وقتی مار افسانه‌ای به شهر وارد می‌شود

معرفی، بررسی و نقد سریال مار اسکس

مار اِسکس (the Essex serpent) یک سریال بریتانیایی درام و محصول سال ۲۰۲۲ است که اپل تی‌وی پخش آن را از ۱۳ می ‌۲۰۲۲ آغاز کرده است. این سریال درام بر اساس داستانی با همین نام نوشته سارا پری ساخته شده است. آنا سایمون نویسندگی و کلیو بارنارد کارگردانی آن را به عهده داشته‌اند و کلر دینز و تام هیدلستون ایفاگر نقش‌های اصلی هستند. برای آشنایی بیشتر با این سریال، این مطلب را بخوانید.

خلاصه داستان سریال مار اسکس

سریال مار اسکس داستان زندگی یک زن بیوه لندنی به نام «کورا سیبورن» را روایت می‌کند که برای بررسی گزارش‌های مربوط به یک مار افسانه‌ای به اسکس نقل مکان می‌کند. او در این شهر با کشیش محلی (با بازی تام هیدلستون) آشنا می‌شود و روابط پیچیده‌ای آمیخته با جدل‌های دائمی درباره  علم و خرافه و شک، بین این دو شکل می‌گیرد. اما زمانی که فاجعه اتفاق می‌افتد، مردم محلی کورا را به جذب این مار افسانه‌ای به شهرشان متهم می‌کنند…

این داستانِ اقتباس شده، به ظهور هیولایی می‌پردازد که درمورد وجود آن شک و تردیدهایی وجود دارد و ممکن است اصلا وجود نداشته باشد اما سرنخ‌های وحشتناکی از ظهور آن خبر می‌دهند. جسد یک دختر جوان به طرز وحشتناکی در حالت جویده شده پیدا می‌شود، حصار طویل توری که برای گرفتن آن در نظر گرفته شده و ساخته شده، ویران می‌شود و ترس از وجود این مار افسانه‌ای آرامش روانی یک شهر را به هم می‌ریزد. اما «مار اِسکس» از این داستان پر رمز و راز فقط برای جذابیت ظاهری استفاده می‌کند و با بهره بردن از بازی‌های دقیق هنرپیشگان‌اش هدفی عمیق‌تر از داستان‌سرایی در مورد موجودات عجیب (که به راحتی مردم را به دلیل نداشتن علم و دانش کافی می‌ترسانند) پیدا می‌کند.

سریال مار اسکس یه سریال اقتباسی از کتابی به همین نام است
سریال مار اسکس یک سریال اقتباسی از کتابی به همین نام است

کورا سیبورن که یک زن باستان‌شناس است به دهکده کوچک آلدوینتر در اسکس می‌رود تا به تحقیق درباره وجود این مار افسانه‌ای و بررسی فسیل‌های این منطقه بپردازد. او معتقد است که این موجود می‌تواند واقعا وجود داشته باشد و به دلایلی مسیر طبیعی تغییر و تکامل را طی نکرده باشد. اما بسیاری از اهالی اسکس با توجه به باورهایشان معتقدند که ظهور این مار در روستایشان تاوان گناهان آن‌هاست. کشیش شهر که شک دارد این مار وجود داشته باشد تلاش می‌کند تا با دعوت مردم به آرامش اوضاع پرآشوب شهر را آرام کند. کورا همچنین دوستی نزدیکی را با یک پزشک متخصص جراحی قلب به نام لوک گرت با بازی فرانک دیلان آغاز می‌کند.

در بیشتر مواقع دکتر در حال وارد کردن تاریخچه علم پزشکی به داستان است و سعی می‌کند وقایع موجود را با استفاده از آنچه در کتاب‌ها خوانده توضیح دهد. البته لحظاتی که کورا را در لندن میبینیم جذابیت کمتری دارد، با وجود اینکه لباس‌ها، کت و شلوارهای سه تکه و موقعیت مکانی حکایت از توجه دقیق به جزئیات دارند. در کنار داستان اصلی چندین خرده داستان مرتبط با بازیگران فرعی وجود دارند که به اندازه کافی جذاب و گیرا هستند. مثلا در رابطه کورا با ویل (همکار کشیش) آنچه بیش از رابطه  شخصی این ۲ نفر جلب توجه می‌کند بحث‌ها و دوئل‌های بین دیدگاه بدبینانه مذهبی ویل و دیدگاه علمی کورا است.

سریال مار اسکسبازیگران و عوامل تولید سریال

در آگوست ۲۰۲۰ گزارش شد که اپل سفارش مستقیم سریال مار اسکس را به کمپانی See-Saw Films داده است. اولین قسمت سریال در جشنواره تلویزیونی BFI & Radio Times ۲۰۲۲ و همچنین در میزگردی با نویسنده اصلی کتاب (سارا پری)، کارگردان (کلیو بارنارد) و تعدادی از بازیگران پخش شد.

در ابتدا که ساخت این سریال توسط اپل تی وی اعلام شد قرار بود «کیرا نایتلی» در کنار مدیریت تولید و اجرایی، نقش اصلی کورا سیبورن را به عهده داشته باشد، اما در اکتبر ۲۰۲۰، به دلایل خانوادگی تصمیم به ترک این پروژه گرفت. در فوریه ۲۰۲۱، کلر دینز برای بازی در نقش کورا به جای نایتلی قرارداد امضا کرد. ماه بعد تام هیدلستون به بازیگران پیوست و در ماه آوریل فرانک دیلان، هیلی اسکوایرز، کلمنس پوزی و جمال وستمن به بازیگران اصلی اضافه شدند.

بهترین فیلم های اقتباسی

کلیو بارنارد، کارگردان سریال، رویکردی عالی در بیان یک راز آمیخته با اعتقادات ناشناخته دارد. او تمام اپیزودها را با فضایی نگران‌کننده جلو می‌برد و با ترکیب نماهای باز از شهر پر از آشوب و کوچک آلدوینتر با نماهای نزدیک، از رویکردهای فیلمسازی کلاسیک و مدرن در ساخت این سریال استفاده می‌کند. اما در مرکز تمام این‌ها بازی درخشان دینز در نقش کورا قرار دارد که با بازی غنی خود بیننده را وادار می‌کند با شخصیتی که هر جا می‌رود (حتی اگر نخواهد) باعث دردسر می‌شود، احساس همدلی کند. او به زیبایی در طول سریال آسیب‌پذیری و آشفتگی و ضربه روحی که از گذشته دارد را در کاراکتر خود به تصویر می‌کشد.

پیش از انصراف نایتلی از حضور در این سریال، فیلمبرداری قرار بود در اواخر نوامبر ۲۰۲۰ آغاز شود. اما با این اتفاق فیلمبرداری حدودا ۲ ماه به تعویق افتاد و نهایتا در فوریه ۲۰۲۱ در مکان‌های متفاوتی در اسکس از جمله الرسفورد، برایتلینگ‌سی، نورث فامبریج و مالدون، و همچنین در سراسر لندن، از جمله میدان گوردون در بلومزبری آغاز شد.

سریال مار اسکس

نظر منتقدان درباره سریال مار اسکس

Collider | امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

کارلی لین | خوشبتانه سریال مار اسکس منحصر به یک جنبه نمی‌شود و مفاهیم متنوعی را دنبال می‌کند. از بازی‌های با ظرافت و دقیق تام هیدلستون و کلر دینز که با ظرافت دلپذیری اشتیاق و احساسات درونی‌شان را به تصویر می‌کشند تا باتلاق‌های مه‌آلود روستای اسکس که بخش اعظم داستان در آن اتفاق می‌افتد، همگی دست به دست هم می‌دهند تا در نهایت محصول یک درام عاشقانه قوی باشد که انتظارات را براورده کرده و بیننده را برای دیدن یک پایان عالی امیدوار میکند.

 هالیوود ریپورتر | امتیاز ۸۰ از ۱۰۰

آنجی هان | این سریال درامی تماشایی است که به زیبایی پیچیدگی روابط بین کاراکترهایش را به تصویر می‌کشد. که به دلیل تصورات و باورهای رایج و سنتی درباره  روابط احساسی و دوستانه بین انسان‌ها از رسیدن به کسی که واقعا دوستش دارند ناتوان اند.

Roger Ebert | امتیاز ۷۰ از ۱۰۰

نیک آلن | نویسندگی، بازیگری، فیلمبرداری، و کارگردانی همگی در بهترین حالت خود قرار دارند و توقعات را براورده می‌کنند. «مار اسکس» به بازیگرانش فرصت می‌دهد تا بتوانند قدرت خود را در نمایش احساسات مختلف به رخ بکشند و بدرخشند. «مار اسکس» با موفقیت دنیایی کامل را فراتر از مرداب‌های روستای اسکس ایجاد می‌کند و اغلب با هیولا به عنوان یک موضوع قابل بحث و توضیح برخورد می‌کند.

امتیاز سایت‌های سینمایی به سریال مار اسکس

وب‌سایت جمع‌آوری نقد و بررسی راتن تومیتوز، بر اساس ۳۴ نقد از منتقدان، ۷۹٪ امتیاز تایید با میانگین امتیاز ۷.۱/۱۰ را گزارش کرده است. اجماع منتقدان این وب‌سایت می‌گوید: «مار اِسکس که با بازی‌های گزنده و فضای پیچیده متمایز شده است، یک رمان عاشقانه عمیق است.» سریال مار اسکس در متاکریتیک که از معیار میانگین وزنی استفاده می‌کند، بر اساس ۱۹ منتقد، امتیاز ۶۹ از ۱۰۰ را به دست آورده است که نشان دهنده «بررسی‌های عموماً مطلوب» است.

ردیف نام سایت امتیازدهنده‌ها امتیاز تعداد آراء
۱ IMDb کاربران ثبت‌نام‌کرده ۶.۸ از ۱۰ ۸۷۴
۲ متاکریتیک منتقدان برتر ۶۹ از ۱۰۰ ۱۹
۳ راتن تومیتوز عموم منتقدان ۷.۱ از ۱۰ ۳۴

تماشای آنلاین سریال مار اسکس

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم