نگاهی به سریال ترکی عشق سیاه و سفید | عشّاق تیره‌روز استانبول

سریال «عشق سیاه و سفید» با عنوان اصلی «Siyah Beyaz Ask» یک مجموعه ترکیه‌ای است که رابطه پرفرازونشیب دو عاشق در استانبول را روایت می‌کند.

معمولاً از یک سریال ترکی چه انتظاری دارید؟ از نمونه‌های ضعیف و دم‌دستی بگیرید تا آثار گران‌قیمت و سطح بالا. احتمالاً اولین گزینه، یک رابطه احساسی پرکشش و پرفرازونشیب میان دو شخصیت اصلی است که با کلی مانع درونی و بیرونی بر سر عشق خود مواجه می‌شوند. در مرحله بعدی هم یک یا چند داستان اصلی و فرعی با مایه‌های جنایی و هیجان‌انگیز. سریال ترکی «عشق سیاه و سفید» (با عنوان اصلی Siyah Beyaz Ask) تمام این ویژگی‌ها را دارد به‌علاوه این‌که رابطه عاشقانه‌اش را در تضاد و تناقض کامل بنا می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این سریال پرطرفدار که پخش آن در ترکیه از سال ۲۰۱۷ آغازشده است با فیلیمو شات همراه باشید.سریال عشق سیاه و سفید مانند اکثر مجموعه‌های موفق ترکی داستانش را با یک موقعیت جذاب و درگیرکننده آغاز می‌کند و بعد از معرفی شخصیت‌های اصلی و مسیر درام، موتور قصه را روشن می‌کند؛ موتوری که به این زودی‌ها از حرکت بازنمی‌ایستد. قصه با این فرض دراماتیک شکل گرفته: چه می‌شود اگر دو کاراکتر کاملاً متضاد، یک پزشک که کارش نجات انسان‌هاست و قاتلی که زندگی‌اش را با کشتن می‌گذراند، در شرایطی قرار بگیرند که عاشق همدیگر شوند؟

یک طرف این قصه، دختر پزشکی را داریم که زندگی‌اش را با مهربانی وقف بیماران و نجات و درمان آن‌ها کرده است و می‌تواند تجسم معصومیت زنانه باشد. طرف مقابل، آدمکش خشنی که با ورود به کار خلاف و جنایت چاره‌ای نداشته جز این‌که وجدانش را کنار بگذارد. مرد قاتل در جریان یک مأموریت دچار مشکل می‌شود و یکی از همراهانش در درگیری آسیب می‌بیند و حالش وخیم می‌شود. قاتل برای کمک به یک پزشک نیاز دارد که برحسب اتفاق دختر داستان سر راه او قرار می‌گیرد و بدون آن‌که بداند ماجرا از چه قرار است برای نجات فرد مضروب راهی می‌شود.

نمایی از سریال عشق سیاه و سفید

بعد از درمان و مداوا، دختر تازه واقعیت ماجرا را می‌فهمد و پی می‌برد که در یک دردسر بزرگ گیر افتاده. با توجه به این‌که چیزهایی را دیده و شنیده که نباید از آن‌ها باخبر می‌شد، از طرف باند خلاف‌کارها حکم مرگ این دختر صادر می‌شود و مسئولیت اجرای آن‌هم به پسر قصه سپرده می‌شود. در لحظه آخر پسر تردید می‌کند و به دختر می‌گوید که تنها یک راه برای نجات وجود دارد؛ این‌که با او ازدواج کند چون اعضای خانواده گنگ از سوی بالادستی‌ها در امان هستند. دختر برای نجات جان خود چاره‌ای جز تسلیم ندارد و این آغازگر رابطه‌ میان آن‌هاست که زندگی هر دو را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد و آنها را به افراد تازه‌ای تبدیل می‌کند.


بهترین سریال های ترکیه ای


همان‌طور که مشاهده می‌شود، سریال ترکی عشق سیاه و سفید از یک الگوی قدیمی در داستان‌های عاشقانه استفاده می‌کند؛ کهن‌الگوی دیو و دلبر که با همزیستی اجباری دو قطب متضاد درام این فرصت را فراهم می‌کند تا با کنار زدن لایه‌های بیرونی شخصیت، عشق از لایه‌های زیرین وجود آن‌ها شعله‌ور و باعث تغییر و تحول هر دو بشود. سریال «عشق سیاه و سفید» این الگو را در بستر رایج سریال‌های عامه‌پسند پیاده و با مایه‌هایی از تریلرهای جنایی ترکیب می‌کند.


معرفی سریال جذاب ترکی «گودال» را در فیلیمو شات بخوانید


نکته اینجاست که به‌غیراز ترکیه و کشورهایی مانند ایران که به دلیل قرابت فرهنگی محبوبیت این مجموعه چندان جای تعجب ندارد، سریال «عشق سیاه و سفید» در میان مخاطبان اروپایی و آمریکایی هم طرفدار پیدا کرده است.

سریال ترکی «عشق سیاه و سفید» با نقش‌آفرینی ستارگان محبوبی چون ابراهیم چلیک کل، بیرجه آکالای، محمد اوزونر، آرزو گمزه کیلینچ، اجه دیزدر، دنیز چلیل اوغلو و … هم‌اکنون بر روی فیلیمو قابل‌تماشاست.

سریال عشق سیاه و سفید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
  1. فاطمه می‌نویسد

    بهترین فیلممممممممممممممممممممممم

  2. فاطمه می‌نویسد

    چرا فقط تا قسمت۸ هس؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟