پاسخ به سوالاتی درباره زندگی خالق ارباب حلقه ها

راستی‌آزمایی اتفاقات فیلم تالکین

۲ سپتامبر سالمرگ این نویسنده کم‌نظیر فانتزی است

پس از موفقیت دیوانه‌وار سه‌گانه سینمایی ارباب حلقه‌ها بود که «جی.آر.آر تالکین» نویسنده انگلیسی کتاب‌های این مجموعه، شهرتی عظیم در تمام جهان به‌دست آورد. آثار فانتزی او بارها مورد اقتباس‌های سینمایی قرار گرفته و صدها میلیارد دلار سود نصیب سازندگانش کرده است. حالا هواداران این آثار بعد از مدتی آرامش، با شروع پخش سریال ارباب حلقه‌ها مجددا در اوج کنجکاوی و هیجان به سر می‌برند و می‌خواهند ببینند نخستین سریالی که براساس مشهورترین کتاب تالکین ساخته شده، انتظارات‌شان را برآورده می‌کند یا نه.
در مورد سریال در فیلیموشات به اندازه کافی خواهید خواند، به همین دلیل می‌خواهیم برویم سراغ خود تالکین و ضمن بررسی رویدادهای فیلم «تالکین» (۲۰۱۹)، ببینیم آیا سازندگان این فیلم به واقعیات تاریخی زندگی این نویسنده شهیر بریتانیایی وفادار بوده‌اند یا نه.

جی.آر.آر تالکین؛ ۱۱ حلقه درباره ارباب فانتزی‌ها

آیا این مادر تالکین بود که او را با اسطوره‌ها آشنا کرد؟

بله اطلاعات فیلم تالکین درست است. مادر تالکین که «میبل» نام داشت، تا قبل از مرگ زودهنگامش، در منزل به ۲ فرزندش آموزش می‌داد و همین آموزش‌ها باعث شد تا تالکین در ۴ سالگی خواندن را بیاموزد! میبل به فرزند با استعدادش زبان لاتین آموخت و او را تشویق کرد تا کتاب‌های زیادی بخواند و از همان کودکی با دنیای اساطیر آشنا شود.

آیا تالکین در سن ۱۲ سالگی یتیم شد؟

آری. «جان رونالد روئل تالکین» سال ۱۸۹۲ در آفریقای جنوبی فعلی متولد شد. پدرش برای مدیریت نمایندگی یک بانک بریتانیایی به آن کشور سفر کرده بود. تالکین سه ساله بود که پدرش بر اثر عوارض روماتیسم درگذشت. میبل و فرزندانش تنهایی به انگلستان بازگشتند و در تنگدستی زندگی‌شان را ادامه دادند تا سال ۱۹۰۴ که میبل هم به دلیل عوارض دیابت از دنیا رفت و تالکین و برادرش هیلاری یتیم ماندند. بعد از مرگ مادر، یک کشیش محلی به نام «فرانسیس خاویر مورگان» سرپرستی این دو برادر را عهده‌دار شد و شرایطی فراهم کرد که هر ۲ کودک بتوانند در شرایطی مناسب ادامه تحصیل دهند.

نیکلاس هولت و کریگ رابرتس در فیلم تالکین

آیا تالکین با تسلطش برای زبان انگلیسی میانه واقعا همکلاسی‌هایش را تحت تاثیر قرار داده بود؟

خیر. البته تالکین به این زبان تسلط داشت، ولی صحنه قدرت‌نمایی او با زبان در مدرسه صرفا جنبه دراماتیک دارد. ضمنا صحنه بازی بیلیارد با گروهی از دوستان به منظور شورش علیه دیکتاتوری موجود در مدرسه هم در دنیای واقعی اتفاق نیفتاده بود.

تالکین که با «ادیث برت» ملاقات کرد؟

استاد در ۱۶ سالگی با همسر آینده اش ادیث (با بازی لیلی کالینز) آشنا شد و به پانسیون بیرمنگام در حومه ادگباستون نقل مکان کرد. ادیث هم یک یتیم ساکن پانسیون بود. این دو نفر شخصیت نزدیکی به‌هم داشتند و سریع با یکدیگر دوست شدند. با توجه به این‌که هر دوی آن‌ها یتیم و علاقه‌مند به دریافت و ابراز عشق بودند، سریع یک رابطه عاشقانه بین‌شان شکوفا شد.

آیا شیطنت‌های تالکین و همسرش در چای‌خانه بیرمنگام واقعی است؟

به احتمال زیاد آنچه در فیلم تالکین می‌بینید درست است! این زوج باهوش و جوان پایه شیطنت‌بازی هم بودند و یکی از عادات‌شان هم این بود که در بالکن چای‌خانه بیرمنگام می‌نشستند و حبه‌های قند را از آن بالا می‌انداختند داخل کلاه رهگذران و هرکس هدف‌گیری بهتری داشت، نهایتا برنده بازی بود!

آیا تالکین تا ۲۱ سالگی از ملاقات با ادیث محروم شده بود؟

کاملا. زمانی که این دو با یکدیگر آشنا شدند، تالکین ۱۶ و ادیث ۱۹ ساله بود. سن بالاتر دختر و البته پروتستان بودن او باعث شده بود تا پدر فرانسیس تالکین را به مدت ۵ سال از ملاقات با عشقش محروم کند. البته فرانسیس اصرار داشت تا پسرک روی درس متمرکز شود و بتواند در دانشگاه آکسفورد حضور پیدا کند.

لی لی کالینز و نیکلاس هولت

آیا تالکین برای تحت تاثیر قرار دادن دختران زیبا یک اتوبوس دزدیده بود؟!

تالکین واقعا یک بار در عمرش اتوبوس دزدید، اما دختر زیبایی در آن حوالی نبود که بخواهد محض خوشایند او این کار را انجام دهد!

آیا ادیث نامزدی‌اش با مردی دیگر را به‌هم زد تا با تالکین ازدواج کند؟

صد درصد! همانطور که در فیلم تالکین می‌بینید، عشق آن‌ها آن‌قدر آتشین بود که وقتی تالکین از محرومیت ۵ ساله درآمد، فورا به ادیث گفت هنوز عاشق اوست و ادیث هم نامزدی‌اش با مردی دیگر را لغو کرد و تازه حاضر شد با اکراه کاتولیک شد تا با مرد مورد علاقه‌اش ازدواج کنند. این ازدواج ۵۵ سال و تا زمان مرگ ادیث ادامه داشت.

تماشای آنلاین فیلم تالکین در فیلیمو

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم