با ما به دنیای تعلیق و هیجان سفر کنید

بهترین فیلم‌های جاسوسی تاریخ سینما

لیست فیلم های مهیج جاسوسی به‌روز می‌شود

گویی دنیای سینما و جاسوسی برای هم ساخته شده‌اند. زندگی مخفیانه و پر از هیجان، ترس و درام جاسوس‌ها جان می‌دهد برای نقش بستن روی پرده نقره‌ای. کمتر کسی است که از تماشای آثار مربوط به این ژانر لذت نبرد یا دست‌کم سرگرم نشود؛ از فیلم‌های چندقسمتی مثل «جیمز باند» و «ماموریت غیرممکن» تا تک‌فیلم‌های درخشانی مانند «مرد سوم» و «مونیخ» همه سرشار از تعلیق، آدرنالین و ضرباهنگ بالا هستند.
تا وقتی مناقشات بین‌المللی و مافیایی پابرجاست (که به نظر می‌رسد تا پایان کار کره زمین پابرجا باشد!)، فیلم‌های جاسوسی از سکه نخواهند افتاد.
اگر شما هم طرفدار این ژانر هستید، می‌توانید امیدوار باشید که بهترین فیلم‌های جاسوسی تاریخ سینما در این فهرست گردآوری شده است. این شما و این بهترین فیلم‌های جاسوسی سینمای جهان (بدون ترتیب).

فیلم شمال از شمال غربی | ۱۹۵۹ | North by Northwest

این شاهکار آلفرد هیچکاک الگویی بی‌نقص برای بسیاری از فیلم های جاسوسی بعد از خودش بوده. فیلم درباره مرد بی‌گناهی است که تصادفا به اتهام جاسوسی مورد تعقیب افراد متخاصمی قرار می‌گیرد و حالا مجبور است برای نجات جانش فرار کند.

مک‌گافین (نیروی محرکه داستان) فیلم شمال از شمال غربی بسیار ساده و کلاسیک است: یک حلقه میکروفیلم، یک ابزار روایی ساده که به خوبی نشان می‌دهد چگونه داستان‌های جاسوسی اغلب در مورد همه چیز است، جز آنچه که همه به دنبال آن هستند! فیلم حاوی یکی از مشهورترین سکانس‌های تاریخ سینماست که بارها مورد تقلید و حتی هجو قرار گرفته است: سکانس تعقیب کری گرانت توسط یک هواپیمای سبک ملخی در یک مزرعه.

مک گافین چیست؟

تماشای آنلاین فیلم شمال از شمال غربی

فیلم از روسیه با عشق | ۱۹۶۳ | From Russia with Love

بهترین فیلم جیمز باندی تاریخ است؟ احتمالا. حتی اگر عده‌ای «گلدفینگر» را بهترین فیلم باندی تاریخ تلقی کنند هم نمی‌توان «از روسیه با عشق» را خوش‌ساخت‌ترین فیلم جیمز باندی تلقی نکرد.

فیلم تمام عناصر جیمزباندی و جاسوسی را در اوج قرار داده: رابطه غیرافلاطونی، خشونت و تعلیق. باند در این فیلم قرار است با همکاری یک مامور امنیتی روس، شخصیت شرور داستان به نام «اسپکتر» را در ترکیه از پای درآورد. سکانس ستیز باند با آن مامور زن خشنی که داخل کفش پاشنه‌بلندش یک چاقوی جهنده دارد یکی از معرکه‌ترین صحنه‌های جاسوسی سینماست.

تماشای آنلاین فیلم از روسیه با عشق

فیلم زندگی دیگران | ۲۰۰۶ | The Lives of Others

آیا یک فیلم جاسوسی است؟ به معنای کلاسیک کلمه نه. اما اگر استراق سمع زندگی خصوصی شهروندان توسط یک حکومت دیکتاتوری را عملی جاسوسانه حساب کنیم، «زندگی دیگران» قطعا یکی از بهترین فیلم‌های جاسوسی است.

فیلم درباره «گرد وایسلر» بازجوی بلندپایه و از اعضای سرویس امنیتی اشتازی آلمان شرقی است که مامور می‌شود زندگی یک کارگردان تئاتر دگراندیش در این کشور را تحت نظر بگیرد؛ اما به مرور نسبت به کارگردان حس سمپاتی پیدا می‌کند و نسبت به سیستمی که توسط آن اجیر شده دچار تردید می‌شود. ساخته عمیق «فلوریان هنکل فون دونرسمارک» که اسکار بهترین فیلم غیرانگلیسی‌زبان سال ۲۰۰۶ را به‌دست آورد، یک پایان‌بندی بسیار انسانی و اثرگذار دارد.

تماشای آنلاین فیلم زندگی دیگران

فیلم کاندیدای منچوری | ۱۹۶۲ | The Manchurian Candidate

فیلم کاندیدای منچوری بر اساس رمانی از «ریچارد کاندون» روایت‌های مربوط به شست‌وشوی مغزی سربازان آمریکایی در طول جنگ کره را با داستان یک قهرمان جنگی مرتبط با سیاست را که قرار است هدف ترور نیروهای کمونیست باشد، با هنرمندی پیوند زده است.

فیلم تلخی و سیاهی دوران جنگ سرد را به خوبی منعکس کرده؛ فضای آن دوران به این شکل بود که همه ممکن است جاسوس باشند. فرانک سیناترا که در خوانندگی اسطوره است، بهترین بازی سینمایی عمرش را در نقش یک سرباز خسته و آسیب‌دیده ایفا می‌کند.

 

فیلم جاسوسی که از سردسیر آمد | ۱۹۶۵ | The Spy Who Came In from the Cold

یکی از بهترین اقتباس‌های سینمایی تاریخ سینماست. اقتباس جانانه مارتین ریت از رمان جاسوسی به همین نام که توسط جان لوکاره نوشته شده بود، با استانداردهای امروزی هم اثری قبراق و دیدنی است.

فیلم درباره یک مامور بریتانیایی است که به آلمان شرقی فرستاده می‌شد تا درباره یک افسر قدرتمند اطلاعاتی آن کشور اطلاعاتی نادرست منتشر کند. جان لوکاره که با نام دیوید کورن‌ول متولد شده بود، خود دهه‌های اول جنگ سرد را در سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا گذراند و بدبینی و حس منفی‌اش نسبت به این شغل را با چیره‌دستی در رمان مشهورش منعکس کرد.

تماشای آنلاین فیلم جاسوسی که از سردسیر آمد

فیلم بندزن خیاط سرباز جاسوس | ۲۰۱۱ | Tinker Tailor Soldier Spy

در دوره جنگ سرد، رقابت تسلیحاتی و فناورانه بین شرق و غرب به‌شدت اوج گرفت. شوروی و آمریکا دائما درباره دستاوردهای مختلف یکدیگر (به خصوص مسائل فضایی و هسته‌ای) کنجکاو بودند و این تقابل باعث شد حرفه جاسوسی به نقطه اوج خودش برسد.

فیلم بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس ساخته توماس آلفردسون هم درباره جنگ سرد است. درباره یک مامور بلندپایه سازمان امنیتی بریتانیا که برای جمع‌آوری اطلاعات راهی مجارستان می‌شود و ماموریتش لو می‌رود. لو رفتن این ماموریت مساوی است با خدشه‌دار شدن حیثیت بریتانیا در دنیا و آن‌ها حالا مجبورند با دعوت دوباره از یک مامور بازنشسته (گری اولدمن)، ببینند ماموریت چرا شکست خورده است.

جالب است بدانید این فیلم هم اقتباسی است از یکی دیگر از آثار جان لوکاره و به بهترین شکل توانسته از پس نمایش وفاداری‌های متقابل و برنامه‌های پنهان موجود در رمان لوکاره برآید.

تماشای آنلاین فیلم بندزن، خیاط، سرباز، جاسوس

فیلم سه‌گانه اولیه بورن | ۲۰۰۲، ۲۰۰۴، ۲۰۰۷ | The Bourne Identity

بین فیلم‌های مدرن جاسوسی، داستان‌های جیسون بورن صاحب بیشترین تعلیق و سریع‌ترین ضرباهنگ هستند. در این فیلم‌ها که اقتباسی هستند از رمانی به قلم رابرت لودلوم، قصه زندگی و ماموریت یک مامور اطلاعاتی آمریکایی به نام جیسون بورن روایت می‌شود که در نخستین فیلم این مجموعه، حافظه‌اش را در جریان یک ماموریت سخت از دست داده است.

مجموعا ۵ فیلم با محوریت شخصیت بورن ساخته شده که همه آن‌ها خوش‌ساخت و دیدنی‌اند، اما ۳ فیلم اول لطف دیگری دارند!

 

انتخاب افتخاری؛ فیلم بعد از خواندن بسوزان | ۲۰۰۸ | Burn After Reading

سعی کردیم از هر دوره‌ای یک فیلم انتخاب کنیم. در عین حال اگر اشاره‌ای به یکی از فیلم‌های جاسوسی-کمدی نداشته باشیم واقعا کم‌لطفی است. ژانر جاسوسی یکی از محبوب‌ترین ژانرها برای هجو کردن است و فیلم‌های جاسوسی کمدی زیادی در تاریخ سینما داشته‌ایم، مثل فیلم‌های «اسلحه برهنه» و «آستین پاورز».

اما انتخاب ما فیلمی است که برادران کوئن آن را کارگردانی کرده‌اند؛ پرستاره‌ترین فیلم کوئن‌ها با حضور جرج کلونی، برد پیت، فرانسیس مک‌دورمند، تیلدا سوئینتون، جان مالکوویچ و جی.کی.سیمونز درباره عده‌ای احمق یک سی‌دی حاوی اسراری بسیار مهم را پیدا می‌کنند و به فکر اخاذی می‌افتند. فیلم پر از فرصت‌طلب‌های احمق، جاسوس‌های بی‌دست‌وپا و مرگ‌های مضحک است.

تماشای آنلاین یلم پس از خواندن بسوزانید

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم