جدیدترین فیلم هومن سیدی یک اثر متفاوت است

معرفی فیلم جنگ جهانی سوم

+ عکس ها و حاشیه های فیلم در جشنواره ونیز 2022

جنگ جهانی سوم ششمین تجربه سینمایی هومن سیدی در مقام کارگردان است. او که تا پیش از این آثار متفاوت و پرمخاطبی را کارگردانی کرده بود دست به تجربه متفاوتی زد و با فیلم جدیدش به بخش افق‌ها هفتاد و نهمین دوره جشنواره فیلم ونیز حضور پیدا کرد. در این صفحه نگاهی به متن و حواشی فیلم جنگ جهانی سوم انداختیم.

خلاصه داستان فیلم جنگ جهانی سوم

در خلاصه داستان فیلم جنگ جهانی سوم چنین آمده است: شکیب یک کارگر روزمزد بی خانمان است که هیچ وقت خاطره از دست دادن همسر و پسرش در زلزله چند سال گذشته را فراموش نمی‌کند.  در طی چند سال گذشته، او با یک زن کر و لال به نام لادن رابطه برقرار کرده است. محل ساخت و ساز که او امروز در آن کار می کند معلوم می شود که مجموعه فیلمی درباره جنایات هیتلر در طول جنگ جهانی دوم قرار است در آن ساخته شود. برخلاف همه انتظارش، به او یک نقش سینمایی، خانه و فرصتی داده می شود تا بتواند زندگی‌اش را تغییر دهد. وقتی لادن از این موضوع مطلع می شود، به محل کارش می آید و درخواست کمک می کند. نقشه شکیب برای مخفی کردن او به طرز غم انگیزی تبدیل به یک اتفاق وحشتناک می‌شود و وضعیت جدید او و چیزی که به نظر می رسید می‌تواند باعث پیشرفت زندگی‌اش شود از بین می رود.

جشنواره ونیز ۲۰۲۲؛ آخرین خبرها و حاشیه‌ها

بازیگران و عوامل فیلم جنگ جهانی سوم

 • کارگردان: هومن سیدی
 • تهیه‌کننده: هومن سیدی
 • مدت زمان فیلم: ۱۰۷ دقیقه
 • بازیگران: محسن تنابنده، ندا جبریلی، مهسا حجازی، نوید نصرتی
 • فیلمنامه: هومن سیدی، آرین وزیر دفتری، آزاد جعفریان
 • فیلمبردار: پیمان شادمان فر
 • تدوین: هومن سیدی
 • طراح صحنه: محسن نصرالهی
 • طراح لباس: الهام معین
 • موسیقی: بامداد افشار
 • صدا: علیرضا علویان
 • جلوه‌های بصری: فرید ناظر فصیحی

 

نظر اولیه منتقدان درباره جنگ جهانی سوم هومن سیدی

اسکرین دیلی

جاناتان هالند | فیلم با برخورداری از فوریت یک تریلر خوب و به روشنی یک داستان اخلاقی، حکایتی فرساینده اما مجاب‌کننده است درباره این‌که یک قربانی چگونه یاد می‌گیرد از ستمگران خود تقلید کند. ششمین فیلم بلند هومن سیدی که تا حد زیادی مثل یک فیلم بد درباره هولوکاست به نظر می‌رسد، با حال‌وهوای یک کمدی سیاه واقعا سیاه شروع می‌شود و رفته‌رفته به یک تراژدی بدل می‌شود؛ سفری که با بازی محوری فوق‌العاده و جذاب محسن تنابنده به عنوان قهرمان لگدمال‌شده فیلم جان گرفته است.

فیلموفوریا

مِرِدیث تِیلِر | هومن سیدی موقع خلق فیلمنامه «جنگ جهانی سوم» هانا آرنت را در ذهن داشته و این حرف‌هایش درست و حقیقی است: «جوامعی که حکومتی نظامی و دیکتاتوری دارند، موثرترین عامل ساخت آشوب‌طلب‌ها و دولت‌ستیزان هستند.» کارگردان و نویسندگانش با فیلمنامه‌ای هوشمندانه و هشداردهنده به توازنی بین کمدی سیاه، تراژدی و ملودرام رسیده‌اند هرچند حال‌وهوای ملودرام کمی بر پایان‌بندی ویرانگر فیلم چیره شده است؛ جایی که شخصیت بینوای شکیب با بازی درخشان محسن تنابنده، با چنگ و دندان برای آنچه واقعا مهم است مبارزه می‌کند.

 

حاشیه های حضور در جشنواره ونیز ۲۰۲۲

فیلم جنگ جهانی سوم در بخش افق‌ها جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲ حضور پیدا کرد. فیلمی که به گفته منتقدان یک اثر متفاوت و ساختارشکن است و نشان می‌دهد هومن سیدی تلاش بسیاری کرده است تا داستانی متفاوت را روایت کند.

یادداشت هومن سیدی درباره فیلم جنگ جهانی سوم

هانا آرنت یک بار گفت که در دیکتاتوری ها همه چیز خوب پیش می رود تا ۱۵ دقیقه قبل از فروپاشی کامل. جوامعی که توسط چنین رژیم‌های توتالیتری اداره می‌شوند، مؤثرترین خالق آنارشیست‌ها هستند. من همیشه به این فکر کرده ام که تا کی دیگر می تواند ظلم و ستم در جهان وجود داشته باشد و چه کسانی هستند که توسط حاکمان قدرتمند چنین جوامعی درهم شکسته می شوند. افرادی که برای به دست آوردن اساسی ترین نیازهای خود – خانه، شغل و خانواده – با چنگ و دندان مبارزه خواهند کرد. و هر چیزی که در نهایت به دست می آورند چیزی نیست جز یک تصویر تزئینی و مصنوعی. همیشه کسانی خواهند بود که قدرت بخشش را دارند و کسانی که به اندازه کافی مستأصل برای دریافت کمک هستند. و این چرخه معیوب تا ۱۵ دقیقه قبل از فروپاشی کامل ادامه خواهد داشت – و به زودی پس از آن دوباره شروع خواهد شد…

 

فوتوکال فیلم هومن سیدی در جشنواره فیلم ونیز ۲۰۲۲

ندا جبرائیلی در فوتوکال فیلم جنگ جهانی سوم در جشنواره فیلم ونیز 2022 محسن تنابنده در فوتوکال فیلم جنگ جهانی سوم در جشنواره فیلم ونیز 2022 محسن تنابنده در فوتوکال فیلم جنگ جهانی سوم در جشنواره فیلم ونیز 2022 هومن سیدی در فوتوکال فیلم جنگ جهانی سوم در جشنواره فیلم ونیز 2022 هومن سیدی محسن تنابنده در فوتوکال فیلم جنگ جهانی سوم در جشنواره فیلم ونیز 2022 مهسا حجازی در فوتوکال فیلم جنگ جهانی سوم در جشنواره فیلم ونیز 2022 هومن سیدی در فوتوکال فیلم جنگ جهانی سوم در جشنواره فیلم ونیز 2022

عکس ها و پوستر فیلم جنگ جهانی سوم

فیلم جنگ جهانی سوم

فیلم جنگ جهانی سوم

پوستر فیلم جنگ جهانی سوم

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

6 نظر
 1. sara می‌نویسد

  سلام من شنیدم این فیلم در سینما اکران نمیشه و فقط از پلتفرم نماوا پخش میشه خبر درسته؟

 2. A می‌نویسد

  بله فیلم عذر میخوام، از پلتفرم شما هم پخش میشه یا فقط نماوا؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   معمولا این شکلی است که فیلم ابتدا در سینماها اکران میشه و مدتی بعد برای اکران آنلاین به وی‌اودی‌ها سپرده میشه و بعدش وارد شبکه نمایش خانگی میشه.

 3. A می‌نویسد

  سلام فقط از نماوا پخش میشه درسته؟

 4. A می‌نویسد

  سلام سریال فقط از نماوا پخش میشه درسته؟

  1. فیلیمو‌شات می‌نویسد

   سلام
   فیلم هست نه سریال.