گزارشی کوتاه از متن و حاشیه روز نهم سی‌و‌هشتمین جشنواره فیلم فجر

روز نهم جشنواره فجر چگونه گذشت؟ فیلیمو شات با پوشش کامل اخبار و حواشی در کنارتان خواهد بود.

روز نهم جشنواره فجر چگونه گذشت؟ فیلیمو شات با پوشش کامل اخبار و حواشی در کنارتان خواهد بود.


ناگهان قیصر

روزهای پایانی جشنواره فیلم فجر با هیجان بیشتری نسبت به روزهای ابتدایی جریان دارد. حواشی پیش‌آمده در نشست‌های خبری به سایر اتفاق‌ها تعمیم پیدا کرده و حتی نشست خبری فیلم خون شد به کارگردانی مسعود کیمیایی را هم به تعطیلی کشانده است. البته که همچنان مهم‌ترین حواشی در روز هفتم و هشتم و در سه نشست خبری برای فیلم‌های «خروج»، «آتابای» و «شین» شکل گرفت، نشست خبری برگزار نشده فیلم «خون شد» و البته حرف‌های بازیگران و تهیه‌کننده این فیلم پشت درهای بسته سالن نشست خبری هم بدون حاشیه نبود. روز نهم جشنواره فجر با نمایش فیلم «خون شد» از مسعود کیمیایی، تحت تاثیر حرف‌های جنجالی شب گذشته شهاب حسینی نسبت به این کارگردان بود که البته تمام آن حرف‌ها با حاضر نشدن کیمیایی در محل نشست خبری، بدون پاسخ ماند. در ادامه روز نهم هم فیلم تجربه‌گرای «دشمنان» و فیلم غافلگیرکننده «پوست» به نمایش درآمد تا روز جنجالی، با هیجان توامان فیلم «پوست» به‌پایان برسد.


جشنواره فیلم فجر ۹۹


کیمیایی وارد می‌شود

سه سال بعد از آخرین فیلم کیمیایی یعنی «قاتل اهلی»، این بار «خون شد» با امضای این کارگردان در جشنواره سی و هشتم حضور داشت و دوستداران سینمای کیمیایی را در سانس اول روز نهم خیره به پرده نمایش کرد. فیلمی که برای تمام دوستداران کیمیایی یادآور بهترین خاطره‌های «قیصر»، «رضا موتوری»، «داش آکل» تا آخرین اثرش یعنی «قاتل اهلی» است اما متناسب با زمان امروز، حال و هوای متفاوتی دارد.


امروزی‌ترین فیلمِ سال‌های اخیر آقای فیلمساز


سه سال بعد از آخرین فیلم کیمیایی یعنی «قاتل اهلی»، این بار «خون شد» با امضای این کارگردان در جشنواره سی‌وهشتم حضور داشت و دوستداران سینمای کیمیایی را در سانس اول روز نهم خیره به پرده نمایش کرد. فیلمی که برای تمام دوستداران کیمیایی یادآور بهترین خاطره‌های «قیصر»، «رضا موتوری»، «داش آکل» تا آخرین اثرش یعنی «قاتل اهلی» است اما متناسب با زمان امروز، حال و هوای متفاوتی دارد. کیمیایی که همیشه سینماگری پیشتاز در زمان بوده است و سبک خاص آثارش، طرفداران خاصی را هم با او همراه کرده، این بار در آستانه هشتادسالگی با فیلمسازی دوباره نه‌تنها توان خود را برای رقابت در این عرصه نشان داده، بلکه ادامه راه «موج نو» را به سال ۹۸ آورده است. البته که شاید نسل حاضر سینمای ایران، «موج نو» را نشناسند یا فقط اسم‌ورسم‌هایی از آن شنیده باشد، اما کیمیایی با «خون شد» به خوبی توانسته هر چه در مسیر گذشته‌اش ساخته را برای نسلی که امروز قرار است او را بشناسند به تصویر کشد.

بازی عجیب و فوق‌العاده سعید آقاخانی در «خون شد»، یکی دیگر از نقش‌آفرینی‌های شایسته تحسین این دوره از جشنواره فجر است. آقاخانی چنین نقش‌هایی را کمتر بازی کرده است: ترکیبی از مرد شرور و باغیرت جنوب شهری که چاقو را برای ناموس در خون میزند؛ بااین‌حال، کاراکتری که در «خون شد» از او می‌بینیم در قاب دوربین کیمیایی بسیار خوش نشسته و به همین دلیل تحسین منتقدان را هم همراه داشته است. البته که درباره «خون شد» نقدهای منفی زیادی هم وجود دارد و خیلی‌ها معتقدند که تا این اندازه استفاده از نمادهای تکراری فیلم‌های قبلی این کارگردان لازم نبوده است، اما سینمای کیمیایی منحصربه‌فرد است و پذیرش این خاص بودن هم به لذت بیشتری از تماشای فیلم‌هایش منجر می‌شود.

نمایش «پرویز» در «دشمنان»

دومین فیلم روز نهم جشنواره فجر ، فیلمی بود برآمده از گروه هنر و تجربه به نام «دشمنان» و به کارگردانی علی درخشنده که در سینمای رسانه به نمایش درآمد. یک درام روانشناختی از مواجه‌شدن زنی میانسال با خودش و جهان اطرافش که البته این جهان، از درون خانواده و محل زندگی‌اش یعنی شهرک اکباتان فراتر نمی‌رود. تنها کاراکتر اصلی فیلم، نقش اول زن داستان است که قصه زنانه را به‌تنهایی پیش می‌برد و برخوردش با دختر یا مادرش هم به ابعاد دیگر این قصه زنانه دامن می‌زند. فیلم، در شهرک اکباتان فیلمبرداری شده است و جز آپارتمان زن و این شهرک، فضای دیگری را نشان نمی‌دهد. هم از جهت لوکیشن و هم از جهت تنهایی زن در خانواده و شهرکی که در آن زندگی می‌کند، «دشمنان» کم شباهت به «پرویز» نیست. به‌ویژه اینکه مجید برزگر کارگردان فیلم «پرویز»، تهیه‌کننده این فیلم هم هست و همراهی او در پروژه احتمالا در بروز این شباهت بی‌تاثیر نیست. البته که این سوال در نشست خبری فیلم «دشمنان» هم به‌طور واضح مطرح شد و درخشنده به آن‌ها اینطور پاسخ داد: «هرکسی ناخودآگاه ممکن است از یک اثر تاثیر بگیرد؛ زمانی که فیلم «پرویز» را دیدم دوست داشتم با کارگردان آن کار کنم و این تنها باری بود که درباره کسی این حرف را می‌زدم. شانس هم به من رو کرد و با آقای برزگر آشنا شدم.».

بااین‌حال، «دشمنان» علاوه بر ریتم کندی که دارد، در پایان‌بندی هم دچار مشکل اساسی است و آنچه را که تلاش می‌کند از ابتدا تا بیست دقیقه پایانی مطرح کند، در پایان تقریبا بدون رسیدن به هدف رها می‌کند. «دشمنان» برای دوستداران سینمای تجربه‌گرا که به قصه‌های روانشناختی علاقه دارند و توانایی برقراری ارتباط با کاراکترهای درون‌گرا در فیلم‌ها را دارند می‌تواند به یک تجربه لذت‌بخش اما کم هیجان تبدیل شود.

پدیده‌های روز پایانی

هرچقدر روزهای ابتدایی جشنواره فجر به‌کندی طی شد و روال خسته‌کننده‌ای چه از جهت فیلم‌ها و چه از جهت فضای کاخ رسانه‌ای وجود داشت، اما روزهای پایانی با هیجان بیشتر ادامه پیدا کرد و دو غافلگیری اساسی در «آتابای» به کارگردانی نیکی کریمی و «پوست» به کارگردانی مشترک بهمن و بهرام ارک اتفاق افتاد. «پوست» هم مانند «آتابای»، فیلمی وابسته به جغرافیا و زبان است: تماما در روستاهای اسکو فیلمبرداری شده و تماما با زبان ترکی است که تماشاگران آن را با زیرنویس فارسی می‌بینند. داستان دلهره‌آور و ترسناک «پوست» یک نمای بیرونی بر داستانی عاشقانه و خانوادگی است که اگرچه بیننده آن را با ترس دنبال می‌کند اما درنهایت، درام‌های خانوادگی و عاشقانه‌اش بیشتر در ذهن می‌ماند. «پوست» یک فیلم عجیب در سینمای ایران است که قصه‌اش را از دل یک اتفاق عجیب‌تر بازگو می‌کند.

با اینکه در فیلم‌های ترسناک از جن و طلسم و دعانویسی به‌اندازه نمادهایی برای ترساندن تماشاگر استفاده می‌شود، اما در «پوست»، داستان دقیقا حول محور این نمادها می‌چرخد و روایت‌های اصلی و خرده روایت‌ها پیرامونشان شکل می‌گیرد. نوای موسیقی اصیل آذربایجان که عاشیق ولی عبدی به فیلم هدیه داده است هم یکی دیگر از تجربه‌های توامان و لذت‌بخش تماشای «پوست» را شکل می‌دهد. بهمن و بهرام ارک که اولین تجربه بلند سینمایی‌شان را در بخش نگاه نو این دوره از جشنواره فیلم فجر به مسابقه گذاشته‌اند، دو برادر هستند که پیش از این با فیلم کوتاه «حیوان» جوایز متعدد جهانی و ملی از جمله جایزه سینه فونداسیون فستیوال کن و سیمرغ بلورین جشنواره فجر را از آن خود کرده‌اند. البته «پوست» به همان اندازه که فیلم عجیب و پرهیجانی است، برای اکران عمومی هم ناشناخته خواهد بود و باید ببینیم تیم اجرایی این فیلم در آینده پیش رو می‌خواهند با چه ترفندهایی سینمای عجیب‌شان را به مخاطب عام نزدیک کنند.


نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم