همراه با آوای اسکار؛ تحلیل نهایی نامزدهای بخش موسیقی متن و ترانه‌های اسکار ۲۰۲۰

فهرست نامزدهای جایزه اسکار بهترین موسیقی متن و ترانه فیلم، طیف وسیعی از موسیقیدانان را در برمی‌گیرد.

فهرست نامزدهای جایزه اسکار بهترین موسیقی متن و ترانه فیلم ، طیف وسیعی از موسیقیدانان را در برمی‌گیرد؛ از رندی نیومن با ترانه «I Can’t Let You Throw Yourself Away» تا هیلدر گودنادوتیر با موسیقی فیلم «جوکر». فقط چند ساعت تا شروع مراسم جوایز اسکار ۲۰۲۰ باقی مانده است و نگاهی به این آثار و خواندن صحبت‌های تعدادی از نامزدهای بخش موسیقی خالی از لطف نیست؛ با فیلیمو شات همراه باشید.


از میان پنج کاندیدای بهترین ترانه فیلم، چهار ترانه توسط تنظیم‌کنندگان کهنه‌کار موسیقی فیلم ساخته شده است و چهار نامزد هم سابقه بردن این جایزه را در کارنامه خود دارند، اما این موارد در سال‌های اخیر به ندرت در آرای داوران موثر بوده است؛ آنها معمولاً به آهنگ‌هایی رای داده‌اند که از نظر احساسی رویشان اثرگذار بوده‌اند و یا پس از ترک سالن سینما درذهنشان باقی مانده‌اند.

در لیست تعداد زیادی ازپیش بینی کنندگان نتایج اسکار، التون‌جان و برنی تاوپین با ترانه «I Gonna Love Me Again» و جان بیوپیک با ترانه پایانی فیلم «راکت‌من» که بسیار هم محبوب شده است، در صدرفهرست اسامی قرار دارند. ترانه فیلم «راکت‌من» حاصل همکاری گروهی است که به مدت ۵۲ سال با یکدیگر کار کرده‌اند؛ اگر چه حاصل این همکاری در تمام این مدت، دریافت هیچ جایزه‌ مهمی به جز گلدن گلوب امسال نبوده است. التون‌جان در سال ۱۹۹۴ برای موسیقی فیلم «شیرشاه» برنده اسکار شد؛ اما برای تاوپین، این اولین تجربه نامزدی اسکار به شمار می‌آید. شاید بتوان گفت مهم‌ترین رقیب آنها ترانه «Stand Up» از فیلم جدی «هریت» است که داستانی درباره هریت تابمن از رهبران مبارزه علیه برده داری را روایت می کند. دراین فیلم، سینتیا آریوو سرودهایی مذهبی وترانه‌هایی بسیار الهام‌بخش را اجرا کرده است که نوشته آریوو و جاشوا کمپ بل هستند. با توجه به نامزدی آریوو برای اسکار بهترین بازیگر نقش اصلی زن، شانس انتخاب او برای بهترین ترانه فیلم هم بسیار بالاست.


موسیقی فیلم و نگاهی اجمالی به رویکرد آن در سینمای جهان


یکی دیگر از مدعیان امسال در این بخش، ترانه «Into the Unknown» از فیلم «منجمد ۲» است. رابرت لوپز و کریستن اندرسون لوپز (دو آهنگساز و نویسنده ترانه برنده اسکار)، که ترانه «Let It Go» آن‌ها برای قسمت اول «منجمد» به پدیده‌ای جهانی تبدیل شد، حالا با ترانه دیگری با اجرای ایدینا منزل برای قسمت دوم این داستان به رقابت اسکار بازگشته‌اند.

نیومن، آهنگساز بزرگ و برنده دو جایزه اسکار هم با ترانه فیلم «داستان اسباب‌بازی ۴» در میان نامزدهای جایزه اسکار موسیقی فیلم حضور دارد. « I Can’t Let You Throw Yourself Away » نام ترانه زیبایی است که برای فورکی شخصیت جدید «داستان اسباب‌بازی» نوشته شده است که تصمیم دارد خودش را بکشد! هر دو فیلم قبلی برنده اسکار نیومن (یعنی «کارخانه هیولاها» و «داستان اسباب‌بازی ۳») مانند فیلم «داستان اسباب‌بازی ۴» محصول استودیو انیمیشن پیکسار هستند.

بررسی داستان اسباب بازی 4

پدیده امسال اسکار بدون شک دایان وارن خواهد بود. او که علیرغم داشتن ترانه‌های محبوبی مانند «I Don’t Want to Miss a thing» و «Till It Happens to You» و داشتن سابقه یازده بار نامزدی، هیچگاه برنده اسکار نشده است، ترانه «I’m Standing With You» را برای فیلم «خط‌شکنی» نوشته که بر اساس یک داستان واقعی ساخته شده است. این ترانه درباره مادری است که پس از یک سانحه، برای زنده نگه‌داشتن فرزندش تلاش می‌کند اما متاسفانه فیلم چندان دیده نشد. وارن در همه جشنواره‌ها حضور فعال دارد و شاید امسال پاداش تلاش‌هایش را بگیرد.

رای‌دهندگان اسکار امسال برای انتخاب بهترین موسیقی اصلی گزینه‌های زیادی برای انتخاب دارند که درباره بعضی از آنها چنان‌که باید صحبت نشده است. از پنج نامزد این بخش، ۴ فیلم مدعی جدی بردن اسکار به شمار می‌آیند. جان ویلیامز با فیلم «جنگ ستارگان: خیزش اسکای واکر» برای پنجاه‌ودومین بار درزمینه موسیقی نامزد می‌شود که این، خود یک رکورد چشمگیر است؛ او تابه‌حال پنج بار برای فیلم‌های مثل «آرواره‌ها» و «ای.تی» برنده اسکار شده است؛ اما طرفداران متعصبش معتقدند که ۹ موزیک متن او برای فیلم‌های جنگ ستارگان، «بزرگ‌ترین دستاورد تاریخ موسیقی فیلم» است و او باید برای این آثار حماسی موردتقدیر ویژه قرار گیرد.

مدعی قدرتمند دیگر برای اسکار بهترین موسیقی فیلم ، توماس نیومن با فیلم حماسی «۱۹۱۷» ساخته سم مندز است. اگر نیومن برای موسیقی متن این فیلم که از صداهای محیطی پس‌زمینه تا موسیقی عظیم نواخته شده توسط یک ارکستر را شامل می‌شود اسکار بگیرد، بعد از بیست‌وپنج سال و پانزده نامزدی به اولین موفقیت بزرگ خود دست یافته است.

جالب است بدانید که پسرعموی نیومن، رندی نیومن هم در بخش ترانه و هم در بخش بهترین موسیقی اصلی فیلم از مدعیان اسکار است. او پیش‌ازاین، دو اسکار را برای فیلم‌هایی از استودیو انیمیشن پیکسار به خانه برده است. حالا موسیقی متن او برای فیلم «داستان ازدواج» روایتگر احساسات یک زوج نیویورکی است که در کشاکش طلاق و جدایی دست‌وپا می‌زنند.

در نقطه مقابل، الکساندر دسپلا موسیقیدان فرانسوی ایستاده است. او که دو بار طعم بردن اسکار را چشیده، حالا برای فیلم «زنان کوچک» موسیقی متنی بسیار پراحساس با ارکستری کوچک ساخته است؛ استفاده دسپلا از سازهای زهی، دو پیانو، چنگ، فلوت و کلارینت، این را به ذهن متبادر می‌کند که موتزارت را الگوی خود قرار داده باشد.

به همه این‌ها، تنها زن نامزد شده برای جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم را هم اضافه کنید! هیلدر گودنادوتیر، متولد ایسلند و ساکن برلین، یکی از پنج زنی است که تاکنون در بخش موسیقی نامزد جایزه اسکار شده‌اند . گودنادوتیر برای فیلم «جوکر»، با توجه به داستان و شخصیت اول فیلم، موسیقی غمگین و تیره‌ای ساخته است که وقتی کارگردان (تاد فیلیپس) آن را به فیلم اضافه می‌کند، واکین فینیکس روی صحنه به رقص درمی‌آید و صدای ویولن‌سل الکترو آکوستیک گودنادوتیر به صدای جوکرِ مجنون بدل می‌شود.

در ادامه، جملاتی از نامزدهای اسکار بهترین موسیقی فیلم را درباره چگونگی ساخته‌شدن اثرشان مرور می‌کنیم:

ترانه « I Can’t Let You Throw Yourself Away » از فیلم «داستان اسباب‌بازی ۴»

موسیقی ومتن ترانه: رندی نیومن
اجرا: رندی نیومن
رندی نیومن: «من بسیار تحت تاثیر شخصیت های فیلم بودم و این بازگشت به دنیای آنها خیلی لذتبخش بود. فورکی (اسباب بازی جدید بانی) احساس می‌کند که به دردنخور است و سعی می‌کند خودش را در سطل زباله بیندازد؛ وودی برای منصرف کردن فورکی احساس مسئولیت می‌کند و سعی می‌کند تا مانع او شود.»

ترانه «I’m Gonna Love Me Again» از فیلم «راکت‌من»

موسیقی: التون جان
متن ترانه: برنی تاوپین
اجرا: التون‌ جان و تارون اگرتون
برنی تاوپین: «ساختن ترانه ‌ای کاملاً دست‌اول و جدید، بسیار عالی بود؛ ترانه‌ای که داستان فیلم را روایت کند: داستان یک فداکاری و نجات را. ترانه، تداعی‌کننده فیلم است اما درعین‌حال پیشرو و امیدبخش هم هست. و البته کار با التون جان به‌عنوان یک همکار حرفه‌ای و تجربه با او بودن در زندگی واقعی هم بسیار خاص بود.»

ترانه «I’m Standing With You» از فیلم «خط شکنی»

موسیقی و ترانه : دایان وارن
اجرا: کریسی متز
دایان وارن: «یکی از صحنه‌ها برای من واقعا الهام‌بخش بود؛ آنجا که همه در کلیسا برمی‌خیزند… این صحنه، در فیلم کاملا به‌جاست اما برای من بسیار برجسته شد. آنجا که می‌خوانند: «هر چه که تو بخواهی انجام دهی، من در کنارت خواهم ایستاد.» این «هر چه» واقعاً پرمعناست. من نمی‌خواستم یک ترانه متاثرکننده بنویسم اما وقتی که به ترجیع‌بند ترانه رسیدم، اشک ریختم. جمله ساده‌ای است، اما بسیار پرمعناست.»

ترانه «Into the Unknown» از فیلم «منجمد ۲»

ترانه و موسیقی: کریستن اندرسن لوپز و رابرت لوپز
اجرا: ایدینا منزل
رابرت لوپز: «السا اشتیاقی دارد که بی‌پاسخ مانده است. او ابتدا وانمود می‌کند که خوشحال است و در برابر ندایی که او را می‌خواند مقاومت می‌کند؛ اما وقتی که به آن پاسخ می دهد، داستان آغاز می‌شود.»
کریستن لوپز: «ایدینا الهه فیلم است. او درنقش السا، ظریف و شکننده است. ما وجه دیگری از السا را می‌بینیم که پرسشگر و پخته است؛ این تجربه، با ایدینا بسیار هیجان‌انگیز بود.»

تریلر فروزن 2

ترانه «Stand Up» از فیلم «هریت»

موسیقی و ترانه: جاشوا برایان کمپبل و سینتیا آریوو
اجرا: سینتیا آریوو
سینتیا آریوو: « بعد از مدتی طولانی که با داستان «هریت» همراه بودیم، من احساس کردم که لازم است ترانه‌ای درباره کاری که او انجام داد در فیلم داشته باشیم. ما می‌خواستیم ترانه‌ای الهام‌گرفته از سرودهای انجیل و یادآور موسیقی سیاهپوستان باشد، اما لازم بود سرخوشی سبک R&B را نیز به آن اضافه کنیم تا مدرن‌تر به نظر برسد. بنابراین از هنر تعداد زیادی نوازنده و یک گروه کر استفاده کردیم تا به آنچه که می‌خواستیم برسیم.»


منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم