همزمان با پخش جهانی در فیلیمو ببینید

معرفی فصل آخر سریال بهتره با سول تماس بگیری

بهتره با سول تماس بگیری Better call Saul یک مجموعه تلویزیونی درام جنایی آمریکایی است که توسط وینس گیلیگان و پیتر گولد ساخته شده است. در این سریال ما شاهد سرگذشت یک وکیل جنایی با نام جیمی مک‌گیل، در زمان پیش از تأسیس دفتر وکالت استریپ‌مال خود در نیومکزیکو با نام جدید سول گودمن هستیم. این سریال مرتبط با داستان سریال قبلی گیلیگان، یعنی برکینگ بد است و وقایع زندگی وکیل والتروایت، ساول را در حدود ۶ سال قبل از آشنایی‌اش با والتر نشان می‌دهد.

سریال بهتره با سول تماس بگیری بسیار مورد تحسین قرار گرفته است. منتقدان به ویژه بازی بازیگران، فیملنامه و کارگردانی را مورد تمجید قرار داده‌اند. بسیاری از منتقدان آن را جانشین شایسته‌ای برای برکینگ بد -یکی از بهترین سریال‌های تاریخ- می‌دانند که تاکنون ساخته شده است و برخی آن را برتر از سری قبلی خود می‌دانند.

این سریال در جشنواره‌های مختلف بیش از ۲۰۰ بار نامزد دریافت جوایز مختلفی شده است که از آن جمله می‌توان به نامزدی در ۳۹ زمینه مختلف در جوایز امی اشاره کرد. «بهتره با ساول تماس بگیری» در ۳۶ مورد توانسته این جوایز را از آن خود کند. بهتره با سول تماس بگیری برای اولین بار در ۸ فوریه ۲۰۱۵ از AMC پخش شد و تا به امروز ۵ فصل از آن منتشر شده است. فصل ششم و آخر که شامل ۱۳ قسمت است، از ۱۸ آوریل ۲۰۲۲ پخش می‌شود و برای همیشه به پایان می‌رسد.

بهترین سریال های خارجی ۲۰۲۲

خلاصه داستان سریال بهتره با سول تماس بگیری

داستان سریال سیر تبدیل یک وکیل جدی و کلاهبردار سابق به نام جیمی مک گیل (با بازی باب اودنکرک) را به یک وکیل مدافع جنایی معروف به نام سائول گودمن به تصویر می‌کشد. علاوه براین در سریال داستان افول اخلاقی افسر پلیس بازنشسته مایک ارمانترات (با بازی جاناتان بنکس) که برای حمایت از نوه و مادر بیوه‌اش به کارتل مواد مخدر «خوارز» پیوسته است، نشان داده شده است. سریال، خط داستانی این دو نفر را کاملا جداگانه پیش می‌برد تا اینکه به تدریج داستان این دو به هم گره می‌خورد.

باب ادنکیرک، جاناتان بنکس و اسپوزیتو  نقش‌های خود در برکینگ بد را تکرار می‌کنند و بسیاری دیگر از بازیگران به عنوان مهمان حضور پیدا می‌کنند و در فصل آخر، ستاره‌های برکینگ بد هم وارد داستان می‌شوند.

 

ایده ساخت سریال بهتره با ساول تماس بگیری

از اوایل سال ۲۰۰۹ گلیگان و پیتر گود هر دو ایده ساخت یک سریال مرتبط با برکینگ بد را در ذهن خود داشتند و در زمان فیلمبرداری یکی از قسمت‌های برکینگ بد، نظر ادنکیرک را درباره ساخت یک اسپین‌آف با محوریت شخصیت سول گودمن پرسیدند. در جولای ۲۰۱۲ گیلیکان ساخت این سریال را به صورت عمومی اعلام کرد و گفت که ایده ساختن یک سریال درباره وکیلی که تمام تلاش خود را برای نرسیدن پای موکلانش و همین طور خودش به دادگاه می‌کند، بسیار دوست دارد.

ادنکیرک در طول حضورش در برکینگ بد به این موضوع اشاره کرد که شخصیت سول یکی از محبوب‌ترین کاراکترها در میان تماشاگران بوده زیرا او معمولی‌ترین شخصیت سریال است. یک وکیل معمولی که بسیار در کار خود وارد است.

سریال بهتره با سول تماس بگیری

در آوریل ۲۰۱۳ در ضمن ساخت سریال برکینگ بد و با محبوبیت شخصیت سول گودمن شروع ایده‌پردازی «بهتره با سول تماس بگیری» تایید شد اما در ماه جولای ۲۰۱۳ و قبل از اینکه نیمه دوم فصل پایانی برکینگ بد منتشر شود، سازندگان سریال اعلام کردند که همچنان در حال فکر کردن درباره موضوعات مختلف برای این اسپین‌آف هستند و ممکن است موضوع آن تغییر کند. اگرچه نتفلیکس برای ساخت و انتشار این اسپین‌آف بسیار علاقه نشان داد اما در نهایت کمپانی AMC کمپانی تولیدکننده برکینگ بد یعنی Sony Pictures امتیاز آن را به دست آوردند.

گلیکان و پیتر گولد هر دو به عنوان برنامه‌ریز و تهیه‌کننده اجرایی شروع به کار کردند و گیلیکان قسمت‌های ابتدایی را کارگردانی کرد. توماس اشناوز و جنیفر هاچیسون، نویسندگان سابق بریکینگ بد به گروه نویسندگی ملحق شدند و اشناوز به عنوان تهیه‌کننده و هاچیسون به عنوان ناظر به کار پیوستند. به زودی گلیکان و گولد هر دو دریافتند که کاراکتر گودمن برای اینکه به تنهایی بتواند داستان کامل یک سریال را جلو ببرد، کافی نیست و بیشتر می‌تواند یک کاراکتر دلچسب برای جذاب‌تر کردن یک سریال باشد. آن‌ها متوجه شدند که در برکینگ بد سول فردی است که شخصیت خود را پذیرفته و توانایی‌های عجیب او نشان‌دهنده تجربه‌هایی است که از سر گذرانده است، بنابراین به این ایده دست یافتند که به گذشته سول و اتفاقاتی که او را به این شخصیت حال حاضرش تبدیل کرده است بپردازند. با این حال آن‌ها تصور می‌کردند که با توجه به محبوبیت شخصیت سول گودمن داستان باید سریعا از جیمی مکگیل به ساول گودمن برسد در غیر این صورت ممکن است حوصله تماشاگران را سر ببرد. اگرچه با شروع نگارش فیلمنامه آن‌ها متوجه شدند که نیازی به این کار هم نیست! سریال بهتره با سول تماس بگیری

بازیگران سریال بهتره با سول تماس بگیری

زمانی که ساخت سریال تایید شد باب ادنکیرک اعلام کرد که نقش خود را به عنوان ساول گودمن در این سریال تکرار خواهد کرد اگر چه کاراکتر او در ابتدا با نام جیمی مک‌گیل که یک وکیل است به تماشاگران معرفی خواهد شد. در ژانویه ۲۰۱۴ اعلام شد که جاناتان بنکس نیز به عنوان مایک نقش خود در برکینگ بد را در این اسپین‌آف تکرار خواهد کرد. سایر بازیگران شامل مایکل مک‌کین در نقش چاک برادر بزرگ مک‌گیل، پاتریک فابیان در نقش هاوارد هملین، ریا سیهورن در نقش کیمبرلی کیم وکسلر، و مایکل ماندو در نقش ایگناسیو و ناچو وارگا بودند. در اکتبر ۲۰۱۴، کری کاندون به عنوان استیسی ارمانترات، عروس مایک، انتخاب شد. در نوامبر ۲۰۱۴ اعلام شد که جولی آن امری و جرمی شاموس برای بازی در نقش بتسی و کریگ کتلمن، انتخاب شده‌اند.

حضور ستاره‌های برکینگ بد در فصل آخر سریال بهتره با سول تماس بگیری

یکی از بازیگران برکینگ بد که به صورت مهمان در فصل پنجم این سریال حضور پیدا کرد دین نوریس در نقش هنک شریدر بود. برایان کرانستون و آرون پاول هر دو بارها اعلام کردند که اگر از آن‌ها خواسته شود حتما حاضرند که والتر وایت و جسی پینکمن را در این سریال نیز تکرار کنند. نهایتا به دلیل اینکه حضور متوالی بازیگران برکینگ بد می‌تواند باعث گنگ شدن داستان شود، گلیکان تصمیم گرفت تا زمانی که داستان نیاز جدی نداشته باشد از بازیگران مهمان استفاده نکنند. اما در فصل آخر، ما با بازگشت والتر وایت و جسی پینکمن مواجه خواهیم شد.

سریال بهتره با سول تماس بگیریمراحل تولید و فیلمبرداری

مانند داستان برکینگ بد، «بهتره با سول تماس بگیری» هم بیشتر لوکیشن‌هایش در منطقه آلبوکرکی در نیومکزیکو قرار داشتند و از مکان‌هایی مانند رستوران گاس فرینگ یا محل کار مایک مجددا در این سریال نیز استفاده شده است. فیلمبرداری قسمت اول در دوم ژوئن ۲۰۱۴ شروع شد. سریال در اپیزود آغازین هر فصل با یک فلش فوروارد سیاه و سفید شروع می‌شود و به دوره‌ای در سال‌های پس از پایان برکینگ بد می‌رود که در آن سول به عنوان «جین»، به اوماها، نبراسکا منتقل شده است.

فیلمبرداری فصل ششم و آخر، در ۱۰ مارس ۲۰۲۱ آغاز شد. علاوه بر تأخیرهای تولید مربوط به کرونا، زمانی که ستاره فیلم، باب ادنکیرک در صحنه فیلمبرداری به دلیل یک حمله قلبی از حال رفت، فیلمبرداری برای مدت زمان بیشتری به تعویق افتاد. فیلمبرداری فصل آخر در ۹ فوریه ۲۰۲۲ به پایان رسید. این فصل قرار است در ۱۳ قسمت پخش شود.

بهترین سریال های خارجی جهان

فصل ششم سریال

فصل پایانی «بهتره با سول تماس بگیری» مانند فصل پایانی برکینگ بد یک فصل آخر فوق‌العاده خواهد بود که به ۲ بخش تقسیم می‌شود. اگر چه فیلمنامه‌ای که سال‌ها با جزئیات فراوان در اوج مانده باید در نهایت با توجه به محدودیت‌های داستانی که همه ما در مورد برکینگ بد می‌دانیم به پایان برسد و این کار را اندکی برای تیم نویسنده سخت می‌کند. هالیوود ریپورتر درباره این فصل می‌نویسد: اینکه سریال در نهایت تا چه حد می‌تواند بین این جهت‌های متضاد حرکت کند، باید دید. اما دو قسمت اول ارسال شده برای منتقدان، حداقل، همچنان نشان دهنده درام مطمئنی است که در تمام زمینه‌ها کامل است، و هر نشانه‌ای از اتمام به همان زیبایی که شروع شده نشان داده می‌شود. بازی‌ها و متن سریال به هیچ وجه افت نکرده‌اند و اگر بخواهیم درست نگاه کنیم این شخصیت‌ها و دنیایی که در آن زندگی می‌کنند با گذشت زمان غنی‌تر و پیچیده‌تر شده‌اند.

سریال بهتره با سول تماس بگیری

نظر منتقدان درباره سریال بهتره با سول تماس بگیری

The Daily Beast |  امتیاز ۱۰۰ از ۱۰۰

بهتره با سول تماس بگیری مسلما بهترین بازیگران تلویزیون و همچنین باهوش‌ترین نویسندگی و کارگردانی را دارد. گیلیگان و همراهانش در تنظیم صحنه‌های هیجان‌انگیز (مانند تیراندازی در قسمت دوم) متخصص هستند، اما درخشش واقعی آن‌ها در سکانس‌های گسترده‌ای مشهود است که تحولات و پیچش‌های داستانی را از طریق صحنه‌پردازی دراماتیک و کادربندی بصری با یکدیگر ارتباط می‌دهند.

Paste Magazine | امتیاز ۹۰ از ۱۰۰

دو قسمت ابتدایی که برای منتقدان فرستاده شده است آنقدر با فصل اول فاصله گرفته‌اند و داستانشان متفاوت شده که می‌توانند به عنوان یک سریال جدید درنظر گرفته شوند. با این حال، ردیابی خط اصلی روایت برای دیدن اینکه چگونه هر حرکت، هر تصمیم، ما را به این لحظه در زمان آورده است، آسان است. این سریال یکی از بهترین برنامه‌های تلویزیون است و بهترین هم می‌ماند، نه فقط در دهه گذشته، بلکه احتمالاً در تمام دوران.

Under The Radar | امتیاز ۸۰ از ۱۰۰

دو قسمت پایانی هر دو به اندازه کافی از پیچ و تاب‌های نامتعارف سری برخوردارند تا طرفداران سختکوش آن را راضی کنند.

Variety | امتیاز ۷۰ از ۱۰۰

خبر خوب برای بینندگانی که به خط داستانی در مورد لغزش جیمی مک گیل به سول گودمن غیراخلاقی و کشاندن کیم وکسلر با او علاقه دارند، این است که این نیمه از سریال مثل همیشه قوی است. این فصل بیش از هر زمان دیگری در تلاش برای ایجاد ارتباط با بریکینگ بد است. نتیجه این است که حتی وقتی نمایش به سمت پایان بازی خود پیش می‌رود، می‌توان احساس کرد که یک داستان جدید شروع خواهد شد.

امتیاز سایت‌های سینمایی به سریال بهتره با سول تماس بگیری

بهتره با ساول تماس بگیری مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است و به عنوان نمونه‌ای برجسته از چگونگی تولید موفقیت‌آمیز یک پیش درآمد و اسپین آف که انتظارات را برآورده کرده، در نظر گرفته می‌شود. بسیاری آن را حتی بهتر از برکینگ بد می‌دانند. در سپتامبر ۲۰۱۹، گاردین این سریال را در فهرست ۱۰۰ برنامه برتر تلویزیونی قرن بیست و یکم در رتبه ۴۸ قرار داد. در سال ۲۰۲۱، Empire آن را در رتبه ۲۷ در فهرست ۱۰۰ برنامه تلویزیونی برتر تمام دوران قرار داد.

همچنین در سال ۲۰۲۱، با انتخاب ۲۰۶ کارشناس تلویزیونی از سراسر جهان، به عنوان بیست و سومین سریال برتر تلویزیونی قرن بیست و یکم توسط بی‌بی‌سی انتخاب شد. در وبسایت راتن تومیتوز هر ۶ فصل این سریال رضایت بالای ۹۷ درصدی را دارد. فصل ششم در راتن تومیتوز با میانگین امتیاز ۹.۴/۱۰ بر اساس ۲۰ نقد، ۱۰۰٪ تایید شده است. اتفاق نظر انتقادی وبسایت این است که «بهتره با سول تماس بگیرید همانند نقش اولش که همچنان ادامه می‌دهد، داستان را به شکل هنرمندانه‌ای در کنترل دارد و اتفاقات را پیش می‌برد». در متاکریتیک، بر اساس ۱۵ منتقد، امتیاز ۹۵ از ۱۰۰ را به دست آورده است که نشان‌دهنده «تحسین جهانی» است.

  نام سایت امتیازدهنده‌ها امتیاز تعداد آراء
۱ IMDb کاربران ثبت‌نام‌کرده ۸.۸ از ۱۰ k392
۲ متاکریتیک (فصل ۶) منتقدان برتر ۹۵ از ۱۰۰ ۱۵
۳ راتن تومیتوز (فصل ۶) عموم منتقدان ۹.۴۰ از ۱۰ ۲۰

تماشای آنلاین سریال بهتره با سول تماس بگیری

سریال درخشان «بهتره با ساول تماس بگیری» مضامین زیادی دارد اما همانطور که کیم وکسلر (با بازی ریا سیهورن) در یکی از صحنه‌ها گفت: «دیروز بد بود. امروز، میخوام بهترش کنم.»، این مجموعه تلویزیونی در طول چهار فصل گذشته روندی رو به رشد داشته و هر روز بهتر از دیروز بوده است. جیمی مک‌گیل (با نقش‌آفرینی باب ادنکیرک) در ابتدا سعی داشت گذشته‌اش را اصلاح کند؛ او تمام تلاشش را می‌کرد اما زمانی که متوجه شد برادرش هیچگاه اجازه رسیدن به جایگاهی بهتر را به او نخواهد داد مأیوس شد.

حالا جیمی مک‌گیلِ دیروز به ساول گودمنِ امروز تبدیل شده است؛ وکیلی که به موکلانش ۵۰ درصد تخفیف می‌دهد و به‌اندازه‌ گذشته آنها را وادار به ارتکاب جرائم عجیب‌وغریب نمی‌کند. در همین حال، مایک ارمنترات (با بازی جاناتان بنکس) هنوز نتوانسته است خودش را به دلیل تأثیرگذاری روی مرگ پسرش ببخشد. کیم هم اگرچه هنوز درگیر شرکت حقوقی «هملین، هملین، مک‌گیل» است اما به خوبی درک کرده که کار بلاعوض برای خدمات اجتماعی لذت بیشتری دارد. کیم حالا بر سر یک دوراهی قرار گرفته است؛ جیمی تصمیم گرفته شخصیت جدیدی به نام ساول گودمن برای خود دست‌وپا کند اما کیم مطمئن نیست که باید همانند گذشته با دوست و همکارش رفتار کند یا او هم تغییر کند.

سریال بهتره با ساول تماس بگیری

فصل پنجم سریال «بهتره با ساول تماس بگیری» تقریباً همان‌جایی آغاز می‌شود که فصل چهارم به اتمام رسیده بود. همانند فصول قبلی، فصل پنجم هم چند قصه را به‌طور همزمان دنبال می‌کند. تنها تفاوت این فصل، تبدیل‌شدن جیمی به ساول است؛ او حالا شباهت بیشتری به شخصیتش در سریال «بریکینگ بد» دارد. ساول از شبکه‌هایی که به‌واسطه فروش موبایل‌های غیر قابل‌ردیابی ایجاد کرده بود برای پیدا کردن افرادی در البوکرکی استفاده می‌کند که شاید به چیزی بهتر از یک وکیل عمومی نیاز دارند.

فیلمنامه این سریال به‌قدری خوب نوشته شده است که شما تغییر تدریجی جیمی به سمت تبدیل‌شدن به ساول را از همان چهار فصل اول متوجه می‌شوید؛ اتفاقاتی که بین او و برادرش، شرکت اچ‌اچ‌ام، کیم و دیگران افتاد، باعث شدند شخصیت جیمی ذره‌ذره تغییر کند. البته اگر بخواهیم منصف باشیم او هنوز هم سعی دارد به افرادی که نیازمند یک مشاوره خوب هستند کمک کند؛ او هنوز می‌تواند خود را برای انجام کارهای خوب متقاعد کند.

کیم وکسلر به تردید افتاده است. یکی از اولین نقاط عطف سریال، زمانی رخ می‌دهد یک مرد (با بازی شگفت‌انگیز بری کوربین) با سماجت تمام مایل نیست زمین موردنیاز یکی از موکلان مشهور وکسلر را ترک کند. او از لحاظ قانونی مجبور به ترک زمین خواهد شد زیرا وکسلر و موکلانش طبق قانون اجازه دارند زمین را از او با قیمتی تقریباً برابر قیمت بازار خریداری کنند، اما چند اتفاق موازی باعث می‌شود کارهای کیم و ساول با یکدیگر گره بخورند. همه به‌نوعی کلاهبرداری می‌کنند، اما روش آنها متفاوت است.

آغاز فصل پنجم «بهتره با ساول تماس بگیری» همچنین مضمون فرایند و ساختار را به سریالی بازمی‌گرداند که اغلب برای نشان دادن نحوه رخ دادن اتفاقات و انجام کارها زمان صرف می‌کند. ما در این فصل اطلاعات بیشتری از کارهای گاس فرینگ (با بازی جانکارلو اسپوزیتو) پیدا می‌کنیم. او باید مکزیکی‌هایی را که سعی دارند از تجارتش بیشتر سر دربیاورند، کنترل کند. آنتونی دالتون در نقش لالو سالامانکا بی‌نظیر عمل کرده است؛ او تلاش می‌کند با کمک ناچو (با نقش‌آفرینی مایکل ماندو) تجارت فرینگ را از آن خود کند.

همانطور که از پیش‌نمایش‌ها معلوم بود، فصل پنجم سریال «Better Call Saul» با بازگشت دین نوریس (هنک شریدر، باجناق والتر وایت) و استیون مایکل کوئیزادا (استیون گومز، مامور اداره مبارزه با مواد مخدر) بیش از پیش حال و حوای گذشته و سریال «Breaking Bad» را پیدا کرده است. تماشای دوباره هنک در این دنیا ما را به یاد اتفاقات غم‌انگیز سریال «بریکینگ بد» و حتی «ال کامینو: فیلم بریکینگ بد» می‌اندازد. اگر نخواهیم چیزی را برایتان اسپویل کنیم، او به دستگیری فرینگ نزدیک شده است اما این موضوع هم حسی تراژدیک به مخاطب می‌دهد زیرا همه‌ ما می‌دانیم که او تا چند سال آینده نخواهد توانست معمای مواد مخدر البوکرکی را حل کند.

بهتره با ساول تماس بگیری

اما باید دید سریال «بهتره با ساول تماس بگیری» در آینده چه مسیری را دنبال خواهد کرد؟ یکی از نکات مهم در مورد «ساول» این است که نویسندگان چطور می‌خواهند اوضاع بد و اضطراری پیرامون او را مدیریت کنند که مخاطب با این که می‌داند اتفاق خیلی بدی برای او، مایک، گاس و حالا هنک رخ نخواهد داد احساس هیجانش را از دست ندهد. با پیش‌رفتن داستان، مخاطبان احساسی همانند دلشوره خواهند داشت. ما واقعاً به شخصیت کیم وکسلر عادت کرده‌ایم و او را صمیم قلب دوست داریم اما چه اتفاقی برایش رخ خواهد داد؟ چرا اتفاقی مانع حضور کیم در سریال «بریکینگ بد» خواهد شد؟

اگرچه روند سریال تقریباً کند پیش می‌رود اما استرس و فشار ناشی از شرایط پیرامون کاراکترها را به خوبی درک می‌کنیم. دستاوردهای قابل‌توجه «بهتره به ساول زنگ بزنید» باعث شده‌اند با یکی از بهترین درام‌های تلویزیونی سال‌های اخیر روبرو باشیم. ظرافت و نکات دقیقی که در طراحی شخصیت‌ها به خرج داده شده است و عملکرد قوی تیم بازیگری از نقاط قوت این مجموعه هستند. سریال «بهتره به ساول زنگ بزنید»، اغلب اوقات در مورد افرادی است که برای به پایان رساندن یک روز خود مبارزه می‌کنند و گاهی اوقات در پی اصلاح اتفاقاتی هستند که دیروز برایشان رخ داده است؛ این باعث می‌شود آنها برای کارهایی باید فردا انجام دهند نگران باشند.

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم