معرفی انیمه سرویس دلیوری کی کی Kiki's Delivery Service

پرواز به دنیای آدم بزرگ‌ها

انیمه سرویس دلیوری کی کی (۱۹۸۹) انیمیشنی تخیلی به کارگردانی و نویسندگی هایائو میازاکی است. این انیمه در استودیو جیبلی تهیه شده و جو هیسایشی موسیقی این اثر را تنظیم کرده است. ماجرای انیمه سرویس دلیوری کی کی الهام گرفته از رمانی با همین نام نوشته ائیکو کادونو، نویسنده ادبیات کودکان در ژاپن است. این اثر موفق به کسب جایزه بزرگ مجله انیمیج شد.

تحقیقات نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی بین عزت‌نفس سالم کودکان و تماشای فیلم‌های امیدبخش وجود دارد. انیمه سرویس دلیوری کی کی (Kiki’s Delivery Service) در دسته چنین فیلم‌هایی قرار می‌گیرد. در واقع این اثر، انیمه‌ای ایده‌آل برای تماشای خانواده است؛ اما برای کودکان بسیار الهام‌بخش‌تر خواهد بود. انیمه کی کی در مقایسه با دیگر انیمه‌های استودیو جیبلی، اثری کاملا مفرح، رها و بسیار کم دغدغه است. انگار که این انیمه را در حیاط خلوت جیبلی تولید کرده باشند، آنقدر که مستقل از دیگر آثار این استودیو است. شاید تنها وجه اشتراک انیمه سرویس دلیوری کی کی با دیگر انیمه‌های استودیو جیبلی دختر نوجوان و قهرمان این قصه باشد.

هایائو میازاکی، پدر انیمه‌های تماشایی، پس از سرویس دلیوری کی کی، انیمه شهر اشباح را خلق می‌کند. اثری که دنیا از تماشای آن خسته نمی‌شود. وجه اشتراک این دو انیمه چیهیرو به عنوان دختری معمولی در دنیای جادوگرها و کی کی به عنوان دختر جادوگری در نیای آدم‌‌های عادی است. وجه تمایز این دو انیمه نیز در این است که چیهیرو در تلاش برای خلاص شدن از شهر اشباح بود؛ اما کی کی به دنیای آدم‌های معمولی علاقه‌مند و نسبت به زندگی با آن‌ها بسیار مشتاق بود.

اما تفاوت بسیار بزرگ انیمه سرویس دلیوری کی کی با تمام انیمه‌های میازاکی در زمانی است که داستان کی کی در آن جریان دارد. ماجرای این اثر در اروپای دهه ۵۰ جریان دارد. زمانی که هیچ جنگ جهانی در دنیا اتفاق نیفتاده و هیچ رنج همگانی بر دنیا حاکم نیست. سرویس دلیوری کی کی دقیقا یک تماشای مهیج در حیاط خلوت استودیو جیبلی است که از دغدغه جنگ، رنج و مرگ انسان‌ها فارغ است. البته این انیمه از نظر بصری و محیطی که در آن به نمایش درآمده، احتمالا برای غربی‌ها بسیار ملموس‌تر باشد؛ چرا که منفک از منظره‌های ژاپن است.

بهترین انیمه های ژاپنی سینما

خلاصه داستان انیمه سرویس دلیوری کی کی

انیمه سرویس دلیوری کی کی در تمام مدت به این می‌پردازد که وارد شدن به دنیای بزرگسالان چگونه است. اینکه در شروع مسیر برای به‌دست آوردن استقلال چه چالش‌هایی پیش پای یک نوجوان قرار می‌گیرد و او چگونه برای جدا شدن از محیط امن خود و خانواده‌اش تقلا می‌کند.

قهرمان داستان انیمه سرویس دلیوری کی کی دختری ۱۳ ساله به نام کی کی است. او برای تمرین استقلال و یاد گرفتن پرواز به سمت شهری نسبتا شلوغ سفر می‌کند؛ اما شلوغی این شهر وجه تمایز آن با محل زندگی کی کی نیست. او از شهر جادوگرها سفر کرده و برای تمرین پرواز با جارو، به شهر آدم‌ها می‌رود. کی کی جادوگری نوجوان است و باید پرواز با جارو را یاد بگیرد. روز اولی که به شهر آدم‌های عادی می‌رسد با یک خانم مهربان آشنا می‌شود، او به کی کی پیشنهاد کار می‌دهد و اتاق طبقه بالای کارگاهش را در اختیار کی کی می‌گذارد.

وظیفه کی کی این است که سفارش مشتری‌ها را تحویل دهد. او مسیر نانوایی تا منزل مشتری‌ها را با جارویش پرواز می‌کند. چالش‌هایی که او برای رساندن سفارش‌ها پشت سر می‌گذارد، قصه انیمه سرویس دلیوری را می‌سازد. او یک گربه سیاه سخنگو دارد. اتفاق بد اینکه هرچه بیشتر از زمان حضور کی کی در شهر آدم‌ها می‌گذرد توانایی‌های ویژه‌اش تحلیل می‌روند. این رویه از آنجایی مشخص می‌شود که او دیگر صدای متوجه حرف‌های گربه‌اش نمی‌شود. کم کم توانایی‌اش برای پرواز با جارو را هم از دست می‌دهد. بعد از این قصه برای پاسخ دادن به این سوال ادامه پیدا می‌کند که آیا کی کی موفق می‌شود قدرت‌های جادویی خود را مجدد به دست آورد؟ یا ناچار است برای همیشه در شهر آدم‌های عادی زندگی کند و قید توانایی‌های منحصر به‌فردش را بزند؟

معرفی انیمه سرویس دلیوری کی کی

نقد و بررسی انیمه سرویس دلیوری کی کی

انیمه سرویس دلیوری کی کی، موسیقی دلنشین و تصاویری زیبا را برای مخاطب به نمایش می‌گذارد، از این بابت می‌توان گفت که این انیمه به نگاه تماشاگر بسیار ارج می‌نهد. هر تصویر با رنگ‌هایی شاد و بسیار پر انرژی طراحی شده است. زمانی که کی کی برای پختن کیک به خانم مسن کمک می‌کند، تصاویر چنان ملموس و واقعی طراحی شده‌اند که آدم به هوس کیک خوردن می‌افتد. درست زمانی که کی کی کیک را از فر بیرون می‌کشد و بخار از کیک داغ بلند می‌شود، به راحتی می‌شود عطر شیرین آن را حس کرد. چنین کیفیتی در تولید تصاویر را باید ضمن توجه به سال ساخت این انیمه ستایش کرد!

انیمه سرویس دلیوری کی کی از آن انیمیشن‌هایی است که سخت می‌شود به آن ایراد گرفت. تنها نقصان این اثر ماجراهای نیمه کاره آن است که سوالی را در ذهن مخاطب مطرح می‌کند و یک‌باره او را با سوال‌هایش رها می‌کند. تمام انچه تا پایان اثر در ذهن من به عنوان سوال باقی ماند این بود که چرا مردم شهر از حضور دختر نوجوانی که با جارو پرواز می‌کند تعجب نکردند؟ سوال بعدی اینکه چرا کی کی برای به استقلال رسیدن و تمرین پرواز الزاما سفر به شهر و کار کردن را انتخاب کرد؟

پاسخ این سوال‌ها هیچوقت مشخص نمی‌شود. حتی تماشای چندباره این انیمه هیچ چشم‌اندازی را از داستان مخفی میان استقلال پیدا کردن کی کی با تمرین پرواز و کار کردن در نانوایی مشخص نمی‌کند.

امتیازهای سایت های معتبر سینمایی به Kiki’s Delivery Service

  • میانگین امتیاز کاربران در سایت IMDB آی‌ام‌دی‌بی: ۷.۸ از ۱۰
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت راتن تومیتوز: ۸۰ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت راتن تومیتوز: ۸۸ درصد
  • میانگین امتیاز منتقدان در سایت متاکریتیک: ۹۸ درصد
  • میانگین امتیاز بینندگان در سایت متاکریتیک: ۸ از ۱۰

تماشای آنلاین انیمه سرویس دلیوری کی کی

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم