ملودرامی اشک‌انگیز از صنعت پررونق کشور ترکیه

درباره فیلم در جایی امن چه می‌دانید؟

عیدنوروز با فیلیمو

شبکه نت‍فلیکس در ترکیه یکی از شبکه‌های جریان‌ساز است که تولیداتش از جنبه درون‌مایه و داستان‌گویی متمایز از سریال‌های شبکه‌های تلویزیونی ترکیه است و فرصت‌های تازه‌ای را برای گروه‌های تولید، فیلمنامه‌نویسان، بازیگران و فیلمسازان محلی فراهم می‌کند. بنابراین نتفلیکس با تولید سریال‌های اپیزودیک با زمان کم و موضوعات متنوع مسیر را برای مولفان جدید هموار کرد. شبکه نتفلیکس در ترکیه زبان سینمایی و روایت‌های متفاوت‌تری را نسبت به شبکه‌های تلویزیون ترکیه ارائه می‌دهد. یکی از جدیدترین محصولات نت‌فلیکس فیلم «در جایی امن» است. در این مطلب نگاهی به این فیلم انداختیم.

خلاصه داستان در جایی امن

فیلم ترکی در جایی امن In Good Hands را می‌شود اینطور تعریف کرد؛ ملیسا (آصلی انور) مادری مجرد و پیشخدمت است که زندگی یکنواخت و در عین حال شادی را با پسرش، جان، دارد. اما ملیسا بیمار است و تنها پنج ماه فرصت زنده ماندن دارد. از یک طرف، از عمر او تنها چند ماه باقی مانده و رابطه بسیار صمیمی با پسر کوچکش جان دارد. از سوی دیگر نگران است که پس از مرگش جان تنها بماند. ملیسا با فیرات آشنا می‌شود. اگرچه برخورد اول ملیسا و فیرات خوب پیش نمی‌رود، اما به زودی هر دو عاشق شخصیت متضاد یکدیگر می‌شوند. تا اینکه معلوم شد که پدر جان زنده است.

 

عوامل و بازیگران فیلم در جایی امن

  • کارگردان: کچه
  • نویسنده: هاکان بونومو
  • بازیگران: آصلی انور، کان اورگانجی اوغلو، مرت ایج اَک، ازگی سنلر، بیرس ایرم ایلاجان، سرتاچ گودر، دفنه آیشه اوزپیرینچ و گیزم اوزمن

کچه، کارگردان در جایی امن، متولد بیست و پنجم سپتامبر ۱۹۷۳ در استانبول ترکیه است. او برای ساخت فیلم‌هایی مانند «مسلم» (۲۰۱۸)، «رمانتیک کمدی» (۲۰۱۰) و سریال «تیم سایه» (۲۰۲۱) شهرت دارد.

هاکان بونومو نویسنده فیلمنامه در جایی امن با نوشتن سریال «ماراشلی» محصول ۲۰۲۱ شهرت بدست آورد. تازه‌ترین کار بونومو نوشتن سریال «خانواده/Aile» است که کیوانچ تاتلیتوغ بازیگر اصلی سریال است.

آصلی انور بازیگر نقش ملیسا: آصلی انور بازیگری با تبار قبرسی است. او متولد ۱۹۸۴ در لندن، انگلستان از پدری با تبار قبرسی ترک است و تا ۱۲ سالگی در کشور انگلستان زندگی کرد. او بازیگری را در کشور ترکیه و با تئاتر آغاز کرد. سپس در دانشگاه هالیچ در رشته تئاتر درس خواند. کمی بعد در سریال تلویزیونی «علم زندگی  Hayat Bilgisi» (۲۰۰۳) ایفای نقش کرد و سپس در سریال «باد صنوبر  Kavak Yelleri» یکی از نقش‌های اصلی را برعهده گرفت. «باد صنوبر» بازسازی سریال آمریکایی «داوسونز کریک» بود. آصلی انور در فیلم «آماده‌ایم؟ Tamam miyiz?» (۲۰۱۳)، «برادرم» (۲۰۱۶) ایفای نقش کرد.

کان اورگانجی‌اوغلو، بازیگر نقش «فیرات» متولد سال ۱۹۸۱ در شهر ازمیر، ترکیه است. پدرش ترک و مادرش از تبار آلبانیایی و عرب است. کان از سال۲۰۰۲ بازیگری را در سینما و تلویزیون ترکیه آغاز کرد. او در نمایش «آرا» به کارگردانی ستین ساریکارتال در سال ۲۰۲۱ روی صحنه رفت. کان اورگانجی‌اوغلو در شهر نیویورک در استودیوی بازیگری استلا آدلر آموزش دید و دارای مدرک لیسانس از دانشگاه کادیر هاس، شهر استانبول در رشته سینما است. کان اورگانجی اوغلو در سریال آمریکایی «جک رایان» (۲۰۱۸) نقش آفرینی داشت و از سریال‌های ترکیه و محبوبی که حضور داشته می‌توان نام برد از «عشق سیاه Kara Sevda» (۲۰۱۵-۲۰۱۷)، «عشق ۱۰۱» (۲۰۲۰)، «قضاوت  Yargı» (۲۰۲۱)

مرت ایج آک، بازیگر کودک نقش جان با فیلم در جایی امن مورد توجه قرار گرفت او متولد شهر استانبول است. مرت اصالتا اهل شهر ادرنه است. نخستین تجربه بازیگری او فیلم «در جایی امن» است.

ازگی سنلر، بازیگر نقش فاتوش، ازگی بازیگر متولد شهر آنکارا در سال ۱۹۹۳ است که با بازی در سریال «از نفس افتاده» (۲۰۱۸) محبوبیت پیدا کرد. او در دیگر مجموعه‌های تلویزیونی مانند «تیم سایه» (۲۰۲۱)، «داستان بودروم / Bodrum Masali» (۲۰۱۶-۲۰۱۷) ایفای نقش کرده است.

فیلم در جایی امن

نقد و بررسی های درباره فیلم

مووی‌نیشن

راجر مور | داستان عاشقانه ملیسا و فیرات با خشم و بی‌اعتنایی شروع می‌شود، اما ملیسا راه‌هایی برای خلع سلاح و غافلگیری فیرات پیدا می‌کند. جان کمی وحشتناک رفتار می‌کند و قصد ندارد مادرش را با کسی شریک شود.

همه ما آگاهی داریم که پایان داستان چیست، اگرچه دقیقاً چرایی و زمانش را نمی‌دانیم. کارگردان کچه راه‌های نوآورانه‌ای برای ورود به افکار ملیسا پیدا می‌کند، سکانس‌های کابوس‌ای که شامل هنر مورد علاقه ملیسا-نقاشی- می‌شود (او پشت پازل‌های مونتاژ شده نقاشی می‌کشد). فیلمنامه توسط هاکان بونومو دارای رویکرد سانتی‌مانتال و چند پیچش داستانی از نوع سریال‌های احساسی (Soap opera) است. انور در نقش ملیسا اجازه می‌دهد ویژگی‌های از زندگی کوتاه ملیسا را ببینیم، و اورگانجی اوغلو یک مرد جذاب ایده‌آل محکم را می‌سازد تا بتوان فانتزی برآورده کردن آرزوی زنانه ملیسا را به او محول کنیم.

طراحی تولید در جایی امن بهتر از برخی از تولیدات شعبه نتفلیکس ترکیه است. استانبولی که فیلم نشان می‌دهد احساس می‌کنید در آن زندگی می‌کنید، اگرچه کمی مرتب‌تر از مستندهای ساخته شده درباره این شهر است. پول، کافه‌ها و زنان و کاماروی فیرات با هم ترکیب می‌شوند تا تحت مراقبت خوب شبیه یک فیلم ارژینال مادام العمر به زبان ترکی باشد. تی-واین (گیزم اوزتورک): ملیسا و فیرات نسبتاً سریع عاشق یکدیگر می‌شوند، حتی جان که پسربچه کله شقی است با فیرات رابطه تقریباً پدر و پسری برقرار می‌کند.

صادقانه بگویم، سرعتی که ۳ شخصیت اصلی چنین ارتباط نزدیکی را ایجاد می‌کنند تا جایی تسریع شده که اغراق‌آمیز به نظر می‌رسد و شما را به فکر فرو می‌برد که چقدر این صمیمیت غیرواقعی است. بده-بستان بین ملیسا و پسرش احتمالاً بهترین بخش این فیلم است، زیرا عشق واقعی بین یک مادر و پسر را به تصویر می‌کشد.

فیلم در جایی امن

بقیه داستان چیزهایی است که انتظارش را داشتید، به استثنای تنها پیچش داستان که متأسفانه پیچیدگی چندانی خلق نمی‌کند و فیلم به همان اندازه پیش می‌رود. شخصیت‌ها کهن الگویی هستند، که فیلم هر کلیشه احساسی قابل تصور را با هم ترکیب می‌کند و به همین خاطر فیلم مملو از صحنه‌های بی‌هدف برای پر کردن زمان تعیین‌شده می‌شود. اگر تحت مراقبت خوب اقتباسی از داستان‌های سایت واتپد باشد، چندان جای تعجب نیست!

بی‌شک هدف فیلم برانگیختن احساسات است و واقعاً با دقت توسط کارگردان کچه و هاکان بونومو نویسنده فیلمنامه احساسات برانگیخته می‌شود. با این حال، ترکیب ضعیف جلوه‌های بصری، تدوین و تنظیم‌های موسیقی این نکته را ثابت می‌کند که برخی از ایده‌ها باید برای همیشه در حد فیلمنامه باقی بماند. از یک طرف، فیلم پیام زیبایی برای کسانی دارد که ممکن است با از دست دادن یک عزیز دست و پنجه نرم کنند. با این حال، حتی با تاکید بر سرنوشت نهایی قهرمان داستان و پسرش، فیلم تنها موفق می‌شود در آخرین صحنه مشترک مادر و پسر تأثیر بگذارد.

تماشای آنلاین فیلم در جایی امن در فیلیمو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم