درباره نماینده ایران در جشنواره تورنتو چه می‌دانید؟

همه چیز درباره فیلم تفریق

+ عکس های اختصاصی از فیلم مانی حقیقی

مانی حقیقی پس از ساخت چند فیلم سینمایی در ژانرهای مختلف در جدیدترین تجربه فیلمسازی خود به سراغ یک موضوع فراذهنیتی با زمینه‌های روانشناسانه و فلسفی رفته است که این روزها در جشنواره تورنتو به عنوان نماینده ایران حضور دارد.

حقیقی که با ساخت آثاری همچون کنعان و اژدها وارد می‌شود علاقه خود را به ساخت فیلم‌هایی آوانگارد در حوزه‌های فلسفه نشان داده است در فیلم تفریق سراغ بازیگر همیشه محبوبش ترانه علیدوستی رفته و با حضور نوید محمدزاده به عنوان نقش اصلی مرد یک زوج جدید را در سینمای ایران تجربه کرده است.

 

خلاصه داستان فیلم تفریق مانی حقیقی

وقتی فرزانه (ترانه علیدوستی) مردی را در اتوبوس شهری می بیند که شباهت زیادی به شوهرش، جلال (نوید محمدزاده) دارد، او را تا ساختمانی ناآشنا تعقیب می‌کند. در آنجا، او می بیند که ساکنان به او سلام می کنند که گویی او را می شناسند و از خیابان تماشا می کند که او وارد آپارتمانی می شود تا با زن دیگری ملاقات کند.

فرزانه سه ماهه باردار است و به سختی در شغل خود به عنوان مربی رانندگی کار می‌کند. او متقاعد شده است که جلال را در یک رابطه عاشقانه گرفتار شده دیده است. وقتی آن‌ها درباره آن بحث می‌کنند، او درباره حقایق خود قاطع است و به او یادآوری می‌کند که در آن زمان کیلومترها دورتر بوده است. فرزانه شروع به از هم پاشیدن می‌کند، اما قسم می خورد که او را دیده است، و از آنجا که نمی‌تواند رها کند، پیش از کشف ناخوشایند مردی که در اتوبوس است، به کشیدن نخ‌ها و از بین رفتن رابطه‌اش با جلال  ادامه می‌دهد.

 

عوامل و بازیگران تفریق

 • کارگردان: مانی حقیقی
 • بازیگران: ترانه علیدوستی، نوید محمدزاده، اسماعیل پوررضا، فرهام عزیزی
 • فیلمبرداری: مرتضی نجفی
 • تدوین: میثم مولایی
 • تهیه کننده: مجید مطلبی
 • طراح صحنه: محسن نصراللهی
 • فیلمنامه: امیررضا کوهستانی، مانی حقیقی
 • صدا: امیرحسین قاسمی
 • مدت زمان: ۱۰۷ دقیقه

 

نظر منتقدان درباره مانی حقیقی کارگردان تفریق

رابین سیتیزن منتقد سرشناس امریکایی درباره فیلم جدید مانی حقیقی تفریق در سایت رسمی جشنواره فیلم تورنتو نوشته است:

مانی حقیقی فیلم جدیدش تفریق از یک زیبایی‌شناسی سیاه مایل به خاکستری بهره می‌برد که در قالب یک درام روان‌شناختی سعی می‌کند داستانش را در زیر باران یک شهر نشان دهد.

تفریق یک اثر تماشاگرپسند است همراه با یک موسیقی پرتنش و یک دست سینمایی که ترسی از خاموش کردن چراغ ها ندارد. همه اینها توسط دو بازیگر مشهور بین المللی ایرانی به تصویر کشیده شده است. ترانه علیدوستی که پس از فیلم فروشنده در سال ۲۰۱۶ به جشنواره تورنتو بازگشت و نوید محمدزاده که در جشنواره تورنتو همزمان فیلم شب داخلی دیوار را دارد و برای نمایش موفق فیلم بدون تاریخ بدون امضا در سال گذشته جوایز متعددی دریافت کرد.  گفتن بیشتر به معنای از بین بردن راز غیرممکنی است که در تاریکی انتظارت را می‌کشد.

 

حاشیه‌های فیلم تفریق

 • سال ۱۳۹۹ برای اولین بار خبر از تولید فیلم تفریق به کارگردانی مانی حقیقی منتشر شد
 • در فهرست اولیه نام پریناز ایزدیار به عنوان بازیگر اصلی نقش زن اعلام شد و حتی عکس‌هایی در پیش تولید فیلم با کارگردان گرفته شد.
 • پریناز ایزدیار به دلیل آنچه بیماری کرونا و به هم ریختگی برنامه‌ها از سوی کارگردان اعلام شد با وجود تمرین‌های پیش از فیلمبرداری از پروژه انصراف داد و مانی حقیقی که پیش از این در کنعان و پذیرایی ساده با ترانه علیدوستی همکاری کرده بود در سومین تجربه همکاری در مقام کارگردان با او قرار داد بست.
 • فیلمبرداری فیلم تفریق ۲ بار به دلیل اوج گیری همه گیری کرونا به تعویق افتاد تا در نهایت تابستان سال ۱۴۰۰ این فیلم به مرحله تولید رسید.
 • تفریق قرار بود در جشنواره چهلم فیلم فجر حاضر باشد اما مراحل فنی فیلم طولانی شد و همین موضوع باعث شد فیلم به جشنواره فیلم فجر نرسد.
 • اولین نمایش فیلم تفریق در جشنواره فیلم تورنتو است که معتبرترین جشنواره سینمایی در امریکای شمالی به شمار می‌رود.

 

عکس‌های فیلم تفریق

ترانه علیدوستی و نوید محمدزاده در نمایی از فیلم تفریق ترانه علیدوستی در نمایی از فیلم تفریق ترانه علیدوستی در نمایی از فیلم تفریق

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم