معرفی انیمه لاپوتا قلعه‌ای در آسمان Castle in the Sky

برای کودکان ۱ تا ۹۹ سال!

انیمه لاپوتا قلعه‌ای در آسمان (۱۹۸۶) اثری فانتزی در ژانر ماجراجویی به نویسندگی و کارگردانی هایائو میازاکی است. موسیقی این انیمه توسط جو هیسایشی تنظیم شده و مراحل تولید آن در استودیو جیبلی تکمیل شده است. انیمه لاپوتا قلعه‌ای در آسمان اولین انیمه تولید شده در استودیو جیبلی است که پس از آن قلعه متحرک هاول و انیمه شاهزاده مونونوکه نیز با الهام از این اثر تولید شده‌اند.

انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان سومین انیمه نوشته شده توسط میازاکی است. این انیمه از چند منبع الهام گرفته و دارای جلوه‌های بصری بسیار تماشایی است. نام شهر معلق لاپوتا هم‌نام جزیره‌ای معلق در کتاب گالیور اثر جاناتان سوییفت و شیتا (شخصیت اصلی انیمه) هم‌نام شخصیت اصلی کتاب حماسه هندی رامایاناست و قصه انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان نیز تاثیر پذیرفته از این دو کتاب است. با وجود اینکه انیمه قلعه‌ای در آسمان اثری سرگرم کننده برای کودکان است اما به‌طرز شگفت‌انگیزی مخاطب خود را در میان بزرگسال‌ها نیز به‌دست آورده. این انیمه مثل همه آثار میازاکی درصدد ارزش‌گذاری ویژه برای خصلت‌های انسانی و اصرار بر صلح و دوستی است.

انیمه قلعه ای در آسمان خیلی ابتدایی‌تر و ساده‌تر از دیگر انیمه‌ها، می‌تواند مخاطب را باجهان‌بینی صلح‌آمیز و زیبای میازاکی آشنا کند. این انیمه شروعی شایسته برای نویسندگی و کارگردانی میازاکی بوده و هست. هرچند نمی‌شود آن را هم رده و برابر با دیگر آثار میازاکی مانند قلعه متحرک هاول یا شهر اشباح دانست؛ اما تماشای آن به اندازه دیگر انیمه‌های میازاکی لذت‌بخش است ضمن اینکه ممکن است محتوا و داستان آن چیزی به خانه ذهن بردن نباشد.

بهترین انیمه های ژاپنی سینما

خلاصه داستان انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان

لاپوتا سرزمینی معلق در دل آسمان است که انسان‌ها در نهایت صلح و آرامش در آنجا زندگی می‌کردند. این سرزمین تحت تاثیر یک پدیده عجیب تا حدود زیادی از بین می‌رود و از تمام وسعتش تنها یک شهر باقی می‌ماند. مردم لاپوتا به زمین می‌آیند و در آنجا زندگی می‌کنند اما کلید ورود به لاپوتا را تنها یک نفر دارد. شیتا، دختر نوجوانی که گردنبندش هم جنس سنگی بزرگ و به‌خصوص در لاپوتاست، گرفتار دو گروه از انسان‌هایی می‌شود که قصد دارند گردنبندش را تصاحب کنند. شیتا موفق می‌شود از دست یکی از این گروه‌ها فرار کند و طی این گریز به سرزمینی سقوط می‌کند که پازو، پسرک نوجوان روستایی در آنجا زندگی می‌کند. پازو پسر مردی است که یکبار بصورت اتفاقی لاپوتا را در آسمان دیده و از آن عکس گرفته است.

حالا پازو و شیتا هر دو یک هدف دارند؛ اینکه به سمت لاپوتا بروند و به سرزمین رویایی‌شان برسند تا این باور که لاپوتا شهری حقیقی است، تحقق پیدا کند. به این ترتیب هر گرفتاری و هر مشکلی که برای شیتا پیش می‌آید، دامن‌گیر پازو هم می‌شود. در جریان یک تعقیب و گریز کشدار همگی به لاپوتا می‌رسند و اوج قصه دقیقا در اینجاست. آیا مردم طماع و حریص قدرت می‌توانند شیتا را ناچار کنند که وسیله ورود آن‌ها شود یا اینکه شیتا و پازو راه‌حلی خواهند یافت و لاپوتا حفظ می‌شود؟

نقد و بررسی انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان

انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان در مقایسه با دیگر آثار میازاکی که بسیار صلح‌طلبانه‌اند، انیمه‌ای خشن است. تصاویر بسیاری در این اثر مشاهده می‌شود که در آن آدم‌ها تفنگ به دست دارند و با هیکل‌های درشت و خشم زیاد به‌نظر می‌رسند. همچنین تعداد آدم بدهای این انیمه بسیار بیشتر از کاراکترهای مثبت و آموزنده آن است. با توجه به اینکه این اثر برای گروه سنی کودکان تولید شده، شدت خشن بودن آن را می‌شود به‌عنوان نقصانش در نظر گرفت.

حضور برخی کاراکترها در انیمه قلعه‌ای در آسمان می‌تواند این اثر را برای کودکان زیر دوسال ترسناک جلوه دهد. به‌خصوص لحظاتی که مربوط به بیدار شدن ربات لاپوتا می‌شود. آن حجم از تیراندازی و وحشت آدم‌ها و همچنین فرار کردن‌های مکرر شیتا که با ترس زیادی توامان است، بدون شک کودکان زیر ۲ سال را وحشت زده می‌کند، ضمن اینکه ممکن است همین کاراکتر ربات برای بچه‌های ۵ یا ۶ ساله حتی دوست‌داشتنی و جذاب باشد؛ زیرا آن‌ها نیت و هدف ربات را درک می‌کنند.

مورد دیگری که در انیمه لاپوتا قلعه ای در آسمان بسیار به چشم می‌آید تعداد کاراکترهای جانبی قصه است. شخصیت‌هایی که برای ماجراجویانه‌تر شدن  انیمه به قصه اضافه شده‌اند اما سرنوشت نامشخصی دارند. مدت زمان این انیمه نیز در مقایسه با ماجرایی که به تصویر می‌گذارد کمی زیادی به نظر می‌رسد. شاید می‌شد که مدت انیه را کوتاه‌تر کرد و داستان گیراتری را به نمایش گذاشت.

ضمن مشکلاتی که در خط داستان و حضور شخصیت‌های فرعی و خشونت‌های بدون ضرورت در این اثر وجود دارد، می‌شود به موسیقی بسیار زیبای تنظیم شده توسط جو هیسایشی نیز اشاره کرد. همچنین جلوه‌های زیبا و مناظر تماشایی که فریم به فریم نقاشی شده و بسیار چشمنواز است.

 

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی برای Castle in the Sky

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۸ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۹۱ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۹۶ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۷۶ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۷.۸ از ۱۰

 

عکس‌های انیمه لاپوتا قلعه‌ای در آسمان

شیتا و پازو در انیمه قلعه ای در آسمان پازو در انیمه قلعه ای در آسمان شیتا و پازو در انیمه قلعه ای در آسمان

لاپوتا قلعه ای در آسمان

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم