کدام فیلم‌ها و سریال‌ها ممکن است نامزد دریافت جایزه شوند؟

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰

فصل جوایز از روز دوشنبه، ۹ دسامبر ۲۰۱۹ وارد فاز تازه‌ای می‌شود؛ زیرا «انجمن مطبوعات خارجی هالیوود»، نامزدهای دریافت جایزه گلدن گلوب ۲۰۲۰ را معرفی خواهد کرد. این نامزدها مربوط به تقویم سینمایی سال ۲۰۱۹ هستند. جایزه گلدن گلوب همیشه یک پیش‌زمینه برای جایزه اسکار و جایزه امی بوده است؛ بسیاری از فیلم‌های مطرح‌شده در مراسم گلدن گلوب، وارد رقابت برای دریافت اسکار می‌شوند و مجموعه های تلویزیونی نیز در فصل پاییز منتظر رقابت برای دریافت جایزه امی خواهند بود. در فیلیمو شات به لیست نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ از دیدگاه مجله ورایتی پرداخته‌ایم؛ با ما همراه باشید.

طبق معمول، اعضای «انجمن مطبوعات خارجی هالیوود» یا «HFPA» نگاه‌ها را به سمت خود دوخته‌اند. می‌توان انتظار داشت که آنها توجه ویژه‌ای به چهره‌های جدید داشته باشند و چند انتخاب غافلگیرانه انجام دهند. در بخش تلویزیون، با اتمام چند سریال مهم و واجد شرایط نشدن برخی از سریال‌ها، فرصت خوبی برای چند سریال جدید و خلق شگفتی مهیا شده است. احتمالاً بازگشت سریال «تاج» توجه زیادی را به خود جلب می‌کند. همچنین اپل تی‌وی پلاس سعی دارد اولین جایزه خود را با مجموعه تلویزیونی «نمایش صبحگاهی» دریافت کند. «خانم میزل شگفت‌انگیز» و «فلیبگ» از سرویس ویدئویی آمازون نیز همانطور که جایزه امی را تصاحب کرده بودند، شانس زیادی برای دریافت جایزه گلدن گلوب ۲۰۲۰ دارند.

در بخش فیلم‌ها، گلدن گلوب به دو بخش فیلم‌های درام و فیلم‌های موزیکال/کمدی تقسیم می‌شود. نت‌فلیکس با فیلم‌هایی همچون «مرد ایرلندی»، «داستان ازدواج» و «دولمایت اسم من است» شانس زیادی برای درو کردن جوایز دارد. فیلم «جوکر» نیز می‌تواند در رقابت با فیلم‌های درام موفقیت کسب کند. فیلم «گربه‌ها» هم احتمال برنده شدن گوی طلایی را در بخش فیلم‌های موزیکال دارد. اما نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ در بخش‌های مختلف کدام هنرمندان و کدام آثار خواهند بود؟

اینجا می‌خوانید نهفتن فهرست

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین فیلم درام

• «مرد ایرلندی»؛ با عنوان اصلی «The Irishman»
• «جوکر»؛ با عنوان اصلی «Joker»
• «زنان کوچک»؛ با عنوان اصلی «Little Women»
• «داستان ازدواج»؛ با عنوان اصلی «Marriage Story»
• «۱۹۱۷»
• شگفتانه‌ها: «فقط رحمت» با عنوان اصلی «Just Mercy» و «ما» با عنوان اصلی «Us»

اگر «روزی روزگاری در هالیوود» در دسته‌بندی فیلم‌های کمدی/موزیکال رقابت نمی‌کرد، شاید تمام فیلم‌های این بخش توسط مردان کارگردانی شده بودند؛ اما در نبود فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»، «زنان کوچک» به کارگردانی گرتا گرویگ می‌تواند آراء خوبی از سوی زنان کسب کند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد نه‌تنها زنان، بلکه اکثر اعضا «HFPA» از جدیدترین اقتباس این رمان کلاسیک رضایت دارند.

مرد ایرلندی

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین فیلم موزیکال یا کمدی

• «دولمایت اسم من است»؛ با عنوان اصلی «Dolemite Is My Name»
• «گربه‌ها»؛‌ با عنوان اصلی «Cats»
• «راکت‌من»؛ با عنوان اصلی «Rocketman»
• «خرگوش جوجو»؛ با عنوان اصلی «Jojo Rabbit»
• «روزی روزگاری در هالیوود»؛ با عنوان اصلی «Once Upon a Time in Hollywood»
• شگفتانه‌ها: «چاقوکشی» با عنوان اصلی «Knives Out» و «شیادان» با عنوان اصلی «Hustlers»

«انجمن مطبوعات خارجی هالیوود»، سرانجام «گربه‌ها» را دیدند و شنیده‌ها حاکی از آن است که این فیلم، نظر برخی از اعضا را جلب کرده است. «HFPA» عاشق فیلم‌های موزیکال است. در سه سال گذشته حداقل با یک نامزد موزیکال واقعی روبرو بوده‌ایم؛ «لالا لند» یا «La La Land» در سال ۲۰۱۷، «بزرگترین شومن» یا « The Greatest Showman » در سال ۲۰۱۸ و سال گذشته با دنباله فیلم «مری پاپینز» یا «Mary Poppins». بنابراین ممکن است اعضا بخواهند با غافلگیری ما، چنگ‌های «گربه‌ها» را به جایزه برسانند. اگر «روزی روزگاری در هالیوود» در این لیست قرار گرفته است، شاید تصور کنید که «انگل» نیز می‌توانست در این بخش رقابت کند؛ بااین‌حال، این فیلم هیجانی با طنز سیاه، تنها در دسته فیلم‌های خارجی‌زبان واجد شرایط مسابقه است.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین بازیگر زن فیلم درام

رنی زلوگر برای فیلم «جودی» با عنوان اصلی «Judy»
شارلیز ترون برای فیلم «بمب‌شل» با عنوان اصلی «Bombshell»
سورشا رونان برای فیلم «زنان کوچک»
الفری وودارد برای فیلم «رحم» با عنوان اصلی «Clemency»
سینتیا اریو برای فیلم «هریت» با عنوان اصلی «Harriet»
• شگفتانه: لوپیتا نیونگو برای فیلم «ما»

زلوگر با بازی فوق‌العاده خود باید منتظر مجسمه‌های طلایی زیادی باشد. بااین‌حال، ترون تلاش زیادی برای ارائه تصویری صادقانه از میگن کلی داشته است و شاید «HFPA» پاداشی برای این تلاش در نظر گرفته باشد. اگر فیلم «داستان ازدواج» بتواند توجهات بیشتری را به خود جلب کند، شاید شاهد آن باشیم که در عوض سینتیا اریو نام اسکارلت جوهانسون در بین نامزدها اعلام شود.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین بازیگر مرد فیلم درام

رابرت دنیرو برای فیلم «مرد ایرلندی»
واکین فینیکس برای فیلم «جوکر»
آنتونیو باندراس برای فیلم «درد و شکوه» با عنوان اصلی «Pain and Glory»
جاناتان پرایس برای فیلم «دو پاپ» با عنوان اصلی «The Two Popes»
آدام درایور برای فیلم «داستان ازدواج»
• شگفتانه‌ها: آدام سندلر برای فیلم «جواهرات تراش‌نخورده» با عنوان اصلی «Uncut Gems» و رابرت پتینسون برای فیلم «فانوس دریایی» با عنوان اصلی «The Lighthouse»

پنج گزینه ابتدایی، انتخاب‌های احتمالی جشنواره‌ها هستند اما آدام سندلر می‌تواند معادلات را بر هم بزند. علیرغم آن‌که «جواهرات تراش‌نخورده» توسط کمپانی ای ۲۴ جزو دسته‌بندی فیلم‌های موزیکال/کمدی در نظر گرفته شده است، این فیلم در دسته‌بندی درام موردبررسی قرار خواهد گرفت. سندلر رقیبی غیرمنتظره است که می‌تواند از دل تاریکی همه را غافل‌گیر کند.

جوکر

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین بازیگر زن فیلم موزیکال یا کمدی

آکوافینا برای فیلم «وداع» با عنوان اصلی «The Farewell»
بنی فلداستین برای فیلم «بوک اسمارت» با عنوان اصلی «Booksmart»
آنا د آرماس برای فیلم «چاقوکشی»
اما تامپسون برای فیلم «آخر شب» با عنوان اصلی «Late Night»
فرانچسکا هیوارد برای فیلم «گربه‌ها»
• شگفتانه‌ها: کیتلین دیور برای فیلم «بوک اسمارت»، میندی کالینگ برای فیلم «آخر شب» و کنستانس وو برای فیلم «شیادان»

آکوافینا برای بازی در فیلم مستقل نیمه اتوبیوگرافی لولو وانگ، جایزه گاتهام را دریافت کرد، اما در جشنواره فیلم‌های مستقل حتی نامزد دریافت جایزه نیز نبود. با توجه به تقسیم‌بندی فیلم‌ها در گلدن گلوب به دو بخش درام و کمدی/موزیکال، او به‌راحتی می‌تواند نامزد دریافت جایزه شود. گفته می‌شود اعضا «HFPA» لذت زیادی از فیلم خوش‌ساخت «بوک اسمارت» برده اند بنابراین فلداستین نیز می‌تواند یکی دیگر از بازیگران جوانی باشد که نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده است.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین بازیگر مرد فیلم موزیکال یا کمدی

لئوناردو دی‌کاپریو برای فیلم «روزی روزگاری در هالیوود»
ادی مورفی برای فیلم «دولمایت اسم من است»
دنیل کریگ برای فیلم «چاقوکشی»
تارون اجرتون برای فیلم «راکت‌من»
رومن گریفین دیویس برای فیلم «خرگوش جوجو»

مورفی یکی از کمدین‌های واقعی این شاخه از جوایز است. برنده شدن دی‌کاپریو در جشنواره گلدن گلوب احتمال بالایی دارد اما آیا او می‌تواند برای فیلمی که بیشتر درام است نه کمدی، برنده گوی طلایی شود؟ دیویس با برنده شدن در این رقابت می‌تواند به جوان‌ترین بازیگری تبدیل شود که برای یک فیلم کمدی جایزه گلدن گلوب را می‌برد. بازیگرانی همچون جیمز کوردن، جیسون درولو و ادریس البا نیز درصورتی‌که توجهات را به سمت خود جلب کنند، می‌توانند معادلات را برهم‌بزنند.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن

جنیفر لوپز برای بازی در «شیادان»
لورا درن برای بازی در «داستان ازدواج»
مارگو رابی برای بازی در «بمب‌شل»
کتی بیتس برای بازی در «ریچارد جول» با عنوان اصلی «Richard Jewell»
ژائو شوژن برای بازی در «وداع»
• شگفتانه‌ها: اسکارلت جوهانسون برای فیلم «خرگوش جوجو» و تومانسین مک‌کنزی برای فیلم «خرگوش جوجو»

جنیفر لوپز ستاره درخشان این فصل از جوایز است. درن همیشه محبوب اعضا «HFPA» بوده است و از بین ۷ مرتبه نامزدی توانسته چهار بار گوی طلایی دریافت کند. بیتس نیز با ۷ مرتبه نامزدی و ۳ بار برنده شدن، او را تعقیب می‌کند. مارگو رابی، بازیگر جنجالی و محبوب این روزهای سینماست و شوژن با بازی در فیلم «وداع» سال خوبی را پشت سر گذاشته است؛ او یک ستاره مجموعه‌های تلویزیونی چینی است که اولین حضورش در یک فیلم بلند آمریکایی را در سن ۷۶ سالگی تجربه می‌کند.

خوگوش جوجو

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد

برد پیت برای بازی در «روزی روزگاری در هالیوود»
آل پاچینو برای بازی در «مرد ایرلندی»
تام هنکس برای بازی در «روزی زیبا در محله» با عنوان اصلی «A Beautiful Day in the Neighborhood»
ویلم دفو برای بازی در «فانوس دریایی»
جو پشی برای بازی در «مرد ایرلندی»
• شگفتانه‌ها: آرشی ییتس برای فیلم «خرگوش جوجو»، آنتونی هاپکینز برای فیلم «دو پاپ»، جیمز کوردن، جیسون درولو و ادریس البا برای فیلم «گربه‌ها»

چیزی برای گفتن وجود ندارد زیرا تمام گزینه‌ها مستحق تحسین هستند؛ اما بازیگرانی همچون پیت، پاچینو، هاپکینز و دفو شانس بیشتری برای دریافت جایزه دارند. تنها دو نفر می‌توانند از این فهرست ناراحت باشند: جیمی بل و جیمی فاکس. بازی بل در فیلم «راکت‌من» آنطور که باید موردتوجه قرار نگرفت. البته جیمی فاکس شاید بتواند برای بازی در فیلم «فقط رحمت» شانس حضور در مراسم را پیدا کند.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین کارگردان

مارتین اسکورسیزی، «مرد ایرلندی»
گرتا گرویگ، «زنان کوچک»
کوئنتین تارانتینو، «روزی روزگاری در هالیوود»
بونگ جون هو، «انگل» با عنوان اصلی «Parasite»
سم مندز، «۱۹۱۷»
• شگفتانه: لولو وانگ، «وداع»

شاید فکر کنید که «HFPA» باید جدایی میان فیلم های درام و کمدی/موزیکال را برای این بخش نیز اعمال کند اما فعلاً این اتفاق رخ نداده است. «زنان کوچک» محبوبیت زیادی در میان اعضای «انجمن مطبوعات خارجی هالیوود» کسب کرده است و به همین دلیل گرویگ شانس زیادی برای برنده شدن جایزه در میان کارگردانان مرد این شاخه دارد.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین فیلم پویانمایی

• «منجمد ۲»؛‌ با عنوان اصلی «Frozen 2»
• «داستان اسباب بازی ۴»؛ با عنوان اصلی «Toy Story 4»
• «چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: دنیای پنهان»؛ با عنوان اصلی «How to Train Your Dragon: The Hidden World»
• «من بدنم را گم کردم»؛ با عنوان اصلی «I Lost My Body»
• «لینک گمشده»؛ با عنوان اصلی «Missing Link»
• شگفتانه‌ها: «کلاوس» با عنوان اصلی «Klaus» و «نفرت‌انگیز» با عنوان اصلی «Abominable»

در صورتی که انیمیشن‌های «منجمد ۲»، «داستان اسباب‌بازی ۴» و « چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم: دنیای پنهان» برنده جایزه نشوند، شگفت‌زده خواهیم شد؛ زیرا قسمت‌های قبلی این فیلم‌ها یعنی «منجمد»، «داستان اسباب‌بازی ۳» و « چگونه اژدهای خود را تربیت کنیم ۲» همگی برندگان قبلی این جایزه بوده‌اند. «من بدنم را گم کردم» با برنده شدن گلدن گلوب می‌تواند راه را برای دیگر پویانمایی‌های خارجی زبان هموار کند. «فرزند آب‌وهوا» یا «Weathering With You» محصول ژاپن نیز شایستگی حضور در میان فیلم‌های بالا را دارد.

فروزن

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین فیلم‌نامه

• «خرگوش جوجو»
• «مرد ایرلندی»
• «انگل»
• «داستان ازدواج»
• «زنان کوچک»
• شگفتانه: «دو پاپ»

باید دید که «HFPA» چطور می‌خواهد با این فیلم‌نامه های قوی نت‌فلیکس کنار بیاید. به نظر می‌رسد «داستان ازدواج»، «مرد ایرلندی» و «دو پاپ» می‌توانند حداقل یک نامزد در هر بخش داشته باشند. اما این انجمن تلاش خود را خواهد کرد تا تمامی استودیوها در این مراسم به حق خود برسند، بنابراین فیلم‌نامه اقتباسی گرویگ برای فیلم «زنان کوچک» می‌تواند بار دیگر همه‌چیز را پیچیده کند. گرتا گرویگ دو سال قبل برای فیلم «لیدی برد» یا «Ladybird» نامزد دریافت این جایزه شده بود اما نتوانست گوی طلایی را لمس کند؛ شاید این بار اعضای انجمن بخواهند جایزه را به او اعطا کنند. «روزی زیبا در محله» نیز می‌تواند یکی از گزینه‌های احتمالی برای حضور در این فهرست باشد.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین فیلم خارجی‌زبان

• «وداع»
• «انگل»
• «درد و شکوه»
• «پرتره یک بانو در آتش»؛ با عنوان اصلی «Portrait of a Lady on Fire»
• «کورپس کریستی»؛ با عنوان اصلی «Corpus Christi»
• شگفتانه‌ها: «آتلانتیک» با عنوان اصلی «Atlantics» و «بینوایان» با عنوان اصلی «Les Misérables»

«وداع»، «انگل» و «درد و شکوه» شانس بالایی برای دریافت جایزه گلدن گلوب دارند. «پرتره یک بانو در آتش» جایزه بهترین فیلم‌نامه فستیوال فیلم کن را به خانه برد و همچنین دیپلم افتخار بهترین فیلمبرداری را از شورای ملی منتقدین دریافت کرد. «بینوایان» جایزه هیئت‌داوران جشنواره فیلم کن را دریافت کرده است و این موضوع به نامزدی آن در گلدن گلوب کمک زیادی می‌کند.

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین موسیقی متن فیلم

• «۱۹۱۷»، توماس نیومن
• «جوکر»، هیلدور گودنادوتیر
• «داستان ازدواج»، رندی نیومن
• «زنان کوچک»، الکساندر دسپلا
• «خرگوش جوجو»، مایکل جاکینو

امسال ما با چهره‌های آشنا و البته چند چهره جدید روبرو هستیم. نامزدی توماس نیومن برای چهارمین بار تقریباً قطعی است؛ او باید انتظار دیدن نام برادرش رندی را برای موسیقی فیلم «داستان ازدواج» هم داشته باشد. صدای روح نواز ویولن گودنادوتیر برای فیلم «جوکر» می‌تواند پس از جایزه امی او برای مینی‌سریال «چرنوبیل» یا «Chernobyl»، موفقیت دیگری برایش به دنبال داشته باشد؛ تماشاگران پیش از آنکه فیلم را دوست داشته باشند، عاشق موسیقی آن شده‌اند. دسپلا به‌احتمال زیادی با ترکیب موسیقی کلاسیک و مدرن برای فیلم «زنان کوچک» نامزد دریافت جایزه خواهد شد. از آنجا که «جنگ ستارگان» یا «Star Wars» نتوانست واجد شرایط حضور در گلدن گلوب شود، استاد جان ویلیامز نتوانست فرصت برنده شدن پنجمین گلدن گلوب خود را به‌دست آورد؛ در عوض او، موسیقی جاکینو برای «خرگوش جوجو» احتمالاً در این فهرست حضور خواهد داشت. آیا گودنادوتیر می‌تواند در میان نامزدهای مرد این شاخه جایزه را از آن خود کند؟ یا «HFPA» صدای گیتار آکوستیک رابی رابرتسون برای فیلم «مرد ایرلندی» را به مارش جاکینو برای «خرگوش جوجو» ترجیح خواهد داد؟ برای پاسخ به این سوالات باید کمی صبر کنیم.

زنان کوچک

نامزدهای احتمالی گلدن گلوب ۲۰۲۰ برای بهترین آهنگ

• قطعه «دوباره مرا دوست بدار» از فیلم «راکت‌من»
• قطعه «روحیه» از فیلم «شیرشاه» با عنوان اصلی «The Lion King»
• قطعه «به سوی ناشناخته‌ها» از فیلم «منجمد ۲»
• قطعه «بلند شو» از فیلم «هریت»
• قطعه «ارواح زیبا» از فیلم «گربه‌ها»
• شگفتانه: قطعه «یک لمس انسانی» از فیلم «۵B»

تیلور سوئیفت و بیانسه به ترتیب با آهنگ‌های «ارواح زیبا» و «روحیه» پا به مراسم گلدن گلوب خواهند گذاشت. التون جان چهار مرتبه نامزد دریافت این جایزه شده است؛ او در سال ۱۹۹۵ توانست با آهنگ «آیا می‌توانی امشب عشق را حس کنی» در فیلم «شیرشاه»، گلدن گلوب را تصاحب کند. بنابراین ما انتظار داریم این سوپراستار دنیای موسیقی بار دیگر جزو نامزدهای این شاخه از جوایز باشد زیرا «HFPA» توجه ویژه‌ای به فیلم «راکت‌من» داشته است. «رهایش کن» در سال ۲۰۱۴ نتوانست برای کریسن اندرسون-لوپر و رابرت لوپز جایزه‌ای به همراه داشته باشد، اما آهنگ «به‌سوی ناشناخته‌ها» شانس زیادی برای برنده شدن گلدن گلوب دارد.

نامزدهای احتمالی برای بهترین سریال تلویزیونی – درام

• «تاج»؛ با عنوان اصلی «The Crown»
• «بازی تاج‌وتخت»؛ با عنوان اصلی «Game of Thrones»
• «نمایش صبحگاهی»؛ با عنوان اصلی «The Morning Show»
• «ژست»؛ با عنوان اصلی «Pose»
• «وراثت»؛ با عنوان اصلی «Succession»
• شگفتانه: «نگهبانان»؛ با عنوان اصلی «Watchmen»

کمپین‌های تبلیغاتی اپل تی‌وی پلاس با حضور جنیفر انیستون و ریس ویترسپون، شانس این سریال برای برنده شدن جایزه را بالا برده‌اند. «تاج» که در سال ۲۰۱۷ (تقویم سینمایی سال ۲۰۱۶) برنده این جایزه شده بود، بار دیگر به صحنه بازگشته و عزم خود را برای تصاحب دوباره گلدن گلوب جزم کرده است. فصل آخر «بازی تاج‌وتخت» نیز احتمال دریافت گوی طلایی را دارد، اگرچه ضعف جدی در وداع با هواداران می‌تواند شانس این سریال حماسی را کاهش دهد. «گیم آو ترونز» پنج بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده است اما هیچگاه نتوانسته در این مراسم عنوان بهترین سریال درام تلویزیونی را تصاحب کند. «ژست» تنها سریال این فهرست است که فصل قبل نیز جزو نامزدها بود. سریال «آمریکایی‌ها» یا «The Americans»، برنده سال قبل امسال در این مراسم حضور ندارد. «محافظ شخصی» یا «Bodyguard» و «هوم‌کامینگ» یا «Homecoming» که سال گذشته نامزد شده بودند امسال واجد شرایط شرکت در مسابقه نشدند. فصل دوم سریال «کشتن ایو» یا «Killing Eve» با بازی درخشان ساندرا اوه موفقیت زیادی کسب کرده است. سریال «نگهبانان» محصول شبکه HBO نیز طی ماه گذشته به یک پدیده تبدیل شده بود؛ اما به نظر می‌رسد اعضای «HFPA» علاقه‌ای به تهیه‌کننده اجرایی این سریال، دیمون لیندلوف ندارند چرا که سریال قبلی او، «بازماندگان» یا «The Leftovers»، نیز توجه آنها را جلب نکرد. یکی دیگر از سریال‌های شبکه HBO، «وراثت»، امسال در قاب تلویزیون پخش شد و به نظر می‌رسد که رای‌دهندگان برای نامزد نکردن این سریال درام کار سختی پیشِ رو داشته باشند.

نامزدهای احتمالی برای بهترین سریال تلویزیونی – موزیکال یا کمدی

• «بری»؛ با عنوان اصلی «Barry»
• «فلیبگ»؛ با عنوان اصلی «Fleabag»
• «روش کامینسکی»؛ با عنوان اصلی «The Kominsky Method»
• «خانم میزل شگفت انگیز»؛ با عنوان اصلی «The Marvelous Mrs. Maisel»
• «جویبار شیت»؛ با عنوان اصلی «Schitt’s Creek»
• شگفتانه: «تبدیل شدن به خدا در فلوریدای مرکزی»؛ با عنوان اصلی «On Becoming a God in Central Florida»

بار دیگر، زمان‌بندی همه‌چیز را تغییر می‌دهد و حواشی پیرامون فصل آخر «جویبار شیت» می‌تواند نامزدی گلدن گلوب را برای این سریال به دنبال داشته باشد. سریال‌های شناخته‌شده‌تری نیز احتمال نامزدی این شاخه از جوایز را دارند. «روش کامینسکی» (اگرچه فصل دوم جذابیت فصل اول را نداشت)، سال گذشته برنده جایزه شد و «خانم میزل شگفت‌انگیز» نیز در سال ۲۰۱۸ (تقویم سینمایی سال ۲۰۱۷) توانسته بود گوی طلایی را برنده شود؛ پس می‌توان از نامزدی آنها خاطرجمع بود. همچنین بازگشت «بری» محصول شبکه HBO باعث خواهد شد که این سریال نیز شانس بالایی برای نامزدی داشته باشد. در همین حال، «فلیبگ»، سریال محبوب جایزه امی نیز شایسته حضور جمع نامزدهای این جایزه است. مدعیان دیگری نیز شانس حضور در این فهرست را دارند اما احتمال این موضوع بسیار کم است. «معاون رئیس‌جمهور» یا «Veep» و «جای خوب» یا «The Good Place» از جمله مدعیانی هستند که قبلاً نیز برای کسب جایزه گلدن گلوب رقابت کرده بودند. سریال‌های جدید نت‌فلیکس مانند «عروسک روسی» یا «Russian Doll»، «برای من مرده» یا «dead to me» و «سیاستمدار» یا «The Politician» نیز احتمال حضور در مراسم را دارند اما هنوز نتوانسته‌اند توجه رای‌دهندگان را جلب کنند. بازی خیره‌کننده کیرستن دانست باعث شده است که ما برای سریال «تبدیل شدن به خدا در فلوریدای مرکزی» نیز شانس قائل باشیم.

کریستین دانست

نامزدهای احتمالی برای بهترین فیلم تلویزیونی یا سریال کوتاه

• «تظاهر»؛ با عنوان اصلی «The Act»
• «چرنوبیل»
• «ال کامینو: فیلم برکینگ بد»؛ با عنوان اصلی «El Camino: A Breaking Bad Movie»
• «فاسی و وردون»؛ با عنوان اصلی «Fosse/Verdon»
• «وقتی آنها ما را می‌بینند»؛ با عنوان اصلی «When They See Us»
• شگفتانه: «سال‌ها و سال‌ها» یا «Years and Years»

پاتریشا آرکت با بازی در مینی‌سریال «فرار به دانمورا» یا «Escape at Dannemora» (نامزد سال گذشته) و «تظاهر» توانسته است تاثیر خود را به رخ بکشد. مینی‌سریال محبوب امی، «چرنوبیل» نیز شانس بالایی برای حضور در مراسم دارد. «وقتی آنها ما را می‌بینند» تحسین منتقدان زیادی را بدست آورده است و احتمالاً شاهد حضور آن در جمع رقبا باشیم. امسال خبری از سریال «داستان جنایی آمریکایی» یا «American Crime Story» نیست اما هواداران این سریال احتمالاً طرفدار یکی دیگر از سریال‌های موفق شبکه FX یعنی «فاسی و وردون» خواهند بود. دنباله فیلم «برکینگ بد» تحت عنوان «ال کامینو» نیز شایستگی حضور در این بخش را دارد. رای‌دهندگان گلدن گلوب، «برکینگ بد» را دو مرتبه برای بهترین سریال درام نامزد کرده بودند؛ آیا این علاقه به دنباله این سریال موفق نیز تعمیم داده خواهد شد؟ از جمله رقبای دیگر این بخش می‌توان به «آینه سیاه» یا «Black Mirror» و «باورنکردنی» یا «Unbelievable» محصولات نت‌فلیکس، «بلندترین صدا» یا «The Loudest Voice» محصول شوتایم و «کاترین کبیر» یا «Catherine the Great» و «سال‌ها و سال‌ها» محصولات HBO اشاره کرد.

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر مرد سریال درام

کوین بیکن، «شهری در سراشیبی» با عنوان اصلی «City on a Hill»
برایان کاکس، «وراثت»
توبیاس منزیس، «تاج»
بیلی پورتر، «ژست»
جرمی استرانگ، «وراثت»
• شگفتانه: پن بدجلی، «تو» با عنوان اصلی «You»

ریچارد مدن (برای سریال «محافظ شخصی») امسال واجد شرایط شرکت در این مراسم نیست. درواقع هیچ‌یک از نامزدهای سال قبل، به‌جز یک نفر، در مراسم امسال حضور ندارند. ستاره سریال «ژست»، بیلی پورتر، توانسته است امسال نیز جزو نامزدهای احتمالی این جایزه گلدن گلوب باشد. دو بازیگر سریال «وراثت»، کاکس و استرانگ، با بازی درخشان خود توانسته‌اند توجه اهالی سینما را جلب کنند. «شهری در سراشیبی» مورد استقبال عموم قرار گرفته است و این موضوع باعث شده تا کوین بیکن نیز موردتوجه قرار گیرد. منزیس با بازی در نقش شاهزاده فلیپ در سریال «تاج» توانسته مهارت خود را به رخ رقبا بکشد. گزینه‌های دیگری نیز شانس حضور جزو نامزدهای گلدن گلوب ۲۰۲۰ را دارند اما احتمال برنده شدن آنها کم است. کیت هرینگتون (اگرچه بازیگران «بازی تاج‌وتخت» در گلدن گلوب بدشانس بوده‌اند)، استرلینگ کی براون برای سریال «این ما هستیم» یا «This Is Us» و رامی ملک برای سریال «آقای ربات» یا «Mr. Robot» می‌توانند جزو گزینه‌های محتمل باشند. همچنین جیسون موموآ برای سریال «دیدن» یا «See» و پن بدجلی برای سریال «تو» محصول نت‌فلیکس نیز می‌توانند ما را شگفت‌زده کنند.

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر زن سریال درام

جنیفر انیستون، «نمایش صبحگاهی»
الیویا کلمن، «تاج»
جودی کومر، «کشتن ایو»
نیکول کیدمن، «دروغ‌های کوچک بزرگ» با عنوان اصلی «Big Little Lies»
ساندرا اوه، «کشتن ایو»
• شگفتانه: رجینا کینگ، «نگهبانان»

بازی متفاوت ریس ویترسپون در دو سریال «دروغ‌های کوچک بزرگ» و «نمایش صبحگاهی» شاید نتواند او را جزو نامزدهای این بخش قرار دهد اما همکاران او در این سریال‌ها (یعنی کیدمن و انیستون) احتمالاً جزو نامزدها خواهند بود. برنده سال گذشته، ساندرا اوه، از شانس بالایی برای قرارگیری در این فهرست برخوردار است اما او به‌احتمال زیاد باید با همکارش در سریال «کشتن ایو» یعنی جودی کومر (برنده جایزه امی در ماه سپتامبر) رقابت کند. در همین حال، رای‌دهندگان گلدن گلوب عاشق سریال «تاج» و ملکه الیزابت دوم هستند؛ کلر فوی، که در دو فصل اول این سریال نقش ملکه الیزابت دوم را ایفا می‌کرد، دو مرتبه نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شد و توانست یک مرتبه جایزه را به خانه ببرد. الیویا کلمن این نقش را در فصل سوم بر عهده دارد و قبلاً دو جایزه گلدن گلوب را دریافت کرده است: یک مرتبه در سال ۲۰۱۷ برای فیلم «مدیر شب» یا «The Night Manager» و بار دیگر در سال ۲۰۱۹ برای فیلم «سوگلی» یا «The Favourite». از دیگر کسانی که احتمال حضور جزو نامزدهای این بخش قرار دارند می‌توان به زندایا برای سریال «سرخوشی» یا «Euphoria» و الیزابت ماس برای سریال «سرگذشت ندیمه» یا «The Handmaid’s Tale» اشاره کرد.

نگهبانان

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر مرد سریال کمدی یا موزیکال

تد دنسون، «جای خوب»
مایکل داگلاس، «روش کامینسکی»
بیل هیدر، «بری»
یوجین لوی، «جویبار شیت» یا «Schitt’s Creek»
بن پلت، «سیاستمدار»
• شگفتانه: دان چیدل، «دوشنبه سیاه» با عنوان اصلی «Black Monday»

برنده سال قبل، مایکل داگلاس شانس زیادی برای دریافت این جایزه دارد. بیل هیدر، ستاره سریال «بری» نیز به‌احتمال زیاد رقیب اصلی داگلاس خواهد بود. به‌غیراز این دو نفر، هیچ‌یک از نامزدهای سال گذشته واجد شرایط حضور در گلدن گلوب ۲۰۲۰ نیستند. تد دنسن آخرین بار در سال ۲۰۰۸ برای سریال «خسارت» یا «Damages» نامزد دریافت جایزه شده بود. رای‌دهندگان «HFPA» نیز به‌اندازه منتقدان شیفته سریال «جویبار شیت» و بازی یوجین لوی شده اند. بن پلت شاید بهترین شانس نت‌فلیکس برای دریافت جایزه در این شاخه باشد. چیدل در سریال «دوشنبه سیاه»، پل راد در سریال «زندگی با خود» یا «Living With Yourself» و آنتونی اندرسون برای سریال «بلک ایش» یا «Black-ish» نیز احتمال نامزدی دارند. ریکی جرویز نیز برای سریال «زندگی پس از مرگ» یا «After Life» احتمال حضور در مراسم را دارد. آیا دوستان او در گلدن گلوب می‌توانند شانسی برایش قائل شوند؟

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر زن سریال کمدی یا موزیکال

ریچل بروزناهان، «خانم میزل شگفت‌انگیز»
کیرستن دانست، «تبدیل شدن به خدا در فلوریدای مرکزی»
جولیا لوئی درایفوس، «معاون رئیس‌جمهور»
ناتاشا لیون، «عروسک روسی»
فیبی والر-بریج، «فلیبگ»
• شگفتانه: کاترین اوهارا، «جویبار شیت»

بروزناهان در دو سال گذشته توانسته این جایزه را به‌دست آورد و شانس اصلی امسال است؛ اما امسال، او رقابت سختی با فیبی والر-بریج خواهد داشت. سریال «فلیبگ» به پدیده‌ای تبدیل شد که جوایز امی را درو کرد. رای‌دهندگان «انجمن مطبوعات خارجی هالیوود» همیشه احترام خاصی برای اسطوره‌های تلویزیون قائل بوده‌اند، به همین دلیل جولیا لوئی درایفوس ممکن است پس از فاصله‌ای دوساله (بعد از شش بار نامزدی که یک‌بار و در سال ۱۹۹۴ برای سریال «ساینفلد» یا «Seinfeld» به برنده شدن جایزه ختم شد) به رقابت بازگردد. از دیگر کسانی که احتمال حضور در مراسم را دارند می‌توان به ناتاشا لیون برای سریال «عروسک روسی»، کیرستن دانست برای سریال «تبدیل‌شدن به خدا در فلوریدای مرکزی»، کریستن بل برای سریال «جای خوب»، کریستینا اپل‌گیت برای سریال «برای من مرده» و کاترین اوهارا برای سریال «جویبار شیت» اشاره کرد.

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر مرد سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی

ماهرشالا علی، «کارآگاه حقیقی» با عنوان اصلی «True Detective»
راسل کرو، «بلندترین صدا»
جرد هریس، «چرنوبیل»
جارل جروم، «وقتی آنها ما را می‌بینند»
سم راکول، «فاسی و وردون»
• شگفتانه: ایان مک‌شین، «ددوود: فیلم» با عنوان اصلی «Deadwood: The Movie»

جارل جروم ستاره سریال «وقتی آنها ما را می‌بینند»، جایزه امی را برای بهترین بازیگر مرد سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی دریافت کرد و حالا او برای دریافت این جایزه در گلدن گلوب ۲۰۲۰ پیشتاز است. راسل کرو در نقش راجر ایلز مدیر شبکه فاکس در مینی‌سریال هفت‌قسمتی شبکه شوتایم با عنوان «بلندترین صدا» می‌تواند یکی از نامزدهای احتمالی این بخش باشد. جرد هریس نیز با بازی در سریال «چرنوبیل» شایستگی خود را برای حضور در بین نامزدهای این شاخه از گلدن گلوب نشان داده است. راکول، سال گذشته برای فیلم «معاون» نامزد دریافت گلدن گلوب شده بود و سال قبل از آن نیز این جایزه را برای فیلم «سه بیلبورد خارج از ابینگ، میزوری» یا «Three Billboards Outside Ebbing, Missouri» دریافت کرد؛ حالا او می‌تواند برای بازی در «فاسی و وردون» افتخاری دیگر کسب کند. ماهرشالا علی سال گذشته برای بازی در فیلم «کتاب سبز» یا «The Green Book» توانست جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل را به خانه ببرد؛ امسال او می‌تواند بار دیگر این کار را برای سریال «کارآگاه حقیقی» تکرار کند. از دیگر بازیگرانی که می‌توانند شانس حضور در این رقابت را داشته باشند می‌توان به آرون پال (برای «ال کامینو»)، ساشا بارون کوهن (برای «جاسوس» یا «The Spy»)، ایان مک‌شین (برای «ددوود: فیلم») اشاره کرد.

ددوود

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر زن سریال کوتاه یا فیلم تلویزیونی

کاترین هان، «خانم فلچر» با عنوان اصلی «Mrs. Fletcher»
هلن میرن، «کاترین کبیر»
اکتاویا اسپنسر، «حقیقت باید گفته شود» با عنوان اصلی «Truth Be Told»
نیسی نش، «وقتی آنها ما را می‌بینند»
میشل ویلیامز، «فاسی و وردون»
• شگفتانه: ایندیا آیسلی، «من شب هستم» با عنوان اصلی «I Am The Night»

اگرچه «کاترین کبیر» در ایالات‌متحده موج توجهات را به خود جلب نکرده است، اما هلن میرن با هشت بار نامزدی در گلدن گلوب (که در سال ۲۰۰۶ برای فیلم «ملکه» یا «The Queen» گوی طلایی را برنده شد) به‌عنوان ستاره این مراسم شناخته می‌شود. میشل ویلیامز قبلاً برای بازی در فیلم «هفته‌ای که با مریلین گذراندم» یا «My Week With Marilyn» برنده جایزه شده بود. فیلم هایی همچون «تمام پول‌های جهان» یا «All the Money in the World»، «منچستر بای د سی» یا «Manchester by the Sea»، «ولنتاین غمگین» یا «Blue Valentine» و «کوهستان بروکبک» یا «Brokeback Mountain» نیز برای او نامزدی به دنبال داشته‌اند. اکتاویا اسپنسر، ستاره سریال «حقیقت باید گفته شود»، نیز در میان «HFPA» یک بازیگر محبوب به شمار می‌رود؛ او در سال ۲۰۱۲ برای بازی در فیلم «خدمتکاران» یا «The Help» جایزه گلدن گلوب را دریافت کرد. نیسی نش نیز امیدوار است برای اولین بار نامزد دریافت گوی طلایی شود. کاترین هان نیز وضعیت مشابه دارد و اگر بخت با او یار باشد برای اولین بار نامزد دریافت گلدن گلوب خواهد شد. بازیگران دیگری نیز شانس حضور در مراسم را دارند که از جمله آنها می‌توان به مریت ویور و کیتلین دیور بازیگران مینی‌سریال «باورنکردنی»، جوئی کینگ برای «تظاهر» و رنی زلوگر برای «چه می‌شد اگر» یا «What/If’s» اشاره کرد.

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در سریال‌های تلویزیونی، مینی‌سریال‌ها یا فیلم‌های تلویزیونی

کیرن کالکین، «وراثت»
اندرو اسکات، «فلیبگ»
تونی شالهوب، «خانم میزل شگفت‌انگیز»
استلان اسکارشگورد، «چرنوبیل»
هنری وینکلر، «بری»
• شگفتانه: متیو مک‌فادین، «وراثت»

سریال «فلیبگ» این روزها برجسته‌ترین پدیده تلویزیون است و این می‌تواند نامزدی اسکات را در مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۰ تضمین کند. برنده سال قبل در شاخه بهترین بازیگر نقش مکمل، بن ویشاو برای مینی‌سریال «رسوایی‌ای بس انگلیسی» یا «A Very English Scandal’s»، امسال واجد شرایط شرکت در مراسم نیست اما کیرن کالکین که سال گذشته نیز نامزد بود، احتمالاً امسال نیز نامزد خواهد شد. پیش‌بینی می‌شود که هنری وینکلر نیز برای دومین سال پیاپی نامزد دریافت جایزه شود. او آخرین بار در سال ۱۹۷۸ برای سیتکام «روزهای خوش» یا «Happy Days» برنده جایزه گلدن گلوب شده بود. اسکارشگورد سال گذشته می‌توانست برنده جایزه امی باشد اما بخت با او یار نبود؛ او حالا امیدوار است که پس از مراسم گلدن گلوب ۲۰۲۰ با خوشحالی به خانه بازگردد. تونی شالهوب یکی از بازیگران محبوب «انجمن مطبوعات خارجی هالیوود» است؛ او در سال ۲۰۰۳ برای سریال «مانک» یا «Monk» این جایزه را برنده شد و در سال‌های ۲۰۰۴، ۲۰۰۵، ۲۰۰۷ و ۲۰۰۹ نیز نامزد دریافت جایزه بود. شالهوب تابه‌حال برای سریال «خانم میزل شگفت‌انگیز» نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب نشده است و شاید این اتفاق در سال ۲۰۲۰ برای او رخ دهد.

نامزدهای احتمالی برای بهترین بازیگر نقش مکمل زن در سریال‌های تلویزیونی، مینی‌سریال‌ها یا فیلم‌های تلویزیونی

پاتریشا آرکت، «تظاهر»
هلنا بونهام کارتر، «تاج»
الیویا کلمن، «فلیبگ»
لورا درن، «دروغ‌های کوچک بزرگ»
مریل استریپ، «دروغ‌های کوچک بزرگ»
• شگفتانه: جین اسمارت، «نگهبانان»

اگر اعضای «HFPA» به‌اندازه هرکسی که سریال «فلیبگ» را دیده است آن را دوست داشته باشند، الیویا کلمن بخت اصلی دریافت این جایزه خواهد بود. او برای بازی در سریال «تاج» نیز شایسته حضور در جمع نامزدها است. پاتریشا آرکت برای بازی در سریال «تظاهر» جایزه امی را دریافت کرد و اگر خوش‌شانس باشد می‌توان مجسمه گلدن گلوب را نیز در کنار جایزه امی داشته باشد. مریل استریپ در سال ۲۰۱۷ جایزه سیسیل بی. دمیل را دریافت کرد، و طی این سال‌ها ۳۱ بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده است. از بین این ۳۱ نامزدی، او توانسته ۸ بار جایزه را تصاحب کند؛ پس نامزدی در سال ۲۰۲۰ نیز برایش کار دشواری نخواهد بود. لورا درن نیز یکی از محتمل‌ترین نامزدهای این شاخه است. هلنا بونهام کارتر هفت مرتبه نامزد دریافت جایزه شده است و «تاج» می‌تواند او را برای هشتمین بار به لیست نامزدها برساند. مطمئناً این شاخه از جوایز می‌تواند بازیگران بسیاری را شامل شود پس تغییر در این فهرست تعجب‌آور نخواهد بود.


منبع: Variety

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم