گفت‌وگو با راک درباره جدیدترین فیلمش بلک آدام

دواین جانسن: حرف دل طرفداران را شنیدیم

فیلم بلک آدام (Black Adam) با بازی دواین جانسن ملقب به راک، تازگی عرضه شده است؛ فیلمی که ۱۵ سال زمان برد تا بالاخره ساخته شود و در این مدت، جانسن هرگز از بازی در قالب این ضدقهرمان مایوس نشد! ژاومه کویت-سرا که پیش از این جانسن را در «گشت‌وگذار در جنگل» (Jungle Cruise) محصول ۲۰۲۱ هدایت کرده بود، این فیلم را هم کارگردانی کرده است. داستان درباره کشوری ساختگی به نام خندق و قهرمانش تِث-آدام (جانسن) است در ۲۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح. در سال ۲۰۲۲ خندق تحت سلطه گروهی جنایتکار درآمده است که با عنوان اینترگنگ شناخته می‌شوند؛ و زمانی که یک باستان‌شناس بومی (سارا شاهی) و اینترگنگ مسیرشان به‌هم برمی‌خورد، تث-آدام بیدار می‌شود و ویرانی همه‌جانبه‌ای در راه انتقام‌گیری او به بار می‌آید. آنچه در پیش رو دارید، گفت‌وگوی رودریگو پرز از «پلی‌لیست» است که در آن دواین جانسن درباره دل‌سپردگی‌اش به این شخصیت، مبارزه طولانی و مصرانه‌اش برای جا گرفتن تمام شخصیت‌های مکمل در فیلم و موارد جالب دیگری صحبت کرده است.

درباره فیلم بلک آدام

  • وقتی گذشته را مرور می‌کردم، دیدم خبرهایی از سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ هست که شما قرار بوده در «بلک آدام» بازی کنید. پس برای‌مان بگویید که از دست ندادن ایمان به ایفای یک نقش و ساخته شدن فیلمی خاص، حتی اگر قرار باشد تقریبا پانزده سال زمان ببرد، چطور تجربه‌ای است.

دواین جانسن: در مورد این فیلم حاضر بودم تا هر زمان که لازم است و تا هر کجا که بود، پیش بروم. همان سال‌هایی که گفتید بحث ساخت این فیلم مطرح شد و بعدش، حدودا ده سال پیش بود که کم‌کم احساس کردیم این پروژه با استودیو به جایی خواهد رسید؛ اما به‌تدریج این احساس را هم تجربه کردیم که شاید ساخت «بلک آدام» در اولویت‌های آن‌ها قرار ندارد. چند سال پس از آن بود که بعد از پیگیری‌ها و اصرارهای پیوسته‌مان برای تحقق تولید این فیلم، استودیو از من پرسید که آیا شخصیت دیگری در دنیای دی‌سی هست که من به دنبال ایفای نقشش باشم و… که واقعا به آن‌ها گفتم: «نه. مرسی… ممنون که پرسیدید اما جواب من منفی است.» برای من فقط بلک آدام مطرح بوده و تنها به این شخصیت علاقه داشته‌ام. همان‌جا بود که مطمئن شدم حالا حالا‌ها باید صبر کنم و بجنگم تا روزی بتوانم این شخصیت را روی پرده نقره‌ای جان ببخشم؛ اما حالا هم خوشحالم که اینجا نشسته‌ام و داریم درباره «بلک آدام» صحبت می‌کنیم که بالاخره ساخته شد و نمایش داده شد… موضوع این است که من با دی‌سی بزرگ شدم. من عاشق دی‌سی هستم و اصلا چیزی جز آن را نمی‌شناسم. مارول را خیلی دوست دارم و همه آن‌ها دوستان من هستند اما من عاشق دی‌سی هستم. جالب است که من عاشق بتمن و سوپرمن و واندر وومن و چنین شخصیت‌های مشابهی هستم اما با یک نگاه از آن‌ها رد می‌شوم و به انجیل دی‌سی می‌نگرم که مملو از شخصیت‌های پیچیده باحال و کله‌خر و خوشایند است؛ شخصیت‌هایی که می‌توانیم داستان‌شان را برای جهانیان روایت کنیم.

  • حالا درباره این تصمیم بگویید که باعث شد جاستیس سوسایتی هم در فیلم حضور داشته باشد چون آن‌ها گروه خوشایندی هستند از شخصیت‌های جذاب که بی‌تردید چندان شناخته نشده‌اند.

وقتی متوجه شدیم که این پروژه قرار است تحقق پیدا کند و چراغ سبز تولید فیلم داده شد، گفتیم بیایید از معرفی بلک آدام شروع کنیم. همه ما در کمپانی «سِوِن باکس پروداکشنس» (کمپانی تولیدی خود جانسن) طرفداران دی‌سی هستیم. پس فکر کردیم جاستیس سوسایتی را هم معرفی کنیم که برای خودش تاحدی نبرد دیگری بود؛ چون هیچ ارجاع درست و حسابی‌ای به آن‌ها وجود نداشت. جهان واقعا نمی‌دانست این گروه را چه کسانی تشکیل داده‌اند مگر این‌که کسی مثل ما بود و با کتاب‌های مصور و اسطوره‌شناسی‌شان آشنا بود. پس جنگ دوباره شروع شد (می‌خندد). ما تصمیم گرفته بودیم که این گروه را به هر قیمتی که شده معرفی کنیم. پس این‌طور نبود که با خودخواهی فقط به شخصیت بلک آدام فکر کنیم بلکه با خودخواهی به ساخت جهان دی‌سی فکر می‌کردیم. مارول چنین کاری را انجام داده است و درخشان دارد به این کار ادامه می‌دهد. البته ما مجبور نیستیم که مارول باشیم و نباید هم باشیم. فقط یک مارول وجود دارد و ما هم که می‌خواهیم دی‌سی باشیم.

به همین خاطر باید جهان دی‌سی شکل بگیرد و فکر کردیم برای این منظور، جاستیس سوسایتی باید معرفی شود؛ و از این موضوع هم نترسیم که هیچ‌کس آن‌ها را نمی‌شناسد. فکر نمی‌کنم مشکلی داشته باشد که ما هنر داستان‌گویی را آن‌طور که می‌توانیم به کار بگیریم؛ نه‌فقط در ساخت فیلم بلکه در معرفی و عرضه آن. پس خوشحالم که بگویم ما پنج ابرقهرمان جدید را در «بلک آدام» معرفی کردیم و خیلی‌های دیگر هم سروکله‌شان پیدا خواهد شد.

دواین جانسون در بلک ادام

  • پس به‌راحتی می‌شود گفت که شما را دوباره در قالب این نقش خواهیم دید؟ آیا دوباره با این شخصیت‌ها روبه‌رو خواهید شد؟ دارم برای خودم رویاپردازی می‌کنم (می‌خندد).

من که عاشق این ایده‌ام. من و تهیه‌کنندگانم احساس می‌کنیم برای همین است که همه دیگر ابرقهرمان‌های دی‌سی را در «بلک آدام» معرفی و عرضه کردیم. ما در دنیای‌مان تمام شخصیت‌های جهان توسعه‌یافته دی‌سی را به رسمیت می‌شناسیم و همگی باید مسیرشان با هم تلاقی پیدا کند، با هم تعامل داشته باشند، گروه شوند و باید مبارزه کنند. البته برای خود من و این شخصیت، ادامه مسیر یک امکان است. من دری را نمی‌بندم و از تمام پیشنهادهای احتمالی استقبال می‌کنم؛ اما در مورد «بلک آدام» باید موضوعی را به شما بگویم که خودم را بیش‌تر خرسند و سربلند می‌کند، این‌که کاری که ما در نهایت با این فیلم انجام دادیم فقط گوش کردن به طرفدارها بود.

سال‌های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ که اولین صحبت‌ها درباره ساخت فیلم‌های «بلک آدام» و «شزم!» را شروع کردیم، یادم هست که ژورنالیستی ازم پرسید: «بین بلک آدام و شزم انتخابی دارید؟ یعنی ترجیح می‌دهید نقش کدام‌یک را بازی کنید؟» خودم که همیشه بلک آدام را می‌شناختم و دوستش داشتم ولی به او گفتم: «من به این سوال پاسخ نخواهم داد و اجازه می‌دهم طرفداران آن را پاسخ بدهند.» واقعا فکر نمی‌کردم قرارست فرصتی از دستم برود (می‌خندد). جواب طرفداران هم مشخص است و همین بلک آدام است که حالا نقشش را بازی کرده‌ام. خودم که همیشه می‌دانستم این شخصیت برای من ساخته شده است! اما ما به حرف دل طرفداران گوش کردیم. پس ما از جهتی با خواست طرفداران پیش می‌رویم. در پایان فیلم… «بلک آدام» را دیده‌اید، درست است؟

  • بله، قربان.

پس می‌دانید که در پایان چه اتفاقی می‌افتد و ما شخصیتی را بازمعرفی می‌کنیم که به‌شدت جایش خالی بود و پنج سال بود که به حاشیه رانده شده بود؛ موضوعی که حسابی من را به‌هم می‌ریزد؛ اما حالا این پایان نشان می‌دهد که ما کدام سمت می‌توانیم برویم. منظورم این بود که همه این‌ها با گوش کردن به حرف طرفداران ممکن شد. حالا من کنجکاوم که بدانم وقتی پایان فیلم را دیدید دوست داشتید؟

  • اوه، پس اجازه داریم اشاره‌هایی به داستان داشته باشیم و جزییاتی را لو بدهیم؟! (می‌خندد) من واقعا هنری کویل را در قالب این شخصیت دوست دارم؛ و البته که این انتخاب دوباره، می‌توانست ناخوشایند باشد اما من خوشحالم که دوباره او را می‌بینم! فکر می‌کنم شما در چنین تصمیمی نقش مهمی داشته‌اید.

اوه، این مبارزه‌ای بود که نمی‌خواستم بازنده‌اش باشم؛ و هرگز جواب منفی قبول نمی‌کردم. در واقع همه ما در «سون باکس…» جواب منفی را قبول نمی‌کنیم. فکر می‌کنم یک سال و نیم یا دو سال جنگیدیم تا به این نتیجه رسیدیم.

  • چقدر عالی. ممنونم که وقت گذاشتید.

ممنون برادر.

تماشای آنلاین فیلم بلک آدام در فیلیمومنبع: پلی‌لیست

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم