لوگوی فیلم «انگاشته» عوض شد

کمپانی برادران وارنر، لوگوی فیلم «انگاشته» را عوض کرد؛ این کار به دلیل تشابه آن با لوگوی یک کمپانی تجهیزات دوچرخه انجام شده است.

کمپانی برادران وارنر، لوگوی فیلم «انگاشته» را عوض کرد؛ این کار به دلیل تشابه آن با لوگوی یک کمپانی تجهیزات دوچرخه انجام شده است.
وقتی اولین تریلر رسمی فیلم جدید کریستوفر نولان منتشر شد، در ابتدای این تریلر حروف واژه «TENET» را به شکل ساده و مینیمال به‌عنوان لوگوی فیلم «انگاشته» دیدیم. در ترکیب حروف این لوگو دو حرف آخر، معکوس شده بودند و درواقع اشاره‌ای به مفهوم و طرح کلی داستان فیلم داشتند. به‌هرحال این لوگو دقیقاً شبیه علامت تجاری کمپانی لوازم جانبی دوچرخه‌ی «Tenet» بود که شعبه‌ای هم در واشنگتن دارد. کمپانی فیلمسازی برادران وارنر به‌محض اینکه متوجه این تشابه شد، لوگوی فیلم را عوض کرد.

در ادامه، تصویری از اینستاگرام کمپانی تجهیزات دوچرخه‌ «Tenet» را می‌بینید که در ۱۹ دسامبر سال گذشته، به‌محض منتشر شدن تریلر اول فیلم «انگاشته» گذاشته شد. یک روز پس از انتشار اولین تریلر فیلم و پرده‌برداری از لوگوی آن، تایلر دیشین (مالک کمپانی و تجهیزات دوچرخه) در مصاحبه‌ای با وبسایت پینک‌بایک تلاش کرد اثبات کند که از لوگوی فیلم «انگاشته» برای معرفی کمپانی‌اش، کپی‌برداری نکرده است.
او گفت: «ما از این علامت تجاری در ۹ اکتبر سال ۲۰۱۸ در جهان دوچرخه‌ها پرده‌برداری کردیم. قوانین علائم تجاری در حال حاضر تنها چیزی است که از ما در برابر واژه کپی‌برداری در صنعت محافظت می‌کند. من مشکلی با استفاده مشترک از واژه «Tenet» برای فیلم ندارم چرا که هزاران برند و عنوان تجاری با این نام در صنایع مختلف وجود دارند. مشکل من با مسئله حفظ استایل شخصی است. من با وکلای زیادی صحبت کرده‌ام و آن‌ها علیرغم تایید نگرانی به‌موقع و به جای من، فکر می‌کنند که بهتر است مسئله را از جهت دادگاه و شکایت از کمپانی پیش نبرم. حتی ارسال یک نامه به‌عنوان شکواییه هم می‌تواند تبعات زیادی برای ما و آن‌ها داشته باشد. ورود به حوزه قانونی، به‌احتمال زیاد تا چندین سال مسئله را کش می‌دهد و می‌تواند هزاران دلار برای ما خرج‌تراشی کند. ما کمپانی کوچکی هستیم که به‌تازگی قدم‌های کوتاهی در این صنعت برداشته‌ایم و ورود به این جریان برای ما همراه با موفقیت نخواهد بود. البته ما درگیری‌های مهم‌تری چون پیشرفت روند تولیدات جدیدمان داریم و حقیقتاً نمی‌توانیم زمانمان را صرف پرداختن به مسائل این‌چنینی کنیم. من فقط می‌خواهم روشن شود که هیچ‌وقت به این اتفاق به‌عنوان فرصتی برای کسب پول و نقشه‌ای برای ثروت‌اندوزی نگاه نکردم و فقط به دنبال جلوگیری از خطرات احتمالی برای برند و کسب‌وکار کوچک خودم هستم و انتظار دارم این مصاحبه، کمکی به این موضوع بکند. از وبسایت پینک‌بایک برای دادن این فرصت و رساندن صدای کوتاه من به بزرگان سینما ممنونم. درنهایت اینکه بروید و فیلم «انگاشته» را ببینید و در گوشه‌ای از ذهنتان نیز به یاد ما باشید.»

همان روزی که این مصاحبه منتشر شد، کمپانی برادران وارنر تصمیم گرفت برای تایلر دیشین یک ایمیل بفرستد. تایلر دیشین هم ایمیل مستقیم کریستوفر نولان را دریافت کرد و متوجه دیدگاه او به این مسئله شد. در ادامه، نامه‌ کریستوفر نولان را می‌خوانید:

«تایلر عزیز
کمپانی وارنر به‌تازگی تصویری از لوگوی شما را به من نشان داده است، از همین بابت تصمیم گرفتم مستقیماً با شما ارتباط برقرار کنم و شما را مطمئن سازم که لوگوی ما واقعا بدون سوءنیتی، مشابه لوگوی شما از آب درآمده است. خیال شما را اینطور راحت می‌کنم که بنده به‌شخصه طراحی لوگو را بر عهده داشتم و پیش‌تر تصویری از علامت تجاری برند شما ندیده بودم. این طرح،‌ حاصل ۶ سال کلنجار رفتن با واژه‌ «Tenet» و قرینگی ناشی از محتوای اصلی فیلم بود و بعد از اتود نهایی این اثر گمان کردم، لوگوی بی‌نظیر و منحصربه‌فردی خلق کرده‌ام اما این‌طور که مشخص است شما هم با انگیزه‌ای خلاقانه همین مسیر را پیش از من طی کرده بودید. متوجه هستم که شما نمی‌خواهید مردم فکر کنند نام و لوگوی کمپانی‌تان الهام گرفته از فیلم ما بوده است. به‌هرحال، من واقعاً این لوگو را دوست دارم و امیدوارم شما با استفاده مشترک از آن موافق باشید؛ ولی اگر این‌طور نبود با توجه به اینکه حق استفاده از این لوگو برای شماست، ما به فکر طرح دیگری خواهیم افتاد.»

دستاورد این اتفاق این بود که دیشین و نولان هر دو با آرامشی نسبی و احترام متقابل برخورد کردند و درگیر احساسات و خشم نشدند. البته درنهایت، دیشین ترجیح داد که از این لوگو به‌صورت مشترک استفاده نشود و در تریلری که اخیرا از فیلم «انگاشته» منتشر شد نیز طرح دیگری جایگزین طرح قبلی شده است.
تاسف بار است که طراحان کمپانی وارنر شمایل دیگری برای این عنوان ارائه نکرده و به همان فونت ساده و ترکیب ساده‌تر واژه‌ «Tenet» بسنده کرده‌اند. نولان اگر می‌توانست شاید با یک جابجایی در زمان به گذشته می‌رفت و پیش از اینکه کمپانی تجهیزات دوچرخه‌ی تایلر دیشین از طرح تجاری خود پرده‌برداری کند، آن را تغییر می‌داد تا سال‌ها بعد خودش از آن برای فیلمش استفاده کند.

اکران «انگاشته» کریستوفر نولان یک بار دیگر به تعویق افتاد


منبع: Slash Film

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم