درباره جدیدترین اثر وس اندرسون

همه چیز درباره فیلم گزارش فرانسوی

برای طرفداران سینمای مستقل، نام وس اندرسون را می‌توان با نام مارول برای دوستداران کتاب‌های کمیک برابر دانست. طی دو دهه گذشته، اندرسن به یکی از محبوب‌ترین نویسنده/کارگردانانی تبدیل شده است که آثار خود را با استفاده از شیوه‌های خاص بصری تعریف یا درواقع امضا می‌کند. او پس از نامزدی جایزه اسکار برای بهترین فیلم بلند انیمیشن با فیلم «جزیره سگ‌ها»، حالا با فیلم «گزارش فرانسوی» یا «The French Dispatch» به سینمای حرکت زنده (لایواکشن) بازمی‌گردد. فیلمی که به‌عنوان دهمین فیلم بلند وس اندرسن ، نقطه عطفی در کارنامه‌اش محسوب می‌شود.

در فیلم «گزارش فرانسوی» وس اندرسن چه خواهیم دید؟

در حالی که عوامل و لوکیشن فیلمبرداری مشخص شده، هنوز مسائل بسیاری پیرامون فیلم جدید اندرسن ناگفته باقی مانده است. نکته واضح و قطعی این است که اندرسن، هنرپیشگان و عوامل فیلم‌های پیشین خود را گرد هم آورده تا دهمین فیلم بلندش را بسازد. 

 

داستانی درباره مطبوعات

ابتدا شایعاتی درباره اینکه فیلم جدید اندرسن یک اثر موزیکال است و در پاریس دهه پنجاه اتفاق می‌افتد بر سر زبان‌ها بود. خیلی زود مشخص شد که فیلم، موزیکال نیست؛ اما انتخاب پاریس به‌عنوان لوکیشن آن تایید شد. در خلاصه داستان (که به‌صورت رسمی منتشر شده) آمده است که: «این فیلم‌نامه‌ای است عاشقانه برای روزنامه‌نگارانی که در دفتر دورافتاده یک روزنامه آمریکایی در پاریس قرن بیستم کار می‌کردند.» اندرسن در مصاحبه با نشریه فرانسوی «شارنت لیبر» در ماه آوریل، جزییات بیشتری را با مشتاقان فیلمش در میان گذاشت. او گفت: «توضیح دادن داستان فیلم آسان نیست؛ «گزارش فرانسوی» درباره یک روزنامه‌نگار آمریکایی است که مجله‌ای را در فرانسه منتشر می‌کند. داستان، درواقع تصویری ارائه می‌دهد از روزنامه‌نگاری که برای نوشتن می‌جنگد؛ در اصل، برای نوشتن آنچه که می‌خواهد بنویسد. موضوع فیلم، درباره آزادی مطبوعات نیست، اما به‌هرروی، صحبت درباره خبرنگاران یعنی گفتگو درباره هر آنچه که در جهان می‌گذرد.»

 

بازیگران محبوب اندرسن باز می‌گردند

از لحاظ حضور هنرپیشه‌ها، همه آثار وس اندرسن از فیلم‌های پرستاره به شمار می‌روند؛ اما هیچ‌کدام قابل‌مقایسه با «گزارش فرانسوی» نیستند. داستان، بر اساس نقشی پیش می‌رود که فرانسیس مک دورمند بازی می‌کند. مک دورمند، پس از بردن دومین جایزه اسکارش برای فیلم «سه بیلبورد خارج از ایبینگ، میزوری»، اولین نقش خود را در یک فیلم لایواکشن تجربه می‌کند. مک دورمند پیش از این، فیلم «قلمرو طلوع ماه» را بازی کرده است و در فیلم «جزیره سگ‌ها»، به‌جای یکی از شخصیت‌ها صحبت می‌کند. تیلدا سوئینتن، دیگر بازیگر فیلم «گزارش فرانسوی» هم سابقه بازی در «قلمرو طلوع ماه» و همکاری در فیلم‌های «هتل بزرگ بوداپست» و «جزیره سگ‌ها» را در کارنامه‌اش دارد.

درواقع، بسیاری از بازیگران نقش‌های مکمل فیلم «هتل بزرگ بوداپست» مانند سرشا رونان، ویلم دفو، ماتیو آمالریک و آدرین برودی (که در فیلم «دارجلینگ محدود» خوش درخشید) با «گزارش فرانسوی» دوباره کنار هم قرار خواهند گرفت. جالب است بدانید که حضور ستارگان فیلم «راشمو»، یعنی بیل ماری و جیسون شوارتزمن و همچنین زوج اوون ویلسون و باب بالابان در فیلم تایید شده است. باید گفت که اوون ویلسون با همکاری در نگارش فیلم‌نامه و سپس بازی در فیلم بلند «منور» ساخته اندرسن، پا به جهان سینما گذاشت.

فیلم اعزام فرانسوی وس اندرسن

هنرپیشه‌های معروف به پروژه اندرسن می‌پیوندند

از میان هنرپیشگانی که در «گزارش فرانسوی» برای اولین بار با اندرسن همکاری می‌کنند تیموتی شالامی، بنیسیو دل تورو، کیت وینسلت و الیزابت ماس را می‌توان به‌عنوان معروف‌ترین‌ها نام برد. شالامی، پس از کسب شانس نامزدی جایزه اسکار برای فیلم «مرا با نام خودت صدا بزن» به یکی از محبوب‌ترین هنرپیشگان سینمای مستقل تبدیل شده است و حالا پس از «گزارش فرانسوی»، در «تل‌ماسه» اثر جنجالی دنی ویلنوو خواهد درخشید. کیت وینسلت و دل تورو هر دو برندگان اسکار هستند و ماس هم برای درخشش در سریال «سرگذشت ندیمه» محصول شبکه هولو، جایزه امی را به خانه برده است.

از دیگر بازیگران «گزارش فرانسوی»، به ترتیب ایفای نقش می‌توان به کریستف والتس، لوییس اسمیت، هنری وینکلر، روپرت فرند، گریفین دان و بازیگران فرانسوی ازجمله دنیس منشت، گیوم گالین، فیلیکس موتی و ونسان ماکنی اشاره کرد.

 

بدون رابرت یومن ممکن نیست!

یکی از مهم‌ترین افراد در پروژه‌های اندرسن، رابرت یومن است؛ فیلمبرداری که از ساخت فیلم «منور» تاکنون، با اندرسن همکاری دارد. تمام افتخار ساخت فیلم‌هایی با چنان جلوه‌های بصری خاص و یکتایی، عموما نصیب اندرسن شده است؛ اما نباید از این نکته غافل شد که این موفقیت‌ها بدون مهارت فیلمبردار یعنی رابرت یومن محقق نمی‌شد. به‌جز دو فیلم «آقای فاکس شگفت‌انگیز» و «جزیره سگ‌ها» که با تکنیک استاپ موشن ساخته شده‌اند، یومن فیلمبرداری سایر آثار اندرسن را به عهده داشته و برای فیلم «هتل بزرگ بوداپست» نامزدی اسکار بهترین فیلمبرداری را نیز به‌دست آورده است که درواقع تنها نامزدی او برای جایزه اسکار به شمار می‌رود. یومن در مصاحبه با نشریه «تلگراف»، درباره تجربه کار با اندرسن می‌گوید: «اندرسن همیشه به من توضیح می‌دهد که به دنبال چه نوعی از تصویربرداری است؛ و من همیشه از خودم می‌پرسم چطور ممکن است آن را انجام دهم؟ قطعا غیرممکن است! اما درنهایت، همیشه راهی برای انجامش پیدا می‌کنیم و این بهترین قسمت کار با اندرسن است: ما همیشه راهی برای به‌پیش رفتن پیدا می‌کنیم.»

فیلم اعزام فرانسوی وس اندرسن

ترانه های مارک مادرزبا را هم اضافه کنید!

در سپتامبر سال ۲۰۱۸، نشریه فرانسوی «پرمیر» از همکاری اندرسن با مارک مادرزبا (یکی از اعضای گروه موسیقی «دوو») برای ساخت ترانه‌های فیلم جدیدش خبر داد. در آن زمان، بازار شایعه درباره این که اندرسن در حال ساخت یک فیلم موزیکال فرانسوی است بسیار داغ بود و حتی برخی بر این باور بودند که مادرزبا در حال نوشتن متن ترانه‌های فیلم است؛ اکنون می‌دانیم که اثر موزیکالی در کار نیست، اما همچنان گفته می‌شود که ترانه‌های فیلم «گزارش فرانسوی» وس اندرسن را مادرزبا خواهد نوشت.
طرفداران فیلم‌های اندرسن به خوبی با مارک مادرزبا آشنا هستند؛ او در اولین فیلم اندرسن یعنی «منور» محصول سال ۱۹۹۶ و همچنین فیلم‌های «راشمور»، «خانواده اشرافی تننبام» و «زندگی در آب با استیو زیسو» با این کارگردان همکاری داشته است. همکاری آن‌ها از سال ۲۰۰۴ و با پایان ساخت فیلم «زندگی در آب با استیو زیسو» ادامه نیافت و حالا پس از پانزده سال، با «اعزام فرانسوی» تجدید خاطره می‌کنند. مادرزبا با آهنگسازی برای فیلم‌های «سیزده»، «خیابان جامپ شماره ۲۱» و «ثور: رگنراک» به شهرت رسید.

بهترین فیلم های ۲۰۲۲

الکساندر دسپلا بازمی‌گردد

پس از همکاری اندرسن و الکساندر دسپلا در فیلم «آقای فاکس شگفت‌انگیز»، این آهنگساز فرانسوی به یکی از محبوب‌ترین همکاران اندرسن تبدیل شد. دسپلا برای این فیلم، نامزد جایزه اسکار بهترین موسیقی متن شد و این موفقیت را درباره «هتل بزرگ بوداپست» و «جزیره سگ‌ها» هم تکرار کرد؛ سرانجام «هتل بزرگ بوداپست» جایزه اسکار را برایش به ارمغان آورد. با توجه به جمیع شرایط فیلم «اعزام فرانسوی» وس اندرسن ، همکاری با این آهنگساز می‌تواند بهترین گزینه برای ساخت موسیقی متن باشد. دسپلا، درباره همکاری با این کارگردان به «ولچر» می‌گوید: «در فیلم‌های اندرسن، موسیقی یک عامل تعیین‌کننده است؛ مثل جزئی از ساختار DNA فیلم عمل می‌کند! این که کدام ترانه و ملودی را کدام کاراکتر اجرا کند، یکی از جنبه‌های مهم کار است و همین جزییات، کارهای او را زیبا می‌کند. وس، مرا برای تجربه‌های جدید آزاد می‌گذارد و من هم سعی می‌کنم با ایده‌های جدید شگفت‌زده‌اش کنم. ما با هم روی این ایده‌ها کار می‌کنیم و این همکاری دوجانبه، بسیار هیجان‌انگیز و لذت‌بخش است.»

اعزام فرانسوی وس اندرسن

پنجمین همکاری با اندرو ویلزبلوم

یکی از مهم‌ترین اعضای تیم «اعزام فرانسوی» وس اندرسن ، تدوینگر او اندرو ویلزبلوم است. اولین همکاری آن‌ها، به فیلم «دارجلینگ محدود» بازمی‌گردد و پس‌ازآن، این همکاری تا فیلم «آقای فاکس شگفت‌انگیز» ادامه داشت. ویلزبلوم برای تدوین فیلم «قوی سیاه» به کارگردانی دارن آرنوفسکی برنده جایزه اسکار شد. او تدوین فیلم‌های «قلمرو طلوع ماه» و «جزیره سگ‌ها» را هم به عهده داشته است و حالا پنجمین همکاری خود با این کارگردان را در «گزارش فرانسوی» تجربه می‌کند.

او دراین‌باره به نشریه «پست مگزین» می‌گوید: «کار کردن با وس اندرسن از جهاتی با دیگران متفاوت است. او روحیه همکاری بسیار بالایی دارد و به عواملش اعتماد می‌کند؛ درواقع، در کارهای او هیچ قانونی وجود ندارد و هرچه بخواهد انجام می‌شود. وقتی یک برداشت ضبط می‌شود، تازه اول راه است. ما به موانع نگاه می‌کنیم، اما متوقف نمی‌شویم.»

 

تیم طراحی صحنه و لباس برنده جایزه اسکار

آدام استکهوزن (طراح صحنه فیلم‌های اندرسن)، در صنعت سینما بی‌نظیر است و مجموعه‌های خیره‌کننده این کارگردان، بدون شک مرهون کار حرفه‌ای اوست. همکاری آن‌ها از «قلمرو طلوع ماه» شروع شد و سپس در «هتل بزرگ بوداپست» و «جزیره سگ‌ها» ادامه یافت. استکهوزن برای طراحی صحنه فیلم «هتل بزرگ بوداپست» جایزه اسکار را به خانه برد.
در فیلم «گزارش فرانسوی» وس اندرسن دوباره از هنرنمایی طراح لباس فوق‌العاده فیلم‌های «قلمرو ماه» و «هتل بزرگ بوداپست» بهره‌مند خواهیم شد. ملینا کانورو در حالی برای فیلم «هتل بزرگ بوداپست» چهارمین جایزه اسکار بهترین طراحی لباس را دریافت کرد که قبلا برای فیلم‌های «بری لیندون»، «ارابه‌های آتش» و «ماری آنتوانت» نیز برنده اسکار شده بود.

یک اثر فرانسوی

اندرسن فیلمبرداری «گزارش فرانسوی» را در ماه نوامبر سال ۲۰۱۸ شروع کرد و در ماه مارس ۲۰۱۹ به‌پایان رساند. فیلمبرداری در شهر آنگولم در کشور فرانسه انجام گرفت؛ آنگولم شهری است در جنوب غربی فرانسه که مرکز ناحیه شارنت به شمار می‌آید. اندرسن درباره انتخاب این شهر به‌عنوان لوکیشن فیلم به رسانه‌ها گفت: «اینجا شهر آرامی است؛ بنابراین برای ساخت فیلم جای ایده‌آلی است.» با وجود اینکه اندرسن در پاریس زندگی می‌کند، «گزارش فرانسوی» اولین اثر ساخته‌شده توسط او در فرانسه است.

 

«گزارش فرانسوی» وس اندرسون چه زمانی اکران می‌شود؟

یکی از سوالات مهم دوستداران این کارگردان، درباره زمان اکران عمومی فیلم جدید اوست. اگرچه پخش‌کننده فیلم در ایالات‌متحده هنوز به‌طور رسمی معرفی نشده است، اما احتمال می‌رود که کمپانی فاکس سرچ لایت پیکچرز مسئول این کار باشد. این کمپانی، قبلا پخش فیلم‌های «دارجلینگ محدود»، «هتل بزرگ بوداپست» و «جزیره سگ‌ها» را نیز به عهده داشته است درحالی‌که فیلم «آقای فاکس شگفت‌انگیز» توسط کمپانی فاکس قرن بیستم پخش شد؛ با توجه به اینکه شرکت فاکس توسط کمپانی دیزنی خریداری شده است، درصورتی‌که شرکت فاکس سرچ لایت پیکچرز مسئولیت پخش «گزارش فرانسوی» را بر عهده بگیرد، این فیلم اولین همکاری اندرسن با کمپانی دیزنی پس از فیلم «زندگی با آب استیو زیسو» خواهد بود.
«گزارش فرانسوی» در جدول اکران سال ۲۰۱۹ دیده نشد و این مسئله، احتمال اکران آن در سال ۲۰۲۰ را تقویت می‌کند. پیش‌تر، چندین فیلم اندرسن پس از رونمایی در جشنواره فیلم برلین، در ماه مارس اکران شده‌اند و انتظار می‌رود که این رویه درباره جدیدترین اثر او هم دنبال شود.

منبع: IndieWire

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم