جایی منفک از خیال و وهم انیمه‌ها

معرفی انیمه بر فراز تپه پاپی

From Up on Poppy Hill روی ماجرای دو دانشجوی دوست‌داشتنی و کاملا ساده تمرکز دارد

انیمه بر فراز تپه پاپی (۲۰۱۱) به کارگردانی گورو میازاکی و نویسندگی هایائو میازاکی تهیه شده است. ساتوشی تاکبه موسیقی این انیمه را آهنگسازی کرده و مراحل تولید این اثر در استودیو جیبلی طی شده است.

بهترین انیمه های ژاپنی سینما

خلاصه داستان انیمه بر فراز تپه پاپی

ماجرای انیمه بر فراز تپه پاپی از این قرار است که دخترکی نوجوان در بالای تپه پاپی با مادربزرگش در یک خانه مشرف به بندر زندگی می‌کند. او هر روز صبح زود بیدار می‌شود تا به یاد پدرش که در جنگ مفقود شد، پرچم‌های یادبود کشتی او که در طول جنگ کره غرق شد را به اهتزاز درآورد. پدرش زبان دریایی پرچم‌ها را به او آموخت و اکنون او آرزو می‌کند که این مهارت دوباره آنها را به هم پیوند دهد.

فضای انیمه در سال ۱۹۶۳ جریان دارد. جوان‌های یک محله نسبت به حفظ میراثی از گذشته در تلاش‌اند. این میراث خانه‌ای قدیمی و با شکوه است که می‌تواند نماد فرهنگ ژاپن باشد. جوان‌ها برای حفظ این میراث دست به پاکسازی و نو نوار کردن آن می‌زنند و مذاکراتی به عمل می‌آورند تا این سازه را حفظ کنند. در این میان عشقی شکل می‌گیرد که مراحل غیرقابل باوری را در مسیرش طی می‌کند. از آنجایی که داستان کم عمق و ماجرا کمتر هیجان‌انگیز است، باید به همین بسنده کنیم که قصه انیمه بر فراز تپه پاپی حول ماجرایی عاشقانه می‌چرخد که پایانی عجیب دارد.

 

درباره خالقان انیمه

گورو میازاکی (متولد ۱۹۶۷) کارگردان ژاپنی است. او پسر انیماتور و کارگردان انیمه، هایائو میازاکی، یکی از بنیانگذاران استودیو جیبلی، است. گورو که در مقایسه با پدرش تقریبا فردی بی‌میل به خلق انیمه به‌نظر می‌رسد، سه انیمه حکایت دریای زمین (۲۰۰۶) بر فراز تپه پاپی (۲۰۱۱) و ارویگ و جادوگر (۲۰۲۰) را کارگردانی کرده است.

او در ابتدا و پیش از ورود به کسب و کار تولید انیمه، سال‌ها به‌عنوان منظره‌ساز در تیم‌‌های انیماتوری کار می‌کرد. گورو و برادر کوچکترش کیزوکه همیشه از تماشای طرح‌های پدرشان شگفت‌زده می‌شدند اما گورو اغلب این احساس را داشت که هیچوقت نمی‌تواند اثری به کاملی آنچه پدرش خلق می‌کند، بسازد. پس از تماشای انیمه بر فراز تپه پاپی، من هم با گورو موافق شدم.

انیمه بر فراز تپه پاپی روی ماجرای دو دانشجوی دوست‌داشتنی و کاملا ساده تمرکز دارد که هیچ کار خارق‌العاده‌ای انجام نمی‌دهند و در یک عاشقانه افلاطونی غوطه‌ورند. آنچه در این انیمه مورد توجه قرار می‌گیرد شمایل سازه‌ای است که جوانان شهر در صدد مراقبت از آن هستند. سازه‌ای که به محض دیدنش، منظره‌های قلعه متحرک هاول و قصری که در شهر اشباح در ذهنش تداعی می‌شود.

نقد و بررسی انیمه بر فراز تپه پاپی

انیمه بر فراز تپه پاپی به طرز عجیبی وصله ناجور استودیو جیبلی است. این انیمه به هیچ طریقی نمی‌تواند در ردیف آثار قدیمی جیبلی قرار بگیرد. قبل از هر چیز می‌شود جای خالی عنصر خیال را در انیمه بر فراز تپه پاپی به وضوح دید. داستان خطی و عاری از هر ماجرای خیال انگیز یا موجودات جذاب و فراطبیعی است. هیچ کاراکتر تاثیرگذاری در این انیمه دیده نمی‌شود یا دیالوگی که برای همیشه در خانه اول ذهن مخاطب باقی بماند. در واقع شمایل این انیمه ما را یاد استودیو جیبلی می‌اندازد اما داستان آن آنقدر ناامید کننده است که نمی‌شود سطحی و بی‌رنگ بودن آن را نادیده گرفت. احتمالا موسیقی معمولی و داستان کم رمق در این انیمه پیش از هرچیز توی ذوق می‌زند.

شاید بشود بعضی نمادها را در انیمه برفراز تپه پاپی ارزشمند شمرد اما حتی این نمادها هم آنقدر قوی ظاهر نشده‌اند که چیزی را در دل مخاطب تکان بدهند. می‌شود از تماشای منظره‌های این انیمه لذت برد اما نمی‌شود از دیدن آن چیزی به خانه ذهن برد. همین عدم حضور عنصری برای توجه و ذخیره کردن در خانه ذهن مهم‌ترین مولفه‌ای است که انیمه گورو را تبدیل به اثری ناامید کننده در میان انیمه‌های استودیو جیبلی می‌کند.

در مجموع این انیمه با پیچش‌های داستانی، برخی تعلیق‌ها و تحولات نسبتا معمولی همراه است. چیزی که کم است، شخصیت‌های پیچیده و باروکی هستند که اغلب توسط میازاکی خلق می‌شوند، مانند شاهزاده‌ای که در انیمه شهر اشباح حمام را اداره می‌کند. در مقابل آنچه در انیمه برفراز تپه پاپی می‌بینیم دو شخصیت اصلی‌اش است با چهره‌های معمولی که صورت‌های گردی دارند و هیچ ویژگی بارزی در شمایلشان نیست.

تماشای آنلاین انیمه بر فراز تپه پاپی

 

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

1 دیدگاه
  1. Nooshin می‌نویسد

    با نظر و توضیحات شما شدیداً مخالفم ، به نظرم بر عکس خیلی هم خط داستان جذاب و تاثیر گذاری داشت و احساسات مخاطب رو به شدت درگیر می‌کنه ، انیمه خیلی قشنگ و جذابی بود به هرکسی که ندیده پیشنهاد میکنم حتماً ببینه ، البته نظرات و سلیقه ها متفاوته ممکنه این انیمه بعضی ها رو جذب نکرده باشه ولی اینجوری که شما هم گفتید نبود