نگاهی به قسمت سی و دوم سریال جیران

گرد آمده از نیستی؛ این مزرعه را برگ

قسمت سی و دوم سریال عاشقانه جیران به کارگردانی حسن فتحی و تهیه‌کنندگی اسماعیل عفیفه جمعه ۱۳ آبان از فیلیمو پخش شد. در این قسمت چیزی که بیش از همه مورد توجه بود موضوع میهن و مرزهای آن بود. با هم نگاهی می‌اندازیم به نکات مهم قسمت ۳۲ سریال جیران.

مرجع کامل معرفی و خبرهای سریال جیران

نفوذ انگلیس در دربار ناصری

روایت بخشی از تاریخ بود قسمت سی و دوم سریال جیران. از گذشته‌های دور و شاید درست از زمانی که کشور ایران تبدیل به یک امپراطوری بزرگ در جهان شده بود کشورهای بسیاری چشم به تجزیه و نابودی آن داشتند و نفوذ و دخالت‌های آن‌ها در طول دهه‌های مختلف باعث شد ایران سرزمین‌های بسیاری را در قالب قرارداد‌های ننگین از دست بدهد. کشورهای بریتانیا از یک سو و شوروی از سوی دیگر همواره چشم به سرزمین ایران داشته و در زمان قاجار و در دوران حکومت‌های مختلف شاهان ایرانی این نفوذ با ظلم‌های بسیاری همراه بوده است. نفوذ انگلیس در دوران ناصرالدین‌شاه یکی از مهم‌ترین رخدادهای سیاسی در آن دوران است.

ناتوانی دولت ایران در برابر بیگانگان

سفیر بریتانیا در تهران با نفوذ در دولت میرزاآقاخان نوری و حرم‌سرای ناصری فضایی را ایجاد کرده است تا بتواند با تهدید و تحدید به اهداف خود دست پیدا کند. در این میان اگرچه میرزاآقاخان با معامله کردن آینده پسرش کاظم برای ادامه دادن صدارت کشور با واگذاری افغانستان و هرات موافقت کرد اما در سکانس معروف نشان داد ضعف قوای نظامی در زمان ناصرالدین‌شاه باعث شده است که دولتمردان نتوانند از تمامیت ارضی کشور دفاع کنند. از طرفی خیانت زنان حرم‌سرا از جمله تاج‌الدوله و ساخت و پاخت آن با دولت انگلستان باعث شد دربار ناصری از درون نیز دچار تزلزل شود. در سکانسی که بزرگان قوم قاجار دور هم جمع شده و درباره آینده کشور و معاهده هرات صحبت می‌کردند وقتی تاج‌الدوله با اعتماد به نفس صحبت از این معاهده ننگین دفاع کرد؛ مهدعلیا با اشاره به موقع به او گوشزد کرد که این صدا صدای میرزاآقاخان نوری است که از حنجره تاج‌الدوله بلند می‌شود. در میانه روایت‌های عشق و عاشقی در دوران ناصرالدین‌شاه چیزی که بیش از هر زمان دیگری غریب افتاده است وطن است. سرزمینی پهناور که به خاطر بی‌لیاقتی دربار ایرانی همواره هدف سواستفاده قرار گرفته است.

تلنگر مادر به فرزند

در قسمت سی و دوم سریال جیران ناصرالدین‌شاه خشمگین از امضای عهدنامه هرات که در زیر فشار دول خارجی انجام شد مورد سرزنش مادرش قرار گرفت. مهد علیا گمان می‌کرد که تمامی مصیبت‌های فعلی که بر سر کشور وارد می‌شود به خاطر بی‌حواسی شاه و توجه بیش از اندازه به جیران است. مرد عاشق با مرد غافل هیچ فرقی ندارد و تلنگر مهدعلیا به ناصرالدین‌شاه شاید باعث شد که او نسبت به رفتارهای خود درباره جیران تصمیم‌گیری جدیدی انجام دهد.

مریلا زارعی در سریال جیران

عصبانیت ملک زاده در قسمت سی و دوم سریال جیران

اسدالله میرزا برادر جیران خیلی زود قافیه را به قدرت باخت. او که گمان می‌کرد می‌تواند به حکم شاهی در دربار ناصری خوش رقصی کند با عتاب و خطاب ملک‌زاده خواهر شاه مواجه شد. ملک‌زاده که از قهر میرزا کاظم و به هم ریختن تعادل میان زنان حرم‌سرا دلخور بود و احساس می‌کرد که جایگاه خودش را نزد خانواده و اطرافیان به خاطر حمایت از جیران و خانواده‌اش از دست داده است تصمیم گرفت این تعادل را با تندی نسبت به رفتار اسدالله میرزا درست کند. اتفاقی که باعث شد اسدالله نسبت به رفتارهای خواهرش هم معترض شده و برای ایجاد نقطه امنی در دربار شاه تلاش کند.

نقشه نقره در قسمت سی و دوم سریال جیران

در این میان نقره پیش خدمت خاصه مهد علیا دامی جدید برای اسدالله میرزا پهن کرده است تا بتواند با مکر زنانه خودش را در دل اسدالله میرزا جا کند و از این رهگذر به اهداف شوم خود برسد. باید در قسمت‌های آینده ببینیم که نقره چه خوابی برای خانواده جیران دیده است.

پاسخ مثبت سارای گرجی

سارای گرجی بالاخره به نامه سیاوش پاسخ داد. پاسخی شجاعانه از دل حرم‌سرای ناصری برای عشقی ممنوعه که معلوم نیست فرجامش به چه صورت خواهد بود. سیاوش به امید عشق سارا دل به رزمی جدید علیه ظلم‌های درباریان بسته است و امیدوار است بتواند از مسیری که به واسطه نسب فامیلی با خاندان زند به او رسیده است راهگشایی کند کشورش را از دست نالایقی قوم قاجار.

نکته‌ فنی در قسمت سی و دوم سریال جیران

یکی از نکات مهمی که در قسمت سی و دوم سریال جیران بیش از هر زمان دیگر به چشم می‌آید توجه به جزئیات فنی است. درست کردن فضای ایران عهد قاجار آن هم در زمانی که هیچ‌گونه شهرک و نشانه‌ای از آن دوران به درستی در دسترس نیست کار سختی است. به خصوص درست کردن فضای شهری و چشم انداز شهر در شب‌ها. استفاده از تکنیک جلوه‌های رایانه‌ای در این سریال و بهره جستن از هنر دیجیتال باعث شده است بسیاری از این فضاها به سادگی انجام شود.

تماشای آنلاین سریال جیران

 

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

2 نظر
  1. .... می‌نویسد

    از لحاظ تاریخی اشتباه است

  2. مهیار می‌نویسد

    خیلی سریال زیبایی هست خصوصا بازی خانم فاطمه مسعودی فر و من امید وارم خانم فاطمه مسعودی فر دومین همکاریش رو بعد از جیران در سریال اجتماعی در تلویزیون در نقش زن اصلی داستان و تاثیر گذار با آقایه حسن فتحی داشته باشند خیلی دوست دارم دومین همکاریشون رو در نقشی تاثیر گذار با آقایه فتحی انجام دهندخانم مسعودی فر