برای روزی که به نام صفحه سیاه و سفید نامگذاری شده است

۵ فیلم برتر تاریخ سینما درباره شطرنج

۲۰ جولای روز جهانی شطرنج است

روز جهانی شطرنج است. خیلی‌ها این بازی را «ورزش» نمی‌دانند. اگر هم آن را ورزش بدانیم، احتمالا بین سایر ورزش‌ها کمترین جذابیت‌های سینمایی را دارد! چون خبری از تحرک در آن نیست و تحرکات داخل ذهن بازیکنانش را هم نمی‌شود روی پرده به‌خوبی نشان داد. با این‌حال سینما همیشه با شطرنج مهربان بوده و حضور این بازی استراتژیک در سریال‌ها، فیلم‌های سینمایی و مستندها پررنگ و قابل توجه است. به مناسبت روز جهانی شطرنج رفته‌ایم سراغ معرفی پنج تا از بهترین فیلم‌های سینمایی با محوریت شطرنج.

مهر هفتم | ۱۹۵۷ | The Seventh Seal

این شاهکار «اینگرید برگمان» نه تنها بهترین فیلم شطرنج جهان که یکی از بهترین و البته سنگین‌ترین فیلم‌های تاریخ سینماست. فیلم درباره یک شوالیه قرون وسطایی است که سفری را از سرزمین طاعون‌زده آغاز کرده‌است و قرار است با فرشته مرگ که برای ستاندنش جانش آمده است، یک مسابقه شطرنج بازی کند.

مهر هفتم فیلمی بود که برای برگمان اعتباری جهانی به همراه آورد و نامش را به عنوان فیلمسازی مهم در بین محافل هنری جهان تثبیت کرد. فیلم بلافاصله تبدیل به نماد فیلم‌های پیچیده و روشنفکرانه شد و تمثیل‌پردازی‌ها و مایه‌های فلسفی آن که خیلی برای عموم طرفداران سینما قابل فهم نبود، به این مسئله دامن زد. محور فیلم شطرنج نیست، اما از شطرنج به شکلی عالی برای بیان داستانی جذاب استفاده شده است.

گونار بیورنستراند در فیلم مهر هفتم

در جست‌وجوی بابی فیشر | ۱۹۹۳ | Searching For Bobby Fischer

از بهترین فیلم‌هایی است که با موضوع شطرنج ساخته شده است. فیلمی از «استیو زیلیان» درباره پسربچه نوجوانی که مهارتی نفسگیر در بازی شطرنج دارد.

فیلم داستان یک پسربچه معمولی است که هنگامی که پدرش را به‌سختی در شطرنج شکست می‌دهد، معلوم می‌شود استعداد ویژه‌ای در انجام این بازی دارد. او سپس بعد از آشنایی با یک مربی مهارت‌هایش را توسعه می‌دهد و تبدیل به یک شطرنج‌باز قهار می‌شود، اما به‌مرور علاقه‌اش را به شطرنج و شهرتی که نصیبش شده از دست می‌دهد و این تازه شروع ماجراست.

مکس پومرانک در فیلم در جستجوی بابی فیشر

مگنوس | ۲۰۱۶ | Magnus

حتی اگر پیگیر یا علاقه‌مند به شطرنج هم نباشید می‌دانید که «مگنوس کارلسن» قهرمان بلامنازع شطرنج جهان در سال‌های اخیر بوده و حتی قبل از رسیدن به عنوان قهرمانی هم به عنوان یک نابغه مورد توجه رسانه‌ها بود. اگر می‌خواهید او و ابعاد مختلف شخصیتش را بهتر بشناسید، تماشای مستند «مگنوس» را از دست ندهید.

مستند مگنوس درست اندک‌زمانی قبل از مسابقه بزرگ کارلسن و حریف قدرش «سرگئی کاریاکین» روس اکران شد. فیلم روایتگر تلاش‌های مگنوس و خانواده‌اش در مسیر رسیدن به تاج‌وتخت این ورزش است و تصاویر بی‌نظیری از کودکی او، بازی‌اش با «کاسپاروف» در ۱۳ سالگی و جدال محشر و هیجان‌انگیزش با «آناند» بر سر قهرمانی جهان را نشان می‌دهد.

فیلم مگنوس

قربانی پیاده | ۲۰۱۴ | Pawn Sacrifice

از نظر شما ممکن است «کاسپاروف» بهترین شطرنج‌باز تاریخ باشد، اما تعدادی از رسانه‌ها «بابی فیشر» آمریکایی را بهترین شطرنج‌بازی که تاریخ به خودش دیده می‌دانند. فیلم «قربانی پیاده» یک فیلم زندگینامه‌ای درباره فیشر است و براساس داستان واقعی مبارزه او با «بوریس اسپاسکی» قهرمان روس شطرنج جهان در سال ۱۹۷۲ و اوج دوران جنگ سرد ساخته شده.

ماجرا آن‌جا جالب می‌شود که بدانید خانواده فیشر به‌خاطر پیوندهایی با کمونیسم همواره تحت نظارت اف‌بی‌آی بودند و فیشر برای حضور در این بازی فشار روانی وحشتناکی متحمل شده بود.

توبی مگوایر فیلم قربانی کردن سرباز

فرش | ۱۹۹۴ | Fresh

«فرِش» لزوم یک فیلم شطرنجی نیست، اما حاوی مقدار زیادی بازی شطرنج است! فیلم داستان زندگی یک دلال خرده‌پای ۱۲ سال مواد مخدر به نام «فرش» است که هنگام اپیدمی اعتیاد مردم نیویورک به «کراک» در این شهر زندگی می‌کند.

این فیلم شامل صحنه‌های متعددی از شطرنج است، زیرا پسرک با یک شطرنج‌باز سرعتی الکلی به نام «سم» (با بازی بی‌نظیر «ساموئل ال.جکسون) دوست می‌شود.

فیلم فرش 1994

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم