معرفی انیمه باغ کلمات The Garden of Words

اندوه تنهایی

انیمه باغ کلمات (۲۰۱۳) اثری درام به کارگردانی و نویسندگی ماکوتو شینکای است. این انیمه در استودیو کومیکس ویو فیلمز تولید شده و موسیقی آن توسط دایسوکه کاشیوا تنظیم شده است. انیمه باغ کلمات در جشنواره‌های بین‌المللی مختلفی به نمایش درآمده و جوایز بسیاری را نصیب خود کرده. یکی از این جوایز مربوط به جشنواره بین‌المللی فیلم فنتیژا می‌شود. فنتیژا جشنواره‌ای است که بهترین فیلم‌های درجه ب را بررسی می‌کند. همچنین این انیمه در جشنواره‌های فیلم انیمه اشتوتگارت و بخش سینمایی انیمیشن کوبه نیز جوایزی را به‌دست آورد.

ماکوتو شینکای کارگردان حاذق ۴۹ ساله ژاپنی که از او با عنوان میازاکی جدید نیز یاد می‌شود خالق آثار تماشایی مانند انیمه نام تو، آواهایی از ستاره دوردست، محل قرار روزهای اول آشنایی، ۵ سانتی‌متر در ثانیه، فرزند آب و هوا و کودکانی در جست‌وجوی صداهای گمشده و همین انیمه باغ کلمات است. مسیر تولید انیمه برای ماکوتو شینکای از زمانی روشن و خواستنی می‌شود که به تماشای انیمه لاپوتا قلعه‌ای در آسمان می‌رود. او که در دوران پخش این انیمه نوجوانی دبیرستانی بوده، با خود فکر می‌کند که دلش می‌خواهد روزی اثری خلق کند که مثل آثار میازاکی بتواند تمام احساسات مخاطبش را به‌دست آورد.

انیمه باغ کلمات جدیدترین اثر شینکای است که به مفهوم عشق می‌پردازد. او در این قصه، تنهایی بی‌کران آدمی را با استفاده از اشعار مان‌یوشو و بارش توامان باران در پارک بین‌المللی شینجوکو گیوئن به تصویر می‌کشد. در این انیمه، کفش که استعاره‌ای از زندگی است در دستان پسری نوجوان قرار می‌گیرد که می‌داند چطور باید آن را بدوزد اما شیوه هدفمند یا تصمیمی جدی برای سرو سامان دادن به این توانمندی خود ندارد.

بهترین انیمه های ژاپنی سینما

خلاصه داستان انیمه باغ کلمات

تاکائو آکیزوکی جوانی ۱۵ ساله و ژاپنی است که روزهای بارانی به مدرسه نمی‌رود. او توانایی بالایی در دوختن کفش دارد و در روزهای بارانی به پارک شینجوکو گیوئن می‌رود تا کفش طراحی کند. در یکی از این روزهای بارانی او با خانمی ۲۷ ساله روبه‌رو می‌شود که دقیقا زیر آلاچیقی نشسته که تاکائو  نیز همانجاست. او زنی مرموز و بسیار ساکت است که مدام نوشیدنی و شکلات می‌خورد. اندوهی واضح در چهره او موج می‌زند. زمان می‌گذرد و هربار در روزهای بارانی تاکائو و یوکاری یکدیگر را در باغ ملاقات می‌کنند. کم‌کم مکالمه‌های کوتاهی بین آن‌ها پیش می‌آید و به شکل عجیبی به یکدیگر علاقه‌مند می‌شوند. ضمن اینکه تاکائو  هنوز هیچی از یوکاری نمی‌داند، دلباخته او شده و آرزو می‌کند تا هر روز باران ببارد تا بتواند یوکاری را ببیند. اما این عشق سرانجامی غیرمنتظره دارد.

تاکائو آکیزوکی و یوکاری یوکینو در انیمه باغ کلمات

نقد و بررسی انیمه باغ کلمات

انیمه باغی از کلمات جلوه‌های بصری بسیار زیبایی دارد. جزییات در تک تک تصاویر این انیمه غوغا می‌کند اما ماجرای اثر، آنچه در انیمه همیشه بیش از همه مورد توجه مخاطب است، ابدا ماجرایی به یاد ماندنی نیست. ممکن است حتی ۱۰ سال بعد هم از انیمه باغ کلمات به عنوان اثری که در جلوه‌های بصری کم نگذاشته یاد شود اما هیچ‌کس قصه آن را به‌یاد نخواهد آورد.

هنگامی که انمیه باغ کلمات پس از ۴۰ دقیقه تمام می‌شود مخاطب احساس می‌کند فیلم ناگهان و بدون اینکه به اندازه کافی به کارکترها پرداخته باشد و به اندازه کافی قصه‌ای روایت کرده باشد، به پایان می‌رسد. ایراد دیگر این انیمه این است که برخی لحظات دیالوگ و واکنش شخصیت‌ها آنقدر ناشناخته باقی می‌ماند که درک احساس آن‌ها غیرممکن می‌شود. برای مثال در انتها خشمی که از تاکائو می‌بینیم اصلا ملموس و قابل درک نیست. او از چه چیزی خشمگین است؟ درنهایت چه راه حلی برای کنترل خشم خود پیدا می‌کند؟ آیا این قضیه برای یوکاری قابل درک است یا او هم مثل مخاطب سردرگم شده است؟

پایان این انیمه سوال‌های فراوانی را در ذهن تماشاگر بدون پاسخ باقی می‌گذارد. انیمه باغی از کلمات با اینکه روایتی از یک عشق افلاطونی را برای مخاطب به تصویر می‌کشد اما یکباره قصه را رها می‌کند. برای رسیدن به این پاسخ که آیا تاکائو و یوکاری عشق واقعی را تجربه کردند یا خیر، مخاطب ناچار است از قوه خیال خود بهره بگیرد ضمن اینکه تا پیش از این انیمه باغ کلمات تمام جزییات قصه را آشکار می‌کرد اما حالا برای پاسخ نهایی و مهم‌ترین قسمت این ماجرا، مخاطب را رها کرده است.

 

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی برای The Garden of Words

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۴ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۹۳ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۸۳ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۸۶ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۷.۸ از ۱۰

دانلود انیمه باغ کلمات

عکس های انیمه باغ کلمات

تاکائو آکیزوکی و یوکاری یوکینو در انیمه باغ کلمات

تاکائو آکیزوکی در انیمه باغ کلمات یوکاری یوکینو در انیمه باغ کلمات یوکاری یوکینو در انیمه باغ کلمات یوکاری یوکینو در انیمه باغ کلمات یوکاری یوکینو در انیمه باغ کلمات تاکائو آکیزوکی در انیمه باغ کلمات

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم