ویژه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر

معرفی و حاشیه های فیلم چرا گریه نمی‌کنی؟

چرا گریه نمی‌کنی دومین فیلم علیرضا معتمدی است که در جشنواره چهل و یکم فیلم فجر حاضر است. در این مطلب به حواشی و اطلاعات و نقدهای این فیلم پرداختیم که حسابی هم حاشیه داشت و دارد.

علیرضا معتمدی نویسنده و منتقد پیشین سینمای ایران در جشنواره امسال دومین فیلمش با نام چرا گریه نمی‌کنی را ارائه کرده است. فیلمی که با حضور تعداد زیادی از بازیگران به یکی از فیلم‌های مهم جشنواره چهل و یکم تبدیل شده است.

خلاصه داستان فیلم چرا گریه نمی‌کنی؟

علیرضا بعد از از دست دادن برادرش نمی‌تواند گریه کند. دوستانش با راه‌های مختلف از او دعوت می‌کنند تا گریه کند…

 

بازیگران و عوامل فیلم چرا گریه نمی‌کنی؟

بازیگران فیلم چرا گریه نمی‌کنی: علیرضا معتمدی، فرشته حسینی، باران کوثری، هانیه توسلی، علی مصفا، مانی حقیقی، لیندا کیانی، نهال دشتی، امیرحسین فتحی

نویسنده و کارگردان: علیرضا معتمدی، مدیرفیلمبرداری: علی تبریزی، تدوین: میثم مولایی، صدابردار: امین میرشکاری، طراح گریم: عظیم فراین، طراح لباس: آرام موسوی، طراح صحنه: پوریا اخوان، علیرضا معتمدی، جلوه‌های ویژه کامپیوتری: حسن نجفی، جلوه‌های ویژه میدانی: آرش آقابیگ، هماهنگی تولید: امیرمهدی نوری، مدیر تدارکات: سعید رضوی، عکاس: زهرا مصفا، مشاور رسانه‌ای: آیدا اورنگ، طراح گرافیک: حمیدرضا بیدقی، تهیه‌کننده: رضا محقق.

همه چیز درباره جشنواره فجر ۱۴۰۱

حاشیه‌های فیلم

 • علیرضا معتمدی هفتم دی امسال اعلام کرده بود فیلمش نمی‌تواند در جشنواره باشد چون پیشتر در جشنواره‌های خارجی رونمایی شده و طبق آیین نامه فجر نباید وارد جشنواره شود. مدیر دبیرخانه جشنواره بین‌المللی فیلم فجر اعلام کرد پیش‌از این نیز فیلم‌های مختلفی با وجود نمایش‌های محدود داخلی یا خارجی در جشنواره فیلم فجر نمایش داده شده‌اند و مشکلی برای حضور فیلم «چرا گریه نمی‌کنی» در این دوره جشنواره نیست.
 • این دومین فیلم علیرضا معتمدی در مقام کارگردان است. فیلم قبلی معتمدی با نام «رضا» مورد توجه مخاطبان قرار گرفت و یکی از فیلم‌های پرفروش گروه هنر و تجربه بود.
 • بازیگران فیلم در نامه‌ای سرگشاده از حضور در جشنواره فجر انصراف دادند. نامه‌ای که حاشیه‌ها و واکنش‌های بسیاری در پی داشت.
 •  نشست مطبوعاتی فیلم «چرا گریه نمی‌کنی» بدون حضور کارگردانش برگزار شد در حالی که علیرضا معتمدی در سینمای رسانه حضور داشت.

 

حرف‌های تهیه‌کننده فیلم در جشنواره فجر ۱۴۰۱

سیدرضا محقق | تهیه کننده فیلم چرا گریه نمی‌کنی:

 • من نمی‌توانم برای آقای معتمدی تکلیف تعین کنم که بیاید یا نیاید. تهیه کننده صاحب اثر است و تصمیم می‌گیرد کاری در جایی باشد یا نباشد و من تصمیم گرفتم که باشد. این نگاه که تا اینجا می آیند و به داخل سالن نمی‌آیند، پاسخگو خودشان هستند.
 • حرف‌های زیادی شنیده‌ام که می گویند از رانت استفاده کردید! اگر می خواهید با من دشمنی کنید شرافتمندانه دشمنی کنید. فیلم هایی که قبلا من ساختم پول تولیدشان ۴۰۰ میلیون تومان نشده این چه رانتی است؟ اگر کسی می خواهد در سینمای مستقل و خصوصی کار کند چون مخالف نظر شماست باید برای آن شائبه ایجاد کنید؟ من به عوامل گفتم اینجا میدان شماست و می دانم دوباره در سینما حضور پیدا خواهند کرد، ما در غم مردم شریک هستیم مگر می‌شود گفت ما جدا از مردم هستیم، کوچک همه مردم هستم.

رضا محقق در نشست چرا گریه نمی‌کنی؟

 • من از همه عوامل «چرا گریه نمی‌کنی» که من را تنها گذاشتند، قدردانی می کنم. چراغ سینما را نمی‌توان خاموش کرد. مسائلی مطرح شد و گفتند آقای معتمدی نمی‌دانسته که فیلم در جشنواره فجر ارائه شده، من پیامکی از او دارم که اعلام کرده نسخه‌ای از فیلم را تحویل جشنواره بدهم. نباید وسط بازی کنیم!
 • کارگردان جایی نوشته بود که اجازه نمی‌دهد من از فیلمش به عنوان نردبان استفاده کنم؟ در حالی که ایشان از نردبان من بالا رفته است. نردبان را خداوند جلوی پای انسان می‌گذارد نه آنچه که یافته‌های فکری خودشان است.
 • گفتند محقق داماد کسی است؟ من به داماد پاسدار بودن افتخار می‌کنم. من به هر چه بدست آوردم افتخار می‌کنم. من سینما را دوست دارم‌ سینما عشق من است و شما نمی‌توانید بگوید چرا عشقت را دوست داری؟ من هر کاری کردم بر اساس علاقه شخصی بوده است.
 • کجای دنیا بازیگران این میزان اظهارنظر می‌کنند؟ اگر سیاست را دوست دارید چرا نمی‌روید رجال سیاسی شوید؟ شما که تحریم‌های ظالمانه آمریکا را می بینید چرا بر علیه آنان پست نمی‌گذارید؟ می‌ترسید پروازهایتان به خارج از کشور به خطر بیفتد؟ من هر کاری از دستم بربیاید برای سینما انجام می‌دهم.

پاسخ کارگردان فیلم چرا گریه نمی کنی به حرف‌های تهیه‌کننده

علیرضا معتمدی در پیج اینستاگرامش در واکنش به حرف‌های تهیه‌کننده فیلم چرا گریه نمی‌کنی در جشنواره فجر ۱۴۰۱ یادداشتی نوشت که گزیده‌اش را می‌خوانید:

 • گذشته از لحن ناپسندیده و زشتی که آقای سیدرضا محقق سرمایه‌گذار فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟» در این چند روز درباره بازیگران فیلم به کار برده، ادعاهای بی‌اساسی را هم مدام درباره دستمزد بازیگران فیلم تکرار می‌کند که همه کذب محض است.
 • بازیگران فیلم «چرا گریه نمی‌کنی؟» برای همراهی و حمایت از من در ساخت دومین فیلمم پذیرفتند که با دستمزدی بسیار کم‌تر از آن‌چه در فیلم‌های دیگر دریافت می‌کنند در این فیلم بازی کنند. سه نفر از آن‌ها آقایان علی مصفا، امیرحسین فتحی و خانم نهال دشتی هم اساساً هیچ دستمزدی دریافت نکردند.
 • به‌جز بازیگران، برخی دیگر از عوامل فیلم نیز به اعتبار دوستی و همراهی با من تخفیف‌های قابل توجهی در دستمزد خود دادند تا شرایط ساخته شدن این فیلم برای سرمایه‌گذار و تهیه‌کننده‌اش آسان‌تر شود.
 • هر کس به سهم خود کمک کرد تا این فیلم ساخته شود اما امروز آقای رضا محقق به جای تشکر و قدردانی از این گروه حرفه‌ای و درخشان، درباره آن‌ها ‌و فیلمی که با عشق ساخته‌اند این‌گونه با الفاظ و الحان ناشایست سخن می‌گوید.

 

عکس‌ها و پوستر فیلم چرا گریه نمی‌کنی؟

علیرضا معتمدی و باران کوثری در چرا گریه نمی‌کنی؟

فرشته حسینی و علیرضا معتمدی در فیلم چرا گریه نمی‌کنی؟

پوستر فیلم چرا گریه نمی کنی؟

پوستر فیلم چرا گریه نمی‌کنی؟

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

11 نظر
 1. علی می‌نویسد

  چرا این بازیگرا که پولشونو تمام و کمال میگیرن اینقدر درباره همه چی حرف میزنند به خدا که بازیشونم مفت گرونه حق کامل با آقای تهیه کننده است

 2. سامان می‌نویسد

  به شدت فیلم مزخرفیه.برای این بازیگرا متاسفم که چنین فیلمی بازی کردن…

 3. Ehsan می‌نویسد

  ۱/۳۰ دقیقه لذت بردم . فیلم قشنگی بود ولی در کل سر و ته درست حسابی نداشت .

 4. کشاورز می‌نویسد

  آیا در بقیه کشورهای دنیا هم بازیگرا و هنرمندا در همه امور کشورشون دخالت می کنند؟
  آیا اصلا اجازه همچین کاری رو پیدا می کنند؟
  تهیه کننده خیلی حرف درستی زد که…
  اگر اینقدر به سیاست علاقه دارند چرا نمیرن سیاست مدار بشن!!!؟

 5. ایرانی می‌نویسد

  آقای تهیه کننده از همه عوامل قدردانی کرده وانتقاداتشو گفته. حواشی زیادی به دلیل نامه بازیگران وعدم حضورشون به وجود آمده. صدالبته باید توضیح داده شود. نمی‌توان انتظار داشت آقای تهیه کننده هم حضور پیدا نکنند واز فیلمش دفاع نکند. مردم یادشان می‌ماند که گروه درخشان این فیلم، جنشواره را تحریم کرده اند درحالی که درهمین جنشواره ازبابت جوایز و موفقیتشان چقدر احساس رضایت وخوشحالی می‌کردند. به امید روزی کهعوامل هنری تنها در مسائل هنری اظهار نظر کنند وآندهایی که علاقه به اظهار نظر در سیاست دارند فیلم هایشان را برای جنشواره های بین المللی بسازند.

 6. مهرک! می‌نویسد

  شرط می بندیم فیلم رو ندیده!

 7. .... می‌نویسد

  حرف بدی نزده تهیه کننده. هزینه کرده برای فیلم،دستمزد داده حالا با تخفیف یا بدون تخفیف ؛ الان اختیار فیلم رو نداره ؟!! میخواد توی جشنواره شرکت کنه ،بازیگرا اذیت می‌کنن . بهانه میارن
  معلوم نیست اونا به چی اعتراض دارن! کشوری با این آزادی و امنیت.
  اقتصاد هم درست میشه .
  انشاالله نسل جدیدی از بازیگران معتقد وارد سینمای ایران خواهند شد ‌‌کسانی که پول این کشور را بگیرند و حداقل به قوانین آن پایبند باشند.

 8. سهیل می‌نویسد

  چقدر این تهیه کننده آدم […] است، چقدر حرف زده شما هم همش رو نوشتید… چقدر هم […] زده

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   ما فقط انتقال دادیم و برای اینکه محتوا کامل بشه، یادداشت اینستاگرام کارگردان هم اضافه شد

 9. Donya می‌نویسد

  One of the best movies I have ever seen

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   Thankful