رصد ستاره‌ در آسمان فجر؛ کدام ستاره‌ها را در جشنواره فجر امسال خواهیم دید؟

فهرستی که در فیلیمو شات مرور می‌کنیم، به ستارگان سرشناسی اشاره دارد که امسال در بخش مسابقه جشنواره برای بردن جایزه با هم رقابت می‌کنند.

بازیگران، معمولا عامل اولیه پیوند میان مخاطبان و فیلم‌ها هستند. جشنواره فیلم فجر هم از این قاعده مستثنا نیست؛ دیده شدن و مورد تحسین قرار گرفتن، برای بازیگران مهم است و بارها واکنش‌های جشنواره‌ای و جایزه باعث شده تا مسیر کاری آن‌ها برای همیشه تغییر کند. از سوی دیگر، بخش عمده‌ای از مخاطبان هم فیلم‌های موردنظرشان را به‌واسطه حضور بازیگران برای تماشا انتخاب می‌کنند. در سالی که گذشت، تعداد زیادی از بازیگران سرشناس مشغول کار در سریال‌های شبکه نمایش خانگی بودند، خیلی‌ها هم فیلم‌هایشان برای حضور در جشنواره انتخاب نشد. فهرستی که در فیلیمو شات مرور می‌کنیم، به ستارگان سرشناسی اشاره دارد که امسال در بخش مسابقه جشنواره برای بردن جایزه با هم رقابت می‌کنند. بعید نیست که نام آن‌ها را در میان نامزدها و برگزیدگان سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر هم بینید.


محسن تنابنده

این روزها، سر صحنه فصل جدید «پایتخت» است اما در ماه‌های گذشته مشغول بازی در دو فیلم بود:‌ «عنکبوت» و «سه کام حبس». اولی، که گفته می‌شود یکی از فیلم‌های بحث‌برانگیز امسال است به جشنواره نرسید تا حضور محسن تنابنده در جشنواره فجر به ساخته جدید سامان سالور محدود شود؛ همکاری مجدد این دو نفر، سال‌ها بعد از «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین». تنابنده، اصولا جزو بازیگران محبوب جشنواره است و معمولا دست‌خالی نمی‌ماند، آخرین حضورش در جشنواره به‌عنوان بازیگر در «فراری» هم برایش یک سیمرغ به همراه داشت. بازی او، احتمالا این بار هم به چشم می‌آید.


سی و نهمین جشنواره فجر | هر آنچه که باید بدانید


حضور بازیگران در جشنواره فجر

امیر آقایی

با وجود پرکاری و محبوبیت در سال‌های اخیر، هنوز یک نقش درست‌وحسابی گیرش نیامده تا خودش را تثبیت کند و جایگاهش را تغییر دهد. «شنای پروانه» می‌تواند این فرصت را در اختیار امیر آقایی قرار دهد تا به یکی از چهره‌های مهم جشنواره امسال تبدیل شود. ایفای نقش یک گنده‌لات خطرناک، اگر دست آقایی را به جایزه نرساند، می‌تواند به جذاب‌ترین نقش کارنامه‌اش تبدیل و زمینه‌ساز تغییر در مسیر کاری او شود.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

ساعد سهیلی

با وجود آن که یکی از جوان‌اول‌های آینده‌دار سینمای ایران است، هیچ‌وقت از سوی جشنواره‌ فجر تحویل گرفته نشده. ساعد سهیلیِ امسال در «روز صفر» و نقش عبدالمالک ریگی ظاهر شده است و فرصت دارد تا برخلاف انتظار معمول تماشاگر، یک بدمن زیرک و بی‌رحم را بازی کند. سهیلی پیش از این سعی کرده بود تا در «نهنگ آبی» شخصیتی با جنبه‌های تاریک را هم به تصویر بکشد و حالا با شخصیتی تاریک مواجه شده که باید وجوه انسانی را در آن پیدا کند.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

امیر جدیدی

بعد از سیمرغی که برای «تنگه ابوقریب» و «عرق سرد» به‌دست آورد، هنوز برگ تازه‌ای رو نکرده. امسال در «روز صفر»، نقش یک مامور امنیتی را ایفا می‌کند و اگر فیلم موردتوجه داوران و مردم قرار بگیرد، امیر جدیدی یکی از عوامل اصلی این موفقیت خواهد بود. جدیدی نشان داده که هم از پس چالش‌های فیزیکی برای نقش‌هایش برمی‌آید و هم می‌تواند ابعاد متفاوتی از کاراکترش را آشکار کند. این مهم‌ترین تجربه‌ بازیگری جدیدی در یکی- دو سال اخیر است.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

فاطمه معتمد‌آریا

با این سابقه و کارنامه، همیشه می‌توان منتظر اجرایی تازه و چشمگیر از فاطمه معتمدآریا بود؛ حالا این که در «عامه‌پسند» هم نقشی متفاوت ایفا کرده است، باعث می‌شود تا برای دیدن حاصل همکاری او با سهیل بیرقی کنجکاو باشیم. معتمدآریا بازیگر کم‌کاری نیست و در سال‌های اخیر هم هیچ‌وقت از جشنواره دور نبوده است. با وجود این، شاید دلایل فرامتنی باز هم عاملی باشد تا معتمدآریا دست خالی از جشنواره برود؛ «جا‌ن‌دار» و «آباجان» که نتوانستند داوران و منتقدان را برای کسب جایزه‌ای دیگر متقاعد کنند.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

شهاب حسینی

جالب است که از همان سال‌های ابتدایی شروع فعالیت تا همین چهار سال پیش، همیشه در جشنواره حاضر بود، پله‌پله رشد کرد و به جایزه هم رسید. آخرین حضور او برمی‌گردد به «برادرم خسرو» در دوره سی‌وچهارم. شهاب حسینی، امسال با «آن شب» به جشنواره بازگشته است؛ فیلمی که ظاهرا خودش هم در تولید آن نقش داشته و خارج از ایران فیلمبرداری شده. اگر «آن شب» به یکی از آثار برگزیده امسال هم تبدیل نشود، نقش‌آفرینی حسینی می‌تواند خیلی از مخاطبان را برای تماشای آن قانع کند.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

پیمان معادی

ظاهرا امسال به سیمرغ بلورین از همیشه نزدیک‌تر است؛ اگر ماجراهای فرامتنی و انصراف، بازی را عوض نکند. با آن که حتی به‌عنوان یک بازیگر بین‌المللی و در حد پروژه‌های بیگ باجت هالیوودی خودش را ثابت کرده، حتی در بهترین فیلم‌های کارنامه‌اش هم تحت تاثیر همبازی‌هایش قرار داشته و آن‌طور که بایدوشاید دیده نشده است. پیمان معادی، امسال با «درخت گردو» متفاوت‌ترین نقش کارنامه‌اش را ایفا کرده است؛ نقشی با چالش‌های چندگانه و تاثیرگذاری عاطفی فراوان. برای کسانی که شاید قبلا هم جزو طرفداران جنس بازی‌اش نبوده‌اند، معادی امسال می‌تواند کاملا غافلگیرکننده باشد.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

پریناز ایزدیار

گرچه کم جایزه نبرده است و فیلم موفق هم در کارنامه‌اش کم ندارد، آن‌قدر در انتخاب فیلم‌هایش افت‌وخیز داشته که هنوز نمی‌توان با اطمینان گفت حضورش ضامن موفقیت یک فیلم است یا اجرایش به سطحی از تسلط رسیده که قادر به غلبه بر چالش‌های مختلف باشد. با وجود این، اجرای پریناز ایزدیار در دو فیلم «مغز استخوان» و «سه کام حبس» و بازی‌های پرزحمتی که داشته از نظرها پنهان نخواهد ماند و حتی جزو بهترین عناصر همین فیلم‌ها شمرده می‌شود. سیمرغ دوم برای ایزدیار دور از دسترس نیست.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

فرامرز قریبیان

با این که در دهه شصت و هفتاد جزو بازیگرانی بود که از سوی جشنواره تحویل گرفته می‌شدند، آخرین حضورش در جشنواره به «گناهکاران» در سال ۹۱ برمی‌گردد که کارگردانی آن را هم خودش بر عهده داشت. فرامرز قریبیان، نقش اصلی «خروج» ساخته پرسروصدای ابراهیم حاتمی‌کیا را ایفا کرده است؛ هم نقشی که به قریبیان رسیده و هم فضا و داستان فیلم اگر در اجرا درست از کار در آمده باشد، بهانه کافی را به هیئت‌داوران می‌دهد تا فرصت تقدیر از این بازیگر کهنه‌کار را از دست ندهند.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

هادی حجازی‌فر

به طرز حیرت‌انگیزی و در کمتر از پنج سال، به یکی از نام‌های قابل‌اعتنا در سینمای ایران تبدیل شده است اما هیچ‌کدام از همکاری‌های متوالی‌اش با محمدحسین مهدویان نتوانست نظر هیئت‌داوران در دوره‌های مختلف را جلب کند؛ حتی یک‌بار، شایعه جایزه بردن او برای «ماجرای نیمروز» به‌صورت خیلی جدی به گوش می‌رسید. هادی حجازی‌فر، امسال با دو فیلم به جشنواره آمده است: «دوزیست» و «آتابای»، دومی که در آن حضور پررنگ و موثری دارد احتمالا بیشتر از سوی داوران و منتقدان تحویل گرفته خواهد شد.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

طناز طباطبایی

در میان عموم مخاطبان سینما چهره‌ محبوبی است، اما هنوز از سوی جشنواره تایید لازم را نگرفته و اکثر بازی‌های خوبش از سوی داوران چندان جدی گرفته نشده‌اند. دو بازی متفاوت طناز طباطبایی در «شنای پروانه» و «خورشید»، او را به یکی از مدعیان جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن تبدیل کرده است، مخصوصا در فیلم دوم که نقش تاثیرگذارتری دارد و به دلیل فضای فیلم و جنس نقش، بیشتر هم به چشم می‌آید.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

الناز شاکردوست

به گواهی آمارهای فروش، یکی از پول‌سازترین بازیگران زن سینما در سال گذشته بوده است اما سعی دارد که در کارنامه کاری‌اش به نقش‌های خاص و متفاوت هم بها بدهد. دو حضور قبلی او در جشنواره فجر با نامزدی برای «خفه‌گی» و جایزه برای «شبی که ماه کامل شد» همراه بود. امسال هم الناز شاکردوست با «من می‌ترسم» ساخته جدید بهنام بهزادی در بخش مسابقه شرکت کرده است. فیلم‌های قبلی بهزادی، با وجود مستقل و جمع‌وجور بودن همیشه به چشم آمده‌اند؛ به‌ویژه بازی بازیگرانش. با «تنها دو بار زندگی می‌کنیم» و «قاعده تصادف»، بازیگران تازه‌ای را به سینمای ایران معرفی کرد و سحر دولتشاهی در «وارونگی» حتی از سوی منتقدان خارجی هم تحسین شد.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

جواد عزتی

پرکارترین بازیگر امسال با پنج فیلم متفاوت می‌آید که در آن‌ها هم نقش اصلی ایفا کرده است و هم مکمل: «آتابای»، «دوزیست»، «شنای پروانه»، «خورشید» و «مغز استخوان». قبلا هم بازیگرانی با چند فیلم را در جشنواره دیده بودیم اما ۵ تا، یک رکورد قابل‌توجه است که می‌تواند به شمشیری دولبه برای جواد عزتی تبدیل شود؛ بازیگری که در این سال‌ها سعی کرده است میان فیلم‌های کمدی عامه‌پسند موفق در گیشه و تجربیات بازیگری جدی و دراماتیک تعادل ایجاد کند. چالش پرکاری امسال این است که موفقیت در نقش‌آفرینی‌های متعدد مهر تاییدی خواهد بود بر قدرت و جسارت او در بازیگری اما نزدیک بودن نقش‌ها و جنس بازی‌ها به هم، می‌تواند از سوی تماشاگران پس زده شود. باید دید که در پایانِ جشنواره، کفه ترازو به کدام سمت سنگینی می‌کند.

حضور بازیگران در جشنواره فجر

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم