فاز چهارم چگونه دنیای فیلم های مارول را شکل می‌دهد

فاز چهارم دنیای فیلم های مارول روند کاملا جدیدی را در پیش گرفته است و حتی ارتباط فوق‌العاده بیشتری هم با سریال‌ها برقرار کرده است.

شرکت مارول چند وقت پیش در جریان نمایشگاه «کامیک-کان بین‌المللی سن دیگو» از فاز چهارم فیلم های دنیای مارول رونمایی کرد؛ اما برخلاف فاز سوم که فیلم‌ها در آن خیلی آهسته پیش می‌رفتند و سرنوشت اتفاقات رخ داده در آن دیر مشخص می‌شد چرا که بیشتر به فیلم‌های «انتقام جویان» وابسته بودند، فاز چهارم خیلی سریع به اتفاقات خواهد پرداخت. در فاز چهارم، سریال‌ها هم با دنیای فیلم های مارول ارتباط نزدیکی دارند و سری‌های جدیدی از جمله «اترنالز» و «شنگ-چی» می‌خواهند مخاطب را به شکلی درگیر کنند که تاکنون تجربه نکرده‌اند. البته از همه مهم‌تر این است که در فاز چهارم فیلم های مارول خبری از اونجرز نیست و این فاز بدون انتقام جویان ادامه پیدا می‌کند. در حالی که فازهای قبلی به سری انتقام جویان وابسته بودند، فاز چهارم چگونه می‌خواهد دنیای فیلم های مارول را شکل دهد؟ به نظر می‌رسد که فاز چهارم قرار است ساختار فعلی فیلم های مارول را تغییر دهد، چرا که فاز چهارم باید می‌خواهد به بزرگ‌ترین سرگرمی فرهنگ عامه تبدیل شود. ابعاد فاز جدید نه‌تنها قرار است شخصیت‌های جدید و عجیبی را نشان دهد، بلکه ساختار و زیربنای جدید ایجاد می‌کند تا هر پروژه بتواند خیلی آزادانه شکل بگیرد و ارتباطی به فازهای قبلی نداشته باشد.

دنیایی بدون انتقام جویان

دنیای فیلم های مارول انتقام جویان

اعضای گروه انتقام جویان در فاز چهارم فیلم های مارول حضور دارند. شخصیت‌های «عنکبوت سیاه»، «فالکون»، «اسکارلت ویچ»، «شاهین‌چشم» و «ثور» در فاز چهارم حضور دارند؛ اما این شخصیت‌ها به‌عنوان یک گروه در کنار هم قرار نمی‌گیرند و به همین دلیل خبری از فیلم جدید اونجرز هم نیست. این یک تغییر اصلی برای دنیای فیلم های مارول است. هر سه فاز قبلی فیلم های مارول بر اساس داستان‌های اونجرز شکل گرفته بودند و حالا قرار نیست در فاز چهارم خبری از اونجرز را همان انتقام جویان باشد. حتی فیلم‌هایی مانند «نگهبانان کهکشان»، «دکتر استرنج» و «مرد عنکبوتی» که ارتباط نزدیکی با اونجرز دارند هم قرار است خیلی مستقل دنبال شوند. هنوز اطلاعات مشخص و دقیقی از این فیلم‌ها منتشر نشده و اصلا نمی‌دانیم که به انتهای فیلم «انتقام جویان: پایان بازی» ارتباط پیدا می‌کنند یا حتی اتفاقات این فیلم‌ها با «پایان بازی» همزمان می‌شود یا خیر. به هر حال همیشه تئوری‌های مختلفی به وجود می‌آیند و مردم درباره چیزهای مختلفی صحبت می‌کنند.

همه فیلم های فاز چهارم مارول

همه فیلم های فاز چهارم مارول و سریال ها

در حالی که فیلم‌های فاز یک، دو و سه یک روایت خطی و کاملا مشخص داشتند، فاز چهارم یک خط داستانی مشخص که بتوان همان اول متوجه آن شد  ندارد. مثلا فیلم جدید «عنکبوت سیاه» و فیلم «ثور ۴» جزو این فیلم‌ها هستند. عنکبوت سیاه یک پیش‌درآمد به‌حساب می‌آید و ثور ۴ هم مشخص نیست که چه داستانی را در پیش می‌گیرد. شاید باید منتظر اکران هرکدام از این فیلم‌ها در زمان خود باشیم، اما وضعیت کنونی نشان می‌دهد که با مجموعه‌ای از فیلم‌های مستقل مواجه هستیم که می‌خواهند یک داستان بزرگ‌تر را روایت کنند. به همین دلیل فیلم‌های جدید آزادی بیشتری در مقایسه با فیلم‌های فازهای قبلی دارند. قطعا ساخت یک داستان بزرگ و مرتبت بین همه فیلم‌ها چیزی است که باعث شده دنیای فیلم‌های مارول این‌قدر هیجان‌انگیز باشند؛ اما بعد از به پایان رسیدن سری اونجرز فضا برای خلق شخصیت‌های جدید و روایت داستان‌های مستقل به وجود آمده است.

ارتباط نزدیک میان فیلم‌ها و سریال

دنیای مارول و سریال های فاز ۴

در فاز چهارم فیلم های مارول شاهد معرفی قهرمان‌های جدیدی خواهیم بود. قهرمان‌هایی که اولین بار است که آن‌ها را خواهیم دید. فاز چهارم شامل ۱۰ پروژه مختلف می‌شود که قرار است پخش آن‌ها از سال ۲۰۲۰ شروع شود و تا سال ۲۰۲۱ ادامه خواهند داشت. نیمی از این ۱۰ پروژه را سریال‌ها تشکیل می‌دهند که روی سرویس دیزنی پلاس پخش می‌شوند. سریال‌ها زیر پرچم استودیوی مارول قرارگرفته‌اند تا ارتباط بیشتری با فیلم‌ها داشته باشند. سریال‌هایی که قبلا از دنیای فیلم‌های مارول ساخته شده بودند، از فیلم‌ها فاصله گرفتند و مخاطب زیادی پیدا نکردند. مارول سعی کرده فیلم و سریال در فاز چهارم بسیار به یکدیگر نزدیک باشند. به همین دلیل است که «الیزابت اولسن» در نقش «اسکارلت ویچ» در فیلم بعدی «دکتر استرنج» هم حضور دارد. اسکارلت ویچ در سریال «وانداویژن» حضور دارد که این سریال ارتباط مستقیمی با فیلم بعدی دکتر استرنج دارد.


انیمیشن جدید دیزنی پلاس اسرار قهرمانان و تبهکاران مارول را فاش می‌کند


مارول در فاز چهارم فیلم‌های خود وارد حوزه‌های جدید هم شده است. مثلا قرار است یک سریال انیمیشنی بسازد. سریالی به نام «چه می‌شد اگر» که راوی آن «جفری رایت» در نقش «وچر» است. «اسکات دریکسون» کارگردان فیلم «دکتر استرنج» به این موضوع اشاره کرده که فیلم جدید بیشتر المان‌های ترسناک خواهد داشت و شاید اولین فیلم ترسناک دنیای مارول باشد. «لوکی» هم یکی دیگر پروژه‌های مارول است که به‌صورت مستقل دنبال می‌شود. حتی پروژه‌های دیگر مارول مانند شنگ-چی، دکتر استرنج و ثور هم قصد دارند با خلق مضامین خاص خود دنیای فاز چهارم فیلم‌های مارول را شکل دهند. در حال حاضر مارول مخاطب‌های وفادار زیادی را به‌دست آورده است و به همین دلیل می‌تواند فاز چهارم را به هر شکل که دوست داشت بسازد و مسیر جدیدی برای آن در نظر بگیرید.

همه‌چیز جدید است؛ دنیای فیلم های مارول جدید می‌شود

دنیای مارول اترنالز

ساخت فیلم‌ها و پروژه‌های جدید باعث شده که یکسری از قهرمان‌های عجیب مارول را روی پرده نقره‌ای سینما مشاهده کنیم. مارول قول داده که فیلم اترنالز نه‌تنها شخصیت‌های کمیک «سلستیال» و «دویانت» را نشان می‌دهد، بلکه توسط یکی از بهترین کارگردان‌های چینی «کلوئی ژائو» ساخته می‌شود. در این فیلم بازیگرانی مانند «کمیل نانجیانی»، «آنجلینا جولی»، «سلما هایک»، «برایان تیری هنری» و «ما دونگ-سیوک» بازی می‌کنند.

«تایکا وایتیتی» کارگردان فیلم «ثور: رگنراک» کارگردان فیلم «ثور: عشق و آذرخش» (Thor: Love and Thunder) را بسازد. در این فیلم «ناتالی پورتمن» بازگشته و قرار است نقش «جین فاستر» یا «ثور مونث» را بازی کند.

از طرف دیگر «سیمو لیو» هم قرار است در فیلم «شنگ-چی» بازی کند. اولین ابرقهرمان آسیایی مارول که فیلم آن توسط «دستین دنیل کرتون» ساخته می‌شود. مارول انتظار دارد که این فیلم هم بتوانند همانند «بلک پنتر» به فروش خوبی دست پیدا کند.

البته مارول در کنار ساخت فاز چهارم فیلم‌های خود چند پروژه دیگر هم دارد. مثلا قرار است فیلم جدید «تیغه» را با بازی «ماهرشالا علی» می‌سازد. حتی قرار است فیلم «چهار شگفت‌انگیز» و فیلم «مردان ایکس» هم ساخته شود. البته این فیلم‌ها بعد از به‌پایان رسیدن فاز چهارم ساخته می‌‌شوند. پس بعید نیست که در فاز پنجم فیلم‌های مارول شاهد بازگشت انتقام جویان باشیم. شاید فیلم‌های اونجرز پایه اصلی فیلم‌های دنیای مارول را تشکیل داده باشند، اما مارول نشان داده که می‌تواند بدون نگاه به گذشته هم کار کند. آن‌ها به خوبی برای آینده آماده هستند.

بنر انتقام جویان پایان بازی فیلیمو

منبع: IGN

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم

3 نظر
  1. رخسار می‌نویسد

    حتی دنیای فانتزی قهرمانانه هم وابسته به دنیا واقعیست! مرد آهنی و کاپیتان امریکا با بازیهای رابرت داونی جونیور و کریس ایوانز دیگر وجود نخواهند داشت (مگر اینکه برگردند) چرا که این بازیگران قراردادشان به اتمام رسیده. به هر حال خلق اثر بزرگی کردند و واقعا دست مریزاد دارند.

  2. حامد می‌نویسد

    یه دور خیز مجد شاهد خواهیم بود، معرفی چند ابر قهرمان مجزا و جدید با قابلیت های متفاوت و رسیدنشان بهم در فاز ۵ یا ۶ و ساخت اونجرز جدید در فاز ۵ یا ۶ – به نظر من تقریبا همان راه قبل در حال طی شدن هست با این تفاوت که سریال ها هم باید دنبال شوند تا به طور کامل از جریاناتی که در قسمت های فیلم سینمایی بعدی مطلع شویم

  3. امیر می‌نویسد

    مجید جان بهتر نیست خودمون یه قهرمان خلق کنیم.