ویژه چهل و یکمین جشنواره فیلم فجر

معرفی انیمیشن بچه زرنگ

فیلم بچه زرنگ به کارگردانی بهنود نکویی، هادی محمدیان و محمد جواد جنتی، فیلم انیمیشنی بلند ایرانی است که در چهل و یکمین دوره جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کرد و موفق به کسب یک سیمرغ بلورین ویژه هیئت داوران هم شد. اینجا معرفی و اطلاعات این انیمیشن ایرانی را می‌خوانید.

خلاصه داستان انیمیشن بچه زرنگ

در خلاصه داستان فیلم انیمیشن بچه زرنگ آمده است: محسن پسر بچه‌ای است که عاشق ابر قهرمان‌های فیلم هاست و همیشه تلاش می‌کند تا با وسایل ابرقهرمانی‌اش به هرکس و هر چیزی کمک کند. اما در یک اتفاق نادر، محسن با حیوانی مواجه می‌شود که از گونه حیوانات منقرض شده ایران است. محسن تصمیم می‌گیرد تا به آن حیوان هم کمک کرده و او را به زادگاهش باز گرداند، اما سفر به دلِ جنگل، نبرد با شکارچیان و رویارویی با حیوانات منقرض‌شده دیگر، شروع یک ماجرای پیچیده برای محسن است.

 

عوامل فیلم بچه زرنگ

کارگردانان: بهنود نکویی، هادی محمدیان و محمدجواد جنتی
تهیه‌کننده: حامد جعفری
نویسنده: علی رمضان و هادی محمدیان

مدیر دوبلاژ: سعید شیخ‌زاده
صداپیشگان: هومن حاجی‌عبداللهی (ببری)، جواد پزشکیان، هدایت هاشمی، میرطاهر مظلومی، ژرژ پطروسی، مینا قیاسپور، مریم رادپور، تورج نصر، اردشیر منظم، مهسا عرفانی، ابراهیم شفیعی، نازنین یاری، علیرضا دیباج، متانت اسماعیلی و پویا فهیمی.

تدوین: حسن ایوبی
آهنگساز: امیر توسلی

این فیلم محصول مشترک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان و مجموعه گروه هنر پویاست.

همه چیز درباره جشنواره فجر ۱۴۰۱

حاشیه‌های فیلم

  • گروه هنر پویا پیش از این ۲ بار با انیمشین‌های فیلشاه و شاهزاده روم در جشنواره فجر حضور پیدا کرده بود و در اکران عمومی نیز اقبال گسترده‌ای از آثار این گروه انیمیشن‌سازی شده بود. این اثر هم با استقبال مخاطبان مواجه می‌شود؟
  • محمدیان درباره حضورش در این پروژه و همکاری با فیلم «بچه زرنگ» گفت: من در پروژه سینمایی «بچه زرنگ» از ابتدا به‌عنوان کارگردان با مجموعه «هنر پویا» همکاری داشتم و به دلایل شخصی از ادامه کار انصراف دادم، اما به‌تازگی با دوستان توافق کردیم که اسم من به‌عنوان کارگردان در تیتراژ فیلم ذکر شود، اما در اخبار و امور رسانه پروژه نام من مطرح نشود. بنابراین به این موضوع این‌طور پرداخته شده است.

 

جوایز فیلم انیمیشن بچه زرنگ

Fajrجایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم فجر – دوره چهل و یکم در بخش بهترین فیلم – ۱۴۰۱

 

صحبت‌های عوامل فیلم در جشنواره فجر ۱۴۰۱

حامد جعفری | تهیه‌کننده انیمیشن بچه زرنگ:

  • هر سال برنامه ای برای کودک و نوجوان داشته باشیم. ایده پردازی این اثر ۸ ماه طول کشیده و به دلیل شیوع کرونا وقفه ای داشته و امروز نسخه اولیه به نمایش گذاشته شده است.
  •  این پروژه مشترک کانون پرورش فکری کودک و نوجوانان و شبکه پویا است و امیدواریم این همکاری ادامه پیدا کند تا کانون دوباره پاتوق کودکان باشد. این جمعی که کار را انجام دادند گروه جوانانی هستند که تمام تلاش خود را کردند و ما به نمایندگی از همه عوامل در این نشست حضور داریم و از همه آنان قدردانی می کنم.
  • مولف در انیمیشن، کمپانی است و کاربه صورت جمعی شکل می گیرد. در این پروژه تقریبا ۲۵۰ نفر فعالیت داشتند و از اوایل سال ۹۷ کار تولید آن شروع شد. وقفه‌ای داشتیم و دوباره کار را بعد از کرونا از سرگرفتیم.
  • این انیمیشن پروسه طولانی طی کرده و باید هزینه آن را با دلار بسنجیم، کل هزینه ما حدود یک میلیون دلار شده است. درباره دوبله هم باید بگویم که با مشورت بسیار، عوامل دوبله را انتخاب کردیم.
  • از ابتدا دو نسخه از پروژه «بچه زرنگ» تولید کردیم. اولین نسخه، ایرانی و برای کشورهای مسلمان و نسخه دیگر هم برای کشورهای غیرمسلمان است. درنتیجه این انیمیشن دو ورژن یا نسخه دارد.

بهنود نکویی | کارگردان:

  • ما می خواستیم این نکته را یادآور شویم که تاثیری که برخی تولیدات ابرقهرمانانه دارند گاهی بسیار مخرب است. وقتی اثری از انیمیشن روی پرده می‌آید که از دید عموم مقبول است، مطمئن باشید که عوامل در موضوع فنی بسیار تلاش کردند و از استاندارد کافی برخوردار است.

 

پوستر انیمیشن بچه زرنگ

پوستر انیمیشن بچه زرنگ

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم