بررسی فیلم Inna De Yard

فیلم Inna De Yard به حقیقتی که اولین بار از طریق آهنگ‌های این هنرمندان به شکلی غافلگیرکننده و تأثیرگذار نمایان شدند، می‌پردازد.

فیلم‌ساز بریتانیایی، پیتر وبر، در فیلم Inna De Yard گروهی از نوازندگان رگی پیشگام را دنبال می‌کند که روی تپه‌ کینگستون جمع می‌شوند تا یک برنامه‌ ضبط در فضای آزاد به نام Inna De Yard را اجرا کنند و هر کدام از آن‌ها انعکاسی از تاریخچه‌ شخصی خود و مشکلات متعددی که روی موسیقی آن‌ها اثر گذاشته است، هستند.

بعضی از کشورها الماس دارند، بعضی از کشورها مروارید دارند، بعضی از کشورها نفت دارند… و جامائیکا هم رگی را دارد.

گرچه تاریخدانان محلی و طرفداران رگی که این حرف را می‌زنند آن را آشکارا بیان نمی‌کنند، اما تشبیه ژانر موسیقی نواخته شده در جامائیکا با منابع طبیعی باارزش مختلفی که توسط قدرت‌های جهانی از کشورهای جهان سومی استخراج می‌شوند واقعا باعث جلب توجه می‌شود. مهم‌ترین و اثرگذارترین لحظات مستند رهای پیتر وبر، فیلم Inna De Yard ، از این احساس دزدی، داستان مشکلات رنگین پوستان و غارت شدنشان به‌خاطر سود نشات می‌گیرند.


چرا باید مستند معضل اجتماعی (Social Dilemma) را تماشا کنیم؟


وبر گروهی از هنرمندان رگی جامائیکایی را دنبال می‌کند که در کینگستون و حوالی آن محبوبیت زیادی دارند و در مجموعه‌ای از جلسات ضبط در فضای آزاد (که نام فیلم هم از آن برداشته شده است) شرکت می‌کنند. کن بوث، کیدوس آی، سدریک مایتون، وینستون مک‌آنوف، جودی مووات و چند نفر دیگر با هرمندان جوان دور هم جمع می‌شوند. حتی یک نفر این تجمع را به به عنوان «ریشه‌ها و شاخه‌ها» توصیف کرده است. طی این نشست‌ها، نوازندگان به دنبال صدایی طبیعی‌تر هستند و شاید حتی به دنبال بازگشت به وضعیت خام احساساتی هستند که اولین بار به آن‌ها الهام بخشید.

فیلم Inna De Yard

کارگردان این مستند که بیش‌تر به‌خاطر فیلم «دختری با گوشواره مروارید» با هنرنمایی اسکارلت جوهانسون شناخته می‌شود، در ظاهر خیلی با این موضوع مطابقت ندارد. بعضی از کارهایی که در اوایل این مستند انجام می‌شود تقریبا این موضوع را تایید می‌کند، مانند صحنه‌های فیلم برداری شده از بالا به وسیله‌ پهبادها که با موضوع زمینی این فیلم مطابقت ندارد. اما فیلم خیلی زود وارد فضایی طبیعی‌تر می‌شود که احساس رهایی و نامحدود بودن دارد، اما در عین حال یک ریتم دقیق غافلگیرکننده هم دارد، در حالی که وبر ساختار فیلم را با برش‌هایی بین داستان پس‌زمینه‌ هر هنرمند، تصاویر یک نشست ضبط و یک اجرای زنده‌ آهنگ در پاریس ایجاد می‌کند.

وبر در طول فیلم خلاصه‌ای سریع از منشا رگی به ما می‌دهد و خطی را از اسکا تا راک‌استدی و رگی دنبال می‌کند. این عنصر خیلی واضح نیست، چرا که در اینجا تمرکز بیش‌تر روی افراد است. فیلم Inna De Yard بیش‌تر به کاوش درمورد این که روح رگی برای هر کدام از این هنرمندان چیست، علاقه دارد. به عنوان مثال، این مستند نمایانگر رنج مداوم تاریخ جامائیکا از برده‌داری است که برای دیگران ممکن است تقلا با فقر و خشونت باشد. بعضی از خوانندگان حتی تبدیل شدن به ستارگان جهانی از طریق استودیوهای موسیقی آمریکایی را تجربه کردند، اما خیلی زود از مسیر خود خارج شدند و بعضی از آن‌ها دیپورت شدند و به اتهامات پست از خانواده‌ خود جدا شدند. قدرت فیلم در همین جا نهفته است، این مستند خیلی درمورد تاریخچه‌ خود موسیقی نیست بلکه تاریخچه‌ شخصی این هنرمندان و پیوند آن‌ها با این سرزمین و مشکلاتشان است. مستند Inna De Yard ، به حقیقتی که اولین بار از طریق آهنگ‌های این هنرمندان به شکلی غافلگیرکننده و تاثیرگذار نمایان شدند، می‌پردازد. اگر «روح جامائیکا» مفهومی مهم باشد، فیلم Inna De Yard به توصیف و برداشت دقیقی از آن خیلی نزدیک می‌شود.

 Inna De Yard

فیلم Inna De Yard با وجود این که در تمام بخش‌ها قاطع نیست، سرشار از روح است و به خوبی به کاوش قلب‌های پشت موسیقی‌ای که وبر به وضوح عاشق آن است می‌پردازد. عشق وبر به این موسیقی، احساسی است که با موضوع جذاب خود به خوبی آمیخته شده است.


منبع: Empire

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم