در مصیبت خزان هنر هفتم و برگ‌ریزان فرهنگی

مخترعان مدعی چرخ

تاریخ این یادداشت را با احوالات عمومی فرهنگ این سرزمین هماهنگ کنید، کنارش را هم با قلم سیاه به نام سینمای ایران امضا کنید و بنویسید: خزان هنر هفتم و برگ‌ریزان فرهنگی.

به دلتان بد راه ندهید و همین اول قصه مکتوب هم لطفا نگویید: «ای بابا اینها قدر زحمات کشیده شده را نمی‌دانند و آن‌ها اصلا حواسشان نیست که همین سینما چقدر قد کشیده از آن سال‌ها تا این سال‌ها.» چند لحظه قرار بگیرید تا چند خط برایتان ذکر مصیبت کنم بلکه شبیه خودم باور کنید که ما خودمان روضه‌ایم…

بی‌مقدمه بگویم ما همان‌هایی هستیم که این روزها ممتازترین سینماهایمان از مزخرف‌ترین مراکز تصویربرداری پزشکی‌مان خلوت‌تر است. همان‌هایی که فیلم‌های روز سینمایش می‌شود چشم و چراغ جشنواره‌های معتبر دنیا اما کورسویی از امیدواری برای نمایش همان آثار در سینماهای مملکت نیست.

آن‌هایی که در سال‌های دور و وقتی کشورهای همسایه دور و نزدیک نمی‌دانستند سینما چیست چه برسد به جشنواره سینمایی، جشنواره بین‌المللی داشت و حالا مدیرانش به این نتیجه می‌رسند که بهتر است برای پوززنی یک گروه یا فرد، جشنواره به زور الف شده‌شان را کلا ملغی کنند.

از تبار آنان که بی‌ربط‌ترین و بی‌استعدادترین و بی‌تجربه‌ترین افراد به حوزه سینما را در والاترین پست‌های مدیریتی سینمایش می‌نشاند و بعد خاک مفتضح بی‌کفایتی را دو دستی بر سرش می‌کوبد. حرص‌تان نگیرد و بگذارید گریزی بزنم به کمی عقب‌تر از این روزها؛ همان زمان که کارگردانی که بر سر این سینما حکم پدری دارد را خانه خراب کردند به بهانه تلخی و تشویش در یک سکانس فیلمش، همان زمان که مدیران سینما برای رهایی از انگ توقیف فیلم‌ها توبیخ آدم‌ها را در دستور کار قرار دادند و آثارشان را در صندوق‌های آرشیو به خاک سیاه مهمان کردند.

سینمای ایران

عقب‌تر بروم؟ برایتان از اوباش سالن ترانزیت فرودگاه مهرآباد بگویم که بجای چشاندن طعم گیلاس بر جان سینما و عشاقش از درهای پشتی و خروج‌های اضطراری، طعم تلخ زهر را به عالیجناب اشک‌آلود تقدیم کردند؟

مصیبت‌های این سینما یکی دو تا نیست. همین الان برایتان پیشگویی کنم از جشنواره‌های اخته پیش‌رو و حکایت‌های همیشه مسخره‌شان؟ می‌خواهید یادتان بیاورم که پرافتخارترین فیلمساز حال حاضر این مملکت حالا حالاها سراغ فیلم ساختن در وطنش نخواهد رفت؟ می‌دانید استاد تمام حوزه فرهنگ این مملکت ید بیضایش را در کدام دانشگاه ینگه دنیا هویدا می‌کند؟

همه این‌ها ماحصل تفکرات و تصمیمات مخترعان پرمدعای چرخ است، چرخی که خیلی پیش‌تر اختراع شده، خیلی…

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم