شیوه اجرای رئالیتی شوی تازه فیلیمو سوال ایجاد کرده؟ اینجا را بخوانید

آموزش روش بازی ارتش سری

راهنمای گام به گام مسابقه ارتش سری +راهنمای ویدئویی بازی

ارتش سری بازی استدلال است. بازی منطق و استنتاج و نتیجه‌گیری است. در این بازی ۲ گروه مقابل یکدیگر قرار می‌گیرند. همانند بازی مافیا که یک گروه مافیا و یک گروه شهروندان داریم در ارتش سری هم یک گروه گشتاپو (آدم‌ بدها) و یک گروه پارتیزان‌ها (آدم خوب‌ها) را داریم که به جنگ یکدیگر می‌روند. دعوا بر سر پیدا کردن خلبان است و این یکی از مهم‌ترین نقاط عطف بازی ارتش سری است.

همه چیز درباره ارتش سری

چه افرادی در بازی ارتش سری حضور دارند؟

قبل از آموزش روش بازی ارتش سری، این موارد را بدانید خوب است؛

 • حداقل افراد لازم: ۱۰ نفر
 • تعداد گروه‌ها: ۳ گروه شامل؛ ۳ نفر گشتاپو / ۵ نفر پارتیزان (گروه نجات) / ۲ نفر مشتری کافه (بی‌طرف)
 • گرداننده: یک نفر + دستیار
 • تعداد نقش‌ها: ۵ نقش اصلی / ۵ نقش فرعی
 • حالت بازی: وضعیت عادی / وضعیت اضطراری

گرداننده بازی ارتش سری کارت‌های نقش‌های مختلف را میان بازیکن‌ها که ۱۰ نفر هستند تقسیم می‌کند. ۳ نفر پارتیزان هستند که یک نفر آن‌ها فرمانده گروه نجات است و کرتیس نام دارد. کرتیس می‌تواند در ابتدای بازی ۳ نقش سرهنگ کسلر و دکتر پاسکال و خلبان را ببیند اما نمی‌داند از میان آن ۳ نفر کسلر کدام یکی است. ۲ یار دیگر گروه نجات نیز در طول بازی سعی می‌کنند به پارتیزان‌ها کمک کنند. دکتر پاسکال و خلبان ۲ نقش مستقلی هستند که همراه گروه پارتیزان‌ها با گشتاپوها مبارزه می‌کنند.

در گروه گشتاپو ۳ نفر حضور دارند. سرهنگ کسلر که می‌تواند در طول بازی نقش خودش را در اتاق گفت‌وگو دروغ بگوید و حفاظ امن برای تیر خوردن دارد. دیگر گشتاپوهای بازی یک نفر با نام راینهارت بازی می‌کند و دیگری گشتاپو ساده است که به پنهان ماندن سرهنگ کسلر کمک می‌کنند. راینهارت قابلیت این را دارد که وقتی یکی از یارانش از بازی بیرون رفته است یکی از مشتری‌ها را حدس بزند و اگر حدسش درست باشد مشتری به گروه گشتاپوها می‌پیوندد. در شب معارفه سرهنگ کسلر نمی‌تواند یاران خود را ببیند اما دو گشتاپو دیگر می‌توانند همدیگر را شناسایی کنند.

۲ نفر دیگر بازی مشتری‌های بازی هستند که در زمان ۱۰ فرصت اتاق گفت‌وگو می‌توانند با خرید اسلحه در یکی از دو گروه عضو شوند و با شلیک روزانه یا شبانه یکی از افراد داخل هر دو گروه گشتاپوها و پارتیزان‌ها را از بازی بیرون کند. تمایل مشتری‌ها البته بیشتر همراهی با گروه پارتیزان‌ها است.

 

راهنمای تصویری ویدئویی بازی ارتش سری

 

بازی چگونه آغاز می‌شود؟

بعد از آنکه گرداننده کارت‌ها را بین بازیکنان تقسیم کرد یک دور همه شرکت‌کنندگان درباره فضای بازی صحبت می‌کنند و تارگت‌های خودشان را مبنی بر اینکه ممکن است چه کسانی گشتاپو باشند مطرح می‌کنند. سپس با اعلام گرداننده وارد شب معارفه می‌شوند و در آنجا گشتاپوها همدیگر را شناسایی می‌کنند. نکته جالب اینکه سرهنگ کسلر ۲ یار خودش یعنی گشتاپو ساده و راینهارت را نمی‌بیند ولی آن ۲ سرهنگ کسلر را می شناسند. همچنین در شب معارفه ۳ بازیکن اصلی یعنی خلبان، دکتر پاسکال و سرهنگ کسلر دستان خود را بالا می‌برند و همانطور که چشمانشان بسته است بازیکن نقش کرتیس چشمانش را باز کرده و آن‌ها را شناسایی می‌کند. وظیفه کرتیس در طول بازی این است که با توجه به اطلاعاتی که دارد از میان ۳ نفری که دستشان را بالا بردند بتواند سرهنگ کسلر که رئیس گشتاپوها است را شناسایی کند.

 

در اتاق گفت‌وگو چه می‌گذرد؟

برای آنکه معماهای بازی ارتش سری حل شود بازیکن‌ها حق دارند از فرصت گفت‌وگوی ۲ نفره استفاده کنند و به هر بازیکنی که شک دارند دعوت کنند تا به اتاق گفت‌وگوی مخفی رفته و از آن بازیکن نقشش را بپرسد. بازیکن مقابل باید راستگو باشد و نقشش را بگوید مگر در ۲ حالت. یا خلبان باشد یا سرهنگ کسلر. ضمن اینکه فردی که دعوت‌کننده است می‌تواند به دعوت شونده نقش‌اش را دروغ بگوید.

اگر بازیکن‌ها در اتاق گفت‌وگو به هم اعتماد کنند می‌توانند نقش‌شان را به یکدیگر بگویند تا با هم در یک گروه به مبارزه ادامه دهند. مثلا اگر کرتیس به یارش اعتماد کند نقشش را لو می‌دهد و از سربازان عادی گروه نجات می‌خواهد که با او همکاری کنند. این در صورتی است که این اعتماد میان آن‌ها شکل بگیرد وگرنه لو دادن نقش برایشان خیلی خطرناک می‌شود و بازیکن‌ها می‌توانند بگویند گشتاپو هستند یا پارتیزان.

در طول زمان گفت‌وگو گرداننده به روند حرف‌ها نظارت می‌کند و در این مدت دستیار گرداننده که کافه را نیز می‌گرداند مراقب رفتارهای دیگر بازیکن‌ها است.

بعد از آنکه گفت‌وگو تمام شد دو بازیکنی که به اتاق گفت‌وگوی خصوصی رفتند حق ندارند در طول روزی که بازی می‌کنند درباره نتایج گفت‌وگو حرفی بزنند و باید منتظر باشند تا شب شده و رای‌گیری انجام شود و در روز بعد محتوای گفت‌وگو را افشا کنند.

در هر دور گفت‌وگو تنها ۲ بار امکان رفتن به اتاق ‌گفت‌وگوی خصوصی وجود دارد. یعنی اگر این ۲ فرصت تمام شود بازیکن‌ها باید تا روز بعد صبر کنند تا درخواست گفت‌وگو را مطرح کنند. در دست هر بازیکن یک پلاک مخصوص اتاق گفت‌وگو هست که وقتی درخواست می‌کند آن را به گرداننده بازی می‌سپارد و گرداننده به ۲ نفری که باید در گفت‌وگو شرکت کنند اجازه حضور در اتاق را می‌دهد.

نقش های بازی ارتش سری

چه زمانی می‌توانند از اسلحه استفاده کنند؟

بازیکن‌ها در طول روز حق دارند اگر به کسی شک دارند شلیک کنند. شلیک با اجازه گرداننده و تایید او انجام می‌گیرد. اگر شلیک تایید شود همه بازیکن‌ها به حالت اضطرار می‌روند و بازیکنی که تیر خورده است می‌تواند وصیت کند.

اگر بازیکنی که تیر خورده است نقش دکتر پاسکال را درست حدس بزند در بازی می‌ماند و اگر درست حدس نزند باید اقبالش بلند باشد که دکتر پاسکال او را در بازی نگه‌ دارد و او را مداوا کند. سرهنگ کسلر و خلبان اگر در طول بازی تیر بخورند یک جلیقه نجات دارند و با اولین شلیک از بازی بیرون نمی‌روند.

 

اعلام وضعیت اضطرار به چه معناست؟

اگر در طول روز و در خلال گفت‌وگوها گروه گشتاپوها و پارتیزان‌ها به نتیجه‌ای برای شلیک نرسیدند گرداننده بازی اعلام وضعیت اضطراری می‌کند و بازیکن‌ها با زدن ماسک به شب می‌روند. در شب به صورت چشم بسته رای گیری می‌شود تا اگر بازیکنی جزو گروه گشتاپوها باشد از بازی بیرون برود. تعداد رای‌هایی که برای خروج یک بازیکن نیاز است نصف بعلاوه یک است. اگر این تعداد رای برای خروج یک بازیکن وجود نداشت ادامه گفت‌وگوها در روزهای بعد ادامه پیدا می‌کند.

اگر در طول شب ۲ نفر به یک اندازه رای بالا برای خروج بیاورند هیچ کدام به بیرون نمی‌روند و بازی با همان تعداد در روز بعد ادامه پیدا می‌کند.

 

تکلیف استعلام‌های مسابقه ارتش سری چه می‌شود؟

بعد از آنکه ۲ بازیکن از بازی بیرون بروند ( یا با شلیک مستقیم یا با رای گیری) گرداننده می‌تواند استعلام بازیکن‌های بیرون رفته را اعلام کند. هم گروهی که بازیکن به آن تعلق دارد گفته می‌شود و هم تعداد اسلحه‌هایی که در بازی مانده و بازیکن‌ها می‌توانند از آن برای شلیک استفاده کنند. گرداننده همچنین می‌تواند در استعلام تعداد گفت‌وگوهای باقیمانده در روزهای بعد را برای تصمیم‌گیری اعضا اعلام کند.

 

چه زمانی بازی ارتش سری تمام می‌شود؟

اگر پارتیزان‌ها در طول بازی با هوشمندی و استفاده از شلیک و رای‌گیری هر ۳ گشتاپو را بیرون کنند بازی را می‌برند. اگر گشتاپوها در خلال گفت‌وگوهای عمومی و خصوصی متوجه شوند که خلبان چه کسی و او را با تیر بکشند پیروز بازی می‌شوند. در واقع تمام بازی بر سر حفظ جان خلبان بازی است و باید هر طور شده او در بازی بماند.

تماشای آنلاین مسابقه ارتش سری

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

13 نظر
 1. بیتا می‌نویسد

  کلا بازی مافیا ی شبکه سلامت پدر خوانده مافیای بازیگرا وارتش سری ما همه را میبینیم وهمیشه هم طرفدار مافیا هستیم تورا خدا کاری کنید مافیا همیشه ببره بازی جذابتر میشه اینجوری خیلی باحال میشه همه هم همینو میگن .میگن وقتی قراره شهر ببره ما دیدن شو ول میکنیم جالب نمیشه اینجوری مخصوصا وقتی فیس آپ میاد تو پدر خوانده محشره
  با تشکر از همه عزیزان که این برنامه ها را طراحی کردن
  وگروههایی که باهم تمرین دارن را لطفاً یکجا قرار ندهید چون لو رفته اند .ودر پدر خوانده از بازیکنان مافیای گروه سلامت هم استفاده کنید ممنون میشم فکر کنم جذاب بشه

 2. ناشناس می‌نویسد

  تفنگ سوری معامله میشود با کسلر و در واقعیت تفنگی جابه جا نشده است

 3. ناشناس می‌نویسد

  بسیار بازی خوبیه و برای اولین بار گشتاپو ها که من به شخصه طرفداراشونم بردند و امیدوارم خیلی زودتر یکشنبه بشه 😪😪

 4. فرزاد می‌نویسد

  یادمه اوایل پخش شب های مافیا، قسمت اول را دیدم ولی برام جذاب نبود و نمیدونستم چی به چیه، تا اینکه از قسمت سوم یواش یواش جذب بازی شدم ولی بدلیل تولید قسمت های زیاد شب های مافیا با حضور بازیگران تکراری و یا ناشناس، جذابیتش برام کم شده،،،در مورد ارتش سری: دست اول برام گیج کننده بود ولی از دست دوم و سوم ماجرا فرق کرد و بسیار لذت بردم از نوع بازی و مطمئن هستم در قسمت های بعد، دقیقا مثل مافیا پرطرفدار میشه..

 5. علی می‌نویسد

  با سلام و عرض ادب و احترام در بازی ارتش سری قدرت گشتاپوها خیلی کمتر در نظر گرفته شده و بصورت پیش فرض برنده گروه نجات است و در واقع گشتاپوها توانایی کمی برای برنده شدن دارن لطفا برای جذاب تر شدن این بازی قابلیت های بیشتری به گشتاپوها داده شود با تشکر

 6. کافه گیم می‌نویسد

  ممنون از این مطلب کاربردی

 7. بنفشه می‌نویسد

  جناب دست اندرکار!
  خاهشن موقعی که نقشها رو اعلام میکنید، اسم فرد رو هم بنویسید، چون وقتی صورت بازیکنان با ماسک به اون بزرگی ‌پوشانده شده، تشخیص اینکه چه کسی است بسیار سخته، علاوه بر اسم مثلن خلبان، اسم مثلن شکیب شجره را هم بنویسید.
  ضمنن چه کسانی اسلحه دارند و چه کسانی‌ مجار به دادن اسلحه هستند و چه کسانی مجاز به دریافت اسلحه هستند؟

 8. Sepehr می‌نویسد

  دوستانی که مانند خودم از روند بازی سوال دارید با سرچ کردن (قوانین بازی ارتش سری) میتوانید کارایی ها و نقش ها و روند بازی را کامل متوجه بشید و از فیلم بهتر لذت ببرید

 9. Shaghaygh می‌نویسد

  لطفا نقش ها و توانایی‌های این بازی رو بگید .

 10. رضا خورسند می‌نویسد

  در شب و یا روز شلیک کردن چه فرقی داره؟
  آیا با رای در شب،و آوردن آرا برای خروج، خلبان از بازی خارج میشه؟ و در این حالت پارتیزان میبازه؟ یا باید حتما توسط شلیک گشتاپو کشته و خارج بشه؟

 11. رضا خورسند می‌نویسد

  سلام؛راینهارت هم با انتخاب مشتری، یک یار به گروه گشتاپو اضافه میکنه و یا اینکه با انتخاب صحیح هر کسی از پارتیزان ها)جز مشتری که جز گشتاپوها میشه( اون فردی که صحیح حدس زده، از بازی خارج میشه؟
  یعنی دو حالته‌س قابلیتش؟
  و اینکه دقیقاً چه کسانی اسلحه دارن و به چه کسانی میتونن بدن؟
  آیا لزوماً با گرفتن اسلحه از کسی،باید با فردیکه اسلحه ازش گرفتی بازی کنی؟

 12. امیر می‌نویسد

  یه سوال دیگه برام پیش اومده، اگر مامور نجات اشتباها به کسلر اسلحه بدهد آیا گرداننده تایید می کند یا نمی کند؟ چرا که با این کار به راحتی نقش خلبان رو میشود پیدا کرد همانطور که در قسمت اول مشاهده کردیم

  سوال دوم، چطور زمانی که مامور نجات دوبار اسلحه می دهد هنوز دست گرداننده اسلحه وجود دارد‌؟

  لطفا این سوالات رو در قسمت های بعد پاسخ دهید

 13. امیر می‌نویسد

  سوالی برام پیش اومده، اگر دعوت کننده که گشتاپو هست به مشتری به دروغ بگوید که پارتیزان است و آیا میخوای اسلحه بهت بدم چه اتفاقی می افتد؟