گفت‌وگو با الهام کردا به بهانه بازی‌اش در ساخت ایران ۳

کمدی در ایران برای آقایان نوشته می‌شود نه خانم‌ها

مخاطب از الهام کردا نقش‌های متفاوتی را در فیلم‌ها به خاطر دارد اما تصویر ذهنی‌اش از این بازیگر تا به حال به سمت و سوی کمدی نرفته، اتفاقی که حالا در سریال «ساخت ایران ۳» افتاده است. نقش او در این سریال با وجود اینکه لحظات کمدی زیادی دارد اما جدی است و خودش این تفاوت را یکی از بزرگترین چالش‌های نقشش می‌داند. درباره تجربه متفاوتش ذر ساخت ایران ۳ با الهام کردا گفت‌وگو کرده‌ایم که می‌خوانید.

اطلاعات کامل سریال ساخت ایران ۳

  • از نقش‌تان در سریال ساخت ایران ۳ برایمان می‌گویید؟ مواجهه اولیه خودتان با این نقش چه بود و او را چه شخصیتی دیدید؟

الهام کردا: من در سریال ساخت ایران ۳ شخصیتی را بازی می‌کنم که نقشه ریختن برای رسیدن به آن چیزی که چند کاراکتر اصلی سریال به دنبالش هستند به عهده اوست. در واقع می‌توان گفت به عنوان مغز متفکر عمل می‌کند، دورتر می‌ایستد و به بقیه می‌گوید چه کاری انجام بدهند، کجا بروند و چگونه صحبت کنند. شاید بهتر باشد بگویم مسیر و راه را برای آن‌ها علامت‌گذاری می‌کند.

الهام کردا: سریال ساخت ایران ۳ به این دلیل برایم جالب بود که فکر می‌کردم مخاطبان منتظرش هستند و دوست دارند آن را ببینند. الان هم همین نظر را دارم و فکر می‌کنم این اتفاق در این فصل هم ادامه‌دار خواهد بود و مخاطبان منتظر آن هستند که ببینند. حداقل من دوست دارم که اینگونه فکر کنم و امیدوارم مخاطبان نیز از نتیجه کار لذت ببرند

  • این کاراکتر چه چالش‌های جدیدی برای شما داشته است؟

مهم‌ترین چالش آن این است که کمدی است. البته که من تئاتر کمدی کار کرده بودم ولی به دلیل تمام چالش‌هایی که در کار تصویر برای کمدی کار کردن خانم‌ها وجود دارد، این نقش هم می‌توانست برای من هم چالش‌برانگیز باشد. به این دلیل که کمدی در ایران اصلا به آن شکلی که برای آقایان نوشته می‌شود برای خانم‌ها نوشته نمی‌شود و اساسا از خانم‌ها می‌خواهند که جدی بازی کنند. من در کنار بقیه بازیگرانی که کمدی بازی می‌کردند و اساسا آدم‌های بامزه و جالبی بودند باید جدی بازی می‌کردم و این بزرگ‌ترین چالش و تمایز این شخصیت بود.

  • مخاطب شما را بیشتر در قالب نقش‌های جدی دیده‌ است، ترجیح‌ خودتان این است بی نژانر کمدی و جدی کدام را انتخاب کنید؟

اساسا به نظرم ترجیحی در این زمینه وجود ندارد. هر کار و کاراکتری را که فکر کنم خوب و جالب است و می‌توانم با حضور در آن یک تجربه جدید به دست بیاورم به عنوان بازیگر قطعا به سمت آن می‌روم. ولی اصلا اینگونه نیست که بخواهم همیشه جدی بازی کنم. اتفاقا به نظرم کمدی بازی کردن خیلی سخت، اما در عین حال شیرین و جذاب است.

  • حضور در سریالی که چند فصل آن ساخته و پخش شده است چه تفاوتی با سایر آثار دارد؟ این موضوع در بازی بازیگری که از فصل جدید به آن اضافه می‌شود از لحاظ حرفه‌ای و هنری تفاوتی ایجاد می‌کند؟

به نظرم تو به عنوان یک بازیگر باید بتوانی خودت را با آن ویژگی‌هایی که کاراکترهای اصلی از قبل با خودشان آورده‌اند و به گونه‌ای بار قصه و سریال را به واسطه آن ویژگی‌ها و مشخصا به دوش کشیده‌اند تطبیق بدهی و در نهایت این را بدانی که آن کاراکترها از قبل برای بیننده شناخته شده است و تو باید از لحاظ شناساندن کاراکتر به بیننده به درجه و جایگاه آن‌ها برسی. این‌ها همه سختی کار است و از آنجایی‌ که تو فرصت کمی داری تا کاراکترت معرفی شود باید تلاش بیشتری کنی. در حالی که مخاطب از شخصیت تو ذهنیتی ندارد و چون همه چیز در فصل یا قسمت‌هایی که قرار بازی کنی اتفاق می‌افتد این تلاش مضاعف می‌شود. در چنین شرایطی  دائم سوال‌هایی مثل این کیست؟ چرا اینگونه اتفاق افتاده است؟ این مورد جدید است یا از قبل بوده؟، در ذهنت شکل می‌گیرد و باید آنها را از کسانی که از فصل‌های قبل بوده‌اند بپرسی. همه این‌ها می‌تواند به شکل مثبت چالش برانگیز باشد. در چنین شرایطی تو کاملا خودت را به افرادی که از قبل این سریال را با کاراکترشان ساخته‌اند می‌سپاری و خودت را آنجا قرار می‌دهی، این شرایط هم می‌تواند سخت و هم جالب باشد.

الهام کردا در سریال ساخت ایران3

  • شما مدیوم‌های مختلف سینما، تئاتر و تلویزیون را تجربه کرده‌اید. بر اساس تجربیاتتان  مدیوم در بازی بازیگر تاثیر دارد یا نه؟ کار کردن در کدام یک از مدیوم‌ها برای شما جذاب‌تر است؟

این سوال همه جا پرسیده می‌شود و من هم می‌گویم که بازیگر کارش بازیگری است و در هر جایی و در هر مدیومی با توجه به شرایط آنجا باید بتواند کاراکتری که به آن سپرده شده است را بازی کند و ایفای نقش کند. ولی حتما تفاوت‌هایی دارند‌. تفاوت‌‌ها هم به شکل بیرونی و هم درونی وجود دارند و هر کدام جذابیت‌های خودش را دارد. درباره حضور در مدیوم‌ها اما من نمی‌توانم تفکیک کنم که کدام را بیشتر دوست دارم، ولی گاهی اتفاقاتی باعث می‌شود که در یک مدیوم کار کردن سخت‌تر بشود، گاهی هم برعکسش اتفاق می‌افتد و اتفاقا کار کردن راحت‌تر می‌شود. به عقیده من شاید اگر روزی مجبور به انتخاب بشوی بخاطر یکسری حواشی است که مجبور به انتخاب بین رسانه‌ها شده‌ای، نه ویژگی‌هایی که در ذات خود بازیگری وجود دارد.

  • با توجه به استقبال مخاطب‌ها از پلتفرم‌های نمایش خانگی فکر می‌کنید در ادامه پخش سایر قسمت‌ها برای «ساخت ایران ۳» چه اتفاقی می‌افتد و چقدر مورد توجه مخاطب قرار می‌گیرد؟

اساسا سریال ساخت ایران ۳ به این دلیل برایم جالب بود که فکر می‌کردم مخاطبان منتظرش هستند و دوست دارند آن را ببینند. الان هم همین نظر را دارم و فکر می‌کنم به دلیل دو فصل قبل سریال ساخت ایران و اتفاق موفقی که برایش افتاده، این اتفاق در این فصل هم ادامه‌دار خواهد بود و مخاطبان منتظر آن هستند که ببینند. حداقل من دوست دارم که اینگونه فکر کنم و امیدوارم مخاطبان نیز از نتیجه کار لذت ببرند.

  • سریال ساخت ایران ۳ آخرین سریالی است که از زنده یاد عزت الله مهرآوران می‌بینیم. یک جمله یا یک خاطره از ایشان برایمان می‌گویید؟

من آخرین باری که ایشان را دیدم خیلی کوتاه در جایی دیگر غیر از پشت صحنه سریال ساخت ایران ۳ قبل از رفتنشان بود. فقط می‌توانم بگویم که جای ایشان خیلی خالی است. به نظرم مرحوم مهر‌آوران آخرین نفری بود که می‌توانستم به نبودنش فکر کنم، روحشان شاد.

تماشای آنلاین سریال ساخت ایران

نظر شما چیست؟

ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

از اینکه نظرتان را با ما در میان می‌گذارید، خوشحالیم