مهمترین شخصیت سریال «نگهبانان» کیست؟

سریال «نگهبانان» شبکه HBO، یک اقتباس کامل از کتاب‌های مصور این مجموعه نیست، بلکه ادامه‌ای بر داستان است و وقایع آن در سال‌های پس از پایان داستان کتاب مصور می‌گذرد؛ اما باز هم شاهد حضور چهره‌های آشنا هستیم.

سریال «نگهبانان» شبکه HBO، یک اقتباس کامل از کتاب‌های مصور این مجموعه نیست، بلکه ادامه‌ای بر داستان است و وقایع آن در سال‌های پس از پایان داستان کتاب مصور می‌گذرد؛ اما باز هم شاهد حضور چهره‌های آشنا هستیم. چند تا از این شخصیت‌ها در قسمت اول نشان داده شدند، اما یکی از آن‌ها مرموزتر از بقیه است. پیرمرد عجیبی که جرمی آیرونز نقشش را بازی می‌کند کیست؟ دیمون لیندلوف و چند نفر دیگر از عوامل سریال درباره او گفته‌اند: «احتمالا همان کسی است که فکر می‌کنید.» با توجه به این جمله، به نظر شما مهمترین شخصیت سریال «نگهبانان» کیست؟

توجه داشته باشید که ادامه‌ این مقاله، جزییات قسمت اول سریال «نگهبانان» و کتاب‌های مصور آن را افشا می‌کند.

هر کسی که قصد داشته باشد سریال نگهبانان را به‌صورت هفتگی ببیند، به‌احتمال‌زیاد باید با شخصیت آزیمندیس آشنا باشد. عوامل سازنده سریال «نگهبانان» شبکه HBO تمام تلاش خود را کرده‌اند تا در رابطه با افشای جزییات این سریال محتاطانه عمل کنند. جرمی آیرونز که در قسمت اول به‌عنوان یک اشرافی منزوی با خدمتکاران بسیار وفادار نشان داده می‌شود، درواقع در نقش آزیمندیس بازی می‌کند که باهوش‌ترین انسان دنیاست.

با این اوصاف، او مهمترین شخصیت سریال «نگهبانان است که داستان تمام اتفاقات زیر سر او خواهد بود. اگر بخواهیم برای مجموعه‌ «نگهبانان» یک شخصیت خبیث در نظر بگیریم، می‌توان گفت که آزیمندیس، اصلی‌ترین شخصیت خبیث داستان خواهد بود. حتی اگر بدانید آزیمندیس کیست، شاید فراموش کرده باشید که نقشه و هدف او در «نگهبانان» چه بود، چگونه آن را اجرا کرد و چطور بدون این که تقاص کارهای خود را پس بدهد قسر در رفت و تا کهنسالی زندگی خوبی را سپری نمود.
خوب است که در ابتدا، چند واقعیت را درباره مهمترین شخصیت سریال «نگهبانان» بدانید:

سیاست‌های جنگ سرد

ابرقهرمانان، دنیای «نگهبانان» را به‌شدت دستخوش تغییر کردند. این کار آن‌ها هم مزایایی داشت و هم معایبی: از یک طرف، کمدین توانست وودوارد و برنستین را پیش از این که رسوایی واترگیت را افشا کنند، ترور کند و ریچارد نیکسون هم محدودیت دوران ریاست جمهوری را لغو کرد و توانست تا اواخر دهه ۸۰ میلادی، رییس‌جمهور آمریکا بماند. ار طرف دیگر، به لطف اختراع آزیمندیس در مورد ایستگاه‌های شارژ موثر و ارزان، در سال ۱۹۸۵ همه در حال رانندگی با خودروهای برقی بودند.

اما نکته اصلی این است که دکتر منهتن، به‌عنوان ابرقهرمانی که با دولت آمریکا کار می‌کند، باعث شد که این کشور در جنگ سرد دست بالا را داشته باشد، اما با وجود این، تنش بین آمریکا و روسیه به قوت خود باقی ماند.
آدرین وایت، نخبه‌ای که با جرم و جنایت می‌جنگید و به‌عنوان آزیمندیس شناخته می‌شد، باور داشت که حتی وجود دکتر منهتن هم نمی‌تواند جنگ سرد را ختم کند. او به این باور رسیده بود که درهرصورت، پیشروی زمین به سمت نابودی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود و روسیه یا آمریکا باعث ایجاد یک آخرالزمان هسته‌ای می‌شوند و یا تولید روزافزون اسلحه‌ی هسته‌ای درنهایت منجر به یک فاجعه عظیم زیست‌محیطی می‌شود که به همان اندازه مخرب است. جالب است بدانید که شماره اول کتاب مصور «نگهبانان» یک ماه بعد از فاجعه چرنوبیل منتشر شد.

بنابراین او تصمیم گرفت که دست‌به‌کار شود: «من که قادر نبودم دنیا را با فتوحاتی (به روش اسکندر مقدونی) متحد کنم، آن را فریب می‌دهم؛ به‌وسیله بزرگ‌ترین شوخی عملی تاریخ، دنیا را با ترس به‌سوی رستگاری هدایت می‌کنم.» او نقشه‌ای چندساله کشید تا تبدیل به ثروتمندترین انسان جهان شود و از آن ثروت برای قانع کردن دولت‌های دنیا استفاده کند و به آن‌ها بباوراند که سیاره زمین با تهدید حمله از طرف موجودات فرازمینی مواجه است.

داستان ماهی مرکب فضایی عظیم

نقشه استادانه آزیمندیس تمام «نگهبانان» را در برمی‌گیرد و مشخص می‌شود که بسیاری از رویدادهای این مجموعه، درواقع تلاش‌های او برای محافظت از نقشه اش بوده است. داستان با مرگ کمدین آغاز می‌شود. بعد از این که قهرمان نقابدار، به‌صورت کاملا اتفاقی به نقشه آزیمندیس پی می‌برد، آزیمندیس مجبور می‌شود او را بکشد. و زمانی که رورشاخ تحقیق درباره مرگ کمدین را آغاز می‌کند، وایت ترتیب ترور ساختگی خودش را می‌دهد تا به بقیه القاء کند که بی‌گناه است: به‌این‌ترتیب، رورشاخ را به قتل متهم می‌کند تا از شر او خلاص شود.

مور و گیبنز با ظرافت و زیبایی، باقی نقشه وایت را در مجموعه «نگهبانان» پیاده می‌کنند. در چندین شماره این کتاب مصور، به مفقود شدن چند هنرمند و یک سری دانشمند اشاره کوتاهی می‌شود. در بین این افراد، نام‌هایی مانند مکس شی خالق کتاب‌های مصور ترسناک، هیرا مانیش نقاش سورئالیست و لینت پیلی نوازنده پیشرو به چشم می‌خورد. همچنین قبر یک فرد دارای قدرت‌های ذهنی گشوده و سر او از بدنش جدا و گم می‌شود.

در اواخر داستان مشخص می‌شود که وایت به این افراد مفقودشده مبالغ زیادی پول پیشنهاد داده است تا زندگی قدیمی خود را رها کنند و به یک جزیره دورافتاده بروند؛ هیچ‌کدام از آن‌ها نمی‌دانستند که برای چه کسی کار می‌کنند، اما باور داشتند که در حال کمک به نوشتن، طراحی و تولید جلوه‌های ویژه برای یک فیلم علمی-تخیلی خیلی مخفیانه و پرهزینه هستند. همگی آن‌ها بعد از اتمام کارشان کشته شدند.

در همین حین، وایت اتهام‌های باورپذیری را به دکتر منهتن وارد کرد که باعث شد این ابر انسان منزوی کاملا با بشریت بیگانه شود و ناگهان زمین را ترک کند. این تضعیف ناگهانی و بارز نیروی نظامی آمریکا، باعث شد تهدید هسته‌ای آمریکا و روسیه بیش‌تر احساس شود.
در طول داستان «نگهبانان»، روسیه به افغانستان و سپس پاکستان حمله می‌کند؛ پس از این حمله‌ها، تانک‌های خود را در مرزهایش با اروپای غربی می‌چیند. صحنه‌هایی از اتاق جنگ نیکسون به ما نشان می‌دهد که دولت او حاضر است از حمله هسته‌ای استفاده کند تا مانع پیشروی روسیه در غرب شود؛ حتی با وجود این که احتمال دارد تعداد کافی از ماشین‌های جنگی روسیه برای نابود کردن باقی اروپا و کل ساحل شرقی آمریکا باقی بماند.

در بین تمام این اتفاقات، «انستیتوی مطالعات فرا فضا-مکانی» که دفتر اصلی آن در نیویورک است و بودجه‌‌اش به‌صورت مخفیانه توسط وایت تامین می‌شود، اعلام می‌کند که در تحقیقات خود، به گشودن ابعاد جدید نزدیک شده است و به‌زودی می‌توانند منابع انرژی فرا بعدی را کشف کند. مدت کوتاهی پیش از نیمه‌شب دوم نوامبر ۱۹۸۵، وایت آخرین مرحله از نقشه‌ استادانه‌ خود را به اجرا می‌گذارد: او یک ماهی مرکب بزرگ را به محل «انستیتوی مطالعات فرا فضا-مکانی» تله‌پورت می‌کند.

او در انتهای داستان می‌گوید: «من یک هیولا خلق کردم؛ مغز آن را از مغز یک انسان با قدرت‌های ذهنی ساختم و سپس به نیویورک فرستادمش و نصف جمعیت شهر را کشتم.» او توضیح می‌دهد که کلید ماجرا، سر دزدیده شده‌ فرد دارای قدرت ذهنی بود که دانشمندان او از آن یک بدل ساخته و آن بدل را به اندامی بسیار قوی‌تر تبدیل کرده بودند.

او به نایت آول و رورشاخ در شماره ۱۲ «نگهبانان» گفت: «مغز، یک تشدیدکننده قدرت‌های ذهنی بود. این مغز، یک سیگنال را تقویت و آن را پخش می‌کند که منجر به مرگ افراد زیادی می‌شود. ما اطلاعات زیادی را به آن سیگنال وارد کردیم؛ اطلاعاتی ترسناک. توصیفات مکس شی از یک جهان بیگانه، تصاویر هیرا مانیش و آواهای لینت پیلی. جدا از افرادی که فورا توسط شوک کشته شدند، افراد زیادی به خاطر هجوم ناگهانی این حس عجیب‌وغریب دیوانه می‌شوند و افراد حساس در سرتاسر جهان، تا چند سال خواب‌های بدی خواهند دید. هیچ‌کس شک نخواهد کرد که زمین با یک نیروی مرگبار بیگانه مواجه شده است که باید با آن مقابله کنند و بنابراین تمام خصومت‌ها کنار گذاشته می‌شود.»

مشکل این است که این کار جواب داد: یک ساعت بعد از ظاهر شدن ماهی مرکب و پخش شدن شوک روانی آن، روسیه و آمریکا اعلام آتش‌بس کردند و درخواست کردند که اجلاسی فوری در ژنو برگزار شود. روسیه حتی نیروهای خود را از افغانستان خارج کرد. تمام قهرمانان نقابداری که نتوانسته بودند جلوی وایت را بگیرند وحشت‌زده شده‌اند، اما موافقت می‌کنند که این راز را پیش خود نگه دارند؛ چراکه فاش کردن آن باعث می‌شود دنیا درگیر جنگی وحشتناک‌تر شود. فقط رورشاخ عینیت‌گرا با این موضوع مخالف است که درنتیجه دکتر منهتن او را تجزیه و متلاشی می‌کند.

چند ماه بعد از آن حادثه، صلح بر سرتاسر زمین حکمفرما شده است؛ صلح و البته ترس از بُعد ایکس. ظاهرا آدرین وایت، مهمترین شخصیت سریال «نگهبانان» شبکه‌ HBO، تا کهنسالی عمر می‌کند و نقشه او بدون هیچ مشکلی اجرا می‌شود. آیا سریال «نگهبانان» به این طرح داستانی پایبند می‌ماند؟ باید منتظر بمانیم و ببینیم.


منبع: Polygon

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم