نقد و بررسی فیلم «دانتون ابی»

فیلم، بر اساس سریال درام تلویزیونی شبکه ITV با همین نام و به نویسندگی جولین فلوز ساخته شده است.

لرد گرانتهام (با بازی هیو بونه‌ویل) نامه‌ای دریافت می‌کند که خبر بازدید پادشاه و ملکه از دانتون ابی را به اطلاع می‌رساند؛ در همین راستا، خانواده در حین تلاش برای آماده‌سازی عمارت برای این بازدید سلطنتی وارد بحران می‌شود. در بررسی فیلم«دانتون ابی» با فیلیمو شات همراه باشید.


فیلم، بر اساس سریال درام تلویزیونی شبکه ITV با همین نام و به نویسندگی جولین فلوز ساخته شده است. موضوع سریال، زندگی روزمره و روابط خاندان اشرافی و خدمتکاران آنها در یک عمارت بزرگ است. اگر یکی از هواداران این سریال باشید، بی‌شک فیلم سینمایی آن نیز برای شما لذت‌بخش خواهد بود.

تمامی شخصیت‌های محبوب شما در این فیلم حضور دارند؛ مگی اسمیت در نقش کنتس داوگر هنوز هم ما را با بازی جذابش حیرت‌زده می‌کند. شخصیت‌ها، بسیار مغرورانه رفتار می‌کنند و گاهی حس می‌کنیم شخص پادشاه جرج از آنها تجلیل کرده است. اما اگر از قبل با این عمارت و ساکنان آن آشنا نشده‌اید، این سفر کوتاه شاید نتواند شما را به خوبی وارد این داستان قدیمی و خاطره‌انگیز کند.

طرح کلی داستان فیلم «دانتون ابی»، در مورد این است که نقره‌ها قبل از بازدید سلطنتی از این عمارت باشکوه چگونه باید برق بزنند. رشته‌های داستانی عمیق‌تر، مربوط به این هستند که چه کسی باید برای پادشاه و ملکه شام سرو کند؟ کارکنان عمارت یا خدمتکاران شخصی پادشاه؟ همچنین آیا پاهای لوسی اسمیت (با نقش‌آفرینی تاپنس میدلتون)، خدمتکار بانو باگشاو (با بازی ایملدا استنتون)، برای چکمه‌هایش بیش‌ازحد بزرگ شده است؟


ساخت فیلم پسران بد برای زندگی به‌پایان رسید


چیزی که شاید بخش طنز فیلم را شکل داده باشد، نقاط اوج هرج‌ومرج در میانه داستان است که خیلی زود فروکش می‌کند و دیگر به آن اشاره‌ای نمی‌شود. اما نقطه اوج اصلی فیلم «دانتون ابی»، کمی بعدتر رخ می‌دهد؛ جایی که قواعد سرو شام، به طرز عجیبی رعایت نمی‌شود. البته این اتفاق یک حادثه بزرگ محسوب می‌شود، زیرا درک این کاراکترها مستلزم آن است که بیننده حداقل برای یک‌لحظه در جهان‌بینی شدیداً طبقه‌بندی‌شده آنها شریک شود.

هنگامی‌که عمارت آماده پذیرایی از پادشاه و ملکه می‌شود، داستان به طرزی تملق‌آمیز از جمهوری‌خواهی حمایت می‌کند اما باطن فیلم، با این موضوع به‌شدت مخالف است. این مخالفت، در رفتارهای شخصیت‌ها موج می‌زند و شاهد آن هستیم که خاندان اشرافی و خدمتکاران به طبقه اجتماعی و اولویت‌بندی اهمیتی جدی می‌دهند. «دانتون ابی»، انگلستان را از دریچه نگاه آمریکایی‌ها نشان می‌دهد: یک دیدگاه ناخوشایند منسوخ‌شده. بنابراین منصفانه نیست که شخصیت‌ها یا بازیگران بااستعداد فیلم را مورد سرزنش قرار دهیم. همه آن‌ها در «دانتون ابی»، نهایت تلاش خود را می‌کنند. حتی هنگامی‌که داستان، آن‌ها را در موقعیت افرادی کم‌اهمیت در مقایسه با میهمانان قرار می‌دهد، جذابیت شخصیت‌ها دوچندان می‌شود.

درامی آرام و بدون چالش برای افرادی که به سریال «دانتون ابی» علاقه‌مند هستند. فیلم «دانتون ابی» تصویری امیدوارکننده و خاطره‌انگیز از انگلستان ارائه می‌کند، که قطعاً هیچ‌گاه منزه و مقدس نبوده است.


منبع: Empire Online

این‌ها را هم بخوانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم