داستان خداحافظی مرد عنکبوتی با دنیای سینمایی مارول

خداحافظی مرد عنکبوتی با دنیای سینمایی مارول بسیار مهم است.

خبرگزاری BuzzFeed تایید کرد که استودیو مارول در اقدام و تغییر و تحولی شوکه کننده، قسمتی از حق بهره‌برداری از مجموعه فیلم‌های «مرد عنکبوتی» را به کمپانی سونی پیکچرز انتقال داده است. این تصمیم، به‌طور تاثیرگذاری نسخه پیتر پارکر با بازی تام هالند را از دنیای سینمایی مارول خارج می‌کند؛ خداحافظی مرد عنکبوتی با دنیای سینمایی مارول بسیار مهم است؛‌ چراکه اسپایدرمن، یکی از نمادین‌ترین ابرقهرمان‌های مارول است و فیلم‌های او، از پرطرفدارترین مجموعه فیلم‌های ابرقهرمانی همه دوران محسوب می‌شوند.

خبر خداحافظی مرد عنکبوتی ، برای اولین بار توسط خبرگزاری Deadline منتشر شد. در گزارش این خبرگزاری علت این مسئله، مسائل مالی ذکر شده است؛ همان‌طور که اغلب موارد به همین دلیل اتفاق می‌افتند. کمپانی سونی پیکچرز، حق مالکیت فیلم «مرد عنکبوتی» را برای دهه‌ها داشته و موفقیت‌های بزرگی را با شخصیت مرد عنکبوتی به کارگردانی سم ریمی و بازی توبی مگوایر در سال ۲۰۰۰ به‌دست آورده است: سه فیلم متوالی آنها، فروشی معادل ۲.۵ میلیارد دلار در سراسر جهان داشت. بعدازآن، کمپانی سونی پیکچرز برای بازسازی داستان‌های مرد عنکبوتی اقدام کرد و از مارک وب به‌عنوان کارگردان و اندرو گارفیلد برای ایفای نقش مرد عنکبوتی استفاده نمود. این پروژه در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ انجام شد و از آن به‌عنوان یک اثر صرفاً تجاری ناامیدکننده یاد می‌شود.

در سال ۲۰۱۵، سونی برای به اشتراک گذاشتن حق مالکیت شخصیت مرد عنکبوتی با استودیو مارول (متعلق به شرکت دیزنی) وارد توافق بی‌سابقه‌ای شد. دیزنی به این نتیجه رسیده بود که از نسخه مرد عنکبوتی با بازی تام هالند که در فیلم‌های «کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی» محصول سال ۲۰۱۶، «انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت» محصول سال ۲۰۱۸ و «انتقام جویان: پایان بازی» محصول سال ۲۰۱۹ حضور داشت، برای ساخت فیلمی جدید استفاده کند؛ در عوض، کوین فیگ (مدیر و رئیس استودیوی مارول) برای تولید دو فیلم مرد عنکبوتی متعلق به کمپانی سونی پیکچرز، با آن‌ها همکاری کند: یکی «مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه» محصول سال ۲۰۱۷ و دیگری، «مرد عنکبوتی: دور از خانه» محصول سال ۲۰۱۹. این دو فیلم، با دنیای سینمایی مارول ادغام شدند و طرفداران بسیاری پیدا کردند.

طبق گزارش خبرگزاری Deadline، بنابراین دیزنی صریحاً به سونی اعلام کرد که ادامه همکاری دو کمپانی، درباره شخصیت و مجموعه فیلم‌های «مرد عنکبوتی» مشروط بر توافقی جدید خواهد بود. توافقی که طبق آن، سرمایه‌گذاری مشترک این دو مجموعه بر پروژه به‌صورت ۵۰-۵۰ باشد و سود حاصل هم به‌صورت مساوی تقسیم شود. کمپانی سونی با این موضوع مخالفت کرد و واکنش شرکت دیزنی هم با خارج کردن کوین فیگ و استودیو مارول از پروژه ساخت فیلم‌های آینده مرد عنکبوتی همراه بود. خداحافظی مرد عنکبوتی از جهان سینمایی مارول، این‌گونه رقم خورد.

در خبری که اخیرا منتشر شد، سونی اعلام کرد که از تصمیم دیزنی مبنی بر اخراج شخصیت اسپایدرمن از دنیای سینمایی مارول ناامید شده است و این موضوع را اضافه کرد که نتیجه بحث درباره ادامه نقش کوین فیگ به‌عنوان تولیدکننده یک مجموعه فیلم، واضح و روشن است.

اکانت رسمی استودیو سونی پیکچرز در توییتر اعلام کرد: «از تصمیمی که کمپانی دیزنی گرفته است مبنی بر اینکه ما دیگر کوین فیگ را به‌عنوان سازنده فیلم لایو اکشن مرد عنکبوتی نداشته باشیم، ناامید و مایوس شده‌ایم ولی به آن احترام می‌گذاریم. امیدواریم که این تصمیم در آینده تغییر کند، اما این موضوع را هم می‌دانیم که مسئولیت‌های بسیار جدیدی که دیزنی به کوین فیگ داده است، به او زمان کافی برای تمرکز بر شخصیت مرد عنکبوتی نخواهد داد. کوین فیگ فوق‌العاده است و ما به خاطر کمک و راهنمایی‌های او و مسیری که پیش رویمان قرار داده است سپاسگزاریم و این مسیر را ادامه خواهیم داد.»

طرفداران، به طرز قابل‌درکی شوکه و غافلگیر شده‌اند؛ البته کورسوی امیدی درباره تغییر سرنوشت مرد عنکبوتی در دنیای سینمایی مارول هنوز وجود دارد. خبرگزاری BuzzFeed تأیید کرده است که مذاکرات بین دیزنی و سونی درباره سرنوشت این شخصیت همچنان ادامه دارد؛ ازجمله اینکه فیلم‌های «مرد عنکبوتی» سونی چقدر می‌توانند بخشی از دنیای سینمایی مارول باقی بمانند.

این خبر خوب، امکان حضور و مشارکت تام هالند را در برنامه‌های شرکت سونی پیکچرز، برای بهره‌برداری از شخصیت‌های دیگر دنیای کمیک مانند مجموعه فیلم‌های «ونوم» با بازی تام هاردی و همچنین پروژه انیمیشن برنده جایزه اسکار «مرد عنکبوتی: در دنیایی عنکبوتی» فراهم می‌کند. اما با حضور نداشتن تام هالند در فیلم‌های آینده استودیو مارول کمپانی دیزنی، مشخص نیست که تکرار این شخصیت، در درازمدت تا چه اندازه برای مخاطبان جذاب و دل‌چسب خواهد بود.


منبع: BuzzFeed

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم