banner header desktop fajr

نقد و بررسی سریال «دراکولا»؛ یک سریال جذاب خون‌آشامی که عطش شما را بیشتر می‌کند

سریال دراکولا یک اثر سرگرم‌کننده، هوشمندانه، ترسناک با مقدار صحیحی از بازی‌های غلو شده است. استیون موفات و مارک گیتیس یک اثر شیک شیطانی به وجود آوردند.

سریال «دراکولا» یک اثر سرگرم‌کننده، هوشمندانه، ترسناک با مقدار صحیحی از بازی‌های غلو شده است. استیون موفات و مارک گیتیس یک اثر شیک شیطانی به وجود آورده‌اند.

کلیس بنگ نقش یک دراکولای جذاب را بازی می‌کند؛ او سیری‌ناپذیر است و این عطش فقط برای خون نیست!

آیا در ایام کریسمس امسال به دنبال کمی سرگرمی هستید؟

حتما بخوانید: همه چیز درباره سریال کمدی دراکولا

آیا از سریال «Ripping Yarns» خوشتان می‌آید؟ آیا فکر می‌کنید هیچ‌چیز لذت‌بخش‌تر از یک داستان فوق‌العاده که به شکل فوق‌العاده‌ای گفته شده باشد وجود ندارد؟ برای نقد و بررسی این سریال با فیلیمو شات همراه باشید.


اینطور فکر می‌کنید؟ خب، خبرهای خوبی برایتان دارم. سریال جدید شبکه BBC One یعنی «دراکولا» یک سریال فوق‌العاده متفاوت و لذت‌بخش است.

سریال «دراکولا» در سه قسمت ۹۰ دقیقه‌ای و به نویسندگی استیون موفات و مارک گیتیس ساخته شده است و عملا سریال «شرلوک» (اثر دیگر آن‌ها) است ولی در مورد «Dracula» و با توجه به چنین ویژگی‌هایی حتی از «شرلوک» بالاتر قرار می‌گیرد، یعنی همیشه به دنبال راهی برای سرگرم کردن مخاطب است، هوشمندانه است بدون اینکه برای آن سخت تلاش کند و سرشار از طنز و عناصر داستانی دراماتیک است که این احساس را به بیننده می‌دهد که این سریال فقط یک اثر لذت‌بخش نیست بلکه احترام به نویسنده، به این فصل و شما، به‌عنوان یک بیننده باهوش است.


نقد سریال راهبه جنگجو | نتفلیکس و یک دنیای ابرقهرمانی جدید


توجه داشته باشید که برای جلوگیری از لو رفتن داستان سریال، مجبور شدیم بعضی قسمت‌های متن را حذف کنیم یا به طور کامل بازگو نکنیم.

منظور این است که با اثر شایسته‌ای روبرو هستیم، یعنی اثری که به‌درستی می‌ترساند. قصد لو دادن داستان را ندارم ولی در یک سکانس (حذف) زمانی که (حذف) ناگهان (حذف) باعث شد از ترس به‌شدت بلرزم.

توصیه می‌کنم سریال «دراکولا» را همیشه به همراه یکی از والدین خود ببینید. پدر من عصبانی می‌شد زمانی که از او می‌خواستم پیش من بیاید، ولی زمانی که شیطان صدا می‌زند و از نمایشگر شما شروع به بیرون آمدن می‌کند باید از یکی کمک گرفت.

هر چیزی که نیاز داشته باشید در این سریال وجود دارد. یک قصر تاریک، بدون نشان روی نقشه و پرپیچ‌وخم. دستان چین و چروک‌دار و پیری که روی لبه بالکن قرار گرفتند، مالکان دیده نشده‌ای که در فرورفتگی‌های تاریک دیوار در کمین هستند.

افراد محلی که ترسیده‌اند، خفاش‌ها، بچه‌هایی که گریه می‌کنند، شدیدترین ترس‌هایی که به‌ناچار شکل می‌گیرند.

داستان سریال «دراکولا» در دو بازه زمانی بیان می‌شود. زمان حال و قدیم. در زمان حال، یک مرد عجیب با بدن از شکل افتاده در یک صومعه مورد بازجویی توسط خواهر آگاتا (با بازی دالی ولز) قرار می‌گیرد که بدون شک بهترین راهبه تاریخ است و نه فقط به این خاطر که اصلا وقتی برای مسائل دینی ندارد.

او با انرژی می‌گوید «مانند بسیاری از زنانی که به سن من هستند، من در یک رابطه ازدواج بدون عشق گیر کردم و به خاطر اینکه سقفی بالای سرم باشد ظاهر را حفظ می‌کنم.»

شاید برایتان جالب باشد: سریال هیولا ۲ در فیلیمو

او در حال صحبت با مردی است که داستان فرار خود را از فردی به نام کنت دراکولا تعریف می‌کند. نام این مرد جاناتان هارکر است و نقش او را جان هیفرنان بازی می‌کند و چنان باور مطلقی به این داستان دارد که سایر اعضای تیم بازیگری از طریق فیلم‌نامه و کارگردانی آن را به بیننده ثابت می‌کنند.

ممکن است به‌عنوان رد آشکار ادعای من، به پاسخ خواهر آگاتا به عدم موفقیت هارکر در درک اهمیت یک پیام اضطراری نوشته شده به انگلیسی در قلب اروپای شرقی اشاره کنید؛ او توضیح می‌دهد «تو یک مرد انگلیسی هستی. ترکیبی از فرضیه‌هایی که نظیر آن نیست.»

ولی اشتباه می‌کنید. او به‌سادگی فردی بدون قیدوبند سنت‌ها است که حقیقت را می‌گوید. این رفتار کاملا متفاوت و همچنین فوق‌العاده راهبه‌وار است. هیچ نوع حاضرجوابی را برای رد مجدد این ادعا تحمل نخواهم کرد.

یک ماهیگیر، هارکر را به صومعه آورده است و او را در ساحل یک رودخانه پیدا کرده که زیر لب در مورد نیروهای شیطانی صحبت می‌کرده است. او شبیه یک موجود نیمه شکل گرفته است، طاس و سفیدپوست، شبیه به ترکیب شخصیت ولدمورت (در فیلم هری پاتر) و «ددپول» با بازی رایان رینولدز.

هارکر یک وکیل است که پیش یک مشتری مرموز فرستاده می‌شود تا در قصر او در مورد یک سری مسائل حقوقی صحبت کند. این بخش از داستان مربوط به قدیم است. این مشتری یک مرد پیر و پریشان با لهجه ترانسیلوانیایی است و چیزهایی می‌گوید که دوست دارید یک مرد پیر، با لهجه ترانسیلوانیایی و یک قصر بدون نشانی روی نقشه بگوید.

چیزهایی مانند «من شراب نمی‌نوشم» و «مردم این اطراف مزه ندارند». هارکر به‌آرامی می‌گوید «احتمالا منظورتان «شخصیت» نیست؟»

مرد پیر پاسخ می‌دهد «شاید». زمانی که از او پرسیده می‌شود آیا فرد دیگری هم اینجا زندگی می‌کند، او پاسخ می‌دهد «خیر. هیچ‌کس اینجا زندگی نمی‌کند.»

مشتری از او خوشش می‌آید و بنابراین هارکر باید بماند. وضعیت جسمانی هارکر به آهستگی بدتر می‌شود چون دراکولا بدون اطلاع هارکر در حال تغذیه از او است و بنابراین او جوان‌تر می‌شود تا جایی که به کمک بازیگر دانمارکی کلیس بنگ او را دقیقا در قامت یک شخص باجذبه گرگ‌صفت و روحیه شیطانی می‌بینیم که دوست دارید چنین ویژگی‌هایی را در یک شاهزاده تاریکی ببینید.

این سریال مانند یک نامه عاشقانه آغشته به خون برای یک داستان کلاسیک است، نامه‌ای که به زیبایی و باظرافت با کوچک‌ترین بازی‌های غلو شده که داستان‌های گوتیک به آن نیاز دارند نوشته شده است، یک احترام ویژه برای تمامی کنت‌های بزرگی که قبلا وجود داشتند ولی این اثر، محصولی کاملا متفاوت و خارق‌العاده است.

همچنین باید مجدد بگویم مانند بهترین اثر گیتیس و موتاف یعنی سریال «شرلوک»، عناصر هوشمندانه بنیاد داستان را تشکیل می‌دهند. از دیدن این سریال لذت ببرید.


منبع: The Guardian

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. آسمان می‌نویسد

    یک مینی سریال عالی ، آگاتا بی نظیر بود و بنظرم حتی پتانسیل زنده شدن در کنار کنت دراکولا را هم داشت در قسمت پایانی.