رده‌بندی از بهترین تا ضعیف‌ترین

همه فیلم های سریع و خشمگین

در فیلیموشات نگاهی داریم به مقاله منتشرشده در وبسایت امپایر که تمامی فیلم‌های این مجموعه را، از نسخۀ اول گرفته تا اسپین‌آف «سریع و خشمگین: هابز و شاو»، در فهرستی بر اساس میزان جذابیت، رتبه‌بندی و معرفی کرده است.

در حال حاضر، تمام مخاطبان جهانی مجموعه فیلم های سریع و خشمگین (با نام اصلی Fast & Furious) پایشان را روی پدال می‌فشارند و آماده، منتظرند تا قسمت جدید این مجموعه، یعنی «سریع و خشمگین ۹» آمادۀ اکران شود. همۀ ما می‌خواهیم بدانیم که دقیقاً چطور جان سینا، در نقش شخصیت برادر اسرارآمیز دومینیک تورتو، وارد میدان می‌شود و معمای اسرارآمیز و باورنکردنی بازگشت شخصیت هان (با بازی سانگ کانگ) از مرگ را حل می‌کند.

متأسفانه، با توجه به وضعیت پاندمی ویروس کرونا، باید نزدیک به یک سال دیگر، برای پیدا‌کردن پاسخ سؤالاتمان صبر کنیم؛ اما خبر خوب اینکه، این وقفۀ یک‌ساله به ما فرصت می‌دهد مروری دوباره روی فیلم‌های مجموعۀ «سریع و خشمگین» (یا پیروِ نام ژاپنی پرمعنی‌اش «توحش و سرعت») داشته باشیم. این مجموعه در ژانر مهیجِ اتومبیل‌رانی در دنیای سینما، اثری هیجان‌انگیز، شکوهمند، پرزحمت و تخریب‌کننده است و به‌راحتی، قوانین فیزیک و مفهوم سرعت را به چالش می‌کشد.

۲ سریع و ۲ خشمگین | Fast 2 Furious2 | ۲۰۰۳

زمانی که فیلم‌های این مجموعه هنوز در حد مسابقات اتومبیل‌رانی در خیابان بودند، کارگردان فیلم «پسران و محله» (با نام اصلی Boyz n the Hood)، جان سینگلتون، این نسخۀ کاریکاتوری را کارگردانی کرد. این قسمت، تنها فیلم این مجموعه است که حتی یک قاب هم از شخصیت دومینیک تورتو (با بازی وین دیزل) ندارد. البته همین موضوع به پل واکر (در نقش برایان اوکانر) اجازۀ عرض‌اندام و درخشش داد. در این قسمت، برایان اوکانر که در میامی پنهان شده بود، به درخواست پلیس (یا حتی تهدید او) مجبور به همکاری دوباره با اف‌بی‌آی شد. در راستای این همکاری، او می‌بایست یکی از مافیای مواد مخدر را دستگیر می‌کرد. از لوگوی بی‌معنی در صحنۀ ابتدایی فیلم گرفته تا شخصیت‌های کاریکاتوری و دیالوگ‌های آبکی فیلم‌نامه، همگی با هم، فیلم «۲ سریع و ۲ خشمگین» را تبدیل به نسخه‌‌ای غیر‌واقعی یا حتی فیلمی ضعیف در این مجموعه می‌کند. صحنه‌های مسابقه‌ای این فیلم، بیش از اندازه، به جلوه‌های کامپیوتری وابسته است. هرچند تعداد سکانس‌های مهیج و اتومبیل‌رانی آن چندان زیاد نیست، همان‌ها هم با المان‌ها و عناصر پُر‌زرق‌و‌برق دهۀ ۲۰۰۰، مثل رنگ‌های اشباع‌شدۀ ماشین‌ها و لباس‌هایی توأم با نورهای ال‌ای‌دی، پر شده است. همۀ این عناصر، فیلم را تبدیل به اثری ظاهراً زیبا و چشمگیر، ولی بی‌محتوا می‌کند. اما از نکات مثبت این اثر می‌توانیم به معرفی تایریس گیبسون در نقش رمان و لوداکریس در نقش تژ اشاره کنیم؛ همچنین این نسخه پر از نمایش نماهای متفاوت از اتومبیل معروف نیسان با آن سه خط آبی جذابش است.

فیلم 2 سریع و 2 خشمگین

سریع و خشمگین: توکیو دریفت | The Fast & the Furious: Tokyo Drift | ۲۰۰۶

اولین فیلم جاستین لین در مجموعه فیلم‌های «سریع و خشمگین»، «توکیو دریفت» بود؛ این فیلم بیشتر از هر چیز شبیه یک اسپین‌آف برای این مجموعه بود. این فیلم با حضور افتخاری و صرفاً ایفای نقش وین دیزل در صحنه‌ای کوتاه و البته پل واکر، که متأسفانه خیلی به او پرداخته نمی‌شود، همراه است. در عوض، این قسمت تمرکزش را روی شخصیت شان باسول با بازی لوکاس بلک گذاشته است. شان باسول جوانی بی‌حوصله و ناامید از جنوب آمریکاست، که در قعر ناامیدی در مسابقات دریفت در توکیو شرکت می‌کند. از لحاظ پردازش شخصیت، او ضعیف‌ترین فرد کل مجموعۀ فیلم های «سریع و خشمگین» است که به‌نوعی توجه عموم را از شخصیت ابر‌قهرمان هان با بازی سانگ کانگ دزدید. هان شخصیتی بسیار موفق بود، طوری که سازندگان این مجموعه بارها موضوعات درون فیلم را به هر شیوه‌ای که می‌شد تغییر ‌دادند تا درنهایت بتوانند در سال‌های بعد، او را از مرگ بازگردانند و شخصیت او را در قسمت‌های دیگر این مجموعه پردازش کنند. از شخصیت هان که بگذریم، «توکیو دریفت» بیشتر به دلیل المان‌هایی چون سکانس‌های مسابقه‌ای حرفه‌ای‌اش به‌یاد‌ماندنی و خاطره‌انگیز است؛ به دلیل توانایی چشمگیر کارگردان، صدای جیغ تایرها شما را کر و نورهای نئونی پایتخت ژاپن شما را کور می‌کنند.

فیلم سریع و خشمگین توکیو دریفت

سریع و خشمگین ۸ | Fast & Furious 8 | ۲۰۱۷

پس از انتشار یک قسمت هیجان‌انگیز و خارق‌العاده، موتور مجموعه فیلم های «سریع و خشمگین»، در آخرین قسمت منتشرشده، کمی آرام‌تر و خنک‌تر شده است. «سریع و خشمگین ۸» به «سرنوشت خشمگین» نیز معروف است و اف. گری گری آن را کارگردانی کرده. این قسمت با کمی تفاوت نسبت‌به تیم بازیگران قسمت‌های دیگر، با حضور شارلیز ترون در نقش سایفر همراه بوده است. سایفر زنی تبهکار با موهایی چهل‌گیس‌ است که دومینیک تورتو، با پشت‌کردن به خانواده و دوستانش، با او همراه می‌شود؛ ولی اصلاً چه شد که قهرمان ورزشکار و حتی مقدس کل مجموعه مجبور شد به دوستان و همراهانش پشت کند؟ همان‌طور که می‌دانید پاسخ این سؤال به‌واقع مجموعه فیلم‌های «سریع و خشمگین» را تا حدود زیادی بی‌معنا و بی‌محتوا کرد. دومینیک تورتو همراهانش را به دلیل وجود فرزندی ترک می‌کند که در ۸ قسمت پیشین، هیچ اشاره‌ای به او نشده بود؛ فرزندی که تورتو سال‌ها مخفیانه از او محافظت کرده است. سکانس‌های برجستۀ‌ ضرب‌و‌شتم، تعقیب‌و‌گریز ماشین‌ها در خیابان، صحنه‌هایی از جنجال و دعوای میان شخصیت لوک هابز (با بازی دوئین جانسون) و دکارد شاو (با بازی جیسون استاتهام) و پیچیدگی انتهای فیلم‌نامه، همه از جذابیت‌های این قسمت است. متأسفانه نقطه‌ضعف و بخش ناراحت‌کنندۀ فیلم غیبت پل‌ واکر است. «سرنوشت خشمگین» از همۀ فیلم‌های این مجموعه متفاوت‌تر و عجیب‌تر است و به مخاطب این حس را القا می‌کند که انگار چیزی در داستان درست پیش نمی‌رود.

فیلم سریع و خشمگین ۸

سریع و خشمگین ۴ | Fast & Furious7 | ۲۰۰۹

با این عنوان‌بندی گیج‌کننده، جاستین لین دوباره به عرصۀ کارگردانی یکی از فیلم‌های این مجموعه پا گذاشت و به تیم بازیگران اصلی و قدیمی فیلم پیوست. این فیلم با بازی وین دیزل، پل واکر، جوردانا بروستر (در نقش میامیشل رودریگز (در نقش لوتی) و همراه با بازگشت پُر‌شکوه سانگ کانگ (در نقش هان) همراه است. گل گدوت نیز، که در سال ۲۰۱۷ در نقش زن ‌شگفت‌انگیز ظاهر شد، در میان تیم بازیگران حضور داشته است. افسوس که خط داستانی فیلم‌نامه اصلاً نمی‌داند با این حجم از ستاره و بازیگر با‌کیفیت چه‌کار کند. پس از یک صحنۀ اکشن خارق‌العاده با استفاده از یک تانکر گازوئیل، فیلم از ریتم می‌افتد و مابقی زمان خود را با دندۀ سنگین و به‌آرامی حرکت می‌کند. در ادامه، فیلم بیشتر مشغول بازگو‌کردن ماجراها و داستان‌های دومینیک تورتو و برایان اوکانر در جریان دستگیر‌کردن رئیس مکزیکی مافیای مواد مخدر است. این قسمت در این مجموعه به‌یاد‌ماندنی است، زیرا با وجود تلاش برای نزدیک‌شدن به شاهکاری سینمایی در ژانر اتومبیل‌رانی، متأسفانه بسیار ناامید‌کننده عمل می‌کند. البته با توجه به بازیگران حرفه‌ای و کلیدی در این قسمت، می‌توان گفت که از دو نسخۀ «۲ سریع و ۲ خشمگین» و «توکیو دریفت» به‌شدت قابل‌قبول‌تر است.

سریع و خشمگین ۴

سریع و خشمگین ۱ | The Fast & the Furious | ۲۰۰۱

همه چیز از انتشار این قسمت شروع شد و باید گفت که حقیقتاً در حال حاضر، این مجموعه کیلومترها از جایی که شروع شد، فاصله گرفته است.‌ کم یا زیاد، اما این قسمت برداشتی از فیلم «نقطۀ شکست» (با نام اصلی Point Break)، محصول سال ۱۹۹۱ است. فقط به‌جای موج‌سواری و پاتریک سوویزی، ماشین‌سواری و وین دیزل را بگذارید. پل واکر، در این قسمت، نقش پلیسی را بر عهده دارد که با هدف جاسوسی به شبکه نفوذ می‌کند؛ اما کمی بعد متوجه می‌شود، تحت‌تأثیر حضورش در آن جمع، به‌کلی فراموش کرده که با هدف دریافت اطلاعات به آن‌ها نفوذ کرده و حالا بیشتر شبیه یکی از اعضای وفادار آن‌ها شده است!
این فیلم با استخوان‌بندی درست و محکم، با بودجۀ متوسط و با صحنه‌های پر‌سرعت و پر‌جنب‌و‌جوش از تعقیب‌و‌گریز ماشین‌ها و مسابقات اتومبیل‌رانی، نمونه‌ای از اکشنی قابل‌قبول و مهیج در سینماست. ترکیب بازی پل واکر و میشل رودریگز در این فیلم، پس از گذشت چیزی حدود دو دهه، به دیگر آثار سینمایی یا حتی دیگر فیلم‌های همین مجموعه اثبات کرد که بی‌شک ترکیبی جذاب و چشمگیر است؛ تا حدی که پس از این همه سال، هنوز یکی از ترکیب‌های جذاب سینمایی به‌‌شمار می‌آید. البته صحنه‌های مسابقه‌ای نیز در میزان موفقیت این ترکیب بی‌تأثیر نبوده‌اند. ماشین‌های جذاب و پرسرعت، صحنه‌های خشن و پر از نمایش قدرت مردانه، بی‌شک این قسمت از این مجموعۀ ۹ فیلمه را مرکز تمام آثار منتشر‌شده می‌کند.

فیلم سریع و خشمگین ۱

سریع و خشمگین تقدیم می‌کند: هابز و شاو | Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw | ۲۰۱۹

متأسفانه، در پاسخ به سؤال اینکه چه اتفاقی میان اعضای خانوادۀ «سریع و خشمگین» افتاد، باید گفت یک قرارداد شکست خورد. قراردادی که طرفین در آن موافق شروط ذکر‌شده نبودند. پس از قسمت «سریع و خشمگین ۸» (و البته پس از تمام حاشیه‌های دوئین جانسون و وین دیزلدوئین جانسون و جیسون استاتهام در اسپین‌آفی ماجراجویانه و بدون حضور وین‌ دیزل ظاهر شدند. رفاقت دو شخصیت هابز و شاو در این فیلم بی‌شباهت به فیلم «تانگو و کش» (با نام اصلی Tango & Cash) نیست. در نهایت، این فیلم را دیوید لیچ کارگردانی کرد، که البته ید طولایی در این ژانر دارد. نمی‌توان انکار کرد که این اثر شلوغ و به‌هم‌ریخته است، اما در عین حال، بی‌نظیر، هیجان‌انگیز و سرگرم‌کننده هم است. علاوه‌بر این باعث می‌شود شما همۀ تجربه‌های پیشینتان در این ژانر را فراموش کنید یا حتی دور بریزید. از شخصیت بریکستون لور (با بازی ادریس البا) گرفته تا صحنۀ پایانی نبرد مسلحانه در ساموا، در تک‌تک سکانس‌های این فیلم مشخص است که جانسون و استاتهام از بازی در این اثر لذت می‌برند. حتی با وجود هم‌بازی بودن با ونسا کری (در نقش مأمور سرویس اطلاعات و خواهر شاو) که به‌نوعی فیلم را از سلطۀ آن‌ها درمی‌آورد.

فیلم سریع و خشمگین تقدیم می‌کند: هابز و شاو

سریع و خشمگین ۶ | Fast & Furious 6|  ۲۰۱۳

این قسمت پس از موفقیت چشمگیر «سریع و خشمگین ۵» (با نام اصلی Fast Five) تولید شد. بازگشت شخصیت لتی (با بازی میشل رودریگز) از مرگ، به همۀ ما اثبات کرد که هیچ‌وقت در این مجموعه کسی نخواهد مُرد و در عوض، وقتی کسی به اجبار از مرگ برمی‌گردد درگیر نوعی فراموشی می‌شود؛ متأسفانه این موضوع کمی فیلم را آبکی و سطحِ پایین کرد. «سریع و خشمگین ۶» با تغییر لوکیشن، محدودۀ فیلم‌برداری را به شهر لندن منتقل کرده است. در فیلم، متوجه می‌شویم که لتی پس از بازگشت از مرگ و ابتلا به فراموشی، با تبهکارانی به سردستگی اوون شاو (با بازی لوک ایوانز) همکاری می‌کند. در واقع، اوون تروریستی بین‌المللی است که لتی را بعد از فراموشی‌اش زیر بال‌و‌پر خود گرفته است. جاستین لین در چهارمین تجربۀ کارگردانی‌اش در مجموعه فیلم‌های «سریع و خشمگین»، با شکستن مرزها و قواعد، صحنه‌های اکشن و پرجنب‌و‌جوش را به چیزی غیر‌واقعی، اغراق‌آمیز یا حتی تا حدود زیادی چرند تبدیل کرده است! این فیلم با حضور تانک‌ها، وین دیزلی که در هوا پرواز می‌کند و صحنۀ پایانی که با محوریت یک هواپیما فیلم‌برداری شده است، احمقانه و کاریکاتوری، اما بسیار سرگرم‌کننده است. فیلم «سریع و خشمگین ۶» با نمایش نماهایی کوتاه، اما موفق از جیسون استاتهام همراه است. فیلم‌نامه با عملکردی محافظه‌کارانه اتفاقات سه فیلم پیش از خودش را تأیید می‌کند.

سریع و خشمگین ۶

سریع و خشمگین ۷ | Fast & Furious 7 | ۲۰۱۵

چهارده سال بعد از انتشار اولین فیلم، قسمت ۷ این مجموعه به روی پرده رفت؛ با فروشی چند میلیارددلاری در جهان. جیمز وان عرصۀ کارگردانی را از جاستین لین گرفت و ستارۀ کچل سومی را به دو بازیگر بی‌موی پیشین اضافه کرد. او جیسون استاتهام را با بازی در نقش دکارد شاو، تبهکاری حرفه‌ای و ترسناک، با دوز بالایی از صحنه‌های اکشن و آدرنالین‌دار به این قسمت افزود. «سریع و خشمگین ۷» نیز پر از صحنه‌های اغراق‌آمیز و غیر‌واقعی است. از نمونه‌های این اغراق‌ها می‌توانیم به پرواز قهرمانان از فراز آسمان ابوظبی و گذرشان از کنار آسمان‌خراش‌های این شهر اشاره کنیم. این فیلم خیره‌کننده، تهاجمی و طوفانی در ژانر اکشن است؛ اما فقط به این ژانر بسنده نمی‌کند و در بخش‌هایی، تراژدی هم با خود به همراه دارد. مجموعۀ «سریع و خشمگین» در جریان ساخت این پروژه با فوت ناگهانی پل واکر، او را پیش از به اتمام رسیدن فیلم‌برداری صحنه‌هایش از دست داد. این قسمت، تنها نسخه از این مجموعه است که در انتهای آن شما نه از اشتیاق و هیجان بلکه از غم، اشکتان جاری می‌شود.

فیلم سریع و خشمگین ۷

فیلم سریع و خشمگین ۵ | Fast Five | ۲۰۱۱

با انتشار این قسمت، دنیای فیلم‌های «سریع و خشمگین» پس از یک دهه فعالیت، وارد دوره‌ای جدید و متفاوت شد. فیلم سوم جاستین لین از این مجموعه باز هم پر از صحنه‌های تعقیب‌و‌گریز است و اعضای همیشگی‌اش این‌بار درگیر سرقتی پر‌سر‌و‌صدا در خیابان‌های شهر ریو می‌شوند. لوک هابز، به‌عنوان مأمور پلیس، در این قسمت سعی دارد دومینیک و برایان را با نقشه‌های وحشیانه و خطرناک دستگیر و متوقف کند. از صحنه‌های شاهکار ابتدایی این فیلم، که همراه با سرقت در واگن‌های قطار است، گرفته تا تعقیب‌و‌گریز شخصیت‌ها از روی پشت‌بام‌ ساختمان‌ها و حتی داد‌و‌بیدادهای مردانه و خشن دو شخصیت دومینیک و هابز یا اصلاً بهتر بگویم، تا آن صحنۀ پایانی به‌یادماندنی، همه و همه موجب شده که «سریع و خشمگین ۵» فیلمی مطمئن‌تر و باثبات‌تر نسبت‌به قسمت‌های دیگر این مجموعه باشد. این فیلم، بر‌خلاف پیش‌بینی‌ها، این مجموعه را از نوع به پا کرد و به عبارت دیگر، به بازسازی و بهسازی آن کمکی بسزا کرد. در نهایت، قسمت پنجم «سریع و خشمگین» کل این مجموعه را محبوب‌تر، اغراق‌آمیزتر، هیجان‌انگیزتر و عظیم‌تر کرد.

فیلم سریع و خشن 5

فیلم سریع و خشن ۹ | Fast & Furious 9 | ۲۰۲۱

فیلم سریع و خشن ۹ (F9 یا Fast & Furious 9) اگرچه در بعضی لحظات اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد، اما دوباره فرانچایز را به مسیر درست خود هدایت می‌کند. آخرین قسمت F&F، با بازگشت یکی از بهترین کارگردان‌های مجموعه یعنی جاستین لین، از نیروی تازه‌ای بهره می‌برد.

خلاصه ماجرای فیلم سریع و خشن ۹ از این قرار است که جنایتکار سابق، دومینیک تورتو (با بازی وین دیزل)، در روستایی خلوت و دور از شهر زندگی می‌کند و در آرامش و سکوت روزگار میگذراند. او اغلب به گذشته فکر می‌کند و آنچه پشت سر گذاشته را مرور می‌کند، اما چیزی نم‌گذرد که سروکله برادر کوچک‌ترش جیکوب (با بازی جان سینا) که مدت‌هاست رابطه نزدیکی با او ندارد، دوباره پیدا می‌شود و امنیت کره زمین ناگهان در دستان دومینیک قرار می‌گیرد.

تماشای فیلم سریع و خشن 9

منبع: Empire Online

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم