارد؛ سکانس‌هایی متعدد که پس از اولین نمایش، وارونه می‌شوند و دوباره از نمایی متفاوت به تصویر کشیده می‌شوند.»

کنت برانا در نمایی از فیلم انگاشته کریستوفر نولان

کاترین شورد در روزنامه بریتانیایی گاردین نوشته است:
«محرک واقعی فیلم «انگاشته» سکانس‌های اکشن آن است؛ به خصوص صحنه مربوط به هواپیمای باری و تعقیب و گریز خودروها. این سکانس‌ها واقعاً خوب هستند؛ آنها باید خوب باشند. اگر نگاه دقیقی به فیلم داشته باشیم، «تنت» نه‌تنها کلمه‌ای متقارن است، بلکه نولان این تقارن را در فیلم نیز ایجاد کرده؛ این یعنی ممکن است شما چند صحنه یکسان را دو بار دیده باشید. با این حال، ایده مبتکرانه زمان وارونه چیزی است که در ذهن باقی می‌‎ماند؛ همانطور که ایده‌های نوآورانه «تلقین» و «میان‌ستاره‌ای» در یادها باقی مانده است.»

رابی کالین، منتقد روزنامه دیلی تلگراف در نقد فیلم «انگاشته» نوشته است:
«عمق، ظرافت و شوخ‌طبعی در بازی رابرت پتینسون و الیزابت دبیکی تنها زمانی مشهود خواهند بود که ما بدانیم چه اتفاقاتی در داستان فیلم «انگاشته» در حال رخ دادن هستند؛ این‌که الان کجای داستان هستیم و قرار است چه اتفاقاتی رخ دهند. اگر گیج شدید، سعی کنید تنها از فیلم لذت ببرید. «انگاشته» فیلمی است که مطمئناً خیلی‌ها را گیج خواهد کرد اما امیدوارم این گیج‌کنندگی موجب ترس آنها از فیلم نشود.»

کنت برانا و الیزابت دبیکی در نمایی از فیلم انگاشته

نیکلاس باربر منتقد بی‌بی‌سی نوشته است:
«کار را باید به نولان سپرد. او خوب می‌تواند پول را به اثری پر سر و صدا با داستانی عجیب و غریب تبدیل کند. «انگاشته» فیلمی است که به شما یادآوری می‌کند چرا ما باید به سینما برویم. اما فیلم زیر بار داستان و مفاهیم پیچیده له شده است. شما احتمالاً بار اول نخواهید فهمید که جریان از چه قرار است؛ درست همانند دیگر آثار کریستوفر نولان. تمام عناصر فیلم در جایی قرار گرفته‌اند که باید باشند اما بعضی بخش‌ها بیش از حد طول می‌کشند و بعضی دیگر بیش از حد کوتاه هستند. نولان واقعاً فیلم بزرگی ساخته اما شاید فیلمی کوچک‌تر بهتر از کار درمی‌آمد.»

فیلم تنت

منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم