پایان فیلم «جوکر» چه معنایی داشت؟ نگاهی به محتمل‌ترین فرضیه‌ها

هشدار: این مقاله، بخش‌هایی از داستان فیلم «جوکر» را افشا می‌کند.

هشدار: این مقاله، بخش‌هایی از داستان فیلم «جوکر» را افشا می‌کند.
به نظر می‌رسد واکین فینیکس و تاد فلیپیس بسیار خوشحال هستند زیرا فیلم آن‌ها درباره مشهورترین دشمن بتمن، توانسته است رضایت هواداران فیلم‌های ساخته‌شده از کتاب‌های کمیک را جلب کند. طبیعتاً این رضایت مخاطبان، سود سرشاری برای آنان به ارمغان می‌آورد. از همین حالا می‌توان گفت که واکین فینیکس یکی از شانس‌های جایزه اسکار است. جوکر در این فیلم به‌عنوان یک اسطوره به تصویر کشیده می‌شود؛ هنگامی‌که آرتور فلک، موهای سبز و آرایش خود را آینه نگاه می‌کند، با آینده‌ای تلخ روبرو می‌شود: او قرار است جنایتکار بدنام شهر باشد. صحنه‌ای که به نظر می‌رسد فلک، پزشک خود را به قتل رسانده است و در راهرو بیمارستان با حالتی رقص‌وار راه می‌رود، به نظر می‌رسد که از ماهیت خشن شخصیت جوکر لذت می‌برد.
اگرچه «جوکر» به عنوان یک فیلم مستقل برای «آقای ج» مورد تایید تماشاگران قرار گرفته است، اما نظریه های جالبی در مورد آخرین صحنه آن وجود دارد که باعث شده هواداران در مورد موفقیت فیلم به تردید بیافتند. بنابراین، اگر آماده هستید، نگاهی عمیق‌تر به ذهن منحرف آرتور فلک داشته باشیم. با فیلیمو شات همراه باشید تا پایان فیلم «جوکر» را بررسی کنیم.


۱- همه‌چیز در ذهن او اتفاق می‌افتد

قبل از شروع فیلم «جوکر»، از مخاطبان خواسته می‌شود هر حدسی را که در هنگام تماشای فیلم می‌زنند به حالت تعلیق درآورند. هنگامی‌که فیلم به‌پایان می‌رسد، مشخص می‌شود که در درک روایت داستان فریب خورده‌ایم.
یکی از بزرگ‌ترین پیچش‌های داستان زمانی رخ می‌دهد که متوجه می‌شویم رابطه آرتور و سوفی (با نقش‌آفرینی زازی بیتز) چیزی بیش از میل شخصی او برای عشق پس از یک ملاقات کوتاه در آسانسور بوده است؛ هنگامی که جوکر توسط پلیس دستگیر و توسط آشوبگران نجات داده شد (جایی که هوادارانش همانند یک قهرمان از او استقبال کردند)، ما تصاویر خیالی آرتور را مشاهده می‌کردیم.


واکین فینیکس در نقش جوکر واقعا فوق‌العاده ظاهر می‌شود


در پایان فیلم «جوکر»، این فرض عجیبی نیست که یک زندانی، هولناک‌ترین رویایش را محقق کند: کشتن یک نفر دیگر، کسی که او را درک نکرده است. پادشاه دلقک‌ها سپس تصور می‌کند که از زندان فرار کرده و به گاتهام می‌رود تا به خطرناک‌ترین جنایتکار این شهر تبدیل شود. بااین‌حال، آیا این فرضیه بیش‌ازحد ساده و دم‌دستی نیست؟
فیلم‌هایی مانند «مشت ناگهانی» و «جزیره شاتر» (و تا حدودی «راننده تاکسی»)، از این ایده استفاده کرده‌اند تا شخصیت اصلی را از پایانی خوش به سمت چیزی ترسناک‌تر سوق دهند.
فیلیپس پیش‌ازاین بیان کرده بود که حالت قهرمانانه جوکر در میان شهروندان گاتهام کاملاً ساختگی است، درحالی‌که هم کارگردان و هم استودیو برادران وارنر گفته‌اند که از ابتدا قرار بود پایان فیلم «جوکر» مبهم باشد. در حالتی خوش‌بینانه تر، آیا این پایان بدین معنا است که دکتر وظیفه‌شناس زنده خواهد ماند؟


سرنوشت سوفی دوموند؛ عشق خیالی جوکر چه شد؟


۲- پایان فیلم «جوکر»، یک فلش فوروارد را نشان می‌دهد

اگرچه در فرضیه اول، پزشک جوکر پایان خوبی داشت، اما در حالت دوم او به قتل خواهد رسید. یکی از منتقدان با اشاره به تغییر سرعت روایت داستان و زیبایی‌شناسی پایان فیلم «جوکر»، در یادداشتی نوشته است که «این رویا، جهشی به آینده شهر گاتهام و تسخیر شدن آن توسط جنایتکاران بود.»
پیش از آن که جوکر از بیمارستان روانی آرکهام فرار کند، می‌خواهد جوکی خنده‌دار را برای دکتر تعریف کند اما نظرش عوض می‌شود. در این میان، تصاویری از کودکی بروس وین (با بازی دانته پریرا اولسن) نمایش داده می‌شود که در کنار اجساد والدینش، در یک کوچه تنگ و تاریک ایستاده است. فیلیپس در صحبت با نشریه لس‌آنجلس تایمز گفته است که او فکر می‌کند جوکرِ فلک، آخرین جوکری نیست که بروس مسن/بتمن با او مبارزه می‌کند. نظریه فلش فوروارد، به فینیکس اجازه می‌دهد تا رقیبی برای بتمن باشد. در اینجا ممکن است مشکل سن آنها به وجود آید، اما اگر فیلم‌های «مردان ایکس» را در نظر بگیریم، هیچ‌کس به‌جز هواداران متعصب اهمیتی به این خط زمانی نمی‌دهد.

اگرچه برخی دیگر می‌گویند که به نظر می‌رسد جوکر وزن اضافه کرده و چاق شده است، اما یکی از هواداران ادعا می‌کند که در صحنه پایانی فیلم، موهای خاکستری فلک بیشتر شده‌اند. به نظر می‌رسد که شیوه فیلمبرداری این صحنه، از دیگر سکانس‌های فیلم متفاوت بوده است و ما چندین بار فلک را از نمای نزدیک تماشا می‌کنیم.
تمام این موضوعات، ارتباط تنگاتنگی با جوک «تو متوجه نخواهی شد» دارند. اگر پایان فیلم «جوکر» به‌عنوان یک فلش فوروارد به چند سال آینده باشد، پس شبی که جوکر از زیر سایه آرتور فلک بیرون آمد همان شبی است که او به‌طور اتفاقی بتمن را خلق کرد.

بله، فلک در پایان، جایگاه خود را در دنیا شناخت؛ اما زمانی که یک آشوبگر با نقاب دلقک، توماس و مارتا وین را به قتل رساند، بروس در ناخودآگاه خود تصمیم گرفت با جرم و جنایت مبارزه کند. آن شب سرنوشت‌ساز بود که باعث شد جوکر در سال‌های آینده با بتمن روبرو شود.

۳- آرتور فلک، حقیقت را می‌گوید

حالت آخر، شامل یکی از مهم‌ترین پیچش‌های داستانی جوکر است و احتمالاً گیج‌کننده‌ترین حالت ممکن آن باشد. آیا فلک واقعاً حقیقت را می‌گفت؟ یا شاید هم بخش‌هایی از حقیقت؟ علیرغم آن که فیلم یکی از غیرقابل‌باورترین روایت‌های تاریخ سینما را داشته است، حالتی وجود دارد که می‌توان انتظار داشت در آن گاتهام واقعاً به آشوب کشیده شده باشد.
حتی اگر آشنایی فلک با سوفی و شنیدن داستان‌های مادرش در مورد آن که آرتور پسر حرامزاده توماس وین است به‌طور کامل دقیق نباشند، جنایت جوکر در آرکهام پس از دستگیر شدن و فرستادن او به ارزیابی روانی، می‌تواند پایان داستان باشد. تصور کنید که فلش بک های فیلم به ماجرای قتل والدین بروس وین، فقط چند روز قبل از این ارزیابی روانی صورت گرفته باشد. این موضوع می‌تواند چاق شدن فلک را توضیح دهد و جهش بزرگ به آینده بتمن و جوکر را ایجاد کرده باشد.

حتی اگر بخش‌هایی از فیلم، توسط ذهن درهم‌ریخته جوکر ساخته شده باشد، به‌راحتی می‌توان فرض کرد که قتل پنی فلک و مورای فرانکلین واقعاً رخ داده است؛ اگر این‌طور باشد، آرتور درواقع مشکلات روانی و تمایل خود برای خشونت را نشان داده است. قتل یک روان‌پزشک ناشی در مقایسه با برخی از جرائم قبلی وی (و این حس که او عملی بیش از ورود پنهانی به آپارتمان سوفی انجام داده است)، بی‌مزه به نظر می‌رسد.
اگرچه فیلیپس قبلاً اعلام کرده است که ایده بازگشتن آرتور فلک بسیار غیرمحتمل است، اما بحث‌های زیادی درباره اتفاقات آینده شکل گرفته است. آیا زوج فیلیپس و فینیکس برای فیلم «جوکر ۲» بازخواهند گشت تا نقاط پنهان داستان را آشکار کنند؟ تا زمانی که از این دو نفر پاسخ مشخصی برای این سوال دریافت نکنیم، همه‌چیز به تصورات ذهنی فلک وابسته خواهد بود.


منبع: Digital Spy

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
  1. ریحانه می‌نویسد

    👍👍👍

  2. ریحانه می‌نویسد

    خوب بود