مستند «ده سال با هایائو میازاکی» به صورت رایگان منتشر شد

شرکت توزیع‌کننده‌ NHK با سخاوتمندی مجموعه چهارقسمتی مستند «ده سال با هایائو میازاکی» را به‌صورت رایگان و آنلاین منتشر کرده است.

اگر در این روزهای سخت به دنبال راه فراری از واقعیت هستید، استودیو جیبلی به کمک شما می‌آید. شرکت توزیع‌کننده‌ NHK با سخاوتمندی یک مستند جدید چهارقسمتی از فعالیت‌های حرفه‌ای هایائو میازاکی، استاد پویانمایی و یکی از مؤسسان استودیو جیبلی، را کامل و رایگان به‌صورت آنلاین در دسترس علاقه‌مندان گذاشته است. مستند «ده سال با هایائو میازاکی» که در سال ۲۰۱۹ ساخته شده، در کنار پرداختن به زندگی و فعالیت‌های شغلی این فیلمساز برجسته ژاپنی، به بررسی برخی از انیمه‌های او از جمله «همسایه من توتورو»، «پونیو روی صخره کنار دریا»، «شهر اشباح» و «باد برمی‌خیزد» پرداخته است. با فیلمو شات همراه باشید.


مستند «ده سال با هایائو میازاکی» جنبه‌هایی از زندگی شخصی میازاکی، اندیشه‌هایش درباره‌ پیر شدن و رابطه‌ او با پسرش گورو میازاکی (که او هم فیلمساز است) را به تصویر می‌کشد. این مجموعه‌ چهارقسمتی همچنین چگونگی مواجهه‌ استودیو جیبلی و پروژه‌هایش با زمین‌لرزه و سونامی سال ۲۰۱۱ توهوکو (که منجر به فاجعه‌ هسته‌ای شد) را بررسی می‌کند.

پخش اختصاصی آنلاین فیلم‌های استودیو جیبلی خارج از آمریکای شمالی برای اولین بار توسط نت‌فلیکس در ماه فوریه  آغاز شد. اما همان‌طور که سال گذشته اعلام‌شده بود، اچ‌بی‌او مکس (سرویس پخش آنلاین ویدیو متعلق به رسانه وارنر) حق انحصاری پخش اینترنتی لیست ارزشمند جیبلی در آمریکای شمالی را به‌دست آورده است و تصمیم دارد بیست‌ویک فیلم این استودیو را در ماه می، همزمان با راه‌اندازی این سرویس، برای پخش در دسترس قرار دهد.

طبق گفته‌های توشیو سوزوکی، تهیه‌کننده و‌ مدیر سابق استودیو جیبلی، دلیل اینکه میازاکی به امضای قرارداد پخش اینترنتی فیلم‌های جیبلی متقاعد شد عدم اطلاع او نسبت به پلتفرم پخش اینترنتی بوده است. سوزوکی، که ماه گذشته در حال تبلیغ و توسعه‌ موزه‌ استودیو جیبلی بود، گفت: «هایائو میازاکی نمی‌داند که سرویس پخش اینترنتی چیست. او از کامپیوتر یا گوشی هوشمند استفاده نمی‌کند.» او همچنین به‌صورت ضمنی بیان کرده که پروژه‌های آینده‌ جیبلی ممکن است به سمت سرویس‌های پخش اینترنتی برود. این تهیه‌کننده در ادامه صحبت‌هایش خاطرنشان کرد: «من از فیلم‌های جدیدی که در نت‌فلیکس ساخته می‌شود خوشم می‌آید. بیشتر شبیه به این است که فیلم‌های جدید برای سرویس نتفلیکس خلق می‌شوند. به‌عنوان یک فیلم‌ساز، بااینکه فکر می‌کنم سینماها و دی‌وی‌دی‌ها برای انتشار فیلم مهم هستند، بازهم معتقدم توزیع دیجیتالی اهمیت زیادی دارد».

بنا بر گزارش‌ها، میازاکی در حال حاضر مشغول کار روی یک فیلم جدید است؛ این پروژه، اولین انیمیشن بلند او پس از انتشار «باد برمی‌خیزد» در سال ۲۰۱۳ خواهد بود. او که پیش‌ازاین گفته بود دیگر فیلم بلندی نخواهد ساخت، با ساخت فیلم کوتاهی برای موزه‌ استودیو جیبلی ژاپن بر اساس کتابی با عنوان «چگونه زندگی می‌کنی؟»، به قلم گنزابورو یوشینو محصول سال ۱۹۳۷، دوباره به صحنه بازگشته است.


منبع: IndieWire

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم